A fiatalok bevallása szerint a felnőtt generáció jellemzően nem szól bele a főiskola választásba: négyből csupán egy diák vallja azt, hogy a szüleivel közösen dönt arról, hova menjen továbbtanulni. Pedig a szülők szemszögéből nézve az iskolaválasztás a gyermekvállalás után a gyermekek életére nézve a második legfontosabb döntés. „A karrierépítés valóban már az iskolaválasztással elkezdődik, ezért fontos, hogy a lehető legtöbb szempontot mérlegeljük. Jó, ha a diák és a szülő előre látja, hogy a kiválasztott szak megfelel-e majd a gyereknek” – mondja Dr. habil. Vass László, a BKF rektora.
A válaszadók közül négyből hárman (72,5 %) önállóan, szülői bevonás nélkül határozzák meg, hogy érettségi után hova menjenek továbbtanulni, ugyanakkor a szülőktől kapott véleményeket is figyelembe veszik. Ők a döntésüket elsősorban úgy hozzák meg, hogy csak azt tudják, milyen – általában egy most trendi – szakra szeretnének jelentkezni, és ehhez keresnek intézményt. Számít nekik az is, hogy milyen az adott főiskola/egyetem híre.
Ezzel szemben a szülők más szempontot helyeznek a lista élére. Ők azt tartják a legfontosabbnak, hogy olyan intézmény felé tereljék a gyermeküket, amelynek az elvégzése jó eséllyel jól fizetett munkát jelent. Nekik is számít az intézmény általános jó híre, valamint a képzés költségeinek mértéke (amelybe nem csak a tandíj, de az egyéb költségek, mint pl. az albérleti díj is számítanak), hisz ők nyitják ki a pénztárcájukat a fiatalok iskoláztatásakor.
„Fontos, hogy a szülő és a gyerek együtt beszéljék át a továbbtanulási alternatívákat, együtt ismerjék meg a lehetőségeket és a korlátokat. Meg kell találni az „arany középutat”: nem jó elszakadni a valóságtól, de nem szabad a gyerektől teljesen idegen területet sem választani” – összegzi Dr. habil. Vass László, a BKF rektora.
A hallgatók fele azt vallja, hogy nagyon is számít az, hogy melyik egyetemre vagy főiskolára jár valaki: itt készül fel ugyanis a munka világára, és itt kezdi el a szakmai kapcsolatai építését is. A megkérdezettek csupán 1,7 % nyilatkozott úgy, hogy egyáltalán nincs jelentősége annak, ki melyik felsőoktatási intézménybe jár, és hogy a diploma „csak egy papír”. Amikor a magán és az állami oktatás összehasonlítását kérték a fiataloktól, akkor leginkább azzal értettek egyet, hogy egy magániskolában jobb az oktatás színvonala egy állami intézményhez képest, és ez a többségük szerint megéri a pluszköltséget is.
A BKF online felmérése 2014. december 23. és 2015. január 5. között zajlott, összesen 533 fő, felsőoktatási intézményi választás előtt álló, vagy felsőoktatásban részt vevő fiatal részvételével.
Keretes:
A BKF felmérésében megkérdezettek 27 %-a nagyon könnyen dönt, amikor a felsőoktatásáról van szó. Ők a céltudatos, konkrét tervekkel és naprakész információval rendelkezők csoportja. Ugyanakkor jól látszik, hogy sokaknak segítségre, tanácsra, de leginkább több információra lenne ahhoz szüksége, hogy az iskolaválasztási döntést meghozza. Nekik, illetve a szülőknek lehet segítség a BKF útmutatója arra vonatkozóan, hogy miket érdemes átgondolni a döntés előtt:
- MI A GYERMEK KEDVENC TANTÁRGYA? – Banálisan hangzik, de ha matekból jó, és a fizikai is érdekli, akkor ne a jogi egyetemmel próbálkozzon, csak azért, mert ez családi hagyomány. Gondolják át együtt, miben a legjobb a gyermek, és azon alapuló tanulmányokat válasszanak neki.
- MIVEL SZERET FOGLALKOZNI? – Szeret rajzolni, fotózni, számítógéppel dolgozni, vagy éppen tanácsot adni másoknak, esetleg elemezni és megfigyelni dolgokat? Nem csak azt érdemes figyelembe venni, hogy az iskolában mik a kedvenc tantárgyai, hanem azt is, hogy azon kívül mit szeret csinálni.
- NEM LÁTJÁK MÉG EGÉSZEN BIZTOSAN A GYEREK JÖVŐJÉT? – Nem olyan egyszerű előre tekinteni, amikor még azt sem tudja sem a gyerek, sem a szülő, hogy mit válasszanak. Ha nem biztosak abban, hogy mit szeretnének, érdemes olyan helyet választani, ahol sokféle tárgyat hallgathat a gyermek, vagy áthallgathat akár más szakokra is, ahol kipróbálhat sok mindent. A lehetőségek közül egy idő után meg fogja találni azt, ami a leginkább neki való.
- TÉNYLEG EZT AKARJA A GYEREK IS? – A családban mindenki erre a főiskolára járt? Csak olyan egyetemre mehet, amivel rögtön versenyképes fizetést ígérő állást kap? A hagyománytisztelet fontos, és persze ki ne szeretne jól keresni? A legfontosabb azonban, hogy azt válasszák, ami a gyerek számára a legjobb! A sikeres tanuláshoz és a sikeres munkához is alapfeltétel, hogy érdekelje őt és szeresse azt, amit csinál.
- SZAKMA A DIPLOMA ELŐTT? – Nem minden a diploma! Ha a gyermek szeretne szakmát tanulni, olyan helyen dolgozni, ahol a diploma nem követelmény, akkor érdemes körülnéznie a felsőoktatási szakképzések között. Ráadásul, ha később mégis diplomát szeretne, az itt elvégzett tantárgyak beszámíthatóak az alapképzésekbe.
Néhány hasznos hely, ahol alapvető információkat lehet szerezni az intézményekről:
- FELSŐOKTATÁSI FELVÉTELI TÁJÉKOZTATÓ – Ez egy alapvető kiadvány, megtalálható benne minden főiskola és egyetem, minden meghirdetett képzés, a legfontosabb hivatalos tudnivalók. Kapható a postán és a könyvesboltokban.
- A FELSŐOKTATÁSI INTÉZMÉNY HONLAPJA – Nézze meg, és ne csak információt keressen rajta! A honlap külleme, használhatósága sokat elárul a főiskoláról.
- EDUCATIO FELSŐOKTATÁSI SZAKKIÁLLÍTÁS – A legnagyobb felsőoktatási kiállítás, idén január 22. és 24. között tartják. Aki számít, ott van. Jó lehetőség a személyes találkozóra az iskola dolgozóival, diákjaival. http://kiallitas.educatio.hu/
- NYÍLT NAP – Mindenképpen menjen, menjenek el az intézmények nyílt napjára! A személyes tapasztalat a legfontosabb benyomás. BKF nyílt nap: http://bkf.hu/nyiltnap/
- TÁJÉKOZTATÓ FÜZET – Ha már ott vannak a nyílt napon vagy az Educatio Kiállításon, kérjenek egy tájékoztató füzetet az iskoláról! Olvassák el minden sorát! Van olyan iskola, ahonnan rendelni is lehet, ingyen postázzák.
- KÖZÖSSÉGI MÉDIA - A Facebookon és Twitteren egyszerre van jelen az iskola, a tanár és a hallgatók. Itt nem csak hivatalos híreket olvashat, de belső információkat is szerezhet, hiszen közvetlenül kérdezheti meg a hallgatókat, így megtudhatja a véleményüket.
- HÍRLEVÉL – Ma már a legtöbb felsőoktatási intézménynek van hírlevele. Iratkozzon fel, hogy a legfrissebb információkat is megtudja az intézmény életéről!
- FELVÉTELIZŐKNEK SZÓLÓ INTÉZMÉNYI OLDAL – Ha az iskolának van külön honlapja a felvételivel kapcsolatban, ott minden fontos információ a rendelkezésre áll.
- A SAJTÓ – Figyelje az újságokat, keressen az interneten!
- A TANÁROK – Kérdezze meg nyugodtan a gyermeke tanárait, az iskola továbbtanulási tanácsadóit, mondjanak szakmai véleményt a kiválasztott intézményről.
- A HALLGATÓK – Kérdezze meg az ismerősöket is! Ha van valaki, aki oda jár, vagy ott tanult személyes tapasztalatokat tud adni a főiskoláról, egyetemről.
A Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskoláról:
A Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola Magyarország legnagyobb magánkézben lévő főiskolája. Az intézményben 2 karon, 4 fő képzési területen – kommunikáció, üzlet, turizmus és művészet – folyik képzés, alap- és mesterfokon, illetve másoddiplomás képzési szinten. A főiskolának jelenleg közel 7000 hallgatója van, akik 2011-től már nemcsak a fővárosban, hanem Hódmezővásárhelyen, a BKF Regionális Tudásközpontjában is részt vehetnek az oktatásban. A BKF jelenleg 60 külföldi intézménnyel tart fent partneri kapcsolatot 27 országban több mint 300 ösztöndíjas helyet kínálva – többek között Egyesült Királysággal, az Egyesült Államokkal, illetve Kínával is. Képességfejlesztő tréningrendszere egyedülálló itthon. Az intézmény 2001 óta meghatározó és folyamatosan növekvő szereplője a hazai felsőoktatásnak. Tevékenysége elismeréseként 2011-ben és 2012-ben is elnyerte a Superbrands védjegyet.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)