Hogyan ültessük az autóban a gyermekünket?
Háttal ülni ötször biztonságosabb, mint szemben
Bármilyen körültekintően is vezetünk, sajnos sosem tudhatjuk, mikor ér minket baleset az utakon esetleg más hibájából. Éppen ezért nagyon fontos, hogy a lehető legbiztonságosabban utazzunk. Kevesen tudják, de a szakértők szerint hátrafelé ültetve sokkal biztonságosabb utaztatni a gyereket 4 éves koráig.
Hogy mi ennek az oka? Frontális ütközés esetén ha hátrafelé van bekötve a gyerekülésbe a baba, akkor a nyakát sokkal kisebb terhelés éri. Egy baleset során hatalmas erők hatnak, és ha háttal van bekötve kicsi, azzal jelentősen csökkenthető az őt ért terhelés.
Ugyanez számokban: 50 km/órás sebességnél, 15 kilós gyereknél ha előre fordítva ül a gyermek, akkor 180-220 kg-nak megfelelő terhelés éri a nyakát, míg ha háttal ül, akkor csak 40-60 kilogrammnyi. Így a gerinc, a nyak és a fej kisebb eséllyel sérül meg.
Ráadásul ha háttal ül, akkor az utastérbe berepülő szilánkoktól is jobban védve van.
A kutatások azt mutatják, hogy háttal ülni ötször biztonságosabb, mint szemben: azaz a kicsik 4 éves korukig ötször nagyobb eséllyel élnek túl egy balesetet vagy kerülnek el egy súlyos sérülést, ha hátrafelé ülnek az autóban.
Svédországban egyébként évek óta kötelező 2 éves korukig menetiránynak háttal ültetni a babákat.
@levipepi3 #hasznostanács #fypシ ♬ eredeti hang - Levipepi3
A szakértő szerint a legvédettebb hely a gépkocsivezető mögötti hely
A témában Deli Kálmán, közúti közlekedésbiztonsági (balesetelemző) és gépjármű-közlekedési műszaki igazságügyi szakértőt kérdeztük.
A szakértő szerint a gyakorlati tapasztalat azt mutatja, hogy a legvédettebb hely a gépkocsivezető mögötti ülés.
"Vannak olyan kisméretű járművek, amelyek hátsó ülésein gyorsforgalmi úton, autópályán szállítani kockázatos, ezek az ülések egy ütközés esetén nem kellően védettek. Ezek a kiskategóriás járművek."
Mint mondja, a légzsákok kinyílása miatt ha a jobb első ülésen utazik a gyermek, akkor szintén hátrafelé érdemes bekötni a gyerekülést, hiszen ebben az esetben ülés háttámlája fogja fel a kinyíló légzsákot.
"12 éves kor alatt, 150 centi alatt a légzsák okozhat jelentős problémákat" - teszi hozzá.
Olvasd el ezt is:
- Az autós gyerekülések típusai: mekkora gyermeknek milyen fajtát válasszunk? (videóval)
- Életmentő szülők: a súlyos sérülések elkerülésének egyszerű módszereit mutatják be a gyermekmentősök
Indexkép: Depositphotos.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)