Ezért sem mindegy, hogy szülőként milyen fejlett az érzelmi szintünk, mivel mindez meghatározza a gyermekeinkkel való kapcsolatunkat. A magas EQ-val rendelkező emberek képesek átérezni és megérteni a gyerekek érzéseit, hangulatát és hatékonyan tudják befolyásolni ezeket. Gyerkőcünkkel a legtöbb vitát, konfliktust, ellenkezést, hisztit, általában nem észérvekkel, hanem empátiával, belső érzékenységünkkel oldjuk meg. Ma már kutatások igazolják, hogy a gyermekek egészséges érzelmi fejlődése meghatározza mennyire lesznek sikeresek, boldogok az életben. Például hogyan tudják elérni a céljaikat, megtalálni a nekik való munkát, társat. Azt is befolyásolja, hogy ha elértek oda, ahová szerettek volna, mennyire tudnak kiteljesedni a hivatásukban és mennyire tudják jól megélni társas kapcsolataikat.
A magas érzelmi intelligenciájú emberek sok más mellett, hatékonyan kommunikálnak, együttműködőképesek, pontos önismerettel rendelkeznek, optimisták, kitartóak és jó a stresszkezelésük. Szerencsére az érzelmi szintünk nincs kőbe vésve, bármilyen életkorban fejleszthető. Az érzelmileg intelligens szülők viszont képesek segíteni gyermekeiket abban, hogy már kiskorukban magukba szívják ezeket a készségeket, érdemes észrevenni azokat a jeleket, amik megkülönbözteti őket a többi szülőtől.
1. Figyelnek magukra
Tudják, hogy a szülői szerep a sok öröm mellett, kemény munka is egyben! Ezért tisztában vannak azzal, hogy szükségük van énidőre, feltöltődésre a családi élet mellett, hiszen a saját jóllétük kihatással van a gyerekekkel való kapcsolatukra. Értik, hogy ez határozza meg, mennyire tudnak türelmesek, figyelmesek, megértőek, örömteliek, vidámak és energikusak lenni a gyerekeikkel. Figyelnek a saját szükségleteikre, ha mégis kimerültnek, túlterheltnek érzik magukat, akkor időt és energiát fordítanak testi-lelki egészségük karbantartására, mert tudják, hogy ez többszörösen megtérül majd a családjuknak!
2. Vigyáznak a szülő-gyerek kapcsolatra
Hiába leterheltek, akkor is megtalálják a módját annak, hogy megmaradjon és tovább mélyüljön gyermekükkel való biztos, szeretetteljes kapcsolatuk. Elsőbbséget élvez számukra, hogy kellő minőségi időt tudjanak együtt tölteni. Tudatosan akár közös, rendszeres napi vagy akár heti, havi rituálékat is bevezetnek maguknak, amikor azt csinálják, amiben jól érzik magukat együtt. Fontosnak érzik, hogy sok közös élményük legyen a gyerekekkel, mert tudják, hogy ezek örök emlékek maradnak mindenkinek, amiből mindig töltekezhetnek!
3. Segítik megoldani az érzelmi viharokat
Támogatják gyermeküket abban, hogy meg tudják nevezni az érzéseiket és segítik őket, hogy kezelni is tudják ezeket magukban. Megértik a gyerekük érzelmeit, nem kritizálják azokat, de azt is jelzik, ha nem értenek egyet a viselkedésükkel. Például elmondják nekik, hogy értik a csalódottságukat, szomorúságukat, mert valami nem sikerült, de annak a dolognak a megoldására mondjuk nem a dühöngés a legjobb módszer. Nem akarják főnök módjára irányítani a családot, hanem inkább megoldási módokat javasolnak, sőt, bátorítják a gyerekeket arra is, hogy kifejlesszék a saját megoldási technikájukat.
4. Nem büntetnek
A magas érzelmi intelligenciájú szülők nem büntetéssel fegyelmeznek, hanem inkább azt érik el a gyerekeknél, hogy a szabályokat elfogadják. Felállítják a határokat és következetesen be is tartják azokat. Eleve tisztelik a gyermeküket és tudják, hogy nem szigor, hanem segítség kell nekik a hétköznapi élet útvesztőiben, hogy eligazodjanak.
5. Fejlesztik a belső motivációt
Biztatják a gyerekeket, hogy a nehézségek ellenére és minden véleménytől függetlenül elérjék azt, amit igazán szeretnének! Bátorítják a célok kitűzését – függetlenül attól, hogy ezek a célok tanulásra, sportra, játékra vonatkoznak-e - és segítik gyermeküket abban, hogy meg tudják valósítani ezeket. Megerősítik az elképzelt célt és akár lépésekre lebontva megmutatják az odavezető utat!
Fotó: Allan mas-tól a pexels.com-on
Olvasd el, hogyan fejleszthető a gyermek érzelmi intelligenciája!
Az apák elképesztő hatása gyermekeik érzelmi intelligenciájára!
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)