Az Internet hazánkban is hosszú évek óta elérhető. Az egyre csökkenő tarifák, a techinka fejlődése pedig segít abban, hogy minden otthonba eljuthasson a világháló. A gyerekek billentyűzettel a kezükben nőnek fel, s az idősebb korosztály tagjai is lassacskán felfedezik az Internet nyújtotta számtalan előnyt, kényelmet, s lehetőséget. Ma már egy lépést sem kell tennünk ahhoz, hogy új ismeretséget kössünk, vagy éppen vásároljunk. Az Online szolgáltatások az élet szinte minden területére kiterjednek a partnerközvetítéstől a teljeskörű ügyintézésig.
Az Internet terjeszkedése
A világháló, mely kezdetben csak katonai célokat szolgált, egyre inkább ismertté vált, s ezzel együtt megnőtt az igény is az új szolgáltatásra, mely még több kényelmet biztosít. Az Internet gyors fejlődése, s az egyre növekvő lehetőségek száma a felhasználás mértékét is drasztikusan növelte. Két év alatt mintegy háromszorosára nőtt a felhasználók száma, akik igényelték a gyorsabb kapcsolatot, a szélesebb körű szolgáltatást.
Az Internet kezdetben csak hasznos információforrásnak bizonyult, később azonban felváltotta a postai levelezést, a hagyományos vásárlást, s hirdetési módszereket. Ma már szinte mindent megtalálhatunk a világhálón, ami korábban csak személyes találkozás során volt lehetséges.
Vonzerő és veszély
Az Internet teljes mértékben kiszolgálja az embert. Egy csekély befektetéssel bárki igénybe veheti, s többé az utcára sem kell kilépnie, hogy megszerezze mindazt, amire vágyik. Ez a lehetőség azonban veszélyt is rejt magában; az elmagányosodás veszélyét. Bármennyi barátot is szerzünk, a távkapcsolatok nem helyettesíthetik a kézzel fogható jelenlétet, a közös élményeket, melyek elvesztéséért az Internet nem kárpótolhat minket.
Az elszigetelődés, az emberi kapcsolatok hiánya mellett azonban más veszélyek is rejlenek a világhálón. Közvetlen kapcsolat hiányában bárki azt állít magáról, amit jónak tart, ezért az Internet egyben a félrevezetés, a csalódások színtere is lehet. Nem csak a téves munkaajánlatok, a félrevezető álláshirdetések, de a párkeresés és a vásárlás is rejt némi kockázatot magában.
A függőség kialakulása
Hazánkban csupán a lakosság kis hányada engedheti meg magának, hogy otthonában is éljen az Internet adta lehetőségekkel. Éppen ezért hazánkban a nyugati államokhoz képest rendkívül alacsony a függők száma. A netfüggőség azonban legalább olyan komoly és kezelendő probléma, mint bármely más ismert szenvedélybetegség.
Első lépésként az internetező egyre több időt tölt a világhálón. Ha munkahelyén tud csak Internethez jutni, képes csupán ezért túlórákat vállalni. A köztes időben levert, kedvtelen lehet. Előfordulhat, hogy a családi kasszát is megrövidíti azért, hogy minél több, az Internetezés élményét javító eszközt vásároljon.
Később már nem csak az anyagiak, s hangulata látja kárát a szenvedélybetegségnek. Előbb-utóbb elfordul régi barátaitól, elhanyagolja családját, s a környezetében élőket. Minden idejét az általa kialakított virtuális világnak szenteli. Egy idő után romlik a teljesítménye, szinte a nap huszonnégy órájában csak szenvedélyére gondol, ha nem jut számítógép közelbe ingerült, vagy levert, esetenként pedig még agresszív is lehet.
A függőség jelei:
Az Internetfüggő mindig több időt tölt a monitor előtt, mint azt korábban elhatározta
Ha nem jut fel egy ideig a világhálóra, ingerültté, vagy levertté válik
Lassan már az ebédet sem családi körben, hanem a monitor előtt fogyasztja el
A Netfüggő könnyen elveszíti az időérzékét, ha leül a monitor elé, az órák is csak perceknek tűnnek
Környezetét, családját és barátait teljesen elhanyagolja
A függőség legtöbb esetben nem fizikai, tehát nem maga az Internet nyújtotta előny (olcsóbb levelezés, könnyebb információgyűjtés) okoz örömet a netfüggőknek, hanem maga a virtuális világ, amelynek maga is részese lehet. A világhálón könnyebb új barátokat szerezni, egy elképzelt életet kialakítani. Nincsenek kötöttségek, sem pedig felelősség, a netfüggő, ha kirekesztett volt a régi környezetében, itt akár népszerű is lehet, hiszen álarca mögé bújva egy teljesen új emberré válik.
Ez azonban számtalan veszéllyel jár; elszigetelődés a valós világtól, mely néha akár a munka, vagy éppen a család elvesztésével járhat. Ez a fajta függőség legalább olyan veszélyes és destruktív, mint bármely más szenvedélybetegség, ennek megfelelően az Internetfüggők is szakorvos segítségére, s megfelelő kezelésre szorulnak.
Civilizációs betegség - az internetfüggőség |
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |
|
|||||
|
A cikkel alapvetően egyetértek, hiszen az arany középutat semerre sem okos elhagyni. A fiatalok már koruknál és laza hozzáértésüknél fogva is elkerülhetetlenül veszélyeztettebbek. De közép- és idősebb korban is hamar az internethálóba gabalyodhatunk. Itt kisebb létszámú, ám annál erősebb a függőség, és valóban - akár az alkohol - a munkahely, a családi és baráti kőr elvesztésével bünhődhet. Ráadásul a felnövekvő ifjúság szépen belenő ezekbe a korosztályokba! Eleve ehhez a függőséghez közelít minden olyan (akármilyen korú) személy, aki nehezen képes tartós kapcsolatra vagy bármilyen laza baráti körre szert tenni. ![]() ![]() |
||||
|
|
|||||
|
Pár hónapja van internet a családban ,azóta a párommal nemtudok semit megbeszélni.Mintha nem is itt lenne.A családját is elhanyagolja,már azzon gondolkódom hogy 12év útán szakítok vele,nem ismeri el a függőségét,ha hozzászólók vagy a gyerekei egyszerűen ránkfőrmed. | ||||
|
Kapcsolódó cikkek:
6 szempont, amit mérlegelj, mielőtt a gyerekedről posztolsz!
A gyermekek online jelenlétével foglalkozó cikkek rendszerint arra fókuszálnak, hogy miként tudja a szülő gyermeke közösségi oldalakon való részvételét ellenőrizni, és megóvni a fiatal serdülőt az esetleges káros hatásoktól, veszélyektől. Van ugyanakkor egy másik nagyon fontos oldal, mégpedig, hogy miként jeleníti meg a szülő a gyermekét a szociális média világában.
Van róla fogalmad, mit csinál a gyereked a neten?
Annak ellenére, hogy a szakemberek folyamatosan arra hívják fel a szülők figyelmét, hogy mennyire veszélyes egyedül hagyni a gyerekeket az internet labirintusában, a segítő szakemberek mégis tömegével találkoznak olyan fiatalokkal, akik megsérültek a felelőtlen nethasználat miatt. Sajnos a legtöbb szülő még mindig nem látja, hogy mennyire veszélyes magukra hagyni a gyerekeket a digitális világban.
A bosszúpornótól a virtuális valóságig: elindult a Gyerekaneten.hu információs oldal
Interaktív információs felületet készített szülőknek a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, amelyen szócikkek, kvízek és tájékoztató anyagok segítségével ismerkedhetünk meg a gyerekek által használt szlenggel, a netes alkalmazásokkal, vagy akár azzal is, milyen esetekben nem célszerű képet posztolnunk a gyerekünkről.
Mi történhet, ha túl sokat tudnak meg a gyerekről a gépek?
A szülők többsége maga sincs tudatában annak, mennyi információt ad meg magáról a világhálón. Orwell még azt hitte, a népet majd kényszeríteni kell, hogy beleegyezzen élete minden pillanatának rögzítésébe. Nem sejtette, hogy a 21. században önként tesszük majd közkinccsé a magánéletünket.
A némettanulást segítő anyagok és oldalak az interneten
Nem egyszerű kiigazodni az internet kínálta nyelvtanulási lehetőségek között, de nem lehetetlen. Ehhez nyújt segítséget a cikkben található webinárium.
Viszonylag alacsony az internetezők biztonsági tudatossága
Viszonylag alacsony az internet-felhasználók veszélyérzete és biztonsági tudatossága, illetve nem kellő szintű találati aránnyal ismerik fel a kibertérben leselkedő veszélyforrásokat - tájékoztatta kedden online felmérésének eredményéről az MTI-t a Kaspersky Lab kiberbiztonsági vállalat.
Gigabájtonként 150 forint lesz az internetszolgáltatás adója
Jövőre az internetszolgáltatásra is kiterjesztik a távközlési adót, amelyet eddig a hanghívások, SMS-ek és MMS-ek után fizettek a távközlési szolgáltatók. Az adó mértéke minden megkezdett gigabyte adatforgalom után 150 forint lesz a parlamentnek kedden benyújtott 2015. évi adótörvény-javaslat alapján.
Játékos ismerkedés az internet veszélyeivel gyerekeknek!
Napjainkban a gyerekek egyre korábban kezdik el használni az internetet és a modern technológiákat. Ők már nem is éltek olyan világban, amelyikben az internet, a számítógépek, tabletek és okostelefonok nem léteztek. Ügyesen maszatolnak a pici ujjak az érintőképernyőkön, a nagyobb gyerekek pedig rendszergazdát megszégyenítő jártassággal kezelik az otthoni gépparkot, de nem biztos, hogy tisztában vannak a világháló lehetséges veszélyeivel is.