1. Melyek a tiltott kábítószerek?
A kábítószereket többféleképpen lehet csoportosítani. Büntetőjogi szempontból a legfontosabb felosztás a legális és az illegális drogok közötti különbségtétel. A legális drogok (alkohol, kávé, cigaretta stb.) mindenki számára engedélyezett fogyasztásával szemben az illegális drogok tiltottak. Ilyen tiltott drogok például a marihuána és a hasis, az LSD, a speed, az extasy, a kokain, a heroin és a máktea. Számos gyógyszer, ha nem az orvos írja fel neked, szintén kábítószernek minősül.
2. Milyen magatartásokat tilt a Büntető Törvénykönyv?
1999. március 1. óta a törvény két kategóriát állít fel. Az egyikbe az úgynevezett fogyasztói típusú cselekmények tartoznak, azaz a megszerzés, a tartás, az előállítás, a termesztés, az országba való behozatal és kivitel
A másik súlyosabban büntetendő csoportba a terjesztői típusú magatartásokat, azaz a kínálást, az átadást, a forgalomba hozatalt és a kereskedést sorolják. A kínálást már az egyszerű kérdéssel, az átadást pedig egy joint - ingyenes! - továbbadásával is meg lehet valósítani. Ha több személynek juttatsz akár pénzért, akár ingyen anyagot, az forgalmazásnak számít, és kereskedsz, ha haszon reményében veszel részt a kábítószer forgalmazásában.
Az új Büntető Törvénykönyvben a "kábítószert fogyaszt" kifejezés is szerepel. A drogfogyasztást korábban is büntették, hiszen a megszerzés és tartás eddig is bűncselekménynek számított. A fogyasztásra a fogyasztói típusú cselekményektől eltérő szabályozás vonatkozik Míg a fogyasztói és terjesztői típusú magatartásoknál a kábítószer mennyiségétől is függ a büntetés, addig a fogyasztást az életed során összesen elhasznált anyag mennyiségétől függetlenül két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetik Azonban tudnod kell, hogy az eddigi gyakorlat szerint a megszerzett (elfogyasztott) kábítószer adagokat összegezték. Az eladott, átadott kábítószerek mennyiségét mindenképpen összeadják.
3. Milyen büntetésekkel fenyeget a törvény
A büntetetés nagysága elsősorban két dologtól függ:
fogyasztói vagy terjesztői típusú cselekmény: milyen mennyiségű kábítószerrel (csekély mennyiség, csekély mennyiségnél több, de a jelentős mennyiségnél kevesebb, jelentős mennyiség.
Készült az ORFK Bűnmegelőzési Osztálya segítségével