Minden bentlakásos otthon egyfajta szomorú érzést ébreszt az emberi szívben, hiszen akár gyerekekről, akár idősekről van szó, nagyon sok szomorú lakóval lehet találkozni egy ilyen intézményben. Vannak azért kivételek és ha nyitott szívvel és mosolyogva járunk – kelünk a lakók között a rokon lelkek megtalálják egymást és beszédbe elegyednek. Így történt egy tavaszi napon, amikor megálltam egy kedves mosolygós 70 év körüli férfi kerekesszéke mellett, miközben az irodám felé mentem. A férfi mindkét lába amputálva volt és állapota már évek óta a kerekesszékéhez kötötte. Pár perc beszélgetés után kiderült, hogy valamikor testnevelő tanárként dolgozott a város egyik középiskolájában és a választott sportja a kosárlabda volt. A város kosárlabda csapatának utánpótlás edzője volt és hosszú évekig dolgozott kamasz fiúkkal – lányokkal együtt. Hirtelen átfut a fejemben, hogy milyen érzés lehet egy sportembernek ehhez a székhez kötötten ülni évek
óta… de érdekes nem látok a szemében keserűséget, sokkal inkább a küzdelem tüzét, amit még megőrzött a fiatal korából. Büszkén mesélem én is, hogy nekem is a három fiam imád mozogni és sportolni, igaz mi nem kosarazunk, hanem focizunk, de a fiúk élnek- halnak érte és már most is olyan sokat tanultak a sporttól, a kitartást, az önfegyelmet, a szabálytudatot, a közösség élményét. Ebbe a gondolatomba belekapaszkodva a lelkemre köti, hogy ameddig csak van kedvük a gyerekeknek sportolni, engedjem őket és támogassam. Elmeséli, hogy bizony sok kamaszt látott a pályája során, akiket a sport mentett meg a kicsapongó élettől, a drogtól az alkoholtól és a magányosságtól. A fiatalok egyik legnehezebb szakasza a kamaszkor, amikor nagyon sok fiatal élete siklik ki, ha nincsen egy megtartó baráti közösség. Átvillan az agyamon a saját gyerekkorom és tudom, hogy én is sokat köszönhetek annak a közösségnek ahová kamaszként tartoztam és annak a
pedagógusnak, aki összefogta a kis csapatunkat. Ezekkel a gondolatokkal indulok be az irodámba és érzem, hogy ezt a találkozást nem fogom elfelejteni. Ez a pár perc megerősítette bennem azt az érzést, hogy még ha sok-sok áldozattal is jár az, hogy a délutánom azzal telik, hogy a három fiamat a város egyik végéből a másikba furikázom az edzésekre a délutáni dugóban és azon aggódok, hogy vajon odaérek- e időben az egyikért, amíg a másikat kirakom az edzés helyszínén, megéri a fáradságot. Hiszen így a sport a mozgás életük olyan részévé fog válni, amit remélhetőleg később sem akarnak elhagyni majd, és a szerető családi háttér mellett a segítségünkre lesz a kamaszkor nehézségeinek leküzdésében.
A sport, mint a kamaszok védőpajzsa (Cikkíró pályázatra beküldött írás) |
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |
Hozzászólások |
Nem érkezett még hozzászólás. |
Kapcsolódó cikkek:
Könnyen kezelhető kamaszt szeretnél? Ezt a 6 dolgot tanítsd meg gyermekednek kiskorában!
Kisgyerekes szülőként gyakran görcsbe rándul a gyomrod, amikor azt hallod, hogy a kamaszkorral mennyire megváltozik a gyermek, mennyire nehéz lesz vele együtt élni? Ahelyett, hogy előre aggódsz, inkább készülj fel rá! Mutatjuk hogyan!
Sportolás versenyzés nélkül
Mindannyian a legtartalmasabb gyermekkort szeretnénk biztosítani a világot folyamatosan birtokba vevő gyermekeink számára. Komoly szülői feladat, hogy olyan időbeosztást tudjunk kialakítani, ami tartalmas, gazdag, lehetőleg üresjáratok nélküli, fejlesztő, és közösséget is nyújt a már iskolás gyermeknek. Ki nem mondott mozgatórugónk az is, hogy fiunk vagy lányunk minél kevesebb időt töltsön különböző monitorok előtt. A társadalmi színterek, melyekbe megpróbáljuk bevezetni őket, sokféle lehetőséget tartogatnak. Első közösségi színtér természetesen a játszótér, később jön az óvoda, iskola. Ebben az időszakban azzal szembesülünk, hogy míg a gyermek számára délután már szabadidő kínálkozik, mi még dolgozunk a munkahelyünkön, esetleg otthoni munkán, vagy a háztartást próbáljuk egyenesbe hozni.
Nagyon sok kamasz dolgozik tanulás mellett, de idén több a diák, mint a munka
Tanárként azt veszem észre, hogy akik dolgoznak, ők a tanuláshoz is másként állnak hozzá, sokkal motiváltabbak, céltudatosabbak, érettebben gondolkodnak. Igen, tényleg igaz az, hogy a munka nemesít...
Hogyan segítsük a tizenéveseket elkerülni az alkoholfüggőséget?
Egyre fiatalabb korban kezdődnek a fiataloknál az alkoholproblémák. A mai tizenévesek sokkal hamarabb kezdenek először inni, sokkal nagyobb mértékben fogyasztanak alkoholt és sokkal gyakrabban. A budapesti 14-16 éves gyermekek kb. 1/3-a már volt részeg életében.
18 füllentés, amivel a kamaszok a szüleiket áltatják
Emlékszel még, te milyen apró - vagy kevésbé apró - hazugságokkal vezetted félre annak idején a szüleidet? Légy egészen nyugodt: a te gyerekeid ugyanezt játsszák el most veled. Úgyhogy légy résen, de közben tudd: egy kis füllentéstől még nem dől össze a világ.
"Ne add fel! Ne utálj meg engem!" - ezt kérné tőled kamaszod, ha beleshetnél a gondolataiba
Amikor már nagyon elviselhetetlennek tűnik a kamasz zárkózott, elutasító viselkedése, próbálj belegondolni, mi játszódik le éppen a fejében!
Így sportolj, ha elmúltál már 40 éves!
A sportolásnak lényegében nincs életkori határa, bárki bármikor elkezdheti a mozgást akkor is, ha korábban nem volt az életének a része. Persze nem szabad rögtön a legnagyobb súlyok után nyúlni az edzőteremben, és nem várhatjuk el ugyanazt a teljesítményt magunktól, mint évekkel ezelőtt, hisz ilyenkor nem csak kudarcélményeket szerzünk, hanem különböző sérüléseknek is kitesszük magunkat. A megfelelő sportág kiválasztásáról és a sportolás anti-aging hatásáról Dr. Gógl Álmos sportorvos beszél.
Használd az eszed, ha alkoholt iszol!
Tanácsok egy egészségfejlesztési és prevenciós szakembertől a javában tartó fesztiválszezonra.