Alkoholfüggő kamaszok
A fiatalok alkoholfogyasztása nem könnyű téma, nem szívesen szembesülünk azzal, hogy a kortárs csoportban mi történik velük, hadd próbálgassák csak a szárnyaikat. A kamaszlét és a fiatal felnőttség idősszaka úgyis a felnőtt kellékek kipróbálásának ideje. A felnőtté válás időszaka az utóbbi néhány évtizedben tetemesen kitolódott, így a felnőttségnek ez a szimbóluma is hosszú ízlelgetés tárgya lett – és ebbe a mondatba nem véletlenül szőttem bele a „tetemes” és az „ízlelgetés” szót sem.
Mert baj van.
Az alkoholfogyasztás oldja a hangulatot, lebontja a gátlásokat, szétoszlatja a szorongás felhőit, és a társas együttlét nélkülözhetetlen darabja. A serdülő keresgéli az identitását, és a pohárban véli megtalálni, az egyetemista meg már abban vesztette el… Nem csak az alkoholfogyasztási mutatók nőttek drasztikusan az elmúlt húsz évben, hanem annak szélsőséges formái – lerészegedés, nagyivás, toxikoma – is. Elterjedtek a szélsőségesebb fogyasztási formák, a nagyivók aránya. Ma már sikkes a bokor mögött kihűlve tölteni az éjszakát, fekve hányni az ablak alatt, vagy az erkélyről kifelé lógva… Aki ehhez még hangeffektust is hozzá tud adni, az igazi szamurájhányó.
Mennyit isznak a mai fiatalok?
2019-ben, a Szétcsúszva Program megrendelésére készült egy online felmérés, melynek adatai elkeserítőek és elgondolkodtatóak. A jelentés szerint a középiskolás fiatalok 80 %-a 15 évesen vagy annál is korábban ivott először, és minden harmadik rendszeresen fogyaszt alkoholt. Néhány diák arról számolt be, hogy lényegében nem volt az utóbbi időben másnapos – mert örök aznaposságban él (1,34%).
A leggyakrabban fogyasztott alkohol a fiatalkorúak esetében az égetett szesz, és csak ezt követi a sör és a bor. Összességében minden harmadik középiskolás rendszeresen fogyaszt alkoholt, ám a 18 év alatti korosztály még anatómiailag nem rendelkezik olyan döntéshozásért felelős agyi struktúrával, amivel a határokat tervezett módon betartaná. 14-15 éves gyerekek, akiket ki se szabad szolgálni a szupermarketben, hetente isznak annyi tömény szeszes italt, hogy lerészegedjenek.
Az alkohol gyakorlatilag egy méreg, amely kis dózisban is kifejti romboló hatását az idegrendszerre, bénít, növeli a reakcióidőt, tompítja az érzékelést és a gondolkodást. Összefüggést lehet megfogalmazni a fiatalkori ivászat és a memóriazavarok, figyelemzavar, depresszió, és a célirányos viselkedés gyengülése között. A tizenévesek általában vékonyabbak, mint a szülők korosztálya, májuk is kisebb súlyú, a méreganyagot lassabban bontják le, sokkal hamarabb lerészegednek, és kevésbé mérik fel a helyzet súlyosságát. Nem biztos, hogy az ivócimborák időben kérnek segítséget egy eszméletét vesztő ittas fiatalhoz, vagy hazatámogatják, ha valahol a fölre fekszik és elalszik.
Országunkban rendkívül sok az alkoholbeteg, a fiatalok pedig hipergyorsan válhatnak alkoholfüggővé. Még ki sem alakul a döntéshozó képességük, és már áldozatul is esik. Még alig lettek szabadok, de már foglyok.
Kik azok a "bázisoltak"?
A jövőorientált serdülők kevésbé fordulnak kockázati magatartások, köztük az alkoholfogyasztás felé, őket nevezi a lányom „bázisoltak”-nak. Akiknek van értékrendjük, gondolati és kapcsolati bázisuk, szociális közegük, azok számára a barátok hatása a megelőző életmódban ugyanúgy megnyilvánul, mint a kipróbálási időszakban.
És akik nem? A kutatásban részt vevő fiatalok közel felével fordult már elő, hogy italozás után nem emlékezett dolgokra, filmszakadás élménye volt, és nem azért, mert ez volt a szórakozóhely neve. Nagyjából 15 százalékuk szembesült másnap azzal, hogy olyan dolgokat osztott meg a közösségi médiában, amiket erősen megbánt, és a megkérdezettek közel negyede azt élte meg, hogy a hangulata depressziós lett, vagy erős szorongás, esetenként hallucinálás fogta el. Az alkoholfogyasztás eredménye sok esetben iskolai vagy otthoni összetűzés lett, ami újabb okot szolgáltatott az ivásra.
A felmérés nem reprezentatív.
A fiatalok állapota sem.
Indexkép: Depositphotos.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)