Hogyan válasszunk sportot gyermekünknek?
Legyen a gyerek döntése! A legrosszabb szempontok
- A gyereknek vagy a szülőnek fontos? Apa: Mindig is focista akartam lenni! Anya: Mindig is balett táncos akartam lenni! – Lehet, hogy a gyerekkori álmod nem teljesült és most azt szeretnéd, ha a gyereked valósítaná meg azt! De ne feledd, ez az ő élete, neki a saját vágyait kell beteljesítenie!
- Közel van az edzőterem: ez nagyon jó, de mi van, ha ő nem akar kosárlabdázni vagy teniszezni, hiába van a szomszéd utcában? Ne a megközelíthetőség legyen az elsődleges szempont.
- Mennyibe kerül: fontos szempont, de ne ez legyen az elsődleges a választáskor.
- Odajár a barátja is: Attól még ugyanúgy érezheti magát rosszul, ráadásul egy neki való sportban, amiben ki tud teljesedni, szerezhet új barátokat is.
- Ez olyan menő! – Lehet, hogy az olimpia vagy más miatt felkapott lett néhány sportág, de nem biztos, hogy ezek a gyerekednek valók, ehhez ismerni kell a testalkatát és személyiségét is.
A gyerekkori sportélmények hatással vannak a testi és lelki fejlődésére, és arra, hogy a későbbi életében milyen szerepet (nem) tölt be az életében a mozgás. Dr. Kőnig Róbert gyereksebész, gyerektraumatológus szerint ezért is fontos, hogy végül mi mellett döntünk.
”Nem minden sport való egy gyereknek. A döntésnél nemcsak a testi, hanem a mentális adottságokat is figyelembe kell venni. Minden szülő azt szeretné, hogy a gyerek sikeres legyen abban a sportágban, amit csinál. Ehhez pedig az kell, hogy olyan sportot válasszunk, ami mentálisan is segít.”
RODNAE Productions fotója a Pexels oldaláról
Így válassz sportot számára
A szakértő azt javasolja, hogy:
- A gyerek döntése legyen. ”Egy ideig rá lehet erőltetni a gyerekre, de aztán meg fogja utálni - ha megutálja, nem figyel oda, ha nem figyel oda, hibázik, ha hibázik, megsérül.”
- Menjünk el a minden évben megrendezésre kerülő Nagy Sportágválasztóra, ahol több mint 100 sport kerül bemutatásra, amiket ki is próbálhat a gyerek, aki segítséget is kap abban, hogy hozzá mi illik a legjobban.
- Bármilyen sportot is választunk, ellenőrzött körülmények között tegyük, az elején mindig legyünk ott mi is az edzéseken.
- Tartsuk be az előírásokat! ”Ha biciklizni fogunk, legyen rajtunk sisak, ha lovagolunk, legyen rajtunk kobak és az elején gerincvédő, stb. A helyes védőfelszerelés helyes használata a fontos. Nem jó ugyanaz a cipő a terepfutásra, a focira és a kézilabdára.”
- Fontos, hogy jó edzőt válasszunk, hiszen egy bizonyos életkorban a gyerekek jobban hallgatnak rá, mint a saját szüleikre.
Félénk? Agresszív? Barátkozós? Melyik a legjobb sport számára?
Egy rövid vizsgálattal ma már tudományosan is kideríthető, hogy az adott testalkathoz melyik sport illik. A sportantropometria segítségével megjósolható, hogy a gyerek mennyire hízékony, mi lesz a várható testmagassága, mennyire terhelhető, milyen az erőnléte és a testalkata.
cottonbro fotója a Pexels oldaláról
Labdajátékok
Azoknak ajánlják, akik nagyon szociálisak, jók az ügyességi játékokban, remekül tudnak koncentrálni, többfelé figyelni.
Monoton mozgásformák: futás, kerékpározás, úszás
Ha vékony, nyúlánk, ráadásul visszahúzódó és inkább egyedül szeret játszani, akkor ezekben a sportokban kiteljesedhet.
”A legegészségesebbek sportoknak a vízi sportokat tartom, azon belül is az úszást. Az ízületek, izmok, vázrendszer, idegrendszer szempontjából azt tartom a legegészségesebb sporttevékenységnek.”
Extrém sportok
Fontos, hogy milyen a gyerek testi és lelki adottsága. A lovagláshoz például ritmusérzék is kell, és rá kell tudni hangolódni a lóra, ami nem mindenkinek megy.
Végülis bármit is sportol a gyerek, azzal mindenképpen nyer. Ha jól választjuk ki a sportágat és szereti, sikerélménye van benne, akkor nemcsak a teste, hanem a személyisége is fejlődni fog.
Indexkép: Depositphotos.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)