A betegség tünetei már az első 2 életév során jelentkezhetnek, de mindenképpen 3 éves kor előtt. 2-4-szer gyakrabban alakul ki fiúk esetében. Az autizmus nem ugyanaz, mint az értelmi fogyatékosság, bár sok gyermekre mindkettő jellemző.
Sajnos a betegek számának növekedése világszerte megfigyelhető (1 ábra). Az autizmus a leggyakoribb általános fejlődési zavar, amely 10.000 gyermek közül 5-nél fordul elő. A betegség oka még nem teljesen tisztázott, bár nyilvánvalóan biológiai rendellenesség. Több kromoszóma-rendellenesség (pl. törékeny fragilis X-szindróma) járhat autizmussal. Méhen belüli fertőzések, pl. egyes vírus- (rubeola, citomegalovírus) fertőzések szintén szerepet játszhatnak a kialakulásában. Az azonban biztos, hogy az autizmust nem a nem megfelelő szülői viselkedés, az ellenséges gyermekkori környezet, vagy a védőoltások okozzák.
A genetikai tényezőkről ismert, hogy nagy szerepet játszanak az autizmusban, bár ennek magyarázata még mindig ismeretlen. Az autoimmun rendellenességek hozzájárulhatnak az autizmus kockázatához. A pajzsmirigy-peroxidáz ellenanyag (TPO-Ab) egy autoantitest, amely részt vesz az autoimmun pajzsmirigy-gyulladásban.
A pajzsmirigy betegségei és az autizmus
Az utóbbi időben vetődött fel és nyert bizonyítást, hogy az autizmus kialakulásában lényeges szerepe lehet az anyai pajzsmirigy gyulladásos betegségének. Megvizsgálták azt a hipotézist, miszerint az utódok autizmusának esélyei az anyai TPO-Ab + esetekben fokozott-e.
A pajzsmirigy-peroxidáz ellenanyag (TPO-Ab) egy autoantitest, amely részt vesz az autoimmun pajzsmirigy-gyulladásban.(Alan S. Brown és munkatársai. Prog Neuropsycho-pharmacol Biol Psychiatry. 2015.március 3.; 57: 86–92.). A pajzsmirigy-peroxidáz (TPO), egy pajzsmirigy plazmamembrán-fehérje, amely érzékeny egyénekben pajzsmirigy-peroxidáz antitest (TPO-Ab) képződését indukálhatja. Az autoimmun pajzsmirigygyulladás végleges diagnosztizálása nemcsak a pajzsmirigy antigénekkel szemben keringő ellenanyagok kimutatására épült, hanem a pajzsmirigy ultrahangos képén mutatott csökkent echogenitás szempontjából is klinikai jellemzőként vették figyelembe.
1. ábra.
A Hashimoto pajzsmirigygyulladását az anti-TPO szint emelkedése jellemzi. . Az anyai TPO-Ab pozitivitást (TPO-Ab +) összefüggésbe hozták a gyermekek szenzoros hallásvesztéssel, ezenkívül a TPO-Ab pozitív anyák ötéves utódjaiban csökkent a verbális, észlelési, kognitív és motoros teljesítmény. Egyes autoimmun rendellenességek gyakoribbak lehetnek az anyákban és az autizmusban szenvedők rokonaiban.
Azt mutatták ki, hogy az anyai TPO-Ab pozitiv esetekben szignifikánsan növekedett az autizmusban szenvedők aránya (16,15%) a kontrollcsoport tagjaihoz képest (3,54%). Az autizmusos esetek száma csaknem 80%-kal nőtt azon anyák utódaiban, akik terhesség alatt TPO-Ab pozitív voltak (OR = 1,78, 95% CI = 1,16–2,75, p = 0,009). Fontos, hogy ezekben az esetekben a pajzsmirigyhormonok nem különböztek az egészséges kontrollcsoporttól.
A szerzők úgy összegzik vizsgálataik eredményét, hogy tudomásunk szerint ez az első kapcsolat az ismert anyai autoimmun rendellenességek és az autizmus között. Ez a megállapítás fontos, mert felhívja a figyelmet a gyermekvállalás során az anti-TPO antitest meghatározására és az immunmoduláns kezelésre.
Kapcsolódó cikkeink:
- Autizmus szakértő: "Egyre több az autizmusban érintett gyermek, sőt, egyre súlyosabb a mentális állapotuk!"
- Az autizmus jelei kisgyermekkorban: életbevágóan fontos a korai felismerés
- "Én sem értem: mikor lettem más, mint a többi gyerek?" - szívszorító kisfilm az autizmusról egy érintett kisfiútól
- Aki feltámasztotta a kanyarót: az oltásellenesség modern története
Borítókép: karelinlestrange / pixabay
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)