A kis Jenna édesanyja, Heidi Ganahl a Facebookon osztotta meg ijesztő történetüket. Elmondása szerint Jenna táborozni volt, amikor pedig hazaért, jó pár kullancsot találtak a hajában, amelyeket az anya a tőle telhető legnagyobb alapossággal eltávolított.
Tíz nappal később a kislány lábfeje és lábszára zsibbadni kezdett, és a tünetek másnapra sem múltak el. Ekkor bevitte kórházba, ahol hamar fel is állították a diagnózist: kullancsparalízis. A betegséget egy rosszul eltávolított kullancsnak egy darabkája okozta, ami folyamatosan juttatta a mérget a kislány szervezetébe. Az orvosok legnagyobb döbbenetére az elmúlt három hétben ez már a harmadik eset volt, amelyet elláttak, noha a kullancsparalízis extrém ritka kórképnek számít.
Végül 12 óra várakozás után sikerült eltávolítaniuk a kullancs bennmaradt darabját, és a kislány felépült. Szerencséje volt: a kezeletlenül hagyott hasonló esetek 10-12 százalékban halállal végződnek.
Kullancsok által terjesztett betegségek
Vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás:
- Lappangási ideje: 1 hét - 1 hónap
- Tünetei: 2-3 nap enyhe láz után pár nap tünetmentesség, majd kiugróan magas láz, fejfájás, hányás, izomfájdalom, később eszméletvesztés, bénulás. A betegség 1 százalékban halálos, 10 százalékban maradandó bénulást okoz, további 30-40 százalékban szellemi és fizikai károsodás marad vissza.
- Megelőzése: Magyarországon 1991 óta elérhető ellene oltás, amelynek köszönhetően a regisztrált esetek száma évi 300-ról 50-re esett vissza.
Lyme-kór
- Lappangási ideje: 1 nap - 1 év
- Tünetei: A csípés körül jelentkező, egyre nagyobb kiterjedésű piros folt. Aggodalomra az ad okot, ha a folt folyamatosan növekszik, és átmérője eléri az 5 centimétert. Láz ritkán, inkább csak gyermekeknél kíséri.
- Kezelése: Antibiotikummal.
Tibola
- A hosszú, dús hajban megbúvó kullancs okozta nyirokcsomó-duzzanat.
- Lappangási idő: néhány nap - néhány hét
- Tünetei: A hajas fejbőrön váladékozó, gyulladt seb jelenik meg. A tarkón és a nyakon messziről is látható, esetenként fájdalmas nyirokcsomó-duzzanatok keletkeznek.
- Kezelése: Gyakori a spontán gyógyulás, súlyosabb esetben antibiotikum.
Nyúlpestis
- Ritka fertőzés, gyakori a félrediagnosztizálás.
- Tünetei: A csípés helye megduzzad, kevés genny ürül belőle, majd 3-10 cm-es, fájdalmas bőrpír alakul ki körülötte. Magas lázzal jár, a nyirokcsomók megduzzadnak és nagyon fájnak. Sok szövődménye lehet, ritkán halált is okoz.
- Kezelése: Antibiotikummal, de néha szükség lehet a tályogok sebészeti úton történő megnyitására is.
(Kapcsolódó cikkünk: Több mint 150 kullancslárvát talált kislányában az anya - így védekezhetünk a kullancsok ellen)
Kép: JerzyGorecky / pixabay
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)