A Lyme-kór tünetei
A Lyme-kór egy kizárólag kullancsok által terjesztett bakteriális fertőzés, amelyet a Borrelia burgdorferi nevű baktérium okoz. Magyarországon nagyon gyakori: évente átlagosan 1000 esetet regisztrálnak, de a valódi fertőzésszám ennek akár tízszerese is lehet. Lappangási ideje egy naptól egy hónapig terjed, leggyakrabban egy hét.
Az első és egyben legjellegzetesebb tünete a csípés körül megjelenő legalább 5 cm átmérőjű, piros színű, ovális alakú Lyme-folt. Az esetek nagy részében csak a csípés körül látható, de olykor az egész testen tovább terjed, és akár 50 darab is megjelenhet belőle. A folt nem fáj, nem viszket, és néha alig észrevehetően halvány. Egy idő után magától el is tűnik, ez azonban nem jelent gyógyulást. Gyerekeknél néha előfordul a fül lilásvörös, fájdalmatlan duzzanata is.
A Lyme-kór később okozhat agyvelőgyulladást, agyhártyagyulladást, idegrendszeri elváltozásokat (például arcidegbénulást, végtagzsibbadást). Ezek, bár félelmetesek, megfelelő kezeléssel többnyire tökéletesen gyógyíthatók. A kezeletlenül hagyott Lyme-kór főleg idős nőknél okoz lassú, egy idő után rendkívüli fájdalmakkal járó bőrelhalást.
Otthon elvégezhető Lyme-kór gyorstesztek
Ha felmerül a Lyme-kór gyanúja – például azért, mert megjelent a bőrön a Lyme-folt – életbevágóan fontos a gyors diagnosztizálás. Ma már hazánkban is kaphatóak olyan, otthon is elvégezhető gyorstesztek, amelyek egy csepp vérből kimutatják a fertőzést.
Ezek nagy előnye, hogy nem kell napokat várni az eredményre, hanem azonnal, néhány percen belül megtudjuk, elkaptuk-e a betegséget. Pozitív eredmény esetén haladéktalanul orvost kell felkeresni, hogy minél előbb megkezdődjön az antibiotikumos kezelés.
Sőt: ha valaki idegenkedik attól, hogy megszúrja saját vagy ismerőse ujját, olyan teszt is létezik, melyet a kullancson lehet elvégezni. Az otthon elvégezhető kullancs teszt kimutatja, fertőzött volt-e az állat, melyet eltávolítottunk a bőrből.
Ha kullancs tesztet végzünk, nem kell megijedni a pozitív eredménytől, de ilyen esetben javasolt az orvosi megfigyelés.
Veszélyes-e a Lyme-kór?
A Lyme-kór időben történő felismeréssel és megfelelő kezeléssel általában tökéletesen gyógyítható, ám a folyamat gyakran hosszú időt vesz igénybe. A fertőzött kismamák speciális gondoskodást igényelnek, ugyanis a terhes anya kezeletlenül hagyva átadhatja a betegséget a magzatnak, ez pedig akár halvaszüléshez is vezethet.
Védekezés a Lyme-kór ellen
Közép-Európa a világ egyik legfertőzöttebb területe Lyme-kór szempontjából, különösen a Budai-hegységben, a Balaton-felvidéken és Nyugat-Magyarországon kirándulva gyakori a megbetegedés. Ráadásul jelenleg Lyme-kór ellen nincs védőoltás, ezért kiemelten fontos a megfelelő védekezés a kullancscsípések ellen:
- Kiránduláskor ne térjünk le a kijelölt ösvényről, kerüljük a sűrűn benőtt, bozótos területeket.
- Túrázáshoz hosszúnadrágot viseljünk, amit tűrjünk be a zokniba.
- A hosszú hajat fonjuk be vagy tűzzük fel.
- Viseljünk fehér színű sapkát vagy kalapot, amelyen könnyen észrevehető a ráesett kullancs.
- Ha használunk kullancsriasztó szert, csak a szabadon hagyott bőrfelületet fújjuk be vele, mert nagy mennyiségben allergizálhat, fejfájást okozhat.
Kapcsolódó cikkeink:
- Maradandó károsodást okozhat a kullancsok csípése - hogyan védekezhetünk ellene?
- Több, mint 150 kullancslárvát talált kislányában egy anya - így védekezzünk a kullancsok ellen
- Lebénult a kullancscsípéstől a 7 éves kislány - ilyen betegségeket terjeszthetnek ezek a kis állatok
- Lyme-kór: a magzatot is megfertőzheti
Kép: Nicooografie / pixabay
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)