„Életem legijesztőbb napja volt” – idézte fel posztjában a történteket Rebecca. „Tudtátok, hogy a babák félrenyelhetik az anyatejet? Hogy egyszerűen nem kapnak tőle levegőt, ezért kórházba kell vinni őket? Mert én nem tudtam. Most már szerencsére jól van, de egy darabig nem volt, és én életemben soha nem pánikoltam még be ennyire.”
Később kiderült az anya számára, hogy az ilyen esetek gyakoribbak, mint gondolta. Főleg akkor fordulnak elő, amikor túl sok anyatej termelődik, amely szoptatáskor kontrollálatlanul ömlik a baba szájába. Az ilyenkor fellépő köhögés eléggé általános jelenség, de az, hogy a baba az oxigénhiánytól beliluljon és kórházi kezelésre szoruljon, szerencsére meglehetősen ritkán fordul elő.
A félrenyelés tehát a túl sok termelődő tej és az ezzel együtt járó túl erős tejleadó reflex mellékhatása. A szoptatást támogató La Leche Liga a következőket javasolja a probléma orvoslására:
- Megfelelő szoptatási testhelyzet: olyan póz, amelyben az anya hátradől, vagy amikor a hátán fekszik, és úgy szopik rajta a baba.
- Gyakoribb szoptatás esetén kevesebb tej gyülemlik fel, amivel a csecsemő könnyebben megbirkózik.
- Rendszeres büfiztetés.
- Ha érezzük, hogy erősen beindul a tejleadó reflex, egy rövid időre vegyük le a babát a mellről, és fogjuk fel a tejet textilpelenkával.
- A tejleadó reflexet csökkenthetjük, ha igyekszünk egyszerre csak egy mellből szoptatni.
- Ha lehet, kerüljük a szükségtelen mellstimulációt, fejést.
- Komoly esetben próbálkozzunk meg a blokkolással. Ennek lényege, hogy 2-4 óránként váltunk csak mellet a szoptatáskor. Az etetések gyakoriságát nem kell csökkenteni, de mindig ugyanarra a mellre tegyük vissza a babát. Ha nagyon kellemetlen, feszít, akkor egy kevés tejet fejjünk le az éppen pihentetett mellből.
Az efféle félrenyelés kis súlyú babáknál és koraszülötteknél gyakrabban fordulhat elő. A folyadék, folyékony étel félrenyelése azonban ritkán okoz akkora bajt, hogy elkéküljön a gyerek.
Ha a baba lilára színeződik a komoly félrenyeléstől, akkor nagyon fontos a megfelelő elsősegélynyújtó módszer alkalmazása.
Az orvosok a következőket javasolják ez esetben: a babát fektessük az alkarunkra, úgy, hogy a feje lógjon enyhén lefelé. Nem túl erősen, ám határozottan mérjünk 5 ütést a pici hátára. Ezek után fordítsuk meg és fektessük a hátára, majd a bordaívet követve keressük meg a szegycsont alsó szélét. A szegycsont alsó harmadát két ujjal nyomjuk össze. A mellkast egyharmadával nyomjuk össze, 100-120 nyomás/perc ütemben.
Egy fuldokló, szürkülő gyereknél néhány pillanat is óráknak tűnik, meg kell próbálni 5-10 másodpercet várni, mert legtöbbször kiköhögik magukat.
Fejjel lefelé rázogatni szigorúan tilos a babát, ez gerinc- és agyi sérülést is okozhat!
Kapcsolódó cikkünk: Így kell újraéleszteni egy csecsemőt (videó)
Cikket lektorálta:
![]() |
Dr. Sebő ZsuzsannaGyermekgyógyász, homeopátiás tanácsadóElérhetőségeim: Telefon: 06-30/922-93-09 E-mail: sebozsuzsa@gmail.com Honlap: www.homeoduo.hu (fejlesztés alatt) |
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)