|
Kérjük látogass meg holnap újra!
Kérdezz-felelek
Hosszú évek óta tartó folyamatos jogviszonyomból felmondtam, a munkaviszony 2022. augusztus 16-án szűnt meg, másnaptól külföldön, egy nem EGT-országban éltem és dolgoztam. Az OEP-pel kötött szerződés alapján egyénileg fizettem az egészségbiztosítási járulékot ettől kezdve, megszakítás nélkül.
Napra pontosan egy évet dolgoztam külföldön, 2023. augusztus 17-én gyermekem született, ezt követően is kint éltem, de nem dolgoztam.
Most ismét Magyarországon vagyok, és nem világos, hogy jogosult vagyok-e GYED-re. Ha jól számolom, a gyermek születését megelőző két évben (2021 augusztus 17 és 2023 augusztus 16 között) pontosan 365 nap magyarországi munkaviszonyom volt, és az egészségbiztosítási jogviszonyom egy napra sem szakadt meg.
Mindenhol mást olvasok, nem világos, mi most a helyzet.
Köszönöm segítségét!
Havi - jelenleg - 11.300 Ft-ért - nem lesz jogosult valaki 2 évig csedre és gyedre, ami csak a minimálbér után megállapítva is bruttó 3,5 milliió Ft a 2 év alatt - tudom, hogy Te dolgoztál előttte és "rendes járulékot" fizettél, de amit feszegetsz,az arra is vonatkozna, ha valaki kizárólag a filléres összegeket fizette maga után.
Biztosítási jogviszonyba kerülni nem nehéz, igényelhetsz álláskeresési járadékot, lehetsz egyéni vállalkozó, vagy dolgozhatsz ismerősnél... Előbbi két esetben a minimálbér, (ha a járadék alapja ezt eléri), utóbbi esetben a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese a gyed alapja.
Ezzel a másik jogosultsági feltétel, az aktuális biztosítás rendben lenne. Az előzetes 365 napból meg pontosan 365 nappal rendelkezel 2021.08.17 és 2022.08.16 között - ha itt nem voltál fizetés nélküli szabadságon.