|
Kérjük látogass meg holnap újra!
Kérdezz-felelek
Tudom, hogy a "szakterületedtől" eltérő kérdést fogok feltenni, de
szükségem van a szakértelmedre, mert annyi badarságot hallottam már.
Látássérülésem miatt 85%-os rokkantságot állapítottak meg nálam. Eddig
nappali tagozatos iskolába jártam, így a TB-m fizetve volt. Júliustól
viszont megbízásos szerződéssel fogok munkát vállalni. Tudom, hogy ez
a szerződésforma nem foglalja magában a TB fizetését a cég részéről.
Most fogyatékossági alapon alanyi jogon kapom az ellátást. Kérdésem, hogy a szerződés megkötését követően fizeti nekem valaki vagy magamnak kell? Ha igen, mikortól?
Köszönettel: Nallam
Ha a megbízási díj (költséghányaddal - ami alapesetben 10% - csökkentett része) eléri a minimálbér 30%-át, akkor biztosítottnak minősülsz és Te is fizetsz minden járulékot, meg a megbízó is utánad, tehát jogosult leszel az egészségügyi szolgáltatásra.
Ha olyan keveset keresnél - havi bruttó 34.000-nél kevesebb a megbízási díj - , hogy nem érnéd el ezt a szintet, akkor sem kell fizetni, mert 85% mellett jogosult vagy az egészségügyi szolgáltatásra. Be kell vinni a munkaképesség csökkenést megállapító szakvéleményt az egészségbiztosítási pénztárba, ott adnak egy nyomtatványt, amit kitöltesz és ezalapján járni fog az egészségügyi ellátás. Akinek a régi minősítési rendszerben legalább 50%, vagy az újban legalább 40% egészségkárosodása van, az jogosult rá. Viszont mivel az ilyen személyt, ha semmi olyat nem csinál, ami miatt járna neki, senki nem jelenti be a jogosultak nyilvántartásába, ezért magának kell megtennie, az állapotának az igazolás mellett.