|
Kérdezz-felelek
2015. januárban születik első gyermekem. Korábbi munkaviszonyom 118.000 Ft-os bérrel megszűnt, jelenleg álláskeresési járadékot kapok, de a korábbi munkáltatóm elméletileg augusztustól ismét alkalmaz 240.000 Ft-os munkabérrel 8 órában egy másik munkakörben. 3 hónap után szeretnék elmenni táppénzre, mert már most is veszélyeztetett terhes vagyok. A kérdésem az lenne, hogy ha a több mint 30 napos munkaviszony kiesés miatt a tgyás és gyed számításnak mi lesz az alapja? Mert ha augusztustól visszamegyek pár hónapot dolgozni, utána 2-3 hónap táppénzre megyek az utolsó hónapokban, akkor elméletileg nincs meg a kiesés után a 180 napos jövedelem (mert ugye a táppénz nem számít annak). Vagy az álláskeresési járadék miatt folyamatos maradt a biztosítottságom, viszont akkor az ellátások kiszámításánál beleszámít a korábbi munkabér is?
1. A táppénz, tgyás, gyed alapja csak az új munkaviszonyban kapott bérből számolódik, ha legalább 31 nap eltelt a régi munkaviszony vége és az új eleje között. A 31 nap lehet járadék vagy járadék és utána levegőben lógás.
2. Ha a levegőben lógás (járadék előtt, járadék után) önmagában több, mint 30 nap, akkor attól még a tgyás és a gyed ugyanígy számolódik, de a táppénz ócska lesz és csak annyi időre jár, amennyit az új munkaviszonyban dolgoztál.