|
Kérjük látogass meg holnap újra!
Kérdezz-felelek
Köszönöm a múltkori válaszát!
2014.07.20-án megkezdem a Gyest két kislányom után (munkaviszonyom 2005.09.19-től folyamatos). Röviden: jövő év közepére vagy végére tervezzük az újabb babát. A terhesség megállapítása után táppénzre mennék, a férjem pedig Gyesre.
A táppénz miatt a fizetés nélküli szabit mindenféleképpen meg kell szakítanom (szabadságot nem szeretnék igénybe venni)? Az OEP-es ügyintéző szerint csak a Gyest kell majd visszamondanom…
Ha mégis megszakítás lesz, akkor annak mi a menete, mire kell figyelni? Egyszerre bejelentem a terhességet írásban, és megszakítom a fizetés nélküli szabit is, majd 30 naptári nap múlva táppénz és utána Gyes lemondás? Mindez mennyire támadható a cég részéről – a táppénz harmad miatt (hiszen valójában nem a munkába állás a cél, hanem csak anyagi okokból megyek táppénzre)?
A Gyed/Gyes melletti korlátlan munkavégzés (és így 8 órás táppénz) lehetősége a 2014. január 01-je előtt született gyermekekre is kiterjed, ugye?
Amúgy ikrek esetén fizetés nélküli szabadságra meddig vagyok jogosult (3 éves korukig, vagy a Gyes folyósításáig)?
Válaszát előre is köszönöm!
A munkáltató annyit tehet, hogy 15.300 Ft-ért kéri a felülvizsgálatodat, hogy valóban keresőképtelen vagy-e.
10 éves korig addig lehetsz fizetés nélküli szabadságon, ameddig a gyest kapod és ameddig nem dolgozol mellette. Júliusi gyerekek feltehetően csak a 7. év betöltése után kezdik majd el az iskolát, ha így lesz, akkor gyesre ennek az évnek a végéig, 2019.12.31-ig leszel jogosult.
Az 1 éves kor utáni gyed, gyes melletti korlátlan munkavégzés lehetősége az év elejétől mindenkinél adott, aki az 1 évet ezután tölti, tehát nem csak a 2014-es születésű gyermekeknél.