|
Kérjük látogass meg holnap újra!
Kérdezz-felelek
Két lányom van, az első 11 éves. A kisebbik 2013 augusztus 16-án született. A két gyerkőcnek nem ugyanaz az apukája. A kisebbik lány apukájával nem vagyunk összeházasodva, ő az apukája a pocakban lévőnek is, akit decemberre várunk. 2000 óta dolgoztam a munkahelyemen és onnan jöttem el tavaly terhességem alatt először táppénzre, majd szüléskor TGYÁS-ra és idén februártól kapom a GYED-et. Fizetés nélküli szabadságos papírt is alá kellett írnom, mondták, hogy ez a szabály.
Hogyan járnék legjobban anyagilag? Elég jó fizetésem volt a cégnél, kötelesek ugyanazzal a bérrel visszavenni? Vagy visszamehetek egyáltalán a munkahelyemre, hogy babát várok és szeretnék szabin vagy táppénzen lenni? Dolgozni nem szeretnék/tudok visszamenni, mert a pici még csak 8 hónapos múlt. Mi a TGYÁS kiszámolásának alapja? Amikor a terhesség betölti a 90. napot, akkor a mostani párom igénybe veheti mindhárom gyerkőc után az adókedvezményt, vagy csak akkor ha összeházasodunk? Ha maradok GYED-en, akkor mekkora összegre számíthatok TGYÁS jogcímen?
Válaszait előre is köszönöm, Bogi
Ha táppénzre mész, akkor a következő tgyás és gyed alapja a minimálbér kétszerese. (A jó bérről feltételeztem, hogy több, mint a minimálbér kétszerese, ennél magasabb bérrel és 180-nál kevesebb bérezett nappal pedig legfeljebb ennyi lehet.)
Apukának jelenleg 1 gyermekhez van köze, utána minden további nélkül igénybe veheti a családi kedvezményt. Ha hárnaska megszületett, akkor utána is. Magzat után csak férj kérheti, élettárs nem. A bevallásban viszont átadhatod neki azt, amit Te nem tudsz érvényesíteni, márpedig Neked mind a 3 gyermekhez van közöd, úgyhogy a 91. naptól 3 gyermek után kedvezményen osztozkodhattok - jövőre. Év közben nem.