|
Kérjük látogass meg holnap újra!
Kérdezz-felelek
GYED extraval kacsolatos a kérdésem, sokat keresgéltem, de erre nem találtam eddig konkrét választ: jelenleg itthon vagyok GYED-en kisfiammal, szeptemberben lesz két éves.
Úgy néz ki, hogy decemberben születik az újabb baba, még nagyon az elején vagyok, de ötletelek, hogy lenne a legjobb, ebben szeretnék segítséget kérni:
2011 óta vagyok a cégnél, a kisfiam 2012. szeptemberben született, a szülésig dolgoztam végig, 1-2 hét táppénz volt közvetlenül előtte, a bruttó bérem 556.000 Ft, azóta TGYÁS, majd most GYED.
Ha jól értelmezem, akkor ha én elménnék most veszélyeztetett terhesként táppénzre, akkor a férjem a 60 napos korlátozás miatt közben nem mehet el GYED-re helyettem (nem megoldható, hogy 2 hónapot ne dolgozzon).
A második terhesség alatt most jobban járnék, ha táppénzen lennék, mint GYED-en, ahogy számolom. A GYED extra miatt lenne valamilyen lehetőség, hogy egyszerre GYED-et és táppénz kapjak szeptemberig, amíg a kisfiam 2 éves lesz? Az a pár hónap is nagyon jól jönne, ha esetleg dupla ellátás lenne.
Pédául ha visszamennék, nem dolgozni, de szabadságra par napra (előtte bejelentve, hogy babat várok), utana pedig a szulesig táppénzre, akkor tenyleg járna a egyszerre a gyed es a táppénz is szeptemberig?
Amennyiben par nap szabadságra visszamennek, de előtte bejelentem, hogy babat várok, akkor ez alatt a pár nap alatt nem rúghatnak ki, ugye?
A munkáltató köteles igy visszavenni szabadságra vagy mondhat nemet, neki származna ebből valamilyen hátránya? (Előre szólnék, hogy pár nap szabadság után táppénzen lennék).
A mostani GYED lejárta után, amikor táppénzen leszek, a GYES-t igényelhetem ezzel párhuzamosan, vagy csak táppénz fog járni?
Jelent valamilyen hátrányt, ha elmegyek most táppénzre a a következő TGYÁS és GYED jogosultságánál / megállapításánál (nem pontosan értem, hogy melyik időszakot vizsgálnák az összegek megállapításánál)? Várhatóan 2014. december legvégén vagy 2015. január elején születne a második baba.
Előre is nagyon köszönöm a választ!
További szép napot kívánok!
Üdvözlettel:
Ágnes
A munkáltatónak kutya kötelessége kiadnia a szabadságot és ezt csak addig tudja megtenni, amíg táppénzre kerüsz, mert táppénz alatt nem tudja kiadni. A munkáltatónak ez a kötelezettsége viszont csak a bejelentést követő 30 nap után van, tehát az Mt. szerinti forgatókönyv alapján a fizetés nélküli szabadság végét ennyivel hamarabb be kell jelenteni. Terhesen a szabadság alatt is felmondási tilalom véd, terhesen és táppénzen meg két tilalom is van.
A következő tgyás alapja a minimálbér kétszerese, csak akkor lenne több, ha legalább 180 napot dolgoznál. Ennél kevesebbel a gyed megreked a tgyás indulásának évében aktuális minimálbér kétszeresének a 70%-ánál.