|
Kérdezz-felelek
Kérdésem a következőkből áll össze:
2014.02.26.án derült ki, hogy 7 hetes terhes vagyok. Akkor éppen 3,5 éves lányommal voltam otthon, mert beteg volt. Még azon a héten telefonon elmeséltem a terhességemet egy munkahelyemmel kapcsolatban álló kollégának. 03.03.án mikor táppénz utáni első munkanapomon bementem közölték, hogy átszervezés, és felmondanak. Szóban tájékoztattak, beszéljem meg telefonon bárkivel (ügyvéd, férj, stb). Közöltem velük írásban, hogy 7 hetes terhes vagyok, és mivel ma jöttem először dolgozni erre semmi lehetőségem nem volt. Át is vették, és nap végén jóval a munkaidőm lejárta után megkaptam a felmondásom. (Megjegyzem, hogy előttem 2013.ban 1 hónapon belül már 2 gyedről visszatérő kismamát bocsájtottak így el átszervezés címszó alatt, mindkettő több éve (8) volt a cégnél, ahogy én is(5).) Mikor visszamentem első gyerekem után dolgozni éreztették velem, hogy kilógok a sorból, mert gyerekem van, nem tudok bent maradni túlórázni, szóval próbáltak kikészíteni. Próbáltak rábeszélni, hogy nem e akarok elmenni szülni még (Utólag, ezt azért akarták, hogy a feljebb említett 2 anyuka közül valakit visszavegyenek a helyemre). Több munkakört is elláttam ennél a cégnél, a munkámmal nem volt baj, sőt, elismeréseket is kaptam, mégis semmilyen más előtte betöltött munkakört nem ajánlottak. Aznap elvették belépőkártyámat, zárolták gépemet, és közölték, hogy most voltam ott utoljára. Csodálkoztam is, hogy a felmondásban eltekintenek a 45 felétől, de a másikat, hogy fogom elvégezni. Másnap 03.04.én elmentem nőgyógyászhoz, mert görcsöltem, aki megállapította, hogy vetélés esélyes vagyok, és ágynyugalom, gyógyszerek, ne emeljek, és hasonlók. Azóta kaptam levelet, hogy mikor óhajtok bemenni dolgozni, de az orvos nem enged, mert elmehet a babám.
Eddig a történet, kérdések:
1. Amikor letelik a felmondási időm, akkor vehetem ugye igénybe az álláskeresési járulékot. Megvan a 365 nap biztosított időm, mert 2012.09.01.óta dolgozom újra. Ez alapján 591 napom van. Érdeklődnék, hogy a 2012.es dátumtól számolják e a járulék folyósítási időt, vagy azóta, hogy 2008.ban a céghez kerültem, ergo beleszámít e az előző szülésem, és előtte lévő idő.
2.Ha elmegyek a munkaügyi hivatalba, akkor tudnak nekem úgy munkát adni, hogy veszélyeztetett vetélés gyanús terhes vagyok? Vagyis csak az álláskeresési járulékra vagyok jogosult, vagy van mellette valami másik is, amit a veszélyeztetett terhesként igénybe vehetek?
3. Olvastam, hogy lehet szüneteltetni az álláskeresésit, hogy a szülés időpontjában legyek inkább azon, hogy TGYÁSt kapjak. Ezt hogy lehet, mert több évig 210.000 bruttó után fizettem mindent, és jelen esetben csak azt látom, hogy 28.000 gyest fogok kapni, amiből 4en nem fogunk megélni.
Előre is köszönöm a választ, és ha van még kérdésem felteszem majd.
Azzal ne foglalkozz, hogy nem vagy munkaképes állapotban, ezt a kutya sem nézi. Nyilatkozni kell pár dologról, ezek között az egyetlen ehhez kapcsolódó kérdés, hogy akarsz-e dolgozni, ezen kívül semmit sem vizsgálnak.
Ha a munkaviszonyt jogellenesen szüntette meg a munkáltató, bírósághoz lehet fordulni, ha ezt kéred a kereseben, akkor az ítélet helyreállítja a munkaviszonyt, ami miatt a terhesség alatt végig kaphatnál táppénzt - egyébként csak a munkaviszony végéig - , szülés után pedig tgyást, illetve 2 éves korig gyedet. Mindent a béred után.
Ha van bármilyen bizonyítékod arról, hogy a munkáltató tudott a terhességről, pl. mert van egy érkeztetett másolatod arról, hogy ezt bejelentetted és ennek a napja korábbi vagy megegyező a felmondás napjával, akkor ez sima ügynek tűnik, egy ilyen pert ügyvéd nélkül is meg lehet nyerni. Egyetlen feltétele, hogy 30 napon belül bírósághoz kell fordulni. 210.000-es bérrel teljes költségmentességed van, ha nyersz, vagyis nem kell előre vagy menet közben fizetni semmit. Olyan egyértelműnek tűnik a tényállás, hogy ha valóban van bizonyíték, akkor más kimenetel nem merül fel.
Minden közigazgatási és munkaügyi bíróságon van ún. panasznap, amikor bírósági fogalmazók segítenk megírni a keresetet. Nézz utána, hogy amelyik bíróság illetékes, ott mikor van, vidd el a felmondást és a bármilyen bizonyítékot arról, hogy a munkáltató tudott a terhességről, meg mondd, hogy a munkaviszony helyreállítására irányulna a kereseti kérelmed. Eszerint fogják szakszerűen megírni. A közhiedelemmel ellentétben a munkaügyi perek egész gyorsak, a munkaviszony jogellenes megszüntetésével kapcsolatosak pedig eleve prioritást élveznek. Lehet, hogy a munkáltató az idéző végzés hatására átgondolná a felmondást.
Az átlagkeresetedet a bevalláshoz kiadott M30-as igazolással egyszerűen tudod igazolni, ez is fontos, mert ha kimarad, akkor amíg erről leveleztek a bírósággal, addig áll az ügy.