|
Kérdezz-felelek
Segítségét szeretném kérni, néhány számomra nem világos kérdésben. Október végéig gyeden vagyok első gyermekünkkel, és már nagyon szeretnénk második babát. A kérdésem az lenne, hogyan járnék jobban, ha a gyed lejárta után gyesen maradnék, és ha összejön a második baba váltanék gyesről táppénzre (első babámmal is veszélyeztetett terhes voltam), vagy ha kivenném a munkahelyemen a fennmaradt szabadságomat, esetleg ha még a gyed ideje alatt sikerülne teherbe esnem? Miben és hogyan befolyásolná ez a második baba után kapott ellátást, illetve mi képezi majd annak az alapját, a bruttó bérem, a gyed, a gyes, vagy a táppénz? Gyesről automatikusan át lehet váltani a táppénzre, vagy először vissza kell állnom munkába (és azt 60 nappal előtte jeleznem kell a munkáltató felé), és a terhesség hányadik hetétől lehet váltani? A táppénzt a régi fizetésemből vagy a gyes összegéből számolják, érdemes-e egyáltalán váltani? Be kell jelenteni a munkáltató felé, hogy gyes-re szeretnék menni, illetve mennyivel előtte és milyen formában? Kell-e igényelni tőle a gyes időszakára fizetés nélküli szabadságot? Elnézést kérek a sok és néha bugyuta kérdés miatt, de kavarog a fejemben a sok innen-onnan összeszedett információ és jó lenne végre tisztán látni. Válaszát előre is köszönöm szépen!
Üdvözlettel:Renáta
Ha egyszerre több ellátásra is jogosult vagy,babázás miatt gyesre, veszélyeztetett terhesség miatt pedig táppénzre, akkor választhatsz, hogy melyik ellátást veszed igénybe és akár közvetlenül is mehetsz táppénzre gyedről, nincs ilyen előírás, hogy előbb dolgozni vagy szabadságon kéne lenni. A táppénzre jogosultságot a keresőképtelen állapot és nem a terhességi hét határozza meg, van, aki az első naptól nem dolgozhat és olyan is van, aki munkából megy szülni
Ha táppénz mész azelőtt, hogy 180 naptári napot dolgoztál volna, akkor a táppénz alapja a gyed előtti átlag lesz. Ha csak gyed, gyes és 180 napnál kevesebb (akár 0) bérezett nap van az irányadó időszakban, akkor - leegyszerűsítve - a tgyás alapja a most aktuális bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.
A gyed alapja sokmindentől függ, de az esetek legalább 95%-ában ugyanennyi. Csak az tud a fennmaradó elenyésző kisebbségbe tartozni, akinek nem elég, hogy ritka szerencsétlenül alakulnak a dátumai, de nincs legalább 12 naptári nap bérezett napja vagy táppénze a gyed irányadó időszakában. Ha huzamosabb ideig vagy táppénzen, akkor semmiképpen sem fenyeget a tgyással megegyező alapú gyed helyett a minimálbér alapú gyed, illetve ha a béred nem lenne ennél több, akkor meg végképp minden mindegy.