|
Kérdezz-felelek
A következő lenne a kérdésem:
2010 novembere óta folyamatos munkaviszonyom van,
2015 jan.5-től csed/gyed-en vagyok.
2017. januárjában tervezek ismét munkába állni, de közben tervezzük a második babát.
Érdeklődnék, hogy ha visszamegyek januárban dolgozni és 1-2hónap múlva terhes lennék, mehetek e táppénzre és a táppénz összegét ilyen esetben másképp számolják e vagy ugyanúgy a napi bér 60%-a?
Ha táppénzre megyek azalatt a gyes-t ugyanúgy kapom vagy a kettő együtt nem megy? Ilyen esetben kérheti a párom? Illetve ha már elkezdik folyósítani a gyest és aztán megyek tp-re akkor is át lehet még kérni az apa nevére?
A másik kérdésem, hogy ha nincs meg a 180 illetve a 120 dolgozott napom akkor a csed-et illetve gyed-et miből számolják?
Jelenleg a maximum összegű gyedet kapom.
Ilyen esetben is életbe lép az a törvény miszerint ha gyed/gyes vagy az azt követő egy éven belül születik a második baba akkor a csed/gyed napi alapja nem lehet kevesebb mint az első gyereknél a tgyás/gyed napi alapja?
Köszönöm szépen válaszát!
Üdvözlettel:
A gyest bármikor kérheti apuka is, akkor is, ha Te már kaptad korábban. Ez csak akkor érdekes, ha mégsem dolgoznál a táppénz előtt, akkor valóban csak így lehet megmenekíteni a gyes összegét.
A táppénz alapja az irányadó időszakban 120-nál kevesebb bérezett nappal a gyedhez beszámító átlagkereset és az aktuális bér közül a magasabb lesz.
Ha a gyed vagy gyes végét követő 2 éven belül szülsz újra, akkor a ketteske utáni csed illetve gyed megállapításakor megnézik, hogy mennyi volt az ellátás összege korábban és ezt összehasonlítják az általános szabályok szerint kapható összeggel. A kettő közül a magasabbat állapítják meg. Az általános szabályok szerint 30-119 nap esetén ez az ebből számolt átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese, 0-29 napnál pedig a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Ha a régi csed, gyed ennél több volt, akkor jön a kedvezményszabály, amivel megint ugyanannyit kapsz, mint korábban.