|
Kérjük látogass meg holnap újra!
Kérdezz-felelek
Áprilisban jár le a gyes az első gyerkőccel, másodikat augusztusra várjuk. Munkáltatóm 2009 óta folyamatosan ugyanaz, bruttóm 300.000 fölött volt, max. gyedet kaptam.
Ha jól értelmezem, akkor a kedvezményszabály miatt a 2. gyerek után is megkapnám majd az 1. utáni magas csedet és gyedet? Ezt kérvényezni kell vagy automatikusan így számolják? Valakitől azt hallottam, hogy ez a szabály csak azokra vonatkozik, akiknek vagy a gyed vagy a gyes ideje alatt, vagy a gyed lejárta után egy éven belül megszületik a köv. gyereke? Ezért vagyok elbizonytalanodva, hogy rám vonatkozik e ez? Vagy a gyes lejárta utáni egy év is beleértendő? Tehát a gyerek 4 éves koráig? Elküldené a pontos számát a törvénynek?
Szabadságom nem elegendő szülésig. Viszont biztosításomnak folyamatosnak kell lennie a kedvezményhez, ugye? Kötelesek visszavenni akár 1 hónapra is emiatt vagy megtagadhatják mondjuk azzal, hogy mit tudnék dolgozni az idő alatt?Ha nem járna ez, akkor kb. februártól vissza kellene mennem dolgozni, hogy meglegyen a kb. fél év, amiből aztán megint a magasabb juttatásokat lehet számolni? (Hogy ne az alacsony gyedből legyen számítva az új csed?) Ha kiírnak táppénzre, azért szólhat a munkáltatóm hogy nemtetszik neki? Kb. mennyi táppénz járna? Táppénz mellett a gyest csak apa igényelheti vagy nagyszülő is? Hol kell ezt intézni, mák-nál? (mert szerintem nem engednek 1 nap szabadságot kivenni, hogy párhuzamosan járjon..)
Ha nem megyek táppénzre, ki lehet valahogy küszöbölni hogy egy hónapig dolgoznom kelljen? Van más lehetőség a biztosítás folyamatosságára?
Nagyon köszönöm válaszát!!
Egy aggódó Kismama
A köztes időszakot legegyszerűbb táppénzen tölteni. Ez semmit nem befolyásol hátrányosan. Táppénz és gyes akkor jár együtt, ha legalább 1 napra visszamész - a szabadság kivétele is olyan, mintha dolgoztál. Ha nem megoldható az 1 nap szabadság, akkor mondd le a gyest és igényelje meg apuka vagy nagyszülő, de utóbbi nem dolgozhat mellette. A táppénz alapja a gyed alapját képező átlag lesz.
Egy aug-ban induló ellátáshoz május végéig nézik a jövedelmet, addig 120 bérezett napod nem is tudnál összeszedni, de nincs is rá szükség, hiszen ott a kedvezményszabály, ami miatt ha nem dolgozol ennyit, akkor is visszajön a régi alap.
A csed csak akkor lesz korlátlan, a gyed pedig akkor lesz maximális, ha az előző csed és gyed legalább 180 bérezett napból lett megállapítva. Ha kevesebből, akkor az akkori minimálbér kétszeresénél nem lehetett több az alapja, ebben az esetben ennél magasabb lesz most az általános szabályok szerint megállapított alap, mert a mostani minimálbér kétszerese több, mintha kedvezményszabállyal a régi bekorlátozott jönne vissza. Tehát ha valamelyik régi ellátáshoz nem volt 180 bérezett nap, akkor ott mégsem a kedvezményszabály jön be, mert azzal kevesebb lenne az új ellátás.
A jogszabály, amit kértél - csak a csedes részét másoltam ki, pontosan ugyanígy szól a gyednél is.
1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól
42. § (4a) Ha a gyermek gyermekgondozási díj vagy gyermekgondozást segítő ellátás igénybevétele alatt, vagy annak megszűnését követő egy éven belül születik, és az újabb gyermek születését megelőzően utolsóként született gyermek jogán megállapított csecsemőgondozási díj naptári napi alapja magasabb összegű, mint a (2)–(4) bekezdés alapján számított csecsemőgondozási díj naptári napi alapja, akkor a magasabb naptári napi alap alapján kell az ellátást megállapítani.
(4b) A (4a) bekezdés csak akkor alkalmazható, ha az utolsóként megállapított ellátás alapja kizárólag a jogosultság kezdő napján fennálló jogviszonyban elért jövedelem figyelembevételével került megállapításra.