Kérdezz-felelek
Mindig annyi táppénzt fizetnek ki, amennyiről igazolást leadtál. Tudni kellene, hogy milyen időszakra vonatkozott az összeg, amit most kaptál, egészen biztosan nem egy teljes hónap. Általában az első 7 napról adnak egy táppénzes papírt és utána 2 hetenként másikat. Elképzelhető, hogy a kapott összeg 3 heti 50%-os táppénz, aminél a családi kedvezmény nem lett figyelembe véve, mert az így az a nagyságrend, amit kaptál. Szakbarbár 2014. 03. 24. 18:24
Köszönöm a pénteki kérdésemre (max GYED aktualizálás) a választ!
A 6a-soknak sincsen 180 bérezett napjuk, mégis kapnak emelést.
“(6a)394 Ha a biztosított a (2)-(3) bekezdésben meghatározott időszakban nem rendelkezik 180 naptári napi jövedelemmel, de a táppénzre való jogosultság első napját megelőzően van legalább 180 napi folyamatos biztosítási jogviszonya, táppénzét a tényleges, ennek hiányában a szerződés szerinti jövedelme alapján kell megállapítani.”
Ha jól értem, annyi volt a „pechem” (ebből a szempontból), hogy éves jutalom miatt az 5-ös pontban magasabb lett GYED alapom, mint a 6a szerinti alap, azaz a szerződés szerinti bérem. Végeredményben mindkettővel maximalizált lett volna a GYED-em, de mégis van különbség az aktualizálás szempontjából. Ez az, amit furcsállok.
Neked megvolt, mert nem váltottál munkahelyet, ezért vagy más eset. Ha legalább fél évet dolgoztál az utolsó helyeden, és nyilván így volt, most nem keresem meg az eredeti kérdést, akkor Te csak az (5) bekezdés szerinti eset tudsz lenni. Lett volna matematikai esélyed a 180 bérezett napra, de táppénz és tgyás miatt nem jött össze. Ilyenkor az utolsó ellátás alapja jön be és az is marad végig.
A jutalmad bármennyi volt, nincs jelentősége, mert nem volt 180 bérezett napod, úgyhogy semmit nem befolyásolt, nem lett ettől rosszabb a helyzet. A szerződés szerinti bérednek meg az egészhez semmi köze, ahhoz ne hasonlíts semmit.
(6a) szerinti esetben sincs hozzá semmi köze a gyakorlatban, mert a szerződés szerinti bér akkor érdekes, ha nincs legalább 1 napi tényleges jövedelem, ilyen viszont legfeljebb egy jogutódlással összefüggésben tud előfordulni.
Fogadd el, hogy ez így van, akár érted, akár nem, akár tetszik, akár nem.
Szakbarbár 2014. 03. 24. 18:16
Az előbb tévesen írtam önnek, a bruttó bérem 240.000 Ft! Elnézését kérem!!
Kisfiam 2013.01.05-én született. Jelenleg GYED-en vagyok. Kistestvért tervezünk a párommal, jövő tavaszra. Érdeklődni szeretnék, hogy milyen ellátásokra számíthatunk, ha megszületik a pici, illetve, hogy mi lenne a legcélszerűbb? Szabadságra menni, vagy táppénzre? Ugye akkor már GYES-en leszek a kisfiammal, kaphatok egyszerre GYES-t és táppénzt például? Körülbelül mennyi TGYÁS-ra számíthatok majd a pici után?
2008-tól dolgozok a jelenlegi munkahelyemen. 2012. júliusában és augusztusában szabadságon voltam (pedagógus vagyok), utána pedig táppénzen a szülésig, veszélyeztetett terhességgel (azt nem tudom már, hogy milyen kóddal).
A bérem többször emelkedett, mióta itthon vagyok a kisfiammal, jelenleg 240 ezer Ft körül van a nettóm.
A picinél már ezt a bért veszik alapul, vagy abból számolnak, amiből még az első babánál?
Válaszát előre is köszünöm!
Bármit csinálsz is, hacsak nem lesz legalább 180 bérezett napod (munka, szabadság, ünnep, minden naptári napban), a 240.000-es béred mellett a tgyás alapja a minimálbér kétszerese, a gyedé pedig ugyanennyi és később nem emelkedik a minimálbér növekedésével. Szakbarbár 2014. 03. 24. 17:47
2009 november óta van munkaviszonyom.2012.január 1-től másik cégnél dolgozom határozatlan idejű munkaviszonnyal.2012.december végén született meg a második babánk.Gyeden 2014 december végéig vagyok vele itthon.Szeretnénk harmadik babát,2012-es besorolási bérem 108000Ft volt.Meddig kell megszülessen a harmadik baba,hogy ugyanezzel a feltételekkel kaphassam a kicsi 2 éves koráig a gyedet?Érdemes táppénzre mennem majd,vagy az rontja majd az átlagot a tgyásnál és a gyednél?Várom válaszát,további szép napot kívánok!
Az alábbi kérdéssel szeretnék fordulni Önhöz:
Jelenleg 3. gyermekemet várom, november közepén fog megszületni.
A munkahelyemen 2013. 08.17-től 2014. április 22-ig fizetett szabadságomat töltöm.
Mivel tanár vagyok, van arra lehetőségem, hogy a szabadságom alatt összegyűlt szabadságomat
is kivegyem, folytatólagosan.
Nem tudom, mikor járok jobban a TEGYÁS, ill. GYED szempontjából:
Ha most elmegyek betegállományba (lányom kis súlyú koraszülött volt, így orvosilag indokolt), és a
szülés előtt veszem ki a maradék szabadságomat, vagy akkor, ha maradok szabadságon,
és csak később megyek el betegállományba, ha már nincs több fizetett szabadságom.
A nettó bérem 166.000Ft. 2013.08.16-ig gyesen voltam.
Azért szeretnék pontosan informálódni az optimális döntésről,
mert a fiam születésekor ezt nem tettem meg, így a GYED-em
nem sokkal lett több, mint a GYES, holott akkor már 10 éves
munkaviszonyom volt...
Nagyon köszönöm a válaszát!
Akár most mész táppénzre, akár a szabadság után, akár a szabadság időszaka alatt felhalmozódott szabadság kivétele után, mindhárom esetben az utolsó 180 napi, csak bérből számított átlag a táppénz és a tgyás alapja és ha változatlan a béred, akkor mindegy, hogy melyik 180 napból lesz ugyanannyi az átlag.
A gyed attól függ, hogy melyik évben indul és hogy idén lesz-e 180 bérezett napod. A különbség ami ezektől függően lehet az az, hogy emelkedik vagy nem emelkedik a minimálbér kétszeresével később.
Most csak azt kell mérlegelni, hogy mi a fontosabb, az, hogy most többet kapj, vagy hogy több szabadságod maradjon, ami később pénzben is, időben is értékes lesz. Szakbarbár 2014. 03. 21. 19:37
Max GYED éves minimálbér emeléshez igazítása témában lenne kérdésem.
Miért van az, hogy az Ebtv 48-as paragrafus 5-ös pontja alá esőknek nem aktualizálják a GYED összegét, miközben a 2-3 és 6a-soknak igen? Mi emögött a logika? És úgy egyáltalán amögött, hogy van akinek aktualizálnak van akinek nem?
Első babámmal vagyok itthon max GYED-en, viszont a szülés évében (2012) nem volt meg a 180 bérezett napom, így az 5-ös pont alapján számolták a GYED-emet. Így emelést sem kaptam januártól.
Köszönöm válaszát, és nagyon sajnálom, hogy a korábbi, hosszabb válasza elveszett, jó lett volna minél többet megtudni ezzel kapcsolatban.
Azt szeretném még kérdezni, hogy ha jól értelmezem, akkor a CSP és a GYES feltételei kb megegyeznek, tehát ami számomra lényeges rész, hogy mivel nem Mo-on (vagy EU-ban) vagyok, akkor nem jár. Viszont ha hazautazom akár csak 1-2 hónapra, akkor arra az időre megkérhetem ezeket, és a visszautazás előtt pedig bejelentem, hogy külföldre utazom és ezért szüneteltessék a folyósitást? Nem mintha itt nem lenne költséges a gyereknevelés, de ez más kérdés :S
Az egyszeri anyasági támogatásról még azt szeretném megtudni, hogy nincs-e valami kivétel a 6 hónapos határidőre ilyen esetben, mert a magyar születési anyakönyvi kivonatot nem biztos, hogy ennyi idő alatt meg fogjuk kapni, a procedúra több lépéses és a BÁH nagyon lassan dolgozik. Esetleg az eredeti, indiait is elfogadják?
Nagyon köszönöm segitségét.
a) a jogosult távolléte alatt, ha a jogosult három hónapot meghaladó időtartamra olyan államba távozik, amely nem
aa) az Európai Unió tagállama,
ab) az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes más állam
A szünetelés azt jelenti, hogyha megint hazajössz, akkor csak ezt kell bejelenteni és nem kell elölről kezdeni az igénylést okmánymásolatokkal, igénybejelentővel.
A babának nem a BÁH-tól lesz magyar születési anyakönyvi kivonata, ezzel kapcsolatban olvasd el ezt: http://www.bevandorlas.hu/jomla/index.php?option=com_k2&view=item&layout=item&id=35&Itemid=391&lang=hu
Nem tudom, hogy mennyire naprakész az infó, de én mindig is úgy tudtam, hogy a külföldi konzulátus anyakönyvez és konkrétan ehhez a BÁH-nak semmi köze, igaz, én náluk csak külföldiek itteni tartózkodásával kapcsolatos ügyeket intéztem.
Az indiai születési anyakönyvi kivonat itthoni, OFFI általi - horroráron történő - hiteles fordítását valószínűleg elfogadja a MÁK.
Itt elvileg biztosabb infókat kaphatsz: allamkincstar.gov.hu/ext/email Szakbarbár 2014. 03. 21. 06:08
Kérdésem az lenne, ha 2013. decemberében kezdődött táppénzem (9-es kód) áthúzódik - értelemszerűen - 2014-re és az új évben, táppénzt megszakítva, a magas összeg reményében kivettem az éves szabadságaimból 7 napot (a munkáltatómmal is egyeztettem), és azt követően újra 9-es kódon vagyok, már a 2013-as év fog számítani? 2013-ban magasabb volt a jövedelmem, mint 2012-ben, ezért lenne lényeges.
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelt Szakértő,
A segítségét szeretném kérni a következőkben:
Kislányom 2012.04.24-én született. Jelenleg GYED-en vagyok, április 24-től GYES-en leszek. Szeretnénk második babát, valószínűleg veszélyeztetett terhes leszek, az elsővel is az voltam végig. Kérhetem-e a munkáltatót, hogy vegyen 9-es kóddal táppénzes állományba? Hogyan járnék jobban anyagilag, ha egyből táppénzre megyek, vagy vegyek ki szabit előtte? Jól tudom, hogy abban az esetben, ha táppénz előtt kiveszek szabit, akkor a GYES és a táppénz is megillet egyszerre? Hány nap szabit érdemes kivenni táppénz előtt? Ebben az esetben a második baba után is a 2011-es bérem alapján fogják számolni az ellátásokat? Ha nem veszek ki szabit, hanem egyből tp-re megyek, mi lesz az alapja a 2. baba után járó ellátásoknak?
Köszönöm szépen,
Üdv
Lívia
Tisztelt Szakértő,
A segítségét szeretném kérni a következőkben:
Kislányom 2012.04.24-én született. Jelenleg GYED-en vagyok, április 24-től GYES-en leszek. Szeretnénk második babát, valószínűleg veszélyeztetett terhes leszek, az elsővel is az voltam végig. Kérhetem-e a munkáltatót, hogy vegyen 9-es kóddal táppénzes állományba? Hogyan járnék jobban anyagilag, ha egyből táppénzre megyek, vagy vegyek ki szabit előtte? Jól tudom, hogy abban az esetben, ha táppénz előtt kiveszek szabit, akkor a GYES és a táppénz is megillet egyszerre? Hány nap szabit érdemes kivenni táppénz előtt? Ebben az esetben a második baba után is a 2011-es bérem alapján fogják számolni az ellátásokat? Ha nem veszek ki szabit, hanem egyből tp-re megyek, mi lesz az alapja a 2. baba után járó ellátásoknak?
Köszönöm szépen,
Üdv
Lívia
A segítségét szeretném kérni a következőkben:
Kislányom 2012.04.24-én született. Jelenleg GYED-en vagyok, április 24-től GYES-en leszek. Szeretnénk második babát, valószínűleg veszélyeztetett terhes leszek, az elsővel is az voltam végig. Kérhetem-e a munkáltatót, hogy vegyen 9-es kóddal táppénzes állományba? Hogyan járnék jobban anyagilag, ha egyből táppénzre megyek, vagy vegyek ki szabit előtte? A második baba után is a 2011-es bérem alapján fogják számolni az ellátásokat?
Köszönöm szépen,
Üdv
Lívia
A tgyást és a gyedet nem befolyásolja, hogy leszel-e szabadságon, mert 0 bérezett nappal a tgyás 1. napján aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerse a tgyás és a gyed alapja, pár bérezett nap esetén pedig az ebből számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszererese. A végeredmény ugyanaz. A táppénz nem számít bele az átlagba.
A szabadság azért lenne jó, mert akkor egyszerre kaphatnád a táppénzt és a gyest. Ha gyed után azonnal táppénzre mész, akkor nem jár a gyes, mert az a táppénzzel együtt csak akkor jár, ha gyes melletti munkából leszel keresőképtelen. (A szabadság olyan, mintha dolgoznál.) Szakbarbár 2014. 03. 20. 17:53
Sajnos nem kaptam választ kérdésemre, talán nem adtam meg elég információt, ez lehet az oka. Ezért most részletesebben:
2005-2013.02.11-ig volt folyamatos munkaviszonyom, 2013.02.13-05.13-ig voltam álláskeresőként nyilvántartva. 2013. júniusában költöztem Indiába, viszont hivatalos lakcimem továbbra is magyarországi, szüleim lakcime. Nem is vagyok bejegyezve, mint külföldön élő magyar. Augusztusban házasodtam, májusra várjuk első gyermekünket, aki magyar állampolgár lesz.
Kérdésem: Milyen támogatásokat kaphatok?
Előre is köszönöm válaszát.
Az eredeti kérdésben Indiában történő szülés volt, ez el is dönt mindent, mert a születési anyakönyvi kivonatot be kell nyújtani, ezután pedig valószínűleg nyilatkoztatnak, hogy mettől meddig voltál Magyarországon vagy ha biztosra akarnak menni, akkor bekérik az útlevelet, mert schengenen kívül távozásnál ez egyértelűen látszik belőle. A tartózkodás helye azért fontos, mert családtámogatási ellátás nem jár annak, aki 3 hónapnál tovább EU-n kívüli államban tartózkodik.
Az egyetlen, ami talán jár az az egyszeri anyasági támogatás, mert annál nincs ilyen megkötés. Ahhoz megfelelő számú terhesgondozáson részvételt kell igazolni, viszont ha 5 hónapnál tovább voltál külföldön és ezt igazolod - útlevél -, akkor ez nem szükséges. Szakbarbár 2014. 03. 20. 17:46
Első gyermekem 2012 augusztus 9.-én született. 2008 szeptemberétől volt munkaviszonyom ugyanannál a cégnél, 2012 június 4.-ig dolgoztam, majd kivettem az éves szabadságomat, és július 1.-től táppénzen voltam szülésig. Ezt követően kaptam Tgyást, Gyedet, jelenleg is Gyeden vagyok 2014. augusztus 9.-ig.Tervezzük a második babát, így a kérdésem az lenne, hogy ha még a Gyed alatt teherbe esnék, akkor ha jól értettem lehetnék táppénzen a szülésig, úgy, hogy augusztusig egyeskével is kapom párhuzamosan a Gyedet, majd utána a Gyest. Amennyiben ez így van, akkor van-e jelentősége annak, hogy 8 vagy 9-es kóddal megyek táppénzre, illetve mennyi lesz a táppénz összege? Bruttó fizetésem 210.000 Ft. volt. A munkáltató szempontjából mennyire negatív az, ha Gyed mellett táppénzre is megyek?
Ketteskével is ugyan olyan összegű Tgyásra és Gyedre leszek így jogosult , mint egyeskével?
Előre is nagyon köszönöm a válaszát!
Figyelni kell a keresőképtelenségi kódra, mert 8-asnál először betegszabi van és kellemetlen, ha az erre kapott 70%-os bér beleszámít a tgyás, gyed alapjába. 9-es kódnál rögtön táppénz van, ami nem befolyásol semmit. Pár nap szabadság és 9-es kódos táppénz után a tgyás és a gyed alapja a minimálbér kétszerese (a szabadságból számított átlag, de ennél több nem lehet). Szakbarbár 2014. 03. 19. 13:55
2. Miniámlisan aktivizálódsz és álláskeresési járadékot igényelsz: ezt szüneteltetve kaphatsz egy minimálbér alapú tgyást, utána gyes, mert ez a móka csak a tgyáshoz elég
3. Munkába állsz és onnan nem sokkal később visszamész gyedre, ha terhes leszel, akkor fizetés nélküli szabadság vissza, pár nap szabadság, utána táppén szülésig, innen tgyás és gyed 2 éves korig. Alapja az új helyen kapott bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Szakbarbár 2014. 03. 19. 13:17
Először is nagyon köszönöm a gyors válaszát:
Jelenleg kisfiammal GYEDen vagyok 2014.03.20-án tölti az 1 évet. Harmadik gyermekünket 2014.08.07-re várjuk. Kérdésem az lenne hogy a jelenlegi GYED extra törvény miatt kivitelezhető-e, hogy 1 éves kora után kivegyem a bennmaradt szabadságaimat, ezután táppénzen legyek a TGYÁS folyósításáig úgy, hogy mellette megkapom a GYEDet is?
Valamint a 3. gyermekre úgy mennyi TGYÁSt és GYEDet fogok kapni, ha ezt így lehet? Az utolsó bruttó fizetésem 154ezer forint volt, de közben jelentősen emelkedett a fizetés a védőnői bérkompenzáció miatt.
Válaszát előre is köszönöm: Ági
Röviden: kivitelezhető.
A tgyás és a gyed alapja a szabadságból számított átlag, de - ha ennél is többre emelkedett volna a béred, akkor - legfeljebb a minimálbér kétszerese.
Szakbarbár
A mostani kérdésem a kivitelezés menete lenne, illetve az hogy ha jól tudom akkor amint visszamondom a fizetés nélküi szabadságot nem él a felmondási védelem, mikor célszerű így a várandósság tényét írásban a munkáltató felé jelezni?
Válaszát ismét köszönve: Ági
A következő kérdésekben szeretném a tanácsát kérni: Jelenleg GYED-en vagyok második gyermekünkkel, és harmadik babát várok szeptemberre. Azt tervezem, hogy szülés előtt munkába állok, jól értelmezem-e, hogy amennyiben szülés előtt meglesz a 180 naptári napi jövedelem, akkor az számít majd a harmadik gyermek után járó ellátások alapjának? Van-e jelentősége annak, hogy csak 4 órás munkaviszonyban foglalkoztatnának?
A GYED-extra keretében, munkaviszony mellett továbbra is megkapom majd a második gyermek után járó GYED-et?
Pontos adataim a következőek:
Határozatlan idejű munkaszerződésem van 2006-óta
2010.08.17-től TGyÁS-on első gyermekkel
2012.08.07-ig GYED-en első gyermekkel
2012.08.08-tól TGyÁS-on második gyermekkel
2014.08.08-ig GYED-en második gyermekkel
Harmadik gyermek 2014 szeptemberében születik meg.
Eddigi ellátásaim alapja a 2010-es minimálbér (Br. 75.000 Ft), ezért fontos lenne, hogy újbóli munkába állással ezen lehetőségünk legyen javítani.
Válaszát előre is köszönöm!
Dolgozni egyébként dolgozhatsz gyed mellett, sőt ketteske után kaphatod végig a gyest akkor is, amikor hármaskával tgyást és gyedet kapsz. Szakbarbár 2014. 03. 19. 11:41
Arra szeretnénk választ kapni,hogy melyik legkedvezőbb ellátás jár majd neki,és hány napot kell még biztosítva lennie ahhoz?? Sajnos a cég ahol dolgozik,bármelyik pillanatban megszűnhet mert csődeljárás alatt áll!
Köszönjük válaszát!
Az 1 évből egy komoly rész még hiányzik, de matematikailag összehozható. Ha nem szűnik meg alatta a cég, vagy nem rúgják ki próbaidő alatt. Táppénzre annyit mehet, amennyit itt dolgozott, úgyhogy legalább május közepéig muszáj lenne dolgozni, utána már lehet táppénzen.
Ha a 6 órára a minimálbér arányos részét kapja, akkor én nem küzdenék ezért a munkaviszonyért, amikor egyéni vállalkozóként maximális gyede is lehetne, ehhez képest elhanyagolható összegű járulékfizetésért. Szakbarbár 2014. 03. 19. 11:38
Egy furcsa, TB-vel kapcsolatos dolgot mesélt az egyik ismerősöm, ami nagyon meglepett és őszintén szólva nem akartam kinevetni, inkább Öntől szeretném megtudni a pontos választ. Nos, az ismerősöm nem dolgozik egy jó ideje és be van jelentve a NAV-hoz mint egészségügyi szolgáltatási járulék megfizetésére kötelezett személy. Most elment a házi orvosához és kérte, hogy vegye őt táppénzre. A kapott TB-es papírt elküldi majd a váci OEP-hez és állítja, hogy ezért fog táppénzt kapni.
Kérdezem én, aki nem dolgozik ilyen esetben mint ő, annak jár táppénz?
Közben utána jártam és a havi egészségügyi járulék fizetési kötelezettsége 6820 Ft. Szeretném megtudni, hogy pontosan milyen TB ellátás jár annak, aki ezt fizeti?
Válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel: Cseh Andreas