|
Kérdezz-felelek
A cég, ahol munkavállaló voltam most áprilisban jogutódlással megszűnt (a br. bérem 550.000 Ft volt, tavaly is). Most köztisztviselő lettem br. 300.000 Ft-os bérrel. Decemberre várjuk a babát. A kérdésem: melyik bér alapján fogják számolni a TGYÁS-t: a tavalyi fizetés vagy pedig a mostani alapján? És mennyire számítsak? (ha nem esik nehezedre, kérhetek jogszabályi hivatkozást?)
Köszönöm szépen előre a válaszod!
Tmarie
p.s.: sok sikert a szakdolgozatodhoz (este kitöltöttem a kérdőívet :) )
Tedd el jól ezt a jogszabályhelyet, mert lehet, hogy szükséged lesz rá. Nagyon ritka helyzet, nem biztos, hogy tudni fogják. Az összegből fogod látni, hogy tudják-e. Ha nem, akkor erre kell hivatkozni:
217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelet a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény végrehajtásáról
28. § (5) Törvény szerinti jogutódlás esetén a biztosítási jogviszony kezdő napja megegyezik a jogelődnél létesített biztosítási jogviszony kezdő napjával
Kérdőív kitöltést köszi.
Jelenleg ismét babát várok, ezért szerettem volna, ha a munkahelyem kiadja az előző gyermekem után járó szabadságomat, és a béremet korrigálják.
Azt mondták, hogy a munkakörömet időközben megszüntették, de a munkaviszonyt a védettségemre tekintettel nem szüntethetik meg. Ezért a szabadság után a baba születéséig távolléti díjat fizetnek. Csak az alapbérem alapján lehet számolni, 8 órás munkaviszonyom volt. Ilyen esetben ez a korábbi béremhez képest (160 bruttó) mekkora összeget jelent? Több lenne mint a táppénz? A szülés után is megmarad a munkaviszonyom automatikusan, vagy ezt külön kell írásban kérjem tőlük?
A béremet nem korrigálják, mivel megszűnt munkakörnél nem módosíthatják a munkaszerződést. Azt írják, hogy az én munkaterületemen (ahol több hasonló munkakör van, mint az enyém) egyébként sem volt béremelkedés. Az egész munkahelyet nézve egyébként volt, és konkrétan pont ilyen elnevezésű munkakör nincsen másik a cégnél. Ilyenkor nem az egész munkahelyemen történt béremelkedést kellene nézni?
Előre is köszönöm a válaszát
A munkaviszony mindenféle külön dokumentum nélkül ugyanúgy fennáll a ketteskével babázás alatt is, mint ahogy most is.
A következő tgyás és gyed alapja a szabadságra és állásidőre kapott bérből számított átlag lesz.
Béremelés: Mt. 59.§ A munkáltató a 127132. §-ban meghatározott távollét (itt van a fizetés nélküli szabadság) megszűnését követően ajánlatot tesz a munkavállaló számára a munkabér módosítására. Ennek során a munkavállalóval azonos munkakörű munkavállalók részére a munkáltatónál időközben megvalósított átlagos éves béremelés mértékét kell alapul venni. Ilyen munkavállalók hiányában a munkáltatónál ténylegesen megvalósult átlagos éves béremelés mértéke az irányadó.
A legegyszerűbb az, ha a gyes végét követő naptól táppénzre mész, ezzel garantáltan semmilyen problémája nem lesz a munkáltatónak és kezelni is fogja tudni.
Tisztelettel,KATA
1 éves kor után korlátlanul lehet dolgozni gyed, gyes mellett, tehát kapod ezeket is meg a béredet is egyszerre.
Azt szeretném kérdezni,hogy a családi kedvezményre mikor kell bejelenteni a munkáltatonál ,hogy terhes vagyok?A Terhesség 90 edik napján pontosan,vagy előtte kell pár nappal,hogy már a következő fizetésnél bele tudják számolni ezt a családi kedvezményt.Hogyha később szolok,pl.120 adik napon,hogy terhes vagyok , akkor visszamenőleg is megkaphatom ezt a kedvezményt?És milyen orvosi papirok szükségesek a terhesség igazolására?kérjek erre a célra külön papirt az orvostol,vagy valamilyen nyomtatványt kell kitöltenie az orvosnak,amelyet a munkáltatom ad ki?
És még az egyszeri anyasági támogatásrol érdeklődnék,hogy a 12 edik hétig megkell jelenni ugy hallottam a körzeti nőgyogyásznál,ahoz hogy megkaphassa az anya szülés után az önkormányzattol.Én már egyszer megjelentem a körzeti orvosnál,de nem adott semmilyen papirt arrol ,hogy megjelentem nála,csak a számitogépibe könyvelt be az asziszens nője,és azt mondta hogy a 10 edik héten majd menjek visza.Nekem semmi teendőm nem lessz ezzel az egyszeri támogatással,mindent a körzeti orvos intéz el?vagy én is valami papirokat kell leadjak az önkormányzathoz ezt megigényelni?
Várom mielőbbi válaszát!
A munkáltató visszamenőleg nem valószínű, hogy figyelembe veszi a kedvezményt, mert ezt technikailag nem biztos, hogy a legegyszerűbb kivitelezni, én megcsinálom, ha valakinél ez a helyzet, de pl ahol bérmunkában bérszámfejtenek, ott nem hiszem, hogy akarnának ezzel vacakolni. Az év közben nem érvényesített kedvezmény utólag, a bevallásban érvényesíthető.
Az anyasági támogatáshoz nincs ilyen eőírás, hogy a 4 terhesgondozáson részvételből egyiknek vagy másiknak mikor kell lennie. Összesen legyen 4 pecsét a kiskönyvben, hogy erről tudjanak igazolást adni, általában a zárójelentéssel együtt automatikusan kiadják. Az egyszeri anyasái támogatást a szülés után a MÁK-nál kell igényelni, a családi pótlékkal együtt.
Várandós vagyok, egyelőre 2014.12.12. a kiírt dátum a szülésre.
2012.09. hó óta folyamatos munkaviszonyom van, de a jelenlegi munkahelyemen csak 2013. november óta vagyok. A kérdésem az lenne, ha május 31-el megszűnne a jelenlegi munkaviszonyom és június 01-től új munkaviszonyt létesítenék, és ott dolgoznék 2, max. 3 hónapot (június-július, ha kell augusztus) és utána elmennék táppénzre, akkor csak az utolsó munkaviszonyomból számítanák a tgyás és gyed alapját, ha jól tudom? Elég a 2 hónap (Ezt a magasabb juttatások miatt kérdezem, hiszen a 2 hónap alatt magasabb bérem lenne, mint eddig volt.)?
Ez egy rendkívül fontos kérdés számomra, hogy letisztázódjon, hogy ez valóban így van-e. Nagyon megköszönöm segítségedet!
A 2 hónap elég az új munkaviszonyban, de vagy ne ugyanoda menjél vissza, vagy ha igen, akkor közben legyél 30 napnál tovább álláskeresési járadékon.
2013.03.06.-án szültem az első babámat, a gyed 2015.03.05-én fog lejárni. Akkor volt főállásom, ami határozott idejű munkaviszony volt és lejárt 2013.03.31.-el és társas vállalkozó vagyok 2010. óta. A gyed-et mind a két jogviszonyból kapom, mivel a vállalkozásból úgy lett jövedelem kivéve, hogy így elérjem a gyed max.-ot a kettő jogviszony alapján, így a vállalkozásból 48000Ft volt a bruttóm.
Szeretnénk második babát, aki ha minden jól megy már 2015.01-02.-03. hóban érkezne.
A kérdésem pedig a következő: Jól gondolom, hogy ne ez a 48000Ft legyen a tgyas, gyed alapja, akkor ha 3 hétre újból társas vállalkozóként gyed mellett dolgoznék az utolsó időkben, akkor 180 nap jövedelmét néznék visszafelé és már ez a magasabb bruttó lenne az alapja tgyas-nak, max. a min. bér 2x-ese? Illetve a gyednek szintén, nem pedig csak a minimálbér?
Ilyenkor is lehet igényelni a szülés várható idejétől számított 28 nappal korábban a tgyas-t?
Az igénylésnél, amikor kiállítjuk a TGYAS, GYED-hez a pótlapot, akkor hogy jelöljük, hogy az igénylő gyed folyósítása mellett dolgozott? A jövedelemmel el nem látott időtartamban szakítjuk meg erre az időre a gyed idejét?
Köszönöm előre is a segítségét!
Cs.
Egyéni és társas vállalkozó is kérheti a tgyást a szülés várható idejét megelőző 28. naptól.
Én még nem láttam olyan foglalkoztatói igazolást, amin lett volna olyan kérdés, hogy a gyed mellett dolgozott-e a kismama. A jovedelemmel el nem látott időszakhoz a gyednek az az ideje kerül, amikor nem dolgoztál, csak babáztál.
A történetem és az ezzel kapcsolatos kérdéseim a következők:
2012. október 9-én elveszítettem a munkahelyemet, ami után elmentem 3hónap munkanélküli járulékra. A lejárta után (mivel továbbra sem sikerült munkahelyet találnom) kimentem Angliába anyukámhoz és ott 5 hónapig napi 5 órában dolgoztam egy pizzázóban. 2013 júliusában jöttem haza egy szerelem miatt. Sajnos ismét 3hónap munkakeresés következett, de végül csak sikerült elhelyezkednem 2013. szeptember 29-vel. A történet itt vett fordulatot, hisz akkor még nem tudtam, de körülbelül az elhelyezkedésemmel egy időben sikerült teherbe esnem. Mivel már nagyon régóta szerettem volna babát, úgy döntöttünk a párommal, hogy bevállaljuk a kicsit (a kevés közösen eltöltött idő ellenére). A probléma az, hogy fogalmunk sincs, hogy milyen összegű tgyás-ra, gyed-re számíthatunk. Legfőképpen mennyi időre járnak majd. Sajnos a munkáltatóm sem tud segíteni ezekben a kérdésekben, és a helyi kormányablakból is elküldtek, mondván, amíg nem születik meg a baba, addig nincs miről beszélni. Szülésre 2014. július. 14-re vagyok kiírva. A munkáltatómnál bejelentettem, hogy május 31-ig szeretnék dolgozni, de szerintük június 1-től július 14-ig (a várható szülésig) nem teljes mértékben jár a szabadságom, mert annak időarányosnak kell lenni az évben ledolgozott napokkal. Viszont a szülési szabadság nem számít bele a ledolgozott munkaviszonyba(ha jól tudom). Sajnos így még az a 450 ledolgozott munkanap sem jön össze a 2év alatt, amit számoltam(ha jól számoltam egyáltalán)...és ha minden igaz, akkor így nem fogok teljes másfél évig gyed kapni, hanem már 4hónappal előbb gyessé alakul. Ez azért jelentős pénzkiesés a családba. Visszamenni dolgozni nagyon korainak gondolom egy 17hónapos gyerek mellett. Illetve, ha tervezünk még 1bébit közvetlen a most várható után, akkor hogy alakulnak ugyanezen járulékok.
Összefoglalom:
2012. július -1012. októberéig bruttó 210.000 forintos fizetésem volt. (Ezelőtt 6évig folyamatos munkaviszonyom volt, de ez gondolom nem számít...) 2012 Októberétől maximális összegű munkanélküli segélyen voltam 3hónapig. Ez 2013. januárjában járt le. (Ez idáig 6hónap ledolgozott időt gondolok.) Aztán februárba mentem Angliába. Itt 5hónapot voltam, és abból 2014. márciustól 2014. július 15-ig be voltam jelentve napi 5órában. (Ez az idő úgy hallottam, hogy sehova nem számít bele...hiába UNIO és ugye adóztam) ...Aztán hazajöttem és 2013 szeptember 29-től dolgozom a jelenlegi munkahelyemen, bruttó 142.000forintot keresek. A terhességem szinte azonnal "becsúszott" a munkahelyemen való kezdéssel... Így körülébelül itt is 9 hónapom lesz ledolgozva. Június 1-től már nem szeretnék dolgozni, de ha megoldható lenne, akkor a szabadságomat venném ki a szülésig, amiből még rendelkezésemre állna 25nap.
A kérdéseim a következők lennének:
-Az általam számolt kb. 450 ledolgozott munkanapra ( ez a számoláskb valós?)mennyi tgyás-ra, gyedre számíthatok?
- Legfőképpen mennyi időre? Ha volt 2012 júliustúl a 2014 júliusig, 3hónap 210ezer bruttó bérem, 3hónap max összegű munkanélküli segély, majd 9hónap bruttó 142ezer bér.
-Amennyiben a szabadságommal élhetek...ha nem, és kénytelen vagyok szülési szabadságra menni, akkor ez bele számít a ledolgozott munkaidőbe? Vagy csak 8 hónapom lesz a cégnél...azaz még a 450 napom sem lesz meg.
-Erre való információt is csak minimális szinten találtam az OEP. oldalán. Ha jól tudom időarányossá vált minden. 2év alatt ha nincs meg a 365 nap, akkor csak a gyes (25ezer) jár. A fölött 562napig időarányos...és a fölött már megkapják a teljes időt?? Tehát a 450 napommal körülbelül 3-4hónappal kevesebb ideig kapom a gyedet?...amit úgyszintén nem tudnak meghatározni nekem. ???
-Illetve a védőnőm mondott még egy nagyon fontos dolgot is. Én a saját lakásomba (Pestre) vagyok állandó lakcímre bejelentkezve, de a párom szüleinél élünk Érden. Ha megszületik a baba, akkor igaz, hogy a baba is utánam a pesti lakcímemre lesz automatikusan bejelentve? Ha igaz, akkor elég, ha ideiglenesen jelentkezem át, vagy az állandó lakcímemet is változtatni kellene. Ezt én nem feltétlen szeretném, viszont azt igen, hogy a baba érdi lakcímkártyájú legyen?!
Elnézést a hosszú levélért,de sajnos a munkaidőm és a munkakörülményeim is olyanok, hogy személyesen nem tudok elmenni a budapesti OEP-be, ezért választ sem tudok sehonnan sem kapni... Ezt az oldalt is a cégem HR-se ajánlotta.
Szóval, előre is köszönöm segítségüket!!! Illetve, ha van valami egyéb tanácsuk, ötletük volna, amit célszerű elkezdenem intézni, akkor szívesen várom!!!
KÖSZÖNÖM!!!
Üdvözlettel, Éva
A következőkben szeretném segítségét kérni!Május 31-én lesz a kislányom 2 éves, jelenleg GYED-en vagyok, de már várom a második babámat szept. 12-re!Június 1-től szeretnék elmenni Gyesre, meg egyben táppénzre is a második baba megszületéséig!Hogyan lehetséges ez?Úgy hallottam ha veszek ki pár nap szabadságot akkor utána mehetek táppénzre?Gyesre afelől mehetek, vagy nem ilyen egyszerű ez?Köszönöm
Van egy másik munkahelyem napi 8 órás, 3 hónapja dolgozom ott, és most veszélyeztetett terhes lettem, és táppénzre kerülök. Azt szeretném megtudni, hogy a részmunkaidős munkaviszonyomat meg kell e szüntetnem, vagy csak munkabér számfejtés nem lehet, azaz nem dolgozhatok, és a jogviszony megmaradhat.
Üdvözlet
A keresőképtelenséget jogviszonyonként kell elbírálni, lehet olyan, hogy az egyikben tudsz dolgozni, a másikban meg nem, ilyenkor csak az egyikből leszel táppénzen. Ha az egyikben elve nem is akarsz táppénzre menni, akkor azon nincs mit elbírálni. Ha az egyik helyről nem vagy táppénzen, akkor nem gond, hogy onnan bért kapsz. A másik helyen, ahonnan táppénzen vagy, ott lesz kieső jövedelmed, ezt pótolja majd a táppénz.
De ebben a történetben nem a táppénz a legizgalmasabb kérdés, hanem az, hogy a 8 órás helyen lesz-e a szülésig 1 év, csak itt eltöltött jogviszonyod. Ugyanis ha nem, akkor innen nem fog járni a tgyás és a gyed, ezeket csak a 2 órásból fogod kapni, az összegük pedig csak a 2 órás bérből fog számolódni. Ha lényegesen több a 8 órásban a béred, akkor érdemes azon elgondolkodni, hogy megszünteted a 2 órásat, mert akkor csak egyetlen jogviszonyod lesz, ezért az 1 évet az egymást követőkből fel tudod mutatni, az ellátások alapja viszont csak a 8 órásban kapott bér lesz.
2012. augusztusában született meg a kisfiam, azóta itthon vagyok vele, 2014. november elejére várjuk a testvérét. A kérdéseim a következők:
-ha igénybe szeretném venni az elsővel a GYED és GYES extrát, tehát elmennék most szabadságra, utána pedig táppénzre, az befolyásolná-e a második gyerkőc után járó TGYÁS ás GYED összegét?
-hány nap szabadságot kell kivennem a táppénz előtt ahhoz, hogy a GYED és GYES extrát igényelhessem?
A munkaviszonyom 2008. óta folyamatos és határozatlan idejű, 2013-ban a bérem 292000 Ft volt.
Válaszát előre is köszönöm!
Nóra
2. Egyetlen nap már elég, de az elég hülyén néz ki. Valamivel több, mondjuk egy hét már nem kelt (akkora) megütközést.
2009 nyara óta vagyok alkalmazotti munkaviszonyban jelenlegi munkáltatómmal (teljes munkaidő, határozatlan idejű szerződés). 2012. augusztusában megszületett a kislányom, a szülés időpontja óta GYÁS-on, jelenleg GYED-en vagyok, idén augusztustól pedig GYES-en. Felmerült, hogy visszamennék dolgozni, de a munkáltatóm csak 4 vagy 6 órában venne vissza, ebben az esetben milyen ellátásra számíthatnék, ha testvért terveznénk ?Akkor már a részmunkaidős bérem lenne a számítás alapja? Vagy érdemesebb lenne előre hozni a babavállalást még a lányom 3. évének betöltése előtt szülni? Megérné visszamennem részmunkaidőben dolgozni vagy más megoldással járnék jobban?
Válaszát előre is köszönöm!
N
0 bérezett nappal vagy pár nap 8 órás szabadsággal (és utána táppénzzel) a következő tgyás és gyed alapja a mostani teljes béred, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.
Ha olyan a munkáltató, akinél ez megoldható, akkor inkább ne hivatalosan dolgozz. Be vagy jelentve, gyed mellett lehet dolgozni, ha valaki, akinek nem kéne, munkavégés közben talál, akkor el lehet intézni azzal, hogy tegnap kezdtél, azon nincs mit külön bejelenteni.
Első gyermekem 2011. április 1-jén született. 2 éves koráig gyeden, azt követően gyesen voltam egészen 2013. szeptember 24-ig. Ettől a naptól kezdve lemondtam a gyest, és táppénzes állományban vagyok, mivel második gyemekemet május közepére várjuk.
Szeretném megkérdezni, hogy a második gyerek után járó tgyásnak ebben az esetben mi lesz az alapja.
Válaszát köszönöm,
Ildi
2012.novemberig voltam vállalkozó (minimálbér), majd 2013.májusáig mint alkalmazott (minimálbér), ezt követően 2013.augusztus közepéig munkanélküli járadékban részesültem. Azóta munkaviszonyom nincs. Most várom a második gyermekemet november végére. Olvastam, hogy két éven belül 365 nap biztosítási időnek kell lennie ahhoz, hogy én gyedet tudjak igényelni. Kérdésem lenne, hogy mikor munkanélküli járulékban részesültem, az beleszámít e ebbe a 365 napba? Jelenlegi állásban úgy néz ki, sikerül elhelyezkednem pár hónapra, így talán meg lesz a 365 nap. Ha csak 365 nap biztosított napom van 2 éven belül, akkor is jogosult vagyok e a gyermek két éves koráig a gyedre? A gyed kiszámításánál csak a biztosított napokat veszik e figyelembe? Köszönöm válaszát!
A tgyás 168 napja után gyed annyi napra, de legfeljebb a baba 2 éves koráig jár, ahány napot a szülés előtti 2 éven biztosításban töltöttél. Ha épp csak megugrod a 365 napot, akkor a gyed kb. a baba 17,5 hónapos korában lejár és onnan gyest tudsz igényelni. 2 éves korig végig járó gyedhez kb. másfél év előzetes biztosítás kell a szülés előtti 2 évben.
A tgyás és a gyed alapja az új helyen elért átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszersese. Az átlagot csak a bérből számolják, ezt csak a bérezett napokkal osztják, a táppénz összege nincs benne a számlálóban, a napjai pedig nincsenek benne a nevezőben.
2012.09.21-2014.10.10-ig gyeden vagyok br. 200.000 Ft volt a munkabérem.
2014.10.11-szülésig, ami 2015. április gyesen leszek, nem tudok elmenni(nem akarok megvan az okom rá) szabira, aztán táppénzre, mindenképp gyesen leszek.
Nem fog bezavarni a gyes? A br. 200.000 ft lesz a tgyás és gyed alapja? Mennyi gyesen ne legyek 2014. októbertől hogy ne a 200 ezer legyen az alap a gyednek, és tgyásnak?
Válaszát előre is köszönöm.
A gyes nem kavar be. Akkor lenne belőle gond, ha a tgyás 168 napja után a gyed már másik évben indulna, de itt a gyed is 2015-ben fog kezdődni, így ahhoz is a 2014. elejéig visszanyúló időszakot fogják nézni, ahol olyan ellátások vannak, amelyek miatt a kedvezményszabályt fogják alkalmazni (aminek a lényege, hogy gyedalap=tgyásalap).
Jelenleg 2.gyermekemmel vagyok gyeden, mely 2014.11.hóban lejár (ekkor lesz gyermekem 2éves). 3.gyermeket szeretnék vállalni. Munkaviszonyom 2013.01.hóban megszűnt (ekkor már tgyás-ban részesültem), mert munkáltatómat felszámolták. Kérdésem az lenne: Járna-e nekem tgyás, gyed a 3.gyermekkel, ha megfoganna, illetve ha megszületne a 2.gyermekem 3.életévének betöltéséig, 2015.11.hóig, mivel már munkaviszonyom nincs, a 2.gyermekem utáni gyed alapján vagyok biztosított. Ha jár a tgyás és a gyed, akkor ugyanolyan összegben, mint most a 2.gyermekkel, vagy már a minimálbér alapján?
Válaszát előre is köszönöm!
Aktulis biztosítást még tudnál prezentálni, mert ha álláskeresési járadékot igényelnél, akkor ennek a folyósításának az idejére biztosított lennél - egy speciális szabály miatt viszont a táppénz ilyenkor is felejtős -, ezzel a tgyás és a gyed két jogosultsági feltétele közül az egyik rendben lenne. A másikkal viszont bajban lennél, a szülés előtti 2 évben legalább 365 nap előzetes biztosításnak kell lennie, ennek pedig csak töredéke lenne meg a hét járadékból. Jelen pillanatban 2 éve belül kb. 9 hónap előzetes biztosításod van, ez ahogy megyünk előre az időben, úgy fogy, fél év múlva már csak 3 hónap lesz. Mire szülsz, kereken 0 fog beszámítani a munkaviszonyból, mert addigra az már nagyon régen volt.
Emiatt a gyed teljesen esélytelen, illetve az egyetlen esély, ha hármaska előtt dolgozol egy évet. A tgyásnak lazábbak a jogosultsági feltételei, ott a passzív gyed beleszámít az előzetes biztosításba, ezért kis korkülönbség esetén, ha hármaska nem születik később, mint ahogy ketteske 3 éves lesz, illetve ez kitolódhat annyival, amennyit járadékon vagy ezután, tehát ebben az esetben a tgyás az sanszos lehet. De ez is csak a minimálbér után.
Érdeklődni szeretnék, hogy mekkora tgyás-re számíthatok, mert az interneten talált adatok sajnos nem egyértelműek számomra. 2014. dec 15-re vagyok kiírva. És november végéig tervezem dolgozni. 2013. március 6 óta vagyok bejelentve, a bruttó fizetésem a következőképpen alakult. A két munkahely között jogviszony változás is történt.
2013 március 6-2013. november 19: bruttó 130.000
2013. november 20- bruttó 350.000
A tygás alapja a tavalyi vagy a 2014-es fizetésem?
Segítségét alőre is köszönöm.
Tisztelettel:
Sz.Laura
Az új szabály szerint csak az utolsó helyen elért jövedelem az alap. Ha az előző évben van 180 bérezett nap, akkor az előző évi, ha nincs, de az ellátás kezdetétől közvetlenül visszafelé van, akkor az utolsó 180 nap, és van még több verzió, de az már nem érint Téged, ha fogsz május közepéig dolgozni, úgyhogy nem mondom. Az új szabályok szerint a 2014-ben induló tgyás alapja az utolsó 180 napi, csak itt szerzett jövedelem.
Bruttó 350.000-ből családi kedvezmény nélkül a 30 és 31 napos hónapok átlagában nettó 209.000 körüli tgyás várható.
Kislányom 2013. január elején született, jelenleg GYED-en vagyok itthon vele. 2008-tól folyamatos munkaviszonyom van, teljes munkaidőben. Tavaszra kistesót tervezünk. Az lenne a kérdésem, hogy ha most GYED-en vagyok, elmehetek-e közben táppénzre is, ha teherbe esek (fizetés nélküli szabin vagyok)? Ha igen, mi a menete? És ha lejár a Gyed, akkor meg kellene szakítani a táppénzt, pár nap szabival és újra táppénzre menni, hogy kapjam a táppénzt és a Gyes-t is?
Létezik ilyen megoldás?
Válaszát előre is köszönöm!
Az egyeske utáni gyessel nem lesz gond, mert azt csak az akadályozza, ha úgy vagy táppénzen ezzel párhuzamosan, hogy nem volt előtte szabadság, de Te tgyással és gyeddel (ketteske) párhuzamosan leszel gyesen (egyeske), ezek nem akadályozzák egymást.
nagyon hálás vagyok az eddigi segítő, támogató válaszaiért.
Minden nap olvasom a fórumot, és megláttam egy kérdést ami kapcsán új kérdés merült fel bennem:
2008.11.03. született első gyermekem, rá emelt összegű családi pótlékot kapok, GYES-t lemondtam, mert 2013.03.20-án született második gyermek, jelenleg 2014. 08.07 érkezik harmadik gyermek. Az már tiszta, hogy szabadság+GYED, majd táppénz+GYED, TGYÁS+GYED, GYED+GYED, GYES+GYED. Első gyermekem után újra igényelhetem a GYESt a 3. baba megszületése után?
Megtisztelő válaszát ismét köszönve: Ági