Kérdezz-felelek
2012. december 1-jén született 2. gyermekem, akivel GYED-en vagyok. Szeptembertől kezdi a bölcsit, tehát akkortól vissza kellene mennem dolgozni. Mennyivel előbb és milyen formában kell bejelentenem a cégnek, ha vissza szeretnék térni aktív állományba? Valójában csak a szabadságom idejére mennék vissza a régi céghez, utána váltanék, mert nem várnak vissza, felvettek helyettem valakit és a nem gyerekbarát körülmények miatt én sem szeretnék már ott dolgozni. Sajnos "erősködni" sem tudok, mivel a bejelentett bérem igen szerény, nem járnék jól, ha úgy dolgoznék ott, hogy ők ezt nem akarják... Tehát a szabi lejárta után közös megegyezéssel megszüntetnénk a munkaviszonyt. Vagy van ennek valami buktatója? Megmondhatom előre, hogy ez a tervem vagy visszaélhetnek vele?
A másik kérdés, hogy ha a szabim lejárta és az új cégnél történő kezdés között eltelik 2-3 inaktív hét, akkor arra az időszakra máris bukom a GYED-et? Vagy mi ilyenkor a teendő? Szívesen találkoznék is Veled személyes konzultációra, ha erre van még mód (évekkel ezelőtt voltam ilyenen).
Válaszodat előre is nagyon köszönöm!
A gyed passzív jogon is jár, tehát a munkaviszony nélküli időszakra is, utána viszont újra meg kell igényelni az új helyről - ezt akkor is el kell játszani, ha egyetlen nap szünet sem lesz. (Az összeg változatlan marad, de ez a móka nem úszható meg.)
Szerintem mondd meg a jelenlegi munkáltatónak, hogy arra készülsz, hogy megszünteted a munkaviszonyodat az újnak a megtalálását megelőző nappal, szeretnéd, ha akkor majd közös megegyezéssel azonnal megszűnne, a szabadságaidat pedig kifizetnék. Ha nem akarnak foglalkoztatni, akkor nem hiszem, hogy problémájuk lenne ezzel a megoldással. Szakbarbár 2014. 07. 28. 07:05
Köszönöm a gyors és korrekt választ!
Még egy kérdés ezzel kapcsolatban. Amennyiben bejelentünk az Ön által javasolt bruttó összegre, táppénzt utána honnan igényelhetek? Azt is a cégünk fogja fizetni a szülésig? Annak mi a menete?
Ha a minimálbér kétszerese meghaladóan vagyok bejelentve, akkor számíthatok esetleg maximális gyedre?
Köszönöm szíves válaszát!
Üdvözlettel: Anikó
Minimálbér kétszeresét meghaladó bérből maximális gyed lesz. Szakbarbár 2014. 07. 25. 12:16
Az alábbi problémában kérem szíves segítségét!
2011. június 28-a óta, 2. gyermekemmel vagyok szülési szabadságon, először maximális gyed-el, majd gyes-en. A gyes lejárta előtt 2014. április 22- június 17-ig rövid ideig dolgoztam, bérem 220.000 Ft bruttó volt. Időközben elköltöztünk, és az előző munkahelyemet, ahol 2005 óta vagyok, május 31-i hatállyal fel kellett mondanom. Onnan kaptam még 42 nap kifizetett szabadságot, összege bruttó 475 400 Ft volt. Jelenleg éppen munkát kerestem volna, amikor kiderült, hogy 3. gyermekünkkel vagyok várandós...
Kérdésem lenne:
- a korábbi gyed/gyes időszaka beleszámít a biztosítási időbe (180 nap), vagyis jogosult leszek TGYÁS-ra, GYED-re?
- elképzelhető, hogy elmegyek 3 hónapra munkanélkülkire, az is beleszámít a későbbi ellátás összegébe?
- amennyiben a férjem, mondjuk 100.000 Ft bruttó bérre bejelentene, kb. mennyi TGYÁS /GYed-re számíthatnék?
Melyiket ajánlaná? Menjek el előbb munkanélkülire, aztán a bejelentés, vagy rögtön a bejelentést válasszam?
Amennyiben ebben tud valamilyen tanácsot adni, azt előre is megköszönöm!
Üdvözlettel: Anikó
Egy aktuális biztosítási jogviszony kell még a tgyáshoz és a gyednek, ennek a jellege és az ott kapott jövedelem határozza majd meg az ellátások összegét.
- Ha álláskeresési járadékot igényelsz, akkor csak a minimálbér lesz az alapja mindennek
- Ha minimálbér kétszerese alatti bérrel leszel bejelentve, akkor a bérből számított átlag lesz az alap
- Ha minimálbér kétszerese fölötti bérrel leszel bejelentve, akkor a minimlbér kétszereséből számolódnak az ellátások
A 3. megoldással tudod a legtöbbet realizlni. 210.000-es bérrel kellene 2 hónapot dolgozni, aztán szülésig táppénz. Szakbarbár 2014. 07. 25. 11:24
Kislányom 2012.08.23-án született. 2007-től 2012.09.06-ig volt munkaviszonyom. Második gyermekemmel 2015. februárra vagyok kiírva. Érdeklődni szeretnék, hogy jelen esetben milyen ellátásra számíthatok? Mi lesz a gyed alapja, így hoyg nincs munkaviszonyom?
Válaszát előre is köszönöm!
A gyed azért nem jár, mert annak a másik jogosultsági feltétele szigorúbb és ezzel nem rendelkezel. A másik jogosultsági feltétel a szülés előtti 2 évben legalább 365 nap biztosításban töltött idő. A tgyáshoz a passzív jogon kapott tgyás és gyed beszámít ebbe, ezért lehesz jó egy tgyásra - a fenti módszerekkel - , a gyedhez viszont nem számítanak be az előzetes biztosításba ezek az időszakok, a jogosultsági feltétel hiányában pedig esélytelen a gyed. Szakbarbár 2014. 07. 25. 11:17
kisfiam 2014.08.13-án lesz 2 éves. TGYÁS-t és GYED-et kaptam utána. A második babámat 2014.12.05-re várom. Szerettem volna, ha 08.14-től a cég visszavesz pár nap szabira hogy abból mehessek el táppénzre, de erre nincs lehetőség. Tehát GYED után rögtön táppénzre megyek, egészen addig amíg nem igényelhetem a TGYÁS-t a második baba után. Kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben is számít hogy 8-as vagy 9-es (veszélyeztetett terhes) kóddal megyek el táppénzre? Tudtommal másként számolják a két esetet. Nekem relatív magas volt a bérem (brutto 320.000), ezért érdekelne. Illetve a férjem, aki teljes munkaidős, elmehet GYES-re 08.14-től?
Köszönettel,
Adrienn
Apuka minden további nélkül megigényelheti a gyest, de majd le kell mondania a tgyás kezdete előtti nappal, mert egyeske után gyes, illetve ketteske után tgyás, gyed csak akkor jár párhuzamosan, ha mindkettőt Te veszed igénybe. Szakbarbár 2014. 07. 25. 09:12
2011 ben egy magyar cégtől, az anyacéghez, EU tagországba mentem dolgozni, ahonnan idén szeptember 1-ével térek vissza. A magyar cégnél fizetés nélküli szabadságot kaptam a külföldi munkavállalás időtartamára. Időközben kiderült babát várok, születés várható ideje 2015 február. Jól gondolom a következőket a tgyás, gyes és gyed jogosultságra vonatkozóan?: A születést megelőző 2 éves biztosítási jogviszony az EU tagság miatt biztosított, ellenben a tgyás, gyes összegének megállapítására kizárólag a szeptember 1 után, magyar cégnél kapott fizetés vehető figyelembe, az EU tagországé nem, de mivel nem lesz 180 munkanapi fizetésem, csak kb 120, ezért a jövedelmem nem is lesz figyelembe véve, így a segélyek összegét úgy kalkulálják, mintha semmilyen jövedelmem nem lenne. Valós ez a gondolat? Az apa teljes jövedelme magyar cégtől származik, van lehetőség, hogy az ő jövedelmét figyelembe vegyék? Köszönettel, Vera
Köszönöm a gyors választ!Akkor érdemes már most elmennem táppénzra a gyes helyett ugye, jól értem? Apa teljes munkaidő mellett is kérheti a gyest?
Köszönöm!Andrea!
1976-ban születtem, 2011. július 26-án szültem. Vissza megyek dolgozni, és szeretnék érdeklődni, hogyan tudom kiszámolni a szabadságomat, illetve a jogszabály változás miatt, most mennyi szabadság is jár nekem.
Köszönöm a segítséget
2008. 03 hónapban kezdődött a munkaviszonyom a jelenlegi munkahelyemen.
2009. 02. 15- 07. 04-ig táppénzen voltam,mert állapotos lettem,majd tgyást kaptam, ill. 2010. 01. 04-től maximum gyedet.
2012-01. 09-én második gyermekünk is megszületett, vele2013.05- 2014. 01. 09-ig kaptam 62500 forint gyedet, amiben egy gyermek után az adókedvezmény is benne volt. 2014. 01. 09-től gyesen vagyok.A jelenlegi bérem 98000 forint.
Kérdéseim:- Miből fogják számítani a táppénzt, tgyást, és gyedete, ha a harmadik baba 2015. 03. hó végén fog születni?
- Veszélyeztetett kismamaként elmehetek gyes helyett táppénzre, ha az kedvezőbb összegű?
Nagyon köszönöm a segítségedet!
Andrea
Jelenleg 1,5 éves kisfiammal vagyok GYED-en (2012 decmberben született), és második babánkat várjuk 2015 februárjára. A kérdésem az lenne, hogy ha veszélyeztetett terhes vagyok, akkor kaphatok táppénzt (a 2ki babaára) és GYED-et (az 1. gyermekre) is? Illetve a második babára a TGYÁST, mi alapján fogják kiszámolni a 2014-es jövedelmem alapján, vagy a 2012-es átlagfizetésem alapján (akkor kaptam munkabért utoljára a cégemtől)? Köszönöm szépen válaszát!
A tgyás és a gyed alapja a tgyás 1. napján aktuális bér lesz, ha egyetlen napot sem leszel szabadságon. Ha leszel, akkor a szabadságból számított átlag. Mindkét esetben legfeljebb a minimálbér kétszereséig veszik figyelembe. Szakbarbár 2014. 07. 23. 13:37
Köszönöm, hogy múlt héten válaszoltál kérdésemre, melyben a munkáltatói rendeltetésellenes joggyakorlás volt az utolsó gondolat. Úgy tűnik, hogy megegyezés lesz a vége ügyvéd nélkül. Az lenne a kérdésem, hogy ha most kezdtem a szabadságok kivételét, ami 49 nap, arra jutnak, hogy felmondanak, akkor 3 hónap végkielégítés és 45 nap felmondási idővel bruttó 161e Ft-os bérrel nagyjából milyen összegre számoljak?
Köszönettel: Éva
Októberben tölti a kis lányom a 2. jelenleg gyeden vagyok velem.Május 1.-vel vissza vettek dolgozni letöltöttem a szabadságomat és időközben kiderült a második baba jelenleg vele vagyok táppénzen 3 hete.Dec 16.-ra várom.
Az a kérdésem lenne hogy a kaphatom e a két ellátást egyszerre (gyed+táppénz)?Októberben a gyes igénylésénél lehet e gond (több helyen olvastam) Vagy vegye apuka igénybe 2 hónapra? A második babával szeretnék novemberbe tgyasra menni.
Köszönöm válaszát!
Klára
A jövőre induló gyedé azért lesz szintén ugyanennyi, mert azt vagy meg tudják állapítani az előző évi jövedelemből, ha itt volt legalább 180 bérezett nap - Neked nincs - vagy az előző ellátás, a tgyás alapjával egyezik meg, ha "méltányolható" okból nincs. A táppénz és a tgyás ilyen, úgyhogy a gyed alapja is annyi lesz, mint a tgyásé volt. Szakbarbár 2014. 07. 22. 21:45
Informatikai területen dolgozok 10 éve folyamatosan. A szülés napján vettem ki szabadságot, azóta itthonról dolgozok, így egyeztem meg feletteseimmel szóban. 2014.06.06-án szültem.
Alkalmazott vagyok.
Szeretném megkérdezni, hogy gyes-t így igényelhetek a gyermek 1 éves koráig, utána gyed-et 2 éves koráig, majd gyes-t 3 éves koráig?
Idén januárban váltottam munkahelyet jelentősen magasabb fizetésért (középvezetői pozícióba-. Ha jövő évben (2015-ben) megigényelem a gyed-et, a magasabb fizetést fogják figyelembe venni?
Üdvözlettel, pm75
Első gyermekem 2014.08.06-án tölti a 2 évet és most derült ki, hogy a második gyermekemet várom.
Érdeklődni szeretnék, hogy ha itthon maradok gyes-en, akkor miből számolják a második gyermekem után a juttatásokat? Hogyan járnék a legjobban?
Ha kiveszem a szabijaimat és elmegyek utána táppénzre, vagy van valami megoldás?
2008. szeptember 1 óta van folyamatos munkaviszonyom tanárként 2014.02.01-től táppénzen voltam első gyermekem születéséig 2014.08.06-ig. Bruttóm 221.000 forint volt.
Köszönöm válaszát:
Judit
A cégnél a könyvelő a T1041 nyomtatványon kijelentett azzal a dátummal (20132.március) amikor a felszámolás megkezdődött, ezért nincs a TAJ szolgáltatásnál jogviszonyom.
A cég viszont csak ez év augusztusában fog jogerősen megszűnni jogutód nélkül.
A munkaviszonyon, csak ezzel az augusztusi dátummal szűnhetne meg.
Kérhetem a beadott nyomtatvány módosítását a könyvelőtől,vagy forduljak a NAV esetleg a OEP-hez,hiszen szerintem könyvelési hiba történt.
Szerintem a munkaviszony megszűnésének napja a jogerős megszűnés napja és nem a felszámolás kezdeti dátuma.
Ez a dátum nagyon fontos hiszen ,ha hiba történt él a jogviszonyom és az új munkaviszonyommal folytatódna,és ebben az esetben életbe lépne a 180 nap biztosítási idő az új TGYÁS ,majd GYED igényléshez.
Várom válaszát!köszönettel.
Munkáltatói felmondással nem szűnhetett meg korábban a munkaviszonyod, közös megegyezést nem írtál alá és Te sem mondtál fel, úgyhogy a munkaviszonyodnak fenn kell állnia. A kijelentést törölni lehet és kell is, ha a havi járulékbevallásokban is rendezni kéne, hogy legyen lejelentve a munkaviszony fennállása, mert ebből lesz szolgálati időd a nyugdíhoz.
A 180 napról akadjál le, az semmilyen formában nem izgalmas. A jogosultsághoz 365 nap biztosítási idő kell, ami jelen állás szerint nincs meg. Bérezett napból 180-ra pedig az hajt, akinek a minimálbérnél több a bére. Ehhez ténylegesen kell ennyit járulékolni. Ha be leszel jelentve valahova, amit csak akkor érdemes meglépni, ha rendezitek a munkaviszonyt, akkor felesleges 180 napot járulékolni, mert 1-2 hónappal is lehet maximális gyeded. Szakbarbár 2014. 07. 21. 20:58
Augusztus 29-ig vagyok gyeden,szerettem volna kivenni a szabadságaimat,munkáltatómnak ezt jeleztem időben.Gyed alatt munkaköröm megszűnt és most jelenleg úgy néz ki,hogy nem tudnak visszavenni ,de második babámmal 4. hónapban járok tehát ki nem rúghatnak.Ön szerint ha gyed után elmegyek 9-el táppénzre akkor milyen anyagiakra számíthatok ,védőnőm szerint kevesebbre mint az első babával.?Ebben az esetben a férjem gyest igényelhet-e helyettem?
Köszönöm válaszát
Tímea
Akkor lesz kevesebb a ketteske után járó tgyás és gyed, ha annó volt valamilyen extra (jutalom, túlóra, stb.), ami beleszámított az ellátások alapjába, mert így, hogy nem dolgozol, csak az alapbéredből számolódik minden. És így, hogy nincs 180 bérezett napod, a tgyásnál legfeljebb csak a minimálbér kétszeresét veszik alapul akkor is, ha ennél magasabb a béred. Szakbarbár 2014. 07. 21. 20:51
2015 februárban születik meg első gyermekem. 2 éve folyamatos munkaviszonyom van, viszont 4 hónapja új munkahelyem van. Szeretnék jövő hónaptól elmenni táppénzre. Érdeklődnék, hogy mivel nincs meg az új munkaviszonyban a 180 bérezett nap táppénzig, így mi lesz a táppénz számításának alapja? A mostani bérem, vagy beleszámít a korábbi is az előző munkaviszonyból? Illetve tgyásnál mi lesz a számítási alap, itt számít, hogy nincs meg a 180 nap az új munkaviszonyból, mert elmentem táppénzre? Sajnos ezzel kapcsolatban sehol nem találok egyértelmű információt.
Köszönettel
Kiss Anikó
2014.dec-ig GYED-en vagyok.2015.május hónapra várom a következő gyermekemet.
2013.március óta cég ahol dolgoztam felszámolás alatt áll. Ez év júliusában a Kft.megszünt.
Kiderült,hogy a jogviszonyom a felszámolás kezdeti napjával megszünt.A Gyed igénylés később történt ez akkor nem okozott gondot.
A 2.gyerkőc már GYES-be születne.A férjem vállalkozásába bejelentene.A kérdés elég lesz e 180 nap bejelentés,hogy ismét maximum gyedet kapjak.
Esetleg táppénzre is elmehetnék,de mikortól.
Az én esetemben a szülést(2015.05)megelőző két évben mi számít biztosítási időnek,a pillanatni GYed vagy csak az új biztosítási 180 nap jogviszonyom.
Köszönettel!
A 180-as szám semmilyen szempontból nem érdekes Neked. Hogy mennyi az a szám, amin minden múlik - és egyáltalán lehet-e ilyen számról beszélni, mert van-e még annyi időd hátra szülésig, ahány napra szükséged lenne - az attól függ, hogy mikori dátummal szűnt meg a munkaviszonyod.
Felszámolás, végelszámolás alá került céggel folyamamatosan tartani kell a kapcsolatot, muszáj, hogy tudjanak Rólad és arról is, hogy tisztában vagy vele, mi az, ami jár. Ez itt most a jogutód nélüli megszűnés napjáig tartó munkaviszony, végkielégítés, felmondási időre járó bér és szabadságmegváltás. Ha ezeket nem fizetik maguktól - erre ott a Bérgarancia Alap, ami biztosítja a fedezetet - , akkor egy perrel meg lehet akasztani a felszámolás befejezését.
Gyere vissza a dátummal és nézd meg, hogy mit látsz az ügyfélkapu TAJ szolgáltatásoknál a biztosítási jogviszonyoknál, illetve az is érdekes lesz, hogy hol a tb kiskönyved és mi van benne. Szakbarbár 2014. 07. 18. 19:10