|
Kérjük látogass meg holnap újra!
Kérdezz-felelek
1 éves kisfiammal jelenleg gyeden vagyok itthon. A kistestvérét októberre várjuk. Folyamatos 10 éves munkaviszonyból mentem el szülni az első gyerkőccel. Most hogy újra babát várok van arra lehetőség, hogy a munkáltatómtól kérjem, hogy vegyen vissza állományba, kivenném az eddig felhalmozódott szabadságot, és a szülésig táppénzen legyek? Táppénz mellett kapható a gyed? Dolgozni a kisfiam mellett nem tudnék, tehát folyamatosan itthon lennék.
Ha megszületik a kistestvér, akkor 2 gyerek után külön kapok majd az első időszakban a Csed és a Gyed összegét, majd később 2* gyed-et, majd 1 gyed + 1 gyes összegét?
A fizetés nélküli szabadság megszűnésének legnyilvánvalóbb és ezért később legkevésbé problémás esete az, ha fizetett szabadságot veszel ki.
Egyeskével 2 éves koráig jár a gyed, 2-3 éves kor között a gyes. Ezekkel párhuzamosan kaphatod ketteskével a csedet és a gyedet.
Azt szeretném kérdezni,hogy ha 90 naposan nem jelentem be a munkaadomnál a terhességem,akkor milyen következményekkel számolhatok,lehet hogy ha leépités lenne elküldhetne,mert nem szoltam időben hogy terhes vagyok,vagy elég ha akkor mondom neki,mikor el akar küldeni,és akkor is védve lennék,és nem küldhetne el?
Második kérdésem az lenne,hogy ha nem jelentem neki 90 napos terhességem,akkor nem kaphatok innentől kezdve családi adokedvezményt,vagy függetlenül attol hogy mikortol jelentem a munkaadomnak be hogy terhes vagyok ,következő évben csak az adó bevallási nyilatkozatomba be kell irjam hogy mikortol voltam terhes és év végéig hány honapra lettem volna jogosult a családi kedvezményre ,és automatikusan majd az adó hatoság kiutalja a családi kedvezményt visszamenőleg a mult évre teljesen?
És ehez nem kell semmilyen más papirt beadjak pl a terhességem kezdetéről orvosi papirt stb az adobevallási nyilatkozatommal eggyütt,mert a nav mindent tud,rollam ugyanugy mint mikor kitöltöm minden évben az egyszerüsitett adobevallási nyilatkozatot az adataimmal,és majd a nav megcsinálja nekem az adobevallásomat,és kiszámolja a családi kedvezményt is és vissza utalja egészben,ugyanannyit mint amennyi havonta járt volna vissza azokra az elmult honapokra?
Előre is köszönöm válaszát!
A bevallásban utólag igénybe veheted a magzati időszakra járó kedvezményt. Csak nyilatkozni kell a gyermekek számáról és a kedvezmény igénybevételéről, a nyilatkozatot alátámasztó dokumentumokat nem kell beküldeni, csak meg kell őrizni és csak akkor kell elővenni, ha ellenőriznének.
Jelenleg első gyermekemmel gyesen vagyok 2015.08.06-ig. 2014.08.07-től visszamentem dolgozni, vagyis kivettem a szabimat, majd táppénzre mentem. Jelenleg tehát táppénzt és gyest kapok. Második gyermekemmel 2015.03.12-re vagyok kiírva.
Kérdésem az lenne, hogy a második gyermekem születése után az első gyermekemre továbbra is jár-e a gyes 3 éves koráig és tgyás-t (ha jól tudom már CSED), majd GYET-et hogyan igényelhetem? Kell-e valamit a gyessel kapcsolatban igényelnem? Köszönöm válaszát: Judit
Szerintem nem gyet, hanem gyedigénylésre gondoltál, mert gyet 3 gyermeknél van, a legkisebb 3 éves kora után. A csedet és a gyedet is a munkáltatón keresztül tudod igényelni, akkor is, hanem kifizetőhely, mert akkor meg egy nyomtatvány kell tőle, ami nélkül nem lehet beadni az igényt. Elvileg nála kell igényelni és az ő dolga, hogy intézze. Azt meg lehet csinálni, hogy elhozod a papírt, amit Tőle kell és utána egyedül intézed tovább, de legalább ennyire muszáj bevonni, teljesen nem lehet megkerülni.
Párommal együtt babát várunk. A szülés időpontja várhatóan 2015.09.05. A problémánk az, hogy ugyan van folyamatos jogviszonya 2012 óta de a munkahelyén a mindenkori minimálbér felére van bejelentve 4 órára azóta amióta ő ott dolgozik. Ezt valljuk be őszintén édeskevés már a várható GYED összegének szempontjából. A kérdésem az lenne, hogy ha egy másik munkahelyre is el tudna helyezkedni a maradék 4 órában egy még magasabb bér reményében, ahol tegyük fel február közepétől egészen mondjuk június végéig munkát tudna vállalni (utána már természetesen táppénzre menne egészen a szülésig) akkor az beleszámítana e a GYED számításába vagy nem? Én utána olvastam a GYED 2015.01.01-ei változásának de, hogy őszinte legyek nem sikerült megértenem. Szeretném a segítségét kérni ez ügyben.
Köszönettel K.Róbert
Egyszerűen csak legyen egy olyan munkaviszonya a mostani HELYETT, ahol optimálisan legalább 210.000 Ft a bére, mert csak az új helyen elért jövedelem az alapja minden ellátásnak. 1-2 hónap után elmehet táppénzre, ami nem befolyásol semmit.
Arra lennék kíváncsi mennyi a Csed összege,ha a Br. 65000 Ft. a jövedelmem .A főnökömmel úgy egyeztem meg hogy Június 14-el bezárólag fogok dolgozni(Július 4-re vagyok kiírva).A családi adókedvezményt jelenleg én veszem igénybe,de április után szeretnénk megosztva,ez lehetséges,lehet évközbe másként nyilatkozni?Ez mennyibe fogja befolyásolni a Csed,Gyed összegét?Mennyire számíthatok?
A csedből nem tudod teljes egészében érvényesíteni a 10.000 Ft-ot, a gyedből már igen, mert abból nyugdíjjárulék is lejön és abból is igénybe vehető a kedvezmény. A családi kedvezményről minden hónapban újra lehet nyilatkozni.
Ha találnál egy olyan helyet, ahol meg tudod oldani, hogy a béred magasabb legyen, akkor időd van még rá, hogy maximális legyen a gyeded.
Veszélyeztetett terhesként vagyok táppénzen, júliusban fog megszületni a pici. Nemrégiben értesített a munkahelyem, hogy áprilisig folyósítják számomra a táppénzt, mivel 5 hónapot dolgoztam előtte és így a táppénz is 5 hónapig jár.
Ilyen esetben áprilistól júliusig semmiféle jövedelemre nem vagyok jogosult?
A baba születése után mire számíthatok? (Pl.: TGYÁS)
Ha dolgoztál az előző 2 évben, csak megszakadt a biztosítás - 30 napnál nagyobb szünet volt benne - és ezért rövid most a táppénzjogosultság , akkor ez utóbbiból nem kell tartanod.
Közben kiderült jön a harmadik 2015. október 7-re.
A szerződés szerinti bérem jóval magasabb a minimálbér kétszeresénél.
Hogy fog kalkulálódni a gyás és a gyedem, ha mondjuk május 31-ig, legkésőbb június 14 ig dolgoznék utána táppénzen lennék, illetve érdemes-e a 180 napi bérre hajtanom?
Előre is köszönöm megtisztelő válaszát!
6 éve dolgozom egy munkahelyen, 2015 januártól lényegesen magasabb a bérem bruttó 220.000 Ft, előtte évekig bruttó 140.000 Ft volt. Augusztusra vagyok kiírva. Az fontos lenne nekem a csedhez igy hogy minél több idei magas bért számoljanak bele, azt is értem hogy ha az augusztusi szülés után igénylem csak meg májustól nézik a 180 napot visszamenőleg, igy.augusztusi igėnylésnél a tavaly decemberi fizetésem még beleszámit tavalyról. De ha a szülés előtt 28 nappal vagy annyival korábban már megigényelném a csedet hogy júliusban induljon akkor onnantól indul visszafelé a harmadik hónap és igy több tavalyi bér számitana az átlagba a (novemberi fizu is) a csedhez? Azaz nekem megéri mindenképpen legkorábban aug 1-től igényelnem csak a csedet a magasabb összeg miatt? Táppénzre mennyire számíthatok ha júliusban, esetleg júniusban is már táppénzre mennék? Köszönöm
Viszont a táppénzes napokat átugorjuk, amikor a 180 napot keressük, mert az nem bérezett nap, nem számít bele az átlagba, nem befolyásol semmit, így minél többet vagy táppénzen, annál több 2014-es hónap jön be "a frissek helyett", hogy azokkal együtt legyen meg a 180 nap.
Az optimális megoldás tehát a csed szempontjából az, ha legalább május végéig dolgozol és nem mész korábban táppénze június 1-nél. A táppénzre is igaz, hogy minél korábban kezdődik, annál kevesebb, de ha június 1-nél később indul, akkor a csed a lehető legtöbb lesz, ami ebből a helyzetből - augusztusi szülés, májusig tartó irányadó időszak, idén több bér - kihozható.
Kérdésem a következő: 2000 óta folyamatos munkaviszonyom van. 2014 november 25-ig gyesen voltam, november 26-tól felgyülemlett szabadságaimat töltöm, ami március 5-el lejár. Március 6 az első munkanapom.
Közben kiderült jön a harmadik 2015. október 7-re.
A szerződés szerinti bérem jóval magasabb a minimálbér kétszeresénél.
Hogy fog kalkulálódni a gyás és a gyedem, ha mondjuk május 31-ig, legkésőbb június 14 ig dolgoznék, utána táppénzen lennék szülésig, illetve érdemes-e a 180 napi bérre hajtanom?
Előre is köszönöm megtisztelő válaszát!
A cseddel tehát nincs gond. A gyeddel sem, mert az mindenképpen maximális. A táppénz is rendben lesz, csak az kétesélyes. Június 1. után induló táppénz alapja az irányadó időszak végétől visszaszámított 120 nap. Ennél korábban kezdődő táppénznél pedig annyi napból számított átlag, ahányat találnak. Ha minden hónapban ugyanannyi a jövedelmed, akkor nincs különbség a két számítás eredménye között.
Érdeklődni szeretnék a CSED számításával kapcsolatban.
2013. nov. 01.-től folyamatos napi 8 órás közfoglalkoztatott munkaviszonyom van januártól 101.480 Ft-os bruttó bérrel, előtte 99.100 ft. a szerződés feb.28-án jár le.
Úgy tűnik, hogy lesz hosszabbítás dec.31-ig. december-január környékére tervezzük a babát. Érdeklődnék, hogy hogyan alakul az ellátások összege az alábbi lehetőségeknél
1.: maradok a jelenlegi munkahelyemen innen mennék táppénzre szeptembertől. ha lejár dec. 31.én a szerződés biztos nem hosszabbítanak meg újra, akkor jogosult lehetek ellátásokra, ha még dec. 31. előtt megigénylem a csedet? ha igen mennyi lenne a táppénz és a csed összege (így hogy közmunkán vagyok)?
2.:maradok még egy ideig majd közös megegyezéssel megszüntetjük a munkaviszonyom, 3 hónap álláskeresési járadék után az egyik családtag vállalkozásához lennék bejelentve 230 ezer ft br bérrel. Ekkor hány hónappal a csed igénylése előtt kellene a vállalkozáshoz felvenni, hogy az alapján kapjam majd az ellátásokat? ha az új munkahelyemen nincs meg a 180 és a 120 nap sem, akkor a minimálbér alapján számolják ki a csedet?
válaszodat köszönöm előre is!
Enikő
Ha egy olyan munkaviszonyból igényelsz csedet és gyedet, ahol 1-2 hónapig 230.000 volt a béred, akkor az ellátások alapja a minimálbér kétszerese. A 180 vagy ennek hiányában legalább 120 nap megléte mellett megvannak a szabályok 30-119 és 0-29 bérezett nap esetére is.
Ha lesz egy ilyen munkaviszony, akkor az innen kapott táppénz több, mint a közmunkás bér...
A táppénz azért lenne több, ha gyorsan elkezdődne, mert így a kevesebb bér nem lesz benne a számítási időszakban, mivel a számítási időszak a táppénz kezdetét megelőző 3. hónap végével zárul. A csed azért, mert mert annak csak a táppénz előtti jövedelem számít bele az alapjába, itt már bejátszik a kevesebb bér is, de ha hamar elmész táppénzre, akkor csak egy rövid időszakkal.
A gyed alapja annyi lesz, mint a csedé volt, ezért ezen is segít a mielőbbi táppénz.
Biztosítási jogviszony rendben. Szerződéses bérem 250 eFt. Jelenleg Gyed-en vagyok, nem akarok visszamenni dolgozni (se szabi, se táppénz) a második gyerek születéséig.
Abban az esetben, ha Gyed ideje alatt, vagy ha Gyes ideje alatt születik meg a második gyermek, akkor mi lesz a Csed alapja az egyik illetve a másik esetben?
Köszönöm! D-HIldi
Családtámogatási ellátással kapcsolatosan szeretném a segítségét kérni. 2015. február 21-én lejár a gyedem, a cég nem tud visszavenni munkába, fizetés nélküli szabadságot adott a gyes idejére, így csak a gyes jövedelmem lesz, ezt már igényeltem 2016. február 21-éig. Szeretnénk még egy babát, és az a kérdésem, hogy ha már csak jövőre születik meg, akkor mi alapján számolják a gyedet? A tényleges akkori jövedelem után ami után kapom a gyedet, vagy az ez évi gyed és gyes után? A másik kérdésem, hogy a babának a gyesem alatt meg kell-e születnie, hogy utána kaphassam a gyedet? Hogy kapom utána az ellátásokat? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel Dóra
Én tanárként dolgozom egy iskolában.Jelenleg veszélyeztetett terhesként vagyok itthon.Augusztusra várjuk a babát.Az iránt érdeklődnék, hogy nekem ilyenkor jár e szabadság az évre. Mivel mi pedagógusok csak iskolai szünetekben vehetjük ki a szabadságunkat.Köszönöm válaszát!
Azt szeretném kérdezni, hogy ha az álláskeresési járadék szüneteltetése után igénylem meg a csed-et, majd ezt követően a gyedet, akkor a gyed megigényléséhez pár napra ismételten igénybe kell vennem az álláskeresésit? Február 2-án igényeltem meg az álláskeresésit és március 26-ig vagyok rá jogosult. (Szülés várható időpontja: április 10.) Azt értem, hogy a csed-et a szülés előtt 28 nappal már igénybe vehetem, tehát maga a szülés napja lesz a 29. nap. De a GYED igénylésnek ebben az esetben mi a menete? Még egy kérdés: én úgy számoltam, hogy március 13-ával igénylem meg a csed-et és akkor utána még marad néhány napom, ha a gyed-et is úgy kell intézni.
Köszönöm szépen a segítségedet!
Az alábbi új CSED számítással kapcsolatban kérdeznék Öntől.
Én kissé rosszabbul járok majd mint a tgyás-sal, ugyanis 2015. 07. 16-ára várom első gyermekem.
A tavalyi évi bruttó bérem magasabb volt mint az idei. Tavaly ugyanis br. 350.000 ft volt a bérem ami idén január 1-től br. 280.000 ft-ra módosult.
Megnéztem a CSED kalkulátort és egy valamit nem értek. Ha 28 nappal a szülés várható dátuma előtt igénylem, akkor nettó 195.000 ft-ra
jön ki a CSED /családi adókedvezménnyel együtt/ -így eggyel több tavalyi évi magasabb fizetés számít bele a CSED alapba, viszont ha csak júliustól
igényelném akkor mindez 6000 forinttal többet jelentene legalábbis a kalkulátor szerint, azaz nettó 201.000 ft-ot.
Ezt nem értem, kérem, megtudná magyarázni?
valamint azt hogy hogyan járnék a legjobban, mikortól igényeljem, ha már 1 hónapnyi idővel lehet "játszani"!? Mert ha páros hónapban igénylem akkor nettó 6000 forinttal kevesebb jár mintha páratlan hónapról lenne szó. Ez hogyan lehet?
Valamint még egy kérdésem lenne, ha tavaly decemberben kaptam ruhapénzt akkor az is beleszámítódik a tavalyi decemberi munkáltatótól származó jövedelmembe (számlával kell igazolni a munkáltató nevére)?
Sajnálom ezt az új számítási módot, mert én ugyan csak egy kicsivel jártam rosszabbul, ellenben azokat a nőket különös nagy hátrány éri akik a terhességük elejétől
táppénzre kényszerülnek, mert nekik pont abból a kevésből számítják azt a bizonyos 70%-ot...
Köszönöm válaszát előre is!
Üdvözlettel:
Adrienn
Minden tb ellátás naptári napra jár, ezért a 31 napos hónapokban többre jön ki, mint a 30 naposakban.
Minél hamarabb elmész táppénzre, annál kevesebb alacsonyabb béres hónap fog beleszámítani a táppénz és a csed alapjába, vagyis annál magasabb lesz ezeknek az összege. A gyednél ennek nincs jelentősége, az mindenképpen maximális.
Ha pl. márciusban mész táppénzre, akkor a táppénzed alig párezer Ft-tal kevesebb csak, mint a béred, mert márciusban induló táppénz alapja a 2014.12.31 előtti 180 bérezett nap. A júliusban induló csed alapja pedig a 2015.04.30 előtti 180 bérezett nap, ha az utolsó bérezett nap februárban van, akkor onnan indul visszafelé a 180 nap keresgélése és durván 4 havi magasabb meg 2 havi alacsonyabb bér lesz az átlagban.
2013. decemberében született kislányommal vagyok gyed-en. Közalkalmazotti állásomból fizetésnélküli szabadságon vagyok a gyed idejére. Most családi vállalkozásban (bt., melynek kültagja vagyok) szeretnék munkavégzésre bejelentkezni, ezt milyen feltételekkel tehetem, és meddig dolgozhatok így?
Mivel van még 2 gyermekem, 14 és 15 évesek, így én úgy tudom, hogy a 15 éves gyerek 18 éves koráig majd maradhatok gyet-en (3 kiskorú gyerek jogán), tehát egy évvel tudom kitolni a gyest majd. Ezt jól gondolom? Köszönöm a válaszokat előre is!
Egy családi vállalkozásban minek hivatalosan dolgozni? Ennyire szeretnél közterheket fizetni? Ha valami olyasmit csinálsz, amivel nagyon szem előtt vagy és ezért muszáj hivatalosan, akkor minimális munkaidőben a minimálbér arányos részét kapd.
Baba várható érkezése ( ő az első gyermek) 2015.04.08.
Táppénz kezdete: 2015.01.05. ("A" jogviszonyból igényelve)
"A" munkáltató
Határozatlan idejű közalkalmazotti jogviszony, kezdete 2010.
2014. évben bruttó bér: 135400 Ft/hó, ágazati bérpótlékkal és kompenzációval 158700 Ft/hó.
egyszeri tiszteletdíj 2014.12.17. 98000 Ft (bruttó)
"B" munkáltató
Határozatlan idejű megbízási jogviszony, kezdete: 2013., havi rendszeres bére 2014. áprilistól: 145350 Ft/hó
1. A többes jogviszony miatt melyik munkáltatónál vagyok jogosult Csed, majd Gyed igénylésére? Hogy alakul ezen ellátások összege?
2. Hogyan tudnám megtartani a megbízási díjas ("B" munkáltatós) jogviszonyomat? Sajnos itt nincs mód arra, hogy a baba 1 éves kora után újra végezzem, ha egyszer felfüggesztem – megszüntetem (hivatásos gondnoki munka). Opcióként gondoltam arra, hogy egy időre lemondok a megbízási díjról, de a feladatot továbbra is ellátom. Ebben az esetben nem minősülne keresőtevékenységnek?
Válaszát előre is köszönöm!
Csed, gyed mellett nem lehet másik helyen sem keresőtevékenységet folytatni. Ha rugalmas a megbízó, akkor esetleg meg lehet vele beszélni, hogy a szerződésed megmarad, az első évben is ellátod a feladatokat, de akkor papíron egy családtag veszi fel érte a pénzt.
2014. február 1 óta dolgozom a jelenlegi munkahelyemen, határozatlan a szerződésem, a bérem br. 400.000.A pici augusztus 05-én érkezik a tervek szerint.Kérdésem, hogy a következő "menetrend" járható út-e: április 30-ig dolgozom, aztán kivenném a szabikat, kb. 22 nap, és júniustól táppénz augusztusig, amíg meg nem születik a baba.Ezután pedig a CSED kezdődne.Vagy szerinted hogyan lenne jobb?
Köszönöm a válaszod!
Üdvözlettel:
Marika
Egy egyszemélyes ügyvédi irodában vagyok adminisztrátor nyolc éve. Szeptemberre babát várok, terhességemet közöltem az Ügyvéd Urral , aki egy hét múlva közölte velem, hogy a jövő hónapban megszünteti a vállalkozását. Ilyen esetben lehet valamit tenni?
Köszönöm
Társas vállalkozást nagyon lassan lehet csak végelszámolással megszüntetni. Egyéni vállalkozást egyik napról a másikra meg lehet szüntetni, de ha ez a verzió érintene, akkor küldök egy jogesetet, aminek az a konklúziója, hogy attól, hogy valakinek az ev státusza megszűnik, attól még magánszemélyként munkáltató marad.
Egy ilyen köcsög nem valószínű, hogy bejelentett a teljes béredre, ha ez nem éri el a minimálbér kétszeresét, akkor jobban jársz, ha miután levetted annyi pénzzel, amennyivel csak tudtad , létesítesz valami olyan jogviszonyt, ahonnan maximális gyedre pályázhatsz.