Kérdezz-felelek
A kérdésem a következő lenne:Harmadik gyermekemet április 25-re várom. Munkaviszonyom van, táppénzen vagyok. Munkáltatóm jelezte, hogy a munkahelyemet jogutód nélkül felszámolják. A szülés időpontja előtt 28 nappal, azaz márc. 29-től igényelném a csed-et. Jól tudom, ha utána szűnik meg a munkaviszonyom, akkor az nem érinti a csed-et, és a majdani gyed-et, gyes-t? Ilyen esetben számít, hogy felmondanak, vagy közös megegyezéssel szűnik meg a munkaviszonyom.
Válaszát előre is köszönöm.
A munkaviszony megszűnésének a módja nem befolyásolja az ellátásokra jogosultságot, de ugyan miért írnál alá egy közös megegyezést, ha a jogutód nélküli megszűnésnél felmarkolhatod azokat a juttatásokat, amik ilyenkor járnak? Szakbarbár 2015. 03. 15. 18:32
Passzív gyed után gyűjtögetem az előzetes biztosítási időhöz szükséges ( 365 ) napokat.
Álláskeresési lejárta után kb. 25 nappal lesz lehetőségem egy új jogviszonyt létesíteni.
Folyamatos biztosítási idő fogalmával kapcsolatosan kérdezném,ha nincs a két jogviszony között 30 nap(jelen helyzetben 25nap) megszakítás, akkor folyamatosnak minősül?
Válaszát köszönöm.
CSED igényléssel kapcsolatos kérdésem lenne.
Munkaviszonyom 2009.08.17-2014.05.31-ig tartott (járulékalapot képező munkabér a minimálbér, mert ekho-s volt a adózás/járulékozás a munkakörömben a cégnél).
Ezt követően tanultam, munkát nem találtam, illetve közben kiderült, hogy gyermeket várok. A gyermek születése 2015. május közepére várható.
2015.03.09-től elvileg kapok majd álláskeresési járadékot (ezt eddig nem használtam ki).
A kérdésem az lenne, hogy kapok-e CSED-et (és majd GYED-et), és mi lesz ennek az alapja?
Előre is köszönöm!
üdv,
varro
2013.04.07-én született meg kislányom, akivel most itthon vagyok gyeden. Max gyedet kapom. 2005 óta folyamatos volt előtte a munkaviszonyom.
Jövő hónaptól gyesre leszek jogosult, mivel április 7-én betölti a 2 évet a kislányom. 2015 október végére várjuk a második babánkat.
A kérdésem az lenne, hogyan járunk a legjobban anyagilag a köztes időszakban? Mit csináljak?
Táppénzre 4.07-től elmehetek-e, hogy kapjam a táppénzt és a gyest is, vagy ha az orvos aggodalmaskodik akkor táppénzre később is eltudok menni?
Csed és a későbbi gyed alapja az idei évi jövedelem után számítódik vagy a tavalyi max gyed az alapja. Mekkora összegre számíthatok a második babával?
Köszönöm a válaszát!
Ha már kapod a gyest és a táppénz csak később merül fel, akkor praktikusabb úgy kérni a táppénzt, hogy előtt pár nap szabadságon vagy, mert így egyértelmű, hogy már nem vagy fizetés nélkülin, ergo jogosult vagy táppénzre.
A csed, gyed alapja a most aktuális béred, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Szakbarbár 2015. 03. 15. 18:21
Kérdésem a CSED-del (korábban TGYÁS) kapcsolatos.
Gyermekem február elején született, a szülés előtt, január 12-től igényeltem szülési szabadságot. A február eleji fizetésemben csak a januári első heti "valódi" fizetésem szerepelt, a CSED-ből nem láttam egy vasat sem. A munkahelyem is türelemre intett. Most viszont már a márciusi pénznek is meg kellett volna jönnie, de az sem érkezett meg. Erre felhívtam a gazdasági ügyintézőnket, aki azt mondta, azért nem utaltak eddig, mert a kérelemhez kell a gyerek TAJ száma is, azt meg csak február közepe után kaptuk meg és vittük be bemutatni.
Létezik ez? Lehet, hogy a CSED a szülés előttől igényelhető, mégis kell az igényléshez a - még meg sem született - gyerek TAJ száma? Vagyis ez esetben, ha a gyerek időben születik, több, mint egy hónapig pénz nélkül kell megoldanunk a létezést?? Vagy (megint) a munkahelyem szúrt el valamit? Ha netán így lenne, hova fordulhatok?
Előre is köszönet a válaszért.
Az igénybejelentőn vagy egy baba TAJ száma rovat is. Nem tudom, hogy hol mennyire ragaszkodnak ennek a kitöltéséhez, én kifizetőhelyen nem, és a budapesti egészségbiztosítási szakigazgatási szerv sem. De biztosan vannak más kifizetőhelyek és szakig szervek, akik vaskalaposak és ragaszkodnak az igénybejelentő hiánytalan kitöltéséhez, ha ezt teszik, akkor csak rugalmatlanok, de semmilyen előírást nem szegnek meg vele. Illetve a józan paraszti ész szabályait igen, mert lehet olyan szülés előtti időponttól igényelt csed, ami csak 42 napig tart (annyi ideig mindenképpen jár) és soha nem lesz baba TAJ - ilyenről ne is beszéljünk, de ilyen is van, és ha van, akkor ezt is le kell tudni kezelni, tehát a programnak és az ügyintézőnek is alkalmasnak kell lennie arra, hogy ilyenkor is tudjon csedet megállapítani...
Azzal viszont már megszegik az Ebtv. szabályait, hogyha az utolsó hiányzó adat befutása után nem bírálják el az igényt 21 napon belül és nem fizetik ki ezután soron kívül azt az ellátást, amit az utolsó utalási körig meg kellett volna kapnod - márciusban ez a február 28-ig járó összeg. Ha kifizetőhely a cég és nem kell bevonni a történetbe a munkáltató székhelye szerinti szakig szervet, akkor a 21 nap könnyen leszámolható, mert nem volt közben bizonytalan ideig tartó postázás. Lehet őket zaklatni először csak azzal, hogy Te ezt pontosan tudod, úgyhogy várod, hogy csinálják, később azt is hozzá lehet tenni, hogy azt is pontosan tudod, hogy hova fordulj, ha nem teszik: a székhelyük szerinti egészségbiztosítási szakigazgatási szerv ellenőrzési osztályához. Szakbarbár 2015. 03. 07. 17:13
Jelenleg ikreimmel vagyok itthon gyeden, melyre 2015. júliusáig vagyok jogosult. Előtte pedig tgyáson voltam, mert megvolt a biztosított időszakom. Párommal gondolkozunk kistesón, mert azt szeretnénk, ha nem lenne nagy kor különbség köztük. Az lenne a kérdésem, ha a gyes alatt születne meg a 2. (de ugye az ikrek miatt nekünk már harmadik) gyermek akkor milyen ellátásokra lennék jogosult úgy, hogy nem mennék vissza közben dolgozni? Kapnék tgyás-t vagy a mai nevén csedet is? Illetve mekkora összeg lenne az?A havi bruttó fizetésem 250.000 Ft volt a tgyás előtt.
Válaszát előre is köszönöm!
2015-ös minimálbér kétszereséből számított csed nettó 125.000 Ft, gyed nettó 109.000 Ft, mindkettő családi kedvezmény nélkül ennyi.
Szakbarbár 2015. 03. 07. 16:53
A kérdésem az lenne,hogy jelenleg Gyeden vagyok április 17-ig,utána Gyest fogok kapni.A kistesó már úton van augusztus 19-re várjuk.Tehát lenne 3-4 hónap,amikor csak a Gyest kapnám,ami elég kevés.Szeretnék elmenni ebben a pár hónapban 9-es kóddal táppénzre.Több fórumon úgy olvastam,hogy táppénz előtt legalább egy nap szabit ki kell venni,viszont a cégem bérosztályán azt mondták,hogy nem kell kivenni szabit,sőt jobban járok ha szabi nélkül megyek táppénzre,mert abból nem vonnak valamilyen járulékot.Kinek van igaza?Szeretném a Gyest és a táppénzt is kapni egyszerre.Nagyon szépen köszönöm a válaszát!
A szabadságra járó távolléti díjból vonnak járulékokat is, a táppénzből nem, de ettől ez még nem hátrányos, főleg nem néhány napnál. Szakbarbár 2015. 03. 07. 16:45
A segítségét szeretném kérni! 2011.02.01-óta dolgozom a jelenlegi munkahelyemen teljes munkaidőben. 2014.01.02-án született első gyermekem, akivel jelenleg Gyed-en vagyok. A szerződés szerinti bérem a baba születése előtt br. 127.700ft volt (időközben br. 137.700ft-ra emelték), plusz teljesítmény alapján kaptam jutalékot. Ezek alapján a Gyedem az előző évben szerzett járulékköteles jövedelmem alapján 6.244ft naptári napi alap figyelembevételével 4.371 ft naptári napi összegben lett megállapítva. (Tehát ebben benne van a jutalék is.) A kérdésem az lenne, hogy ha a második baba a Gyed, vagy esetleg a Gyes alatt születik meg, akkor utána mi alapján számolják a Csed-et és a Gyed-et? Az előző ellátás alapján, amiben benne van a jutalék is, vagy a szerződés szerinti bérem alapján, amiben nincs. Válaszát előre is köszönöm.
Előző ellátás csak nagyon ritka esetben jön be ellátásalapnak. Egy táppénznél nagy eséllyel bejönne. Csednél semmiképp. Gyednél, ha igénybe vetted előtte ketteske után a csedet, akkor megint semmiképp. Kis korkülönbségnél és kihagyott csednél esetleg lehetne még az, hogy az új gyed alapja a régi alapját képező átlag. Szakbarbár 2015. 03. 07. 16:42
Első gyermekemmel nem voltam jogosult semmire, így az alanyi jogon járó GYES-t kapom 2013. 08. 28-tól. Így 2014 október 15-től visszamentem napi 4 órában dolgozni, ahol br. 155.000 a havi bérem. Jelenleg kistestvért tervezünk, de semmiképp sem ellátás nélkül. Szeretnék maximális ellátást kapni, hogy nyugodtan lehessek otthon a gyerekekkel. Van rá lehetőségem, hogy a férjem saját cégébe bejelentsen ha szükséges, ill. átjelentsen. Abban kérném a segítségét, hogy ezt mikor és milyen összeggel tegyük, hogy a legkedvezőbben járjunk.
Válaszát köszönöm!
Meg tudnál erősíteni abban, hogy helyes-e a gondolatmenetem a CSED kiszámításával kapcsolatban? 2012. április óta folyamatos határozatlan idejű munkaviszonyom van. Július 27-re várom az első babámat. Június 30-tól igényelhetem a CSED-et. A számítás alapja a csecsemőgondozási díjra való jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafele számítva 180 naptári napi jövedelem. Tehát esetemben a 2014.10.02-től 2015.03.31-ig tartó jövedelmem számítana. De mivel 2015.01.05 és 2015.01.25 között (21 nap), és 2014.12.02 és 2014.12.16 között (15 nap) táppénzen voltam, ezért 36 nappal korábbi lesz a kezdő dátum, 2014.08.27. Ez így helyes? Azért lenne fontos, mert a szeptemberi fizetésemmel együtt kaptam egy nagyobb bónuszt, és szeretném tudni, hogy ez beleszámít-e.
Egy olyan kérdésem is lenne, ha a babám egy éves kora után visszamegyek félmunkaidőben dolgozni, akkor a fél fizetésem mellé megkapnám a teljes GYED-et, utána GYES-t is?
Előre is köszönöm szépen a válaszodat!
1 éves kor után a bármennyi időre és bármilyen összegben kapott bér mellé jogosult leszel arra a gyedre, amit korábban kaptál. A gyes is teljes összegben jár 4 és 8 órás munka mellé is - ha ez akkor még így lesz. Szakbarbár 2015. 03. 04. 20:49
Családi juttatásokkal kapcsolatban lenne néhány kérdésem. Gyermekem 2013 januárjában született Angliában. Magyar-angol állampolgár. Ezt megelőzően 2 év egy hónap angliai munkaviszonyom van (2010. október-2012. november). Ott kaptuk a férjemmel a juttatásokat gyermekünk után. 2014 áprilisában hazaköltözünk mindhárman Magyarországra. A két állam egyeztetett, így 2014 szeptemberétől Angliából nem kaptam többé pénzt, viszont itthonról kaptam a családi pótlékot (12200 ft) és a gyest (28500 ft). Mivel gyermekem betöltötte a 2 évet, most csak a gyest (28500 ft) kapom. Férjem dolgozik. Szeretnénk hamarosan (most) második babát vállalni és az lenne a kérdésem, hogy milyen juttatásokat kapnánk a második gyermek után? Mi járna, ha a második gyermek azelőtt születik meg, hogy az első betölti a 3. életévét? Ha betöltötte és nekem nem sikerül közben elhelyezkednem, vagyis munkanélküliként szülném a 2. babát, akkor mi jár nekünk? Számít-e az, hogy külföldi munkaviszonyom van akár pénzben, akár munkaviszony tekintetében?
Előre is köszönöm a válaszát!
Legfeljebb 3 hónap álláskeresési járadékra lehetsz jogosult, ha ennek a folyósítása alatt szülsz, akkor az előzetes biztosítás megléte esetén egy minimálbér alapú csedre és gyedre jogosult lehetsz. Ez családi kedvezmény nélkül nettó 64.000 Ft illetve 56.000 Ft. Szakbarbár 2015. 03. 04. 20:44
Nagyon köszönöm a választ. Lényegében közös nevezőre kell jutni a munkáltatóval, viszont én mindenképpen dolgozni szeretnék (még, ha nincs is meg a korábbi pozícióm), ameddig csak terhességem engedi és a maximális ellátást szeretném megkapni a második babámnál. Jól tudom, hogy ehhez min. bruttó 210.000Ft havi bér kell legalább 180 napig? A táppénz pedig ennél jóval kevesebb lenne (bruttó alapbérem 295.000Ft volt). Köszönettel, Janka
Szakbarbár 2015. 03. 04. 20:34
Számomra - aki nem ezen kérdésekkel foglalkozok, kaotikusnak tűnnek a szabályok, törvények útvesztői. Ezért is kérem az Ön segítségét!
Táppénz, CSED, GYED kérdésben szeretnék válaszokat kapni.
Legyen kedves segítsen nekem, hogy milyen összegű ellátásokra számíthatok! :
2012. 09.03- től folyamatos munkaviszonyom van.
2015. 10. 25- én fog várhatóan megszületni 2. Gyermekem.
Mivel szeretnék szülés előtt pár hónappal táppénzre menni, igy kiváncsi vagyok az ellátások összegére, hogyan számítják ki azokat?!
Ha 2015. 06. 01-vel (vagy 07.01-vel) elmennék táppénzre, akkor miként lehetne maga a táppénz összegét, a CSED összegét (28 nappal szülés előtt venném igénybe, vagy csak a szülést követően) kiszámítani, illetve mennyi lenne igy a majdani GYED összege?
Ha táppénzre megyek ilyen sokáig, az nem csökkenti a GYED-et? (Csak mert egyáltalán nem tudom értelmezni)
Legyen szíves tanácsot adni nekem, hogyan járhatok a legjobban anyagilag?
Átlagosan 75-85.000 a jövedelmem.
Nagyon szépen köszönöm a válaszát!!!!
Üdvözlettel: Judit
Egy nettó 80.000-es bér bruttó 122.000-ből lesz ennyi. Ebből a táppénz 1 naptári napra kb. nettó 2.050 Ft, a csed kb. nettó 49.000 Ft, a gyed nettó 44.000 Ft - a 30 és 31 napos hónapok átlagában és családi kedvezmény nélkül. Szakbarbár 2015. 03. 04. 20:27
A Feleségemnek az első fiunk születésekor volt egy határozott idejű (6 hónapos) állása. Ez lejárt kb egy hónappal a fiunk születése után. Először fél évig kaptunk TGYÁS-t, utána pedig 1 évre ítélték meg a GYED-et, (beszámítva neki korábbi megbízási szerződéséből fennmaradó napokat, amivel éppen kijött a 180 nap jogviszony.) Ez a GYED fog lejárni 2015. júliusban. Ezek után GYES-re lesz jogosult.
Kérdéseim: A GYES alatt lesz biztosítása? (A munkaszerződése lejárt szülés után, ahogy írtam.)
Ha a GYES alatt megszületik a második gyerek, akkor jogosult lesz megint GYED-re?
2014. decemberben terhes lettem. 2014. december 31-el megszűnt a munkaviszonyom. (2012.10.10-2014.12.31-ig dolgoztam ezen a helyen, bruttó 180.000 Ft-ot kerestem). 2015. január közepén megkaptam a kilépőpapírjaimat. 2015. január 15-től álláskeresési járadékot kapok április 14-ig (90 napig naptári napi 3.500 Ft-ot). Szülés várható időpontja: 2015. szeptember 15-20. Szeretnék információt kapni arról, hogy tgyás-ra, gyed-re, gyes-re jogosult leszek-e? Próbáltam már utánajárni, de ahogy olvasgatok azt veszem le az információkból, hogy csak gyes-re leszek jogosult. Ami eléggé elkeserítő, így, hogy 2012.10.10.-e előtt is pár hónapig munkanélkülin voltam, de összességében már ledolgoztam 7,5 évet. Próbálok elhelyezkedni, de így terhesen kilátástalannak érzem a helyzetet, hogy bárhova is felvegyenek. Köszönöm szépen a válaszát!
Az egyéni vállalkozást tudnám javasolni, ahhoz nem kell senkitől szívesség. 1-2 hónap próbálkozás és járulékolás után el tudsz menni táppénzre. Szakbarbár 2015. 03. 04. 20:14
Harmadik babámat 2015. október végére várom, jelenleg GYES-en vagyok második kisfiammal, aki 2012. november 4-én született, első kisfiam 2010.03.09-én született, 2006 óta van folyamatos határozatlan idejű munkaviszonyom. Mindkettőjükkel max GYED-et kaptam. Az lenne a kérdésem, hogy a harmadik babánk után milyen juttatásokra számíthatok, fenyeget-e az a veszély, hogy a minimálbér lesz a CSED, GYED alapja, ha igen el lehet-e kerülni valahogy? Ha elmegyek táppénzre az befolyásolja-e a CSED, GYED összegét? köszönöm szépen!
A következő problémára szeretnék megoldást találni!
Egy közeli ismerősömnek sajnos elég súlyos egészségügyi problémája van amit csak műtéttel lehet helyre hozni.
DE sajnos tavalyi év folyamán már lejárt az anyaságija és ezzel együtt a TB.-je is! Az önkormányzat arra hivatkozva hogy meghaladja a jövedelem az alsó határt nem válalja át a TB.-jét! Viszont egy ilyen műtét nagy költséggel jár amit sajnos önerőből nem tud finanszírozni. Mi lehet ilyenkor a megoldás? Nagyon sűrgős lenne a műtét mert az élete is foroghat kockán. Kérem segítsen erre megoldást találni előre is köszönöm!
Tisztelettel: Benedek Zsolt!
Két hét múlva lejár a gyesem (3 éves lesz a gyermekem) és 60 nappal korábban visszajelentkeztem a munkahelyemre. Átszervezés miatt nincs már meg a pozícióm, így közös megegyezéssel szerződésbontást javasoltak, az ajánlatot még nem fogadtam el, viszont a napokban pozitív terhességi tesztjeim voltak...Az lenne a kérdésem, hogy amennyiben bejelentem a munkahelyemen, hogy újra terhes vagyok, akkor kötelesek-e újra alkalmazni, méghozzá azonos szintű pozícióban, ahol korábban voltam és ugyanazzal a munkabérrel? Vagy felajánlhatnak másik, alacsonyabb beosztást is kevesebb béréért, amit nekem el is kell fogadnom? Természetesen a maximális ellátást szeretném majd megkapni a második babámnál is. Köszönettel, Janka
A terhesség megváltás mindenkinek, mert az egész macera megspórolható, illetve elodázható pár évvel. Oda-vissza a legegyszerűbb és a legkorrektebb (általános kismama hozzáállás - nagy számok törvénye - nem valószínű, hogy sokáig dolgoznál), ha - a régi bérrel elszámolt szabadság kivétele után - elmész táppénzre. Így minden a régi béredből számolódik, amin annyit azért emelhetnek, amennyi emelés a többieknek volt idő közben. Szakbarbár 2015. 03. 03. 15:30
Nagy valószínűséggel szükségem lesz arra, hogy 12 nap táppénzt produkáljak a második gyerkőc születése előtt, hogy ne fenyegessen a minimálbér alapú gyed.
Kérdéseim a következők lennének:
- A 15 nap betegszabival is kell kalkulálni, amit a munkáltató fizet?
Vagyis a sorrend a következő?: szabi kivét, 15 nap betegszabi, és utána legalább 12 nap táppénz?
- Köteles vagyok az összes felgyülemlett szabit kivenni ilyenkor? Meg van határozva, hogy mennyi szabi kivételéről dönthetek?
- Ha esetleg nem jön össze a 12 nap táppénz és a bruttó bérem meghaladja a minimálbér kétszeresét, akkor a csednek a minimálbér kétszerese az alapja?
Előre is köszönöm a válaszokat a kérdéseimre!
A munkáltatónak el kell kezdenie kiadni a babázás alatt felhalmozódott szabadságot, addig tudja megtenni, amíg nem merül fel valamilyen körülmény, ami miatt nem tudja kiadni.
A csed a minimálbér kétszereséből számolódik, ha nincs 120 bérezett napod. Itt nem lehet 12 nappal csodát tenni. Szakbarbár 2015. 03. 03. 15:19