Kérdezz-felelek
A múlt héten szűnt meg a munkaviszonyom.A napokban kórházi kivizsgálásra kell befeküdnöm.Jelenleg nincs biztosítási jogviszonyom. Olvastam hogy a biztosítási jogviszony megszűnésetől számított 45 napig még fenn áll a biztosítás. A kérdésem az lenne hogy ez automatikus vagy kell tennem valamit,illetve kiterjed e a kórházi ellátásra vizsgálatokra is.
Köszönettel: Márta
Az alabbi kerdessel fordulnek Onhoz.
A gyesem 2016.01.13-an jart le a munkaviszonyom pedig 2016.03.26-an sajnos megszunik, 2008 ota folyamatosan dolgoztam ennel a cegnel. Tervezunk kistestvert es azt a tanacsot kaptam egy berszamfejtotol, hogy amikor terhes leszek jelentsem be magamat egy ceghez a minimalber ketszeresere ahhoz, hogy valamennyi juttatasra jogosult legyek. A kerdesem, hogy ebben az esetben, ha bejelentem magam valahova a minimalber ketszeresere milyen juttatasokra lehetek jogosult es milyen osszegben?Ha ezt nem teszem meg csak egy minimalis gyesre lennek jogosult tudomasom szerint.
koszonom szepen a segitseget elore is.
Idén a minimálbér kétszereséből megállapított csed családi kedvezmény nélkül nettó 134.000 Ft, a gyed pedig nettó 116.000 Ft Szakbarbár 2016. 02. 22. 19:54
Két gyermekem van, 2014 májusában és 2015 májusában születtek. Az első gyermek születése előtt 8 hónapot dolgoztam, (státuszom van brutto 180.000 Ft fizetéssel), előtte egyetemi tanulmányaimat végeztem, így jogosult voltam GYED-re, de csak másfél éves koráig, míg a második gyermek után már két éves koráig kapom majd a GYED-et. Kérdésem az, hogy ha szeptembertől GYED mellett visszamennék félállásban a munkahelyemre, és egy nagyjából év munka után születne a következő gyermekünk, nem kapnék-e alacsonyabb CSED-et és GYED-et utána a félállás miatt, mintha nem mentem volna vissza dolgozni, hanem továbbra is a teljes állású bérem számítana. Ilyenkor a következő gyermek utáni juttatásba beleszámítják a 2- gyermek után járó GYED-et és a munkaviszonyból származó jövedelmet is, vagy csak a munkát?
Válaszát köszönöm!
Egyik ellátás összege a másikéba soha nem számít bele, úgyhogy bér mellett kapott gyed extra semmit sem befolyásol. Szakbarbár 2016. 02. 22. 19:42
2012.09hótól határozott munkaszerződéssel,teljes munkaidőben közalkalmazott voltam. Első gyermekem 2013.dec-ben született, munkaviszonyom 13.12.31ével szűnt meg. Passzív jogon kaptam az ellátást. 2015.10 hótól egy magáncégnél 4órában, illetve 2015.11 hótól közalkalmazottként korábbi munkahelyemen további 4órás munkakörben dolgozom újra. Második gyermeket tervezünk ahogy az egy éves biztosítotti időszak összejön. Kérdésem lenne, véleménye szerint jogosult lehetek-e a korábbi 1.gyermeknél kapott magasabb csed/gyedre, ha a munkáltató(közalkalmazotti) azonos /kellhet ismét a 8óra ott?/, de a jogviszony közel 2évre megszakadt? Az azonos jogviszony(amit a tv. ír a magasabb csedre) ebben az esetben a munkáltató személyére, vagy a szerződés folyamatos voltára utalhat? Mit javasol? Köszönöm szépen előre is a válaszát!
2015.május 25-én töltötte be a magzat 91.napját.Mi a családi adókedvezményt csak június hónaptól kértük,(Ő 3. gyerkőc),mert nem tudtam hogy már a május hónapra is járt volna.Kérdésem az lenne, hogy az adóbevallásban ezt vissza tudom e igényelni és hogyan?A munkáltatói adóbevallást választottam, így is visszakérhető?Milyen nyomtatványt kell hozzá kitölteni és leadni, és meddig?Válaszát köszönöm!
A munkáltatótól kellett kapnod egy 15Ny29 nevű papírt, ezt kell kitölteni a munkáltatói elszámoláshoz. Ezen van 12 db kocka, ott kell jelölni családi kedvezményhez a jogosultsági hónapokat, tedd be az X-et májustól decemberig és ha korábban nem tetted, akkor add le az eredeti orvosi igazolást a 91. nap betöltéséről! A többi a munkáltató dolga, legkésőbb a májusi fizetéshez hozzá fogja csapni az 1 havi, év közben igénybe nem vett kedvezményt. Szakbarbár 2016. 02. 07. 13:17
Feleségem határozott idejű szerződése aug. 31-én jár le, viszont a szülés várható időpontja 42 napon belül lesz (szept. 25.), így ha minden igaz, csedet kapni fog. Ha a csed lejárta után én veszem fel a gyedet, mellette dolgozom, ő pedig munkanélküliként még egy félévig otthon marad a picivel, akkor jól értem, hogy annak a hátulütője a havi egészségügyi járadék, ill. hogy nem ketyeg a szolgálati óra? Érdemes lenne ebben a fél évben (iskolában dolgozik, és jelezték neki, hogy visszavennék, ha majd vissza akar menni, szóval 2017 szeptemberében mindenképpen visszamenne dolgozni) munkanélküliként regisztrálnia?
A megerősítő választ előre is köszönöm!
A csedet lehet igényelni a szülés várható idejét megelőző 28. naptól is. Ha a csed 1. napján még él a munkaviszonya, akkor ennek a megszűnése után nem csak a csed, de a gyed is jár passzív jogon, ugyanannyi ideig, ugyanolyan összegben, mintha nem szűnt volna meg a munkaviszony. A passzív csed és gyed mellé szolgálati idő és egészségügiyi szolgáltatásra jogosultság tartozik.
Tudjatok róla, hogy ennek azért van annyi hátulütője, hogy egy következő babához nem ketyeg a biztosítás - ami az egészségügyi szolgáltatásra jogosultságnál bővebb kategória - tehát egyelőre kényelmes és egyszerű megoldás a passzív ellátás, de a szükséges előzetes biztosítás hiányában egy következő babával gyedre szinte teljesen biztosan nem lesz jogosult, csedre a dátumoktól függően is csak talán -minél nagyobb a korkülönbség, annál kisebb rá az esély. Szakbarbár 2016. 02. 07. 12:54
10éve dolgozok egy helyen. Veszélyeztetett terhes lettem, ezért táppénzre mentem 8 hónapra . 2013.11.28.án született meg a kislányom . Most elmúlt2 éves. Én 2015.11.29 -től gyesen vagyok. Közben kiderült ,hogy újra várandós vagyok . 15 hetes kismama vagyok , szintén veszélyeztettet terhes.
Az lenne a kérdéseim:
-Most mondjam le a gyest , mennyek el táppénzre ? /ezt javasolják a munkahelyemen a munkaügyön / de ha 2 évet nem dolgoztam , hogy kapok táppénzt ?
-Ilyenkor mi van a sok szabimmal ? azt nem lehet kivenni ? és utána táppénz ?
Mit tanácsol ? Hogy járnék jobban ? ELŐRE KÖSZÖNÖM VÁLASZÁT . Üdv : Mónika
A következő csed és gyed alapja pedig a régi megfelelő ellátás előtti átlag és a most aktuális bérből számolt közül a magasabb.
A csedre és a gyed első 6 hónapjára járt a szabadság, ebből akár most is kiadathatsz, de ha nem teszed, akkor megvár, nem évül el. Ha szabira mész, akkor is minden az előzőekben írtak szerint alakul. Szakbarbár 2016. 02. 07. 12:47
Korábban már kérdeztem Öntől, amire meg is kaptam a választ, de kifelejtettem egy dolgot, amikben még kérném a segítségét.
2013.04.01.-től dolgozom a jelenlegi munkahelyemen, a fizetésem bruttó 313.000 volt. 2013.12.16-án született az első gyermekem, akivel 2015.12.16.-ig gyeden voltam. A szülést megelőzően a táppénzt, a tgyást és a gyedet is ebből a fizetésből számolták.
2016.05.25-re vagyok kiírva a második gyermekemmel, így ténylegesen nem mentem vissza dolgozni, mivel veszélyeztetett terhes vagyok. 2015.12.17-től kezdődően kivettem a szabadságaimat, így 2016.01.31-ig szabadságon voltam. Február 1-től táppénzen vagyok. Illetve a gyest kapom a kisfiam után.
A munkahelyemen béremelés következtében a bruttó fizetésem 393.000 Ft-ra nőtt időközben, így a most kivett szabadság alatt ezt is kaptam.
A kérdésem az lenne, hogy ez az emelt fizetés, vagy a korábbi lesz-e az alapja a mostani tàppénznek/csed-nek/gyed-nek?
Továbbá azt szeretném kérdezni, hogy a táppénz/csed idejére cafeteria juttatás jár-e számomra?
Válaszát előre is köszönöm !
Csednél és gyednél az általános és a kedvezményszabály alapján számított összeg közül a magasabbat állapítják meg. Az általános szabály szerint a minimálbér kétszerese lenne ezek alapja, korlátlan csedhez legalább 120 bérezett napnak kellene lennie az ennél magasabb bérrel. A kedvezményszabály szerint viszont, ha ennek a feltételei teljesülnek, és itt igen, akkor az új ellátás annyi, mint a régi volt.
Nálad a kedvezményszabállyal számolt a több, úgyhogy az új csed annyi lesz, mint amennyi a régi tgyás volt.
A gyed mindenképpen maximális lesz. Szakbarbár 2016. 02. 07. 12:42
2005.óta van folyamatos munkaviszonyom. Az első gyerekemmel 2014.04.15-étől tgyáson, majd gyeden vagyok 2016.04.15-éig. 2016. augusztus végén szülöm a második gyerekemet. A kérdésem az lenne, ha 2016.04.15-e után elmegyek táppénzre (tudom, hogy ki kell venni egy nap szabit), az befolyásolja-e a második gyermekem utáni járandóságokat (csed. gyed)? Valamint az is érdekelne, hogy a táppénz mellett jár-e a gyes ellátás?
Válaszát és segítségét előre is köszönöm!
Eszter
Az 1 nap beiktatásának pont az a célja, hogy egyszerre járjon a gyes és a táppénz, mert alapesetben választani kellene közülük, viszont ha legalább 1 napot dolgoztál a táppénz előtt, akkor az már gyes melletti munkából igényelt táppénz és így már megy a kettő együtt. Szakbarbár 2016. 02. 07. 12:33
13 éve vállalkozó vagyok. Jelenleg a 2. gyermekemmel vagyok gyes-en, március 9-ig, akkor tölti a 3 évet. A 3. babánk érkezése jún. 26-ra várható. Március és június között jogosult vagyok-e táppénzre, illetve csed-re? Ha igen, mit vesznek alapul? Sajnos a könyvelőm bizonytalan ez ügyben! A vállalkozásban alkalmazottam van (most éppen a férjem van bejelentve), én gyed és gyes idején nem dolgozom!
Válaszát előre is köszönöm!
első gyermekem 2014 augusztusában született. A második gyerek 2017 tavaszára van tervben. 2016 júniusától vissza fogok menni a munkahelyemre dolgozni, ahol 2011 márciusa óta folyamatos munkaviszonyban vagyok. Két kérdésem lenne, 1. van-e valami minimum idő amit dolgoznom kellene, hogy ugyanolyan (vagy jobb) össszegű CSED-et kapjak, mint az első gyerekkel?
2. Ha visszamegyek júniusban akkor a gyerek 2 éves koráig (júniustól augusztusig) kapom a Gyed-et is és a fizetésemet is (és milyen összegű ez a Gyed? ugyanaz mint amit eddig kaptam)? Utána pedig 2 és 3 éves kora közt fizetést és a Gyes-t is kapom?
Válaszát előre is köszönöm.
A gyed extra a fizetés mellé, teljes összegben jár. A gyest is kaphatod a bérrel párhuzamosan. Szakbarbár 2016. 02. 07. 12:25
2002. óta dolgozom a jelenlegi munkahelyemen, teljes munkaidőben. 2012. októberében kiderült, hogy babát várunk. 2012. decemberében voltam 5 nap betegszabadságon, 2013. január-február közepéig pedig táppénzen, orvosi utasításra. Ezt követően visszamentem dolgozni május végéig. Majd igénybe vettem a szülési szabadságot és a tgyás-t. Júliusban megszületett a kisfiam, akire a tgyás lejárta után gyed-et, majd pedig gyes-t igényeltem. Jelenleg is itthon vagyok vele. Hála istennek, kiderült, hogy ismét babát várunk. Kisfiam júliusban 3 éves lesz, viszont a picurka szeptember végén fog megszületni. Sajnos úgy néz ki, hogy a munkahelyemre nem vesznek vissza. Kérdésem, van rá lehetőség, hogy a második gyerekem születéséig ne tudjon felmondani a munkáltató? Esetleg el tudok menni táppénzre? Nem tudom, hogy mennyi szabadságom halmozódott fel 2013. óta de félek, hogy a köztes időt (július-szeptember)nem tudja kitölteni. Vagy, ha mégis, akkor félő, hogy a munkáltató azt mondhatja, hogy inkább kifizeti, csak, hogy megszűnjön a munkaviszonyom a baba születése előtt. Illetve, milyen juttatásokat kaphatok a második baba után? Jól gondolom hogy a csed az nem illet meg, csak a gyed és a gyes?
Elnézést kérek, ha rosszul fogalmaztam.
Maradok tisztelettel: egy aggódó anya
Minden további nélkül jogosult leszel csedre és gyedre is. Az aktuális béred, de legfeljebb a minimálbér kétszerese után, kivéve ha az előző tgyás és gyed alapja ennél több volt, mert akkor az előző összegeket kapod megint. Szakbarbár 2016. 01. 31. 22:03
2008 óta munkaviszonyban állok, bruttó bérem 200.000,- Ft. 2014 novemberében született kisfiam.Nem tudom hogyan alakulna a GYED, illetve kapnék-e CSED-et következő gyermek vállalása esetén, ha nem mennék vissza dolgozni, és a kistesó érkezése az első gyermek két éves kora után érkezne.
Hosszú éveket nem szeretnék várni a második gyermek érkezéséig, tehát ha vissza is mennék dolgozni, akkor sem maradnék sokáig. De ha nem csökkenne jelentős mértékben a gyed, akkor nem bolygatnám meg a munkahelyi dolgokat.
Üdv.
2013. februárjába kezdtem dolgozni egy cégnél, minimálbérre vagyok bejelentve, határozatlan idejű szerződéssel. 2014 június közepe óta táppénzen voltam. 2014. november végén megszületett a kisfiam.Kaptam tgyás-t ami 80.000 Ft volt és jelenleg gyed-et kapok ami 63.000 Ft. Szeretnénk egy másik babát, akinek a születését 2017. nyarára tervezzük. Azt szeretném megkérdezni, hogy a második baba születése után mennyi lenne kb. a tgyás és a gyed-em?
Köszönettel: beppo
A nettóból azt látom, hogy valószínűleg családi kedvezményt érvényesítettél legalább az egyik ellátásnál. Bizonytalan, hogy mennyit, ráadásul ennek az igénybevétele, a megosztása változhat. Az sem derül ki, hogy a minimálbéred a "sima", vagy a középfokú végzettségűeknek járó. A sok nyitott kérdés miatt várható nettót nem tudok mondani, csak általánosságban tudtam válaszolni, hogy mi lesz a következő ellátások alapja. Szakbarbár 2016. 01. 31. 21:56
2012 szeptember-től 2015.agusztus 18-ig folyamatos minimálbéres munkaviszonyom volt. Ezt követően 2015 szeptember9-től álláskeresési járadékban részesultem dec 7-ig. Novemberben megtudtam, hogy kisbabát várok, szerencsére sikerült találnom egy ismerőst aki bejelentett 2015.dec 22-vel (bruttó 125000 Ft), de magam utan fizetem a járulékokat és munkabérem is csak papíron van. A baba születesenek ideje 2016 julius első hete.
Mit tanácsolna mi ebben a helyzetben a legjobb megoldás nekem?
Ha elmegyek táppénzre az negatívan befolyásolná a Csed és Gyed összegét? Márciusban jár le a próbaidőm csak utána mehetek gondolom? És medig lehetek tápénzen egészen a szülésig?
A munkaadómnak lenne a táppénz miatt vmi plusz fizetési kötlezettsége?
Válaszát előre is köszönöm.
A béred januárra legyen 250.000 Ft, februárban pedig minél hamarabbtól menjél táppénzre. Ténylegesen nem dolgozol, hogy meg kéne várni a próbaidő végét. A táppénznek csak előnye van, mert kapod a pénzt, nem pedig fizeted járulékra - illetve a bruttó 1/3-át visszaadod a munkáltatónak, mert vele megtéríttetik - és nem számít bele az átlagba. A munkaviszony tartson legalább a csed kezdetéig. Szakbarbár 2016. 01. 31. 16:33
2013 júliusában született a kisfiam, azóta vagyok vállalkozó másodállásban. Nem dolgozom, a férjem van hozzám bejelentve heti 10 órában. A vállalkozásunk bevétele minimális. A gyedem elég kevés volt(netto 52 000 Ft), mivel a baba meglepetésszerűen érkezett. Jelenleg gyesen vagyok, nem dolgozom a vállalkozásban. Második gyermekünket 2016. augusztus 5.-ére várjuk. Érdeklődnék, hogyan tudnék magasabb gyedet elérni. Ha most azonnal munkába állok a saját vállalkozásomban, akkor a bevételem alapján számolják majd a gyedemet vagy pedig azzal már elkéstem? Köszönettel! katca17
A helyzetem a következő: 2013.04.26-tól álltam munkaviszonyban az utolsó munkáltatómnál, ahol 240.000 volt a bruttó bérem, (előtte is folyamatos munkaviszonyom volt 180.000-es bruttó bérrel, de szerintem ez itt most nem érdekes). 2014.11.19.-én megszületett a 2. gyermekem (az első már 7 éves, tehát Ő utána már nem jár semmi.). 2. gyermekemre kaptam tgyást, és most gyeden vagyok 2016.11.19.-ig. Most újra állapotos vagyok, így a 3. gyermeket 2016.07.22.-re várom, de a munkaviszonyom határozott idős volt, ami 2015.06.30.-án megszűnt, tehát jelenleg passzív jogon kapom a gyedet.
A kérdésem a következő lenne: jogosult leszek-e a 3. gyermekemmel gyed-re, ha beleszülök a 2. után járó gyed-be, így hogy nincs munkaviszonyom. Illetve, ha igen, mi lesz az alapja a gyednek? Én úgy vettem ki a jogszabályokból, hogy csak gyes-re leszek jogosult. Ha ez valóban így van, akkor arra gondoltam, hogy 1 hónapra elmegyek valahová dolgozni, mert a jogszabály szerint: szülés előtti két évben 365 nap biztosítási jogviszonynak kell meglennie, hogy jogosult legyek gyed-re, (nekem csak 343 napom lesz, ha időre születik a gyermek és nem megyek sehová dolgozni).
Következő kérdés, hogy ez a munka lehet akár 4 órás is minimálbérrel, vagy 8 órásnak kell lennie? Mert ugye a jogszabály szerint, ha gyed-be szülök, és meg van a biztosítási időm, akkor nem lehet kevesebb a gyedem az előzőnél, tehát szerintem az összeg nem számít, csak nem tudom, hogy a munkaidő számít-e. Jól gondolkozok?
Vagy esetleg utolsó esélyként kiválthatnám a vállalkozóit. Bár ezt nem szeretném.
Köszönöm. Dóra
Ha új munkaviszonyod lesz, akkor az ellátások alapja az ottani bér. Ha járadékról szülsz, akkor pedig a minimálbér. Csak az aktuális jogviszonyban elért bér vehető figyelembe, úgyhogy itt semmiképpen sem jön be a kedvezményszabály.
Ha valahogy összejön a jogosultság és előtte át lett adva a gyed apukának, akkor azt majd vissza kell venni, mert az ellátások csak egy kézben halmozódhatnak.
A vállalkozás jó ötlet, sokkal egyszerűbb, mint gondolnád és így még egy csomó táppénzt is realizálhatnál. Szakbarbár 2016. 01. 31. 16:21
Az alábbi kérdésben szeretném segítségét kérni:
Jelenleg 40 órás főállásban dolgozom majdnem 3 éve. Emellett egy családi vállalkozásban ketten vagyunk tagok és ketten látjuk el az ügyvezetői feladatokat (mindketten önálló aláírási joggal) tagi jogviszonyban, díjazásban ezért nem részesülünk.
Kisbabámat májusra várom, akinek megszületése után szeretném főállású munkáltatómnál megigényelni a CSED-et. A jogszabály kimondja, hogy CSED folyósítás mellett keresőtevékenység nem folytatható.
A CSED folyósítása alatt az ügyvezetői feladatokat teljes egészében a másik ügyvezető látja majd el, én személyesen nem fogok közreműködni, díjazást és semmilyen egyéb összeget nem veszek fel a cégből. Ez ilyen formában keresőtevékenységnek minősül CSED folyósítás szempontjából? Amennyiben igen, akkor milyen megoldások merülhetnek fel? Esetleg csak az marad, hogy a fenti időszakra az ügyvezetői jogviszonyomat visszaadom?
Válaszát és segítségét előre is köszönöm!
Adrienn
2010 óta családi vállalkozásban vagyok alkalmazottként folyamatos határozatlan idejű munkaviszonyban.Első gyermekemmel 2016 május 3-ra vagyok kiírva. 2015 szeptember 30ig napi 2 órában voltam bejelentve minimálbérrel,október 1-től napi 8 órában bruttó 210 ezerrel. GYED szempontjából a férjem jövedelme az előnyösebb,így ezt fogjuk majd igényelni.Kérdéseim a CSEDre irányulnak. Mennyivel lenne kevesebb a CSEDem,ha 120 nap magasabb járulék befizetése után táppénzre mennék,vagy érdemes lenne-e még egy 5. havi magasabb járulék összeget befizetni és utána táppénzre menni? Arányosan megéri-e ezt a 168 nap CSED szempontjából nézve?Így kb. milyen összegű CSEDre illetve táppénzre számíthatok? Válaszát és segítségét előre is nagyon szépen köszönöm.
Béremelés helyett azt kellett volna tenni, hogy
- szeptemberben megszűnik a munkaviszony
- elmész legalább 30 nap álláskeresési járadékr
- és utána lesz a 8 órás, 210.000 Ft-os munkaviszonyod
Akkor csak az új bér lenne mindennek az alapja. Lelked raja, hogy eljátszod-e most ezt. Ha igen, akkor januártól, amire még nem ment be bevallás, vissza lehet állni 2 órára, mert akkor a január már nem számít bele semmibe és majd március közepétől jöhet a 222.000-nél valamivel magasabb béres munkaviszony.
Ha ezt nem játszod el, akkor megfontolandó, hogy apuka kérje-e a gyedet, mert az átmenetileg jó, viszont
- szünetel a biztosításod, ezért
- fizetni kell az egészségügyi szolgáltatási járulékot (7.050 Ft)
- nincs szolgálati időd
- nem ketyeg a biztosításod - a 7.050-ért csak természetbeni ellátás jár, pénzbelire jogosító időt nem kapsz, ezzel egy következő babával semmit nem kaphatsz
Szakbarbár 2016. 01. 31. 15:51