Kérdezz-felelek
Kislányom 1,5 éves, rá jelenleg (2020. Március 6.áig) Gyed-et kapok. Jelenleg kisbabát várok és az érdekelne, hogy kaphatok-e egyidejűleg két ellátást, a nagyra Gyedet, míg a kicsire veszélyeztetett terhesség miatt - fizetés nélküli szabadság megszűntetésével és minimum 1 nap szabadság kivételével-táppénzt?!
Illetve hogy ennek pontosan mi a menete, milyen lehetőségeim vannak, mivel a gyed lejárta és a kicsi születésének időpontja között lesz kB 2 hónap.
Köszönettel és tisztelettel, Petra
Az lenne a kérdésem, hogy kislányom 2019 novemberben betölti a 2 évet, így mar csak a GYES re leszek jogosult. Jelenleg kisbabat varok, de csak jövőre fog megszületni. Szeretnem ugyanazt a CsEd es Gyest kapni amit eddig. Ehhez kell hogy visszamenjek dolgozni ugyanazzal a bejelentéssel, vagy nem szükséges? Előre is köszönöm
Érdeklődni szeretnék!A lányom 1 hónapja szült!Állítólag új törvény szerint a Nagyszülő is elmehet a baba után szabadságra!A munkahelyemen azt mondták én nem kaphatok mert nem vagyok közalkalmazott!
Csak azok a nagyszülők kaphatnak unoka születése után szabadságot akik közalkalmazottak?
Köszönöm válaszát!
Bné
2010-től folyamatos munkaviszonnyal rendelkezem. Jelenleg egy állami cégnél dolgozom, 2018 07. hó óta. Határozott munkaviszonnyal alkalmaznak, háromszor hosszabbítottak szerződést. A legutolsó szerződés ez év december végéig szól. Úgy alakult, hogy babát várok, aki ha minden igaz jövő májusra várható. A felmerült kérdésem a következő: -Ha állapotosságom okán nem hosszabbítanak szerződést (természetesen nem erre hivatkoznak a szerződés megszünésekor), akkor jogosult vagyok e csed, gyes, gyed ellátásra?
Válaszát előre is köszönöm.
Jelenleg GYED-en vagyok első gyermekemmel. 2019.10.25-én tölti be a két évet. Utána a GYES-re leszek jogosult. Úgy néz ki, hogy kisbabát várok, de még az elején vagyok, így a várható szülés 2020. május.
2017.10.25-ig folyamatos volt a munkaviszonyom 2007.10.01-e óta. Szülés előtt egy hetet voltam táppénzen. Szülés napjától kaptam a CSED-et.
Az lenne a kérdésem, hogy érdemes-e papíron visszamennem dolgozni? Én úgy gondoltam, hogy novembertől kivennem a felgyűlt szabadságaimat és utána táppénzre mennék a baba megszületéséig. Első kérdésem az lenne, hogy ez lehetséges-e, a másik pedig, hogy ilyen esetben jár-e a CSED a baba megszületésekor, illetve mi lesz a CSED alapjának összege és a későbbiekben a GYED alapjának összege.
Köszönöm szépen előre is a választ.
A szabadságnak azért nincs jelentősége az ellátások összege szempontjából, mert ha a béred kevesebb, mint a minimálbér kétszerese, akkor mindegy, hogy hány bérezett napod van, ha több, akkor pedig legalább 120 nap szabadság és munka lenne csak az érdekes, ennyi nem lesz. A következő csed és gyed alapja az aktuális bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese, és az előző csed alapja közül a magasabb lesz. Szakbarbár 2019. 09. 13. 14:01
Nagyon szépen köszönöm gyors válaszát! Már csak annyi szeretnék kérdezni a munkanélküli járadékkal kapcsolatban, hogy Ön szerint lehet-e megoldás az , ha a férjem – aki 8 órában van bejelentve – venné igénybe a GYES-t én pedig ( a szabadság letöltése után )az álláskeresés idejére a munkanélküli járadékot.
Amennyiben mégsem sikerülne munkát találnom, lehet –e módosítani, hogy a GYES-t inkább nekem folyósítsák?
Várom megtisztelő válaszát. Köszönettel, Mária
Az alábbiakban szeretném szakértelmét kérni.2012 . 07. hónaptól folyamatos munkaviszonyom van.
Jelenleg GYED -en vagyok 3. gyermekemmel . Az ellátás október 14-től (amikor betölti a 2. életévét ) megszűnik . Szeretnék GYES mellett dolgozni, azonban a korábbi munkahelyemen –ahol jelenleg még állományban szerepelek – már nem lehetséges. A cégben ugyanis tevékenység már nem folyik, és egyedüli alkalmazott vagyok benne. A kérdésem az lenne, hogy a munkáltatóm köteles –e ez esetben is rendezni a GYED, illetve CSED alatt felgyűlt szabadságaimat?
Meddig köteles állományban tartani? Ha megszüntetjük közös megegyezéssel a munkaviszonyomat igénybe tudok-e venni álláskeresési járadékot és ha igen azzal párhuzamosan jár-e a GYES?
Van e esetleg a GYES összegénél magasabb ellátás amire jogosult lehetek?
Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel,
Mária
Az álláskeresési járadékra jogosultság szempontjából nincs jelentősége annak, hogy milyen jogcímen szűnt meg a munkaviszony, de ha gyest vagy gyetet kapsz, akkor nem kaphatod a járadékot is. Szakbarbár 2019. 09. 10. 01:22
Tobb mint 10 eve egy cegnel van hatarozatlan munkaviszonyom. Ha egy evre ugyanitt megbizasi szerzodest kotok ( teljesen mas munkakorben, mint a mostani) akkor milyen jogok illetnek meg? Ha kozben kisbabat varok milyen juttatasok illetnek meg az egy ev alatt, illetve ha elmegyek szulni, vagy ha visszajovok?
Koszonettel
Jelenleg 3 gyermekünk van, és szeretnénk 4.-et. Én az első terhességem óta itthon vagyok a gyerekekkel, a következő képpen, volt mikor apa volt gyed extrán is:
2011. április óta vagyok a munkahelyemen,
2012. máj - 2012. nov táppénz
2012. nov - 2014. máj gyed
2014. máj - 2014. nov gyed + táppénz (kismamaként)
2014. dec - 2015. dec gyed + gyes (naggyal)
2015 dec - 2016. máj gyed
2016 máj - 2016 dec csak táppénz kismamaként, itt a nagyobbal apa volt gyeden.
2016 dec - 2017. ápr tgyás
2017 ápr - 2018 dec itthonról lett fizetve a tb-m, apa volt gyeden.
2018 dec - 2019 dec gyesen vagyok a picivel.
Mind a három gyereknél a 2012-ben megállapított gyed összegét kaptam, ami 50-55 ezer ft volt.
A kérdésem az lenne, hogy szeretném, ha a negyedik gyereknél újra számolják. Úgy tudom 6 hónapot kell dolgoznom hozzá.
Arra gondoltunk, hogy októbertől kivenném a bent lévő szabadságokat (kb 80 nap), utánna pedig még dolgoznék 2-3 hónapot, aztán táppénzre mennék körülbelül fél évre, és 2020. november-decemberre terveznénk a pici születését.
Ebben az esetben újra számolnák a gyed összegét? Vagy a 2019-es évet néznék?
Válaszát előre is köszönöm.
Mivel 2019 végéig meglesz az 1 év, ezért ha úgy szülsz utána, hogy addig végig biztosított maradsz, tehát dolgozol (a szabadság ezzel egyenértékű), vagy táppénzen vagy, akkor négyeske születésekor rendelkezni fogsz mind a két jogosultsági feltétellel. Bármit csinálsz is - szabadság, munka, táppénz bármilyen kombinációja - , a következő csed és gyed alapja mindenképpen a friss béred lesz. Nem kell hozzá 6 hónapot dolgozni, ha rögtön táppénzre mennél, akkor is jogosult lennél csedre, gyedre. A jogszabály ismeri és kezeli az összes esetet, ami lehet 0 nap munkától a munkából szülni menésig bezárólag.
Attól függően a számítási időszakban (ellátás kezdetét megelőző 3. hónap utolsó napjáig nézik a jövedelmet) lévő utolsó valahány napi, hogy hány bérezett napod lesz. Ha fix havi béred van, akkor utolsó 180, 120 és 30-119 napból számolva is ugyanannyi lesz a csed és a gyed. Főszabályként az utolsó 180 nap az alap, ha nincs ennyi, de van legalább 120, akkor az utolsó 120, ha ennyi sincs, de van legalább 30, akkor amennyi van. Kizárólag a bér képezi az ellátások alapját, a táppénz, csed, gyed, gyes nem számít bele. Szakbarbár 2019. 08. 08. 07:35
6 év Európán kívüli külföldön élés után költöztem vissza Magyarországra, a magyar lakcimem meg volt szüntetve. Májusban létesítettem újra magyar lakcímet, majd bementem a navhoz, hogy elintezzem a TB fizetést önmagam után. Ott elküldtek, hogy legalább egy év magyar lakcím szükséges ehhez, addig nem tudok magam után fizetni. Jelenleg 5 hónapos terhes is vagyok, a tb kérdést végül egy ismerős cégébe való bejelentkezessel oldottuk meg (kiskapu, de egyszerűen lehetetlen volt máshogy). Igy most egy 8 órás munkaviszony utan én fizetem a járulékokat, adókat stb magam utan.
A magyar munkaviszonyom most egy hónapos, a szülés várható időtartama december vége. Kérdésem az lenne, hogyan lehetne anyagilag a legjobban megoldani ezt úgy, hogy hivatalos maradjon és a tb ellátottság megmaradjon?
Ha a munkaviszonyom megszüntetjük, ugyanúgy nem tudom magam után fizetni a TB-t, ugyanazzal az indokkal, vagy pedig a közben levő munkaviszony elindította a tb jogviszonyt es most már tudom azt fizetni magam után?
Ha nem lehet, van e lehetőség akar fizetés nélküli szabadságra menni (ez esetben mi a helyzet a tb-vel) vagy esetleg a táppénz hogyan lenne megoldható?
Korábbról van 10 év magyar munkaviszonyom, ugyanúgy magyar állampolgár vagyok, elég szivatásnak érzem hogy pusztán a külföldön élés miatt ne tudjak magam után tb-t fizetni, és így terhesen szeretnénk kicsit könnyíteni az anyagi terheken, ha lehetséges, természetesen a TB-re jogosultság mellett.
Előre is koszonom szépen a választ.
A munkaviszony megszűnését követően ahány napig az fennállt, de legfeljebb 45 napig jár az egészségügyi ellátás. Fizetés nélküli szabadság alatt szünetel a biztosítás és még csak magad után sem tudsz ezelatt fizetni, mert azt mindentől függetlenül nem tudsz addig, amíg nincs 1 éves magyar lakcímed. 6 év után, amikor egyetlen Ft bevételt sem generáltál a költségvetésnek, ugyanolyannak minősülsz, mint pl egy kínai, aki idejön kereskedni, ő sem fizetett semmit, ezért nem is jár neki semmi. Szakbarbár 2019. 08. 03. 17:36
Az ügyben szeretnék segítséget, tanácsot kérni Öntől, hogy jogosult lennék-e CSED-re, GYED-re a fennálló körülmények között. Vagy milyen módon tehetnék még lépéseket, hogy ez megtörténjen.
Jelenleg félidős várandós vagyok 3. gyermekemmel, aki várhatóan 2019. dec. 13-a körül születik.
Felvázolom az eddigi helyzetem pár évre visszamenőleg:
2015. 04. 01 – 2016. 02. 29. NMI, kulturális közfoglalkoztatott
2016. 03.01. – 2016. 05. 31. ua. a munkahely, átvett saját közfoglalkoztatottnak
2016. 06. 01. – 2017. 01. 13.– meghosszabbították a szerződést. Tudták, hogy szülni fogok és nem akarták, hogy pont akkor ne legyen munkaviszonyom.
2016. 06. 06. – 2016. 07. 28-ig táppénzen voltam
2016. 07. 29. – megszületett 2. gyermekem
2016. 07. 29. – 2017. 01. 12. – 2. gyermek után kaptam CSED-et
2017. 01. 13-tól férjem vette igénybe a GYED-et
Ekkor mondták a munkahelyen, hogy mivel csak „lógok a levegőben”, szüntessük meg a szerződést. Tehát 2017. 01. 13-ig szólt a munkaszerződés.
Bejelentkeztem munkanélkülinek.
2017. 01. 27 – 2017. 04. 26-ig járt álláskeresési járadék
2017. 04. 27 – 2017. 12. 27-ig fizettem magam után a TB-t
2017. 12. 28-tól őstermelői igazolvány kiváltva, főállású őstermelőként, így a Tb-t már nem fizettem magam után. Ezen időszak alatt jövedelmem nem keletkezett.
2018. 07. 30- tól én veszem igénybe a GYES-t, ez alatt a gyermekkel voltam itthon, nem dolgoztam
2019. 07. 29. 2. gyermekem 3 éves lett, lejárt a GYES
Mit tudok tenni az elkövetkezendő időszakban? Ha erre a rövid időszakra találnék munkát (ami nem egyszerű tudván, hogy hamarosan szülni fogok), bejelentőt, mennyi az az időszak és összeg, amire mindenképp szükségem lenne?
Ha túl bonyolult a helyzetem és esetleg személyes konzultáció keretében lenne jobb tisztázni, akkor arról is lehet szó. Ebben az esetben valamilyen elérhetőség is kellene.
Előre is köszönöm, ha időt szán rám és az ügyemre.
Üdvözlettel, egy kismama
Szakbarbár 2019. 08. 03. 17:24
Kérdésem a következő lenne, 2019.március 15-től dolgozom.
2019. julisba pozitív lett a terhességi teszt, augusztusba megyek orvoshoz.
Az lenne a kérdésem, mivel a munkahelyemen vegyszerekkel dolgozom, és fennáll a fertőzés veszélye - így ha kiír a doktor táppénzre, az beleszámít-e a 365 napba és jogosult leszek-e csedre,gyedre.
Köszönöm szépen
További szép napot!
Még nincs gyermekem,de hamarosan szeretnénk a párommal. Lassan négy éve dolgozom a munkahelyemen határozott idejű szerződéssel. Sajnos nem vagyok tisztában a gyed kérdéssel,hogy ilyen esetben hogyan számolják ki. És tegyük fel ha idén teherbe esem és januárban nem hosszabbítanak a szerződésemen,akkor csak a minimum gyedet kapom végig? A munkáltatót milyen kötelezettségek terhelik velem szemben a gyes után,ha átjelent határozatlan idejű szerződéssel?
Nagyon köszönöm előre is a válaszát!
Folyamatos a munkaviszonya a férjemnek, 2013-tól.
Azt szeretném még megtudni, hogy a Posta szerint azért nem adható a 2 nap pótszabadság, mert annyira év végi a baba , hogy nem tudják 2019-ben már kiadni a férjemnek. Ilyenkor nem meg kellene adni a lehetőséget, hogy átvigye a következő évre?
Nagyon köszönöm a tájékoztatást!
Főszabályként a szabadságot a tárgyévben kell kiadni, de az Mt. ismer és kezeli olyan helyzeteket, amikor ettől el lehet térni.
Az egyik ilyen a január elejére áthúzódó szabadság. Ha az előző év utolsó munkanapján és az új év első napján is szabadságon van valaki, akkor az újévi szabadságot az esedékesség évében - tehát az előző évben - kiadottnak kell tekinteni. Tehát ha dec. 31-ig pont kivette minden szabadságát, amiben a 2 nap még nem volt benne és január első 2 munkanapján is szabadságon van, akkor jogszerűen adták ki neki az esedékesség évét követően. Ehhez kifejezetten így kell szervezni a szabadságra menetelt, hogy december utolsó munkanapján és január első 2 munkanapján legyen szabadságon.
A másik lehetőség az életkor alapján járó napok átvitelével sakkozás, mert az ezen a jogcímen járó napok átvihetőek a következő évre. Itt valójában gyermek utáni pótszabadságot visz át, hiszen az enélkülit, benne az életkori pótszabadságot is már elfogyasztotta, de nincs felcimkézve minden egyes nap, hogy az melyik szabadság volt, ezért simán lehet úgy tekinteni, hogy az a 2 nap az életkor alapján járó pótszabadság. (Csak a buta bérprogramok játsszák azt, hogy egy napról tudni akarják, hogy az alapszabadság, életkori pótszabadság vagy gyermek utáni pótszabadság volt. Helyesen x nap össz-járandóság van.) Ha van legalább 28 éves, akkor jár neki 2 nap pótszabadság. Ha a gyermek nélküli napok nélkül mindent felhasznál december végéig és ott keletkezik 2 napja, akkor egy egysoros megállapodásban lehet rendezni azt, hogy 2 napot átvisz. Az évben volt ennyi életkor szerinti pótszabadsága, úgyhogy átvihet 2 napot.
A harmadik megoldás a legrugalmasabb, mert sehol nem definiálja a jogszabály, hogy pontosan mi az a munkavállaló oldalán felmerült ok, ami miatt nem lehetett a tárgyévben kiadni a szabadságot. Klasszikusan a gyermekgondozás és keresőképtelenség miatti távollét ilyen, de egzakt definíció hiányában minden további nélkül a munkavállaló oldalán felmerült oknak lehet tekinteni azt is, hogy december utolsó napjaiban született gyermek.
A gyermek születése esetén járó további 5 nap szabadság pedig a születését követő 2. hónap végéig kivehető.
Mt. 123. § (1) A szabadságot esedékességének évében kell kiadni.
(3) A szabadságot, ha a munkavállaló oldalán felmerült ok miatt nem lehetett az (1) bekezdésben meghatározottak szerint kiadni, az ok megszűnésétől számított hatvan napon belül ki kell adni.
(4) Az esedékesség évében kell kiadottnak tekinteni a szabadságot, ha igénybevétele az esedékesség évében megkezdődik és a szabadság következő évben kiadott része nem haladja meg az öt munkanapot.
(6) A munkáltató – a felek naptári évre kötött megállapodása alapján – a 117. § szerinti szabadságot az esedékesség évét követő év végéig adja ki.
117. § (1) A munkavállalónak
a) huszonötödik életévétől egy,
b) huszonnyolcadik életévétől kettő,
c) harmincegyedik életévétől három,
d) harmincharmadik életévétől négy,
e) harmincötödik életévétől öt,
f) harminchetedik életévétől hat,
g) harminckilencedik életévétől hét,
h) negyvenegyedik életévétől nyolc,
i) negyvenharmadik életévétől kilenc,
j) negyvenötödik életévétől tíz
munkanap pótszabadság jár.
Szakbarbár 2019. 07. 24. 11:06
Jelenleg 2018. 08. 08-án született első gyermekemmel vagyok GYED-en, és a második gyermekemmel vagyok várandós, aki várhatóan 2020 februárjában fog megszületni. A kérdésem az lenne, hogy a terhességem idejére érdemes-e táppénzt kérnem vagy maradjak inkább GYED-en? Jelenleg a 2019-es GYED maximum összegét kapom. 2019. 01. 01-től viszont módosították a kinevezésemet és az abban rögzített illetmény összege bruttó 304.000.- forintra csökkent, ez kevesebb mint a korábbi CSED és GyEd számítás alapjául szolgáló fizetésem volt.
Válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel
Jelenleg babát várunk a párommal, december 21-re vagyok kiírva. Abban szeretnék segítséget kérni, hogy az éven is jár a 2-2 nap pótszabadság a baba után? A párom munkahelyén (Magyar Posta) )azt mondták, hogy nem, mivel év végi lesz a baba, de én nem így olvastam a törvényt.
Az év vége csak akkor érdekes, ha a munkaviszony év végén kezdődik, mert a szabadságot és a pótszabadságot évközi belépésnél arányosítani kell, így előfordulhat, hogy pl. novemberi belépés esetén a 2 nap 0-ra kerekedik az arányosítás eredményeként. Szakbarbár 2019. 07. 23. 17:11
December elejéig gyesen vagyok a gyermekemmel. A gyerkőc után járó családi adókedvezményt a férjem fogja visszaigényelni jövőre adóbevalláskor, mivel év közben nem nyilatkozott/nyilatkozik a kedvezmény igénybevételéről a munkahelyén
Ha nincs a férjemnek bankszámlszáma, akkor az enyémet is megadhatjuk majd a visszaigényelhető adó miatt?
Köszönöm a választ!
Szakbarbár 2019. 07. 22. 15:52
Korábban már válaszoltál leveleimre, itt található: #123523
Válaszodban felhívtad a figyelmemet, megoldható, hogy a minimálbér kétszerese alapú csed-re és gyed-re legyek jogosult. Kérlek mond el, hogy ez milyen formában megoldható.
Úgy terveztük, hogy 2019. augusztus 01-től apuka nevére kérnénk a gyes, és néhány napos járulékfizetést követően kiíratnám magam táppénzre. A járulékokat a garantált bérminimum alapján számítanám ki.
Tájékoztatásul leírok pár adatot: 1998. február 15 óta dolgozom (közalkalmazott, köztisztviselő és egyéni vállalkozó is voltam), azóta 2 hónap megszakításom volt, 2016. elején. 2016. március 1-től alkalmazott, majd 2017 áprilisában egyéni vállalkozó lettem.
Segítséged előre is köszönöm!
középiskolai tanár vagyok, nem tudom, hogy releváns-e, de egy alapítványi iskolában dolgozom, így a fizetésemet nem az államtól kapom. Öt éve folyamatos a munkaviszonyom. Október végére vagyok kiírva az első gyerekemmel, és mivel a terhességem magas kockázatú, a következő tanévet már nem fogom megkezdeni, az orvosom az utolsó időszakban (augusztus közepével kezdődik meg az új tanév) táppénzre fog kiírni. A kérdésem a következő: a csed és a gyed megállapításakor csak az elmúlt egy év átlagos havi bruttó bérét veszik figyelembe, vagy beleszámít a veszélyeztetett terhesség okán táppénzen töltött időszak is? Ha beleszámít, megkezdeném a csedet 28 nappal a szülés előtt, hogy a lehető legrövidebb ideig legyek táppénzen, és ne csökkenjen drasztikusan a számomra megállapított összeg, ha nem számít bele, nem kezdeném meg a csedet a szülés előtt 28 nappal, hiszen nem fogok dolgozni, azt csak a szülés időpontjától kezdve igényelném, így ennyivel tovább tudnék majd otthon maradni.
Válaszát, segítségét előre is köszönöm!
Szakbarbár 2019. 07. 20. 09:03
2017.01.17-én születtek az ikreim. Jelenleg GYED-en vagyok itthon, a munkahelyem TB kifizető hely. GYED-re jelenleg a törvényi maximumot kapom a családi adókedvezménnyel együtt (én érvényesítem mindkét gyerekre havonta).
Tervezem, hogy új munkahelyet keresek és ha sikerül találnom, akkor szeptember közepétől dolgoznék. GYED-re 2020.01.17-ig vagyok jogosult.
Az lenne a kérdésem, hogy ha új munkahelyem lesz, akkor gondolom fel kell mondanom a régi munkahelyemen, de mostani GYED-re továbbra is jogosult vagyok? Mi a helyzet, ha TB kifizető vagy ha nem kifizető az új cég? Vagy nem kell felmondanom?
Ha mégis visszamennék dolgozni a régi munkahelyemre, akkor itt is kapnám a mostani GYED-et és mellé a munkabért?
GYES-t a gyerekek iskolás koráig fogja folyósítani az Államkincstár.
Kicsit elvesztem, hogy akkor a juttatások hogy is járnak.
Köszönöm válaszát előre is
A gyest a MÁK fogja folyósítani annak az évnek a végéig, amelyik évben az ikrek elkezdik az iskolát. Ennek az igénylése önálló feladat, a munkáltatótól nem kell hozzá semmi, de tájékoztatni kell róla, hogy gyest kapsz, mert a Rólad a NAV-nak havonta küldött adatszolgáltatásban - gondolom, hogy statisztikai okból - fel kell tüntetni, ha valaki gyes mellett dolgozik. Szakbarbár 2019. 07. 20. 08:53