|
Kérdezz-felelek
2016. augusztus 25-én született meg a lányom, ettől a naptól igényeltem a csed-et. Egy felsőoktatási intézmény szervezeti egységénél kezdtem el dolgozni közalkalmazottként 2010.02.01-től, aztán 2014.12.15-től átkerültem egy másik szervezeti egységhez, innen mentem szülni, munkaviszonyom 2010 óta így folyamatos. Felmerült annak a lehetősége, hogy a csed lejártát követően újra munkába állhatnék, viszont teljesen más munkakörben (napi 4 órás távmunka), de a szervezeti egység ugyanaz maradna.
Ehhez kapcsolódóan az alábbi kérdéseim lennének: ilyen esetben a napi 4 órás munkabért az eredeti napi 8 órás fizetésem alapján fogják meghatározni, vagy ennek kialkudása a munkáltató és az én megegyezésem alapján történik mivel más jellegű munkáról van szó? A szabadságok ilyenkor hogy alakulnak? A napi 8 órás állásom után gyűlnek a napok a gyed és gyes ideje alatt, és közben jogosult vagyok a napi 4 órás állásból fakadó szabadságnapokra is? Ha visszamennék dolgozni, felmondási védelmem lenne így? Havi 6000 Ft-os étkezési utalvány jár, ezt kapnám továbbra is a 8 órás állásom után és a 4 órás állás után is arányosítva?
Azt szeretném még megtudni, hogy ha visszamegyek dolgozni és időközben jönne a 2. gyerek, akkor ez után mi lenne a csed és gyed számítási alapja?
Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!
1 db jogviszonyod van, csak abban módosulnak a paraméterek, tehát szabadság 1 jogviszony alapján jár.
Béren kívüli juttatás a munkáltató belső szabályzata, tehát a privát döntése alapján jár, versenyszférában ismerek olyan céget, aki a munkaidő alapján arányosít és olyat is, aki nem. utána kell nézni a helyi szabályozásnak, vagy majd kiderül az első hónapban.
Egy ideje már nincs az, hogy a szorgalmas kismama jutalma a következő babával a részmunkaidős bérből számított kevesebb csed, gyed. Ha ketteske gyedbe, gyesbe, vagy az utolsó ellátás után 1 éven belül születik és az egyeskével kapott ellátások alapján csak a jelenlegi helyen szerzett egykori jövedelem volt, akkor ketteskénél először megnézik, hogy az általános szabályok szerint mennyi lenne az ellátás - a 4 órás bérből számolódna -, majd ezt összehasonlítják az előző csed alapjával és a kettő közül a magasabb összeget állapítják meg. Így legalább ugyanannyit fogsz kapni a következő babával is, mint az előzővel.
Első gyermekem 2014 08.21 én született!
Jelen pillanatban fizetés nélküli szabadságon vagyok,és 2016 májusában gyed mellett elkezdtem dolgozni más munkáltató nál 4 órás munkaviszonyban, természetesen a fizetés nélküli szabadság mellett! Most újra kisbabát várok, és a kérdésem az hogy a 4 órás munkaviszonyomat megkell szüntetnem hogy a másik 8 órás munkaviszonyomból (ahol a fizetés nélküli szabadságomat töltöm) számolják majd a csedet,gyedet?
Kiszeretném venni a szabikat, és táppénzre menni!4 órás munkaviszonyommal ilyenkor mi a tehendő?( 2017 júniusban fog születni a 2.gyermekem!)
Első gyermekem 2012 augusztus 9.-én született. 2008 szeptemberétől volt munkaviszonyom ugyanannál a cégnél, 2012 június 4.-ig dolgoztam, majd kivettem az éves szabadságomat, és július 1.-től táppénzen voltam szülésig. Ezt követően kaptam Tgyást, Gyedet,2014. augusztus 9.-ig. Akkor kivettem a felgyulemlett szabadsagot, ha jol emlékszem 16 napot, majd utána táppénzen voltam. A szülés tervezett idötartama elott 28 nappal Tgyast kaptam, majd Gyedet egeszen 2017. 01.02-ig. Tervezzük a harmadik babát, így a kérdésem az lenne, hogy ha Gyes alatt esem teherbe, akkor is lehetnék táppénzen a szülésig ugy, hogy mellette kapom a gyest is?Ha igen, mi az amire figyelnem kell. Bruttó fizetésem 210.000 Ft. volt.
A 3. Babàval is ugyan olyan összegű Tgyásra és Gyedre leszek így jogosult , mint az első kettőnél?
Előre is nagyon köszönöm a válaszát, elnézést, hogy ilyen hosszura sikeredett!
A következő csed és gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér és az előző csed alapja közül a magasabb lesz.
2017.01.24-én jár le a gyedem.Munkaviszonyom határozatlan idejű és a gyedet is a munkáltatómtól bérjegyzékkel együtt kapom. Szeretnénk második babát is,de a gyed lejárta előtt semmiképen nem esek teherbe egy sajnálatos vetélés miatt.Kérdésem az lenne, hogy milyen lehetőség van arra, hogy kapjak táppénzt a terhesség miatt, illetve, hogy a meglévő gyerekre járjon a gyes? Ha nem vennék ki szabadságot, hanem megigénylem a gyes-t, majd a teherbe esést követően táppénzre mennék és megszüntetném a gyest azt apa igényelheti-e utána? Ez megoldható-e?
Ha esetleg ez nem megoldható legyen szíves válaszában tájékoztatni a lehetőségeimről. Válaszát előre is köszönöm.
Feleségem 2016 október elejétől GYES-t kap, a CSED, GYED és GYES ideje alatt nem dolgozott. Időközben kiderült, hogy várandós, gyermekünket 2017 júliusára várjuk. Tekintettel arra, hogy az első terhesség nem volt problémamentes, a háziorvos a szakorvos javaslata alapján 2016. december 1-jétől veszélyeztetett terhesként felvette táppénzre, 9-es kóddal. A GYES-t december elsejével feleségem lemondja és én igénylem majd helyette, a táppénzre vétel napjától. Annyit azért tudunk, hogy táppénz és GYES nem járhat egyszerre neki... Így megfelelően jártunk el? A nejem jogosult a táppénzre?
Az iránt érdeklődnék még, hogy a munkáltató v. végső soron az OEP elutasíthatja-e a táppénz folyósítását bármilyen indokkal ebben a szituációban ( mondván, hogy a táppénz 1/3-át a munkáltató állja ebben az esetben ) ? Annyit még tudni kell, hogy feleségem 2003 óta egy munkahelyen, megszakítás nélkül dolgozott az első gyermek megszületéséig ( 2014. okt. ) és a határozatlan idejű munkaviszonya jelenleg is fennáll.
Segítségét, válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel:
David80
Gond csak akkor van, ha a munkáltató keménykedne. Elvileg mondhatja azt, hogy a gyeshez fizetés nélküli szabadságot kért, ha ezt befejezi, akkor 30 nappal korábban kell jelezni, a 30 nap alatt még fizetés nélkülin van, aki fizetés nélkülin van, annak pedig nem jár a táppénz.
Azután szeretnék érdeklődni,hogy van egy 8 hónapos kisfiam. Jelenleg GYED-en vagyok vele. Szeretnénk második babát. Arra lennék kíváncsi hogy meddig kell megszületnie a második bábnak hogy megkapjam ugyanazokat a támogatásokat amit az első babamra. Köszönöm válaszát
Jelenleg gyesen vagyok és írásban jeleztem a munkahelyemnek, hogy 30 nap múlva kivenném az összegyűlt szabadságomat és utána visszamennék dolgozni. Azt írták, hogy a munkaköröm megszűnt, ezért fizetnek végkielégítést és megváltják a szabadságomat. Jogosult vagyok ilyen esetben a felmondási időre és erre az időre járó díjra is? 10 éve vagyok itt munkaviszonyban.
A válaszát előre is köszönöm,
Klia
Folyamatos munkaviszonyom van 2014. június 1-től. Előtte passzív táppénzen voltam első gyermekemmel, maximális GYED-del. Szülés után járt le a határozott munakviszonyom.
Gyermeket várok 2017. júliusára. Az iránt érdeklődnék, hogy ha 2017-ben táppénzre kellene mennem veszélyzetett terhesség miatt, akkor ez mennyiben befolyásolná a CSED összegét, majd a GYED összegét?
Van egyáltalán rá kihatással? Vagy mindenképpen a a CSED-et még a munkában töltött idő alatt jövedelmemből számítják, vagyis a naptári napi jövedelem 70 %-a? A GYED pedig napi bruttó átlag kereset 70%-a, de legfeljebb havonta a mindenkori minimálbér kétszeresének 70%-a?
Maximális GYED-re lennék jogosult a fizetésem alapján.
Nem tudom tehát, hogy a szülés előtti táppénz van-e kihatással a CSEd és GYED összegére.....
Köszönöm szépen előre is válaszukat!
A táppénz nem befolyásolja a csed és a gyed összegét, mert minden ellátás alapja csak a 3%-os pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelem, a táppénz pedig nem ilyen. Az ún. kieső idő, amikor az utolsó 180 bérezett napot keresik, akkor a táppénzes napokat átugorják és ennyivel hátrébb mennek a 180 nap megtaláláshoz.
Ha Angliában biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyt létesítesz, akkor azt be kell jelenteni itthon, így nem kell itthon az egészségügyi szolgáltatásért fizetni. Azt a magyar lakcímet meghagyó, külföldön élőknek is kell. Ha Angliában valamennyi előzetes biztosítás a feltétele egy baba utáni ellátásnak, akkor abba a másik tagállamban szerzett biztosítás - tehát a magyar is - beleszámít.
Azt nem tudom megmondani, hogy ha nem dolgozol Angliában, akkor ott kell-e fizetni a természetbeni ellátásért.
Előre is köszönöm a vàlaszàt!
Üdvözlettel: V.
A fizetés nélküli szabadság alatt nem ketyeg a nyugdíjhoz szükséges szolgálati idő és fizetni kell az idén 7.050 Ft-os egészségügyi szolgáltatási járulékot.
Az alábbi kérdésem lenne Önhöz, az alább részletesen vázoltakhoz:
Egy hölgy 2015. április 20-án szült. A szülést megelőzően 2014-ben munkahelyet váltott, 2014.11.28-tól került az új munkahelyre, ahonnan 2 hét munkát követően veszélyeztetett táppénzre ment, egészen a csed folyósításáig. A 2015 márciusában megigényelt CSED esetében a megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé természetesen nem volt 30 nap jövedelme sem. Az ellátás alapja a TÉNYLEGES szerződés szerinti bér lett (jóval a minimálbér kétszerese felett) egy megnyert bírósági pert követően az egészségbiztosítóval szemben.
A GYED lejártát követően (2017.04.20) újabb babát terveznek, még a GYES ideje alatt, amely alatt ismét veszélyeztetett táppénzre fog menni.
Van - e jelentősége az Ő szempontjából, hogy a gyedet követően fizetés nélküli szabadságát megszünteti, legalább a szabadságok kivételével megegyező időtartamra újra "munkába áll" mielőtt táppénzre megy? Befolyásolja-e ez a következő ellátás alapját, feltételezve, hogy a munkabére nem fog pozitív irányban nőni (legfeljebb csökkenni). Feltételezésem szerint, mivel az előző gyermekre tekintettel folyósított ellátás alapja a magasabb vagy megegyező a bérrel, így rosszabbul nem járhat a kedvezményszabály miatt?!
További kérdésem az lenne, hogy az ellátás alapja a táppénz, illetve a csed/gyed esetében majd mi lesz, előző okfejtésem megfelelő-e? Alkalmazható a kedvezményszabály ilyen esetben is, amikor a megelőző gyerekre tekintettel az ellátást csak a szerződés szerinti bér alapján állapították meg és nem 180 napi jövedelem alapján? Illetve mivel a bírósági döntés következtében a csed alapja nem a maximumban, a minimálbér kétszeresében lett megállapítva, így a csednél ez az összeg lesz az ellátás alapja?
Nagyon Köszönöm válaszát!
A táppénz alapjához a szerződés szerinti bért és az előző gyed alapját fogják összehasonlítani és a kettő közül a magasabbat állapítják meg. (Ha közben nem emelkedett a bére, akkor sem fog fillérre megegyezni a kettő, pár Ft eltérés lehet a havi bér 30-cal osztása meg a tizenpár munkanap tizenpár naptári nappal osztása között.) De bármelyik is a több, a táppénz túl magas nem lesz, mert a táppénznek van egy felső határa.
Mondanám, hogy az új csed alapja a régi csed alapjával fog megegyezni, de ha közben emlelkedett a bére, megint fellebbeztek és megint kifogtok egy szöveget értelmezni nem tudó bírót, akkor megint lehet éppen több is, az új bér alapján.
A gyedre kár a szót vesztegetni, az mindenképpen maximális lesz.
Elküldenéd nekem azt az ítéletet, ami alapján a minimálbér kétszeresét meghaladó szerződés szerinti jövedelem után kell a csedét megállapítani? Egyértelműen a minimálbér kétszerese után járna csak, de láttam már pénzbeli ellátás témában nagyon durva bírói tévedést - imádom az ilyen ügyeket, nagyon hálás lennék érte.
38 hetes kismama vagyok. E gy közlekedési baleset miatt 8 éve baleseti járadékban részesülők, emiatt munkaviszonnyal nem rendelkezek. Pszihichátria kezelésre járok folyamatosan, mivel agysérült vagyok.
A munkaviszony hiánya miatt nem vagyok jogosult családtámogatási ellátásra, mivel a párom egyéni vállalkozó így az ő nevére adtunk be csed igényre kérelmet. Nem vagyunk se hivatalos élettársi kapcsolatban se házasok, még egy lakcímre se vagyunk bejelentve. Egy apasági nyilatkozatot tett hogy a baba az ő nevére és lakcímére kerüljön.
Az oep a csed igényt elutasította, 15 nap maradt a fellebbezésre.
Az lenne a kérdésem van e értelme meg fellebbezni vagy egyáltalán nem jogos az igényünk?
Válaszát Előre is köszönöm!
Viszont a gyedre már jogosult lesz apuka, mert az az apának is jár, a baba 169 napos korától igényelheti, munka mellett is. Tehát igényeld meg a gyest a szülés napjától a baba 168 napos koráig, ott mondd le és apuka igényeljen a 169. naptól gyedet.
2011 májusában született a fiam akivel jelenleg is Gyes-en vagyok mivel többszörösen összetett betegsége van. A holnapi nap folyamán megyek aláírni a munkaszerződésemet mivel teljes munkaidőben fogok dolgozni. Azt szeretném megtudni hogy van e bejelentési kötelezettségem/ kell e valamilyen formanyomtatványt kitölteném illetve azt eljuttatnom Hivatalos szervekhez? Második kérdésem pedig az lenne hogy a fizetésemet befolyásolja e az hogy én Gyes mellett dolgozom (megállapodott munkabérem: Bruttó 200 ezer forint)
Köszönöm a válaszát!
Minden jót: Anita
Kérdésem nem kifejezetten tb-vel és járandóságokkal kapcsolatos, hanem gyes utáni munkába állásról szól. Fogalmam nincs ez ügyben kihez fordulhatnék. Remélem Ön valamennyire jártas ebben.
Szülés előtt köztisztviselőként dolgoztam 8 órában. A harmadik gyermekkel jövőre lejár a gyes. A kérdésem az lenne, ha a gyes után főállású anya szeretnék lenni (GYET), közben az eddigi munkahelyemen továbbra is szeretnék dolgozni 6 órában, köteles-e a munkáltatóm így visszavenni (8 óra helyett 6 óra)? A köztisztviselői törvényben csak fizetés nélküli szabadság alatti részmunkaidőről olvastam. GYET alatti részmunkaidőről semmit nem találtam. Ezek szerint a munkáltató jóindulatára van bízva?
Köszönettel
Válaszát előre is Illés Orsolya
A csed és a gyed ugyanannyi lesz 0 nap szabadságból és - ha a szabadságra csak az alapbéredet kapod - kb. 3 havi bérből is. Ha nem veszed ki most, megvár, az egyeske előtti is megvár.
2010 november óta határozatlan idejű szerződéssel állok munkaviszonyban jelenleg is ugyanannál a cégnél. Ebben az évben végig 135e bruttóval bejelentve.
Jelenleg első gyermekünkkel vagyok 8 hetes várandós. Az élet úgy hozta hogy december elejétől veszélyeztetett terhesként a szülésig, ami 2017.07.05 lesz várhatón táppénzen kell lennem.
Kérdésem az volna, hogy mivel a terhességem nagy részét táppénzen töltöm kaphatok e rendesen CSED-et és GYED-et? Illetve ezek alapját mi fogja képezni?
Segítségét előre is köszönöm!
Kérdésem, hogy kismamáknál a felmondás elleni védelem hogyan működik Kttv. szerinti foglalkoztatásnál? Határozatlan idejű kormánytisztviselői jogviszonyról van szó, ami szeptemberben jött létre, és előtte is folyamatos volt a munkaviszony a jelenlegi foglalkoztató jogelődjénél.
Olvastam olyan véleményt, hogy elég a 12. héten bejelenteni a várandósságot, mert a védettség már várandósság megállapításától kezdve él, függetlenül a munkáltató tájékoztatásának idejétől. A Kttv.-ben mást láttam, bár nem vagyok TB területen otthon.
Más szerint nem szabad várni, hanem mielőbb táppénzre kellene menni terhesként, mert csak akkor és addig él a védettség, ha betegállományban van a kismama, ráadásul egész végig és megszakítások nélkül táppénzen is kell maradnia. Eszerint ha mondjuk bejelentem még most a 8. héten, és járok dolgozni továbbra is, akkor nem leszek védve a felmondástól kismamaként? Vagy bejelentem, elmegyek táppénzre a 12. hétig, majd visszamegyek dolgozni, és akkor szintén elküldhetnek a várandósság ideje alatt is? Ezt nem igazán értem, és nem tudom, mi lenne a jó megoldás.
A 12. hét betöltéséig szívem szerint itthon maradnék, de úgy 4 hét után szeretnék visszamenni dolgozni. Vajon ez így egyáltalán járható?
Köszönöm szépen a választ!
2016. augusztus 6-án felmondott a munkáltatóm. 2017. május 27-én lejár a GYED-em. Első kérdésem: mikor kell menjek regisztrálni a munkaügyi központba? Második kérdésem: Szeretnénk még egy babát és tudtommal a munkaviszony megszűnése miatt rá már nem kapnám csak a családit és a gyest. A kérdésem az lenne mennyi bejelentett munkaviszony szükséges ahhoz, hogy kapjam azokat a juttatásokat mint az elsővel? Kötelező az egy évet ledolgoznom vagy elég akár 1-2-3 hónap az szülés napjáig mondjuk?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel: Csilla092
Amíg gyedet, gyest kapsz, addig nem igényelhetsz álláskeresési járadékot. Csedhez, gyedhez a szülést megelőző 2 éven belül legalább 365 nap biztosításban töltött idő kell, ebbe a megszűnt munkaviszony is beleszámít, tehát nem az új helyen kell 1 évet dolgozni.
2011 szeptenberétől folyamatos munkám volt ,egészen 2014 04.07-06.04-ig veszélyeztetett terhességi táppénzre mentem.2014 06.09.-én megszületett a kisfiam,akivel gyeden voltam 2016 06.09-ig. Most jelenleg gyesen vagyok itthon vele,ami 2017 06 .09-én lejár. Kérdésem az lenne ,ha szeretnék még egy babát ,de Ő majd csak a gyes lejárta után születne meg akkor milyen ellátásban részesülnénk? Újra járna a csed és a gyed? Terveink szerint 2017 év végére szeretnénk ha megérkezne a baba. Célszerű lenne visszamenni dolgoznom a gyes lejárta után?
2014.10.29-én megszületett a kisfiam. Velem minden úgy történt, ahogy kell. Kaptam CSEDet és GYEDet is. Idén elmúlt két éves a gyerkőc. Visszamentem dolgozni november 2.-val 8 órába. Elkezdtem kivenni a szabadságaimat. Közben megigényeltem a GYEST amelyet szintén megkaptam. Most dolgozok, de kiderült, hogy terhes vagyok (6 hetes). Szeretnék még dolgozni február végéig. Utána táppénzre menni. A táppénz alatt apuka kapná a GYEST. Viszont szeretném megérdeklődni, hogy fogok kapni CSED-et és GYED-et? És annyit mint az első babával?
Köszönettel,
Marika
A következő csed és gyed alapja a mostani bérből számított átlag és az előző csed alapja közül a magasabb lesz.