|
Kérjük látogass meg holnap újra!
Kérdezz-felelek
Korábbi vetélésem és a jelenlegi veszélyeztetett terhességem miatt már egy éve táppénzen vagyok, ami június végén jár le. A szülésem várható időpontja augusztus vége. Ha jól tudom szülési szabadságra a szülés időpontja előtt 1 hónappal (jelen esetben július végén) lehet menni. A kérdésem az lenne, hogy a köztes 1 hónapos időszakra (június végétől, amikor a táppénz lejár, július végéig, amikor a szülési szabadság elkezdődik) milyen lehetőségem van?
Köszönöm válaszát!
A következőkben kérném tanácsát, segítségét.
Jelenleg első gyermekemmel vagyok GYED-en. Kislányom 2015.12.01-én született. Tervben van a kis tesó, és szeretném megtudni, hogy anyagilag hogyan járnék jobban, milyen lehetőségek közül választhatok. Nem szeretnék visszamenni dolgozni.
1. Ha még GYED alatt esnék teherbe, akkor annak mi lenne a folyamata? Gyermekem kétéves koráig kapnám a GYED-et, és ezt követné a GYES a 2. gyermek megszületéséig?
2. Amennyiben a fenti eset lenne, akkor a 2. gyermek után járó CSED és GYED az első gyermek után lenne kiszámolva?
3. Ha a GYES alatt estnék teherbe, akkor hogyan alakulnának a dolgok? A GYES jár az első gyermek 3 éves koráig. Ha a GYES vége felé esnék teherbe, és a GYES már lejárna, akkor a 2. gyermek megszületéséig milyen ellátásra lennék jogosult?
4. Akár GYED alatt, akár GYES alatt esnék teherbe, lehetséges-e, hogy visszamegyek dolgozni, de nem ténylegesen, hanem kiveszem a a bent maradt szabadságot? Ki kell-e vennem mindet? Mennyi a minimum, amit ki kell vennem? A kivett szabadság utáni napon elmehetek táppénzre?
5. Halottam olyat, hogy 1 napra kell visszamenni dolgozni. Ez mit jelent pontosan? Azt, hogy kiveszek 1 nap szabadságot? Ebben az esetben, ha csak ezt az 1 napot veszem ki, és utána táppénzre megyek, ha a 2. gyermek GYED vagy GYES lejárta után visszamegyek dolgozni, akkor a bent maradt szabadságot bukom?
Nekem ez azért fontos, mert úgy jöttem el, hogy majdnem 30 napom bent maradt, amit nem lenne jó elbukni? Vagy hozzáadják majd a bent maradt szabadsághoz az első és a második gyermek után járó szabadságot?
6. Ha azt választom (amennyiben lehetséges), hogy visszamegyek dolgozni, úgy, hogy szabadságot veszek ki, majd eljövök táppénzre, akkor a 2. gyermek után több lesz a CSED és a GYED?
7. Veszélyeztetett táppénz alatt kevesebb ellátás jár? Úgy tudom, hogy annak más a kódja. Ez az eredeti táppénzhez képest mennyivel kevesebb, mennyi % a rendes és mennyi % a veszélyeztetett?
Segítségét, tanácsát előre is köszönöm.
Veszélyeztetett terhesség esetén is 60% a táppénz mértéke (amennyien van 2 év folyamatos biztosításod). A kód a mértéket nem befolyásolja, csak azt dönti el, hogy kell-e előtte betegszabadságot fizetnie a munkáltatónak - ennél nem kell.
Ha nem dolgozol két baba között, akkor a következő csed és gyed alapja az aktuális bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese, illetve az előző csed alapja közül a magasabb lesz. Ha dolgozol (szabadságon vagy), akkor is ugyanez a helyzet, csak akkor nem a szerződés szerinti bért, hanem a rövid időszakra kapott bért hasonlítják az előző csed alapjához.
CSED/CSED számítás kapcsán lenne kérdésem: Jelenleg babát várok, várhatóan 2018 februárban lesz a szülés.
2015.09.17-2017.01.25-ig dolgoztam egy munkahelyen majd 2017.03.01-től vagyok a jelenlegi munkahelyemen.( A két munkahely között nem telt el 45 nap tehát, még ez idő alatt is biztosítottnak számítottam tudtommal így bőven megvan a 365 nap munkaviszonyom.) Itt minimálbérre vagyok bejelentve, de korábbi munkahelyemen nagyon jó volt a bruttó fizetésem. Kérdésem, hogy miként oldható meg, hogy a 2016-os évet számolják főként CSED és GYED szempontjából számomra? Mivel elég beteges vagyok lehetséges, hogy ki fognak írni táppénzre, ebben az esetben a táppénz ideje kiesik és lehetséges, hogy ne a 2017-es évet vegyék csak alapul a számításnál?
Továbbá, amennyiben ez nem kivitelezhető,ha most fizetésemelést kérnék és megkapnám azzal növelhetném a CSED/ GYED összegét?
Válaszát előre is köszönöm.
Minden ellátás alapja csak az aktuális jogviszonyban elért bér. Az előző helyeden keresett bér nem lesz semminek az alapja, de ha lenne egy új munkaviszonyod magasabb bérrel, akkor abból számolódnának az ellátások...
Minden ellátás alapja a kezdetét megelőző 3. hónap végéig szerzett jövedelem,úgyhogy egy - ténylegesen kapott, nem táppénzen töltött -
emelt fizetéses időszak csak eddig érdekes.
Előző gyerekem előtt jól kerestem, nem mentem táppénzre, 400 000 Ft-os csedet kaptam. A gyermek 1 éves kora óta dolgozom, de csak havi 200 000 Ft-ot keresek, 8 órára vagyok bejelentve. A gyermek három és fél éves korában, tehát a gyes lejártát követő 1 éven belül fogok szülni, tehát ugye ugyanazt a csedet fogom kapni, mint az előző gyereknél? (Kérlek, erősíts meg!) Kérdésem, hogy a táppénznél lehet-e valahogy érvényesíteni az előző gyerek előtti keresetemet, vagy azt mindenképp az azóta ketyegő fizetésemből számítják? Ha igen, akkor pont a táppénzre menetel napjától visszaszámított 180 napnak az átlagát veszik? Nagyon szépen köszönöm a segítséget!
Minden ellátás alapja az kezdetét megelőző 3. hónap végétől visszafelé lévő utolsó 180 bérezett nap, csak a bérezett napok játszanak.
2017. Május óta maximális gyedben részesülök.
Ha ezt 2018-ban emelni fogják, akkor ezt nálam is aktualizálják, vagy a gyermekem 2 éves koráig marad a br.178.500,-
Köszönettel:
Anita
Családi adókedvezmény érvényesítésével kapcsolatos kérdésem lenne.
Jelenleg második gyermekem után a max. Gyedben (178.500,-) részesülök 2017. Május óta.
A családi adókedvezményt a két gyermek után egyedülállóként érvényesítem havi szinten, melyet a munkáltatómnál év elején lenyilatkoztam.
Munkáltatótól származó bérpapíromon a következő szerepel :
Családi adóalap kedvezmény (elméleti): 200.000,-
Családi adóalap kedvezmény (érvényesített): 178.500,-
Érvényesíthető családi járulékkedvezmény: 3.225,
Magánszemélyként bevételem van még ingatlan bérbeadásból 2017.01.01-06.30-ig 95.000,-/hó, melyből a 15% SZJA levonásra került. Mindezekről számlát adok, s adószámmal rendelkezem.
Érdeklődnék, hogy amit a munkáltatómnál nem tudok érvényesíteni havi szinten 3.225,- ot 2017.05.01-12.31-ig (a gyed időszak alatt), azt a 2017-es adóbevallás elkészítésekor maximálisan tudom-e érvényesíteni?
Vagyis a kérdés az, hogy ezek mellett a bevételek mellett tudom-e érvényesíteni, maximalizálni a családi adókedvezményt a 2 gyerek után jövőre, adóbevalláskor. Kell-e a bérlők felé is nyilatkozatot tennem a családi adókedvezmény érvényesítéséről?
Válaszát előre is köszönöm:
Anita
Ha nem, akkor a bevallásban igénybe tudod venni, a bérleti díjtól függetlenül, mert a gyed nyugdíjjáruléka fedezetet nyújt rá - ezért van az, hogy simán lehet érvényesíteni ebből év közben is.
Ha a bérleti díj meghaladja az évi 1 milliót, akkor 14% EHO-t is kellene fizetni.
2013.szeptember 1-je óta dolgozom pedagógusként ugyanazon iskolában. 2 gyermekem van. Jelenleg a 3.-kal vagyok várandós. (Utolsó menst. időpontja: 2017. 03.08.), szülés várható időpontja: 2017.12.13. Sajnos táppénzre kellett jönnöm, mert nagyon rosszul voltam. Táppénz kezdete 2017.04.28. A bruttó bérem 264.000 Ft, ez állandónak mondható, közalkalmazotti bértábla alapján. A nőgyógyász 2017. május 31-ével igazolta, hogy a magzat 90+1 napos. A kérdésem az, hogy mennyiben befolyásolja ez a táppénz összegét? Eddig csak 1x folyósítottak, gyanítom, fél havit, ami 55.300 Ft volt. Illetve, hogy jól járok-e azzal, ha mostantól férjem 2 gyerek után, én pedig 1 gyerek után igénylem az adókedvezményt? Mennyi csed-re, gyed-re számíthatok? A munkaadó készséges, segítőkész. A nyári szabadságaim (kb.45 nap) a szülés előtt venném igénybe? Ez jó ötlet? Férjem bruttó bére túlórától függően 240-270 ezer Ft szokott lenni.
Nagyon köszönöm a választ, üdvözlettel:
Snallay
Mindig annyi táppénzt kapsz, amennyiről az igazolás beérkezik számfejtésig, ez 1 vagy 2 kutyanyelv, 2, illetve 4 hétről. Ez mindig hektikus lesz, úgyhogy inkább nem mondok összeget.
Bruttó 264.000 Ft-os átlagból 1 (a 3-ból) gyermek utáni családi kedvezménnyel a csed kb nettó 187.000 Ft, a gyed pedig kb nettó 173.000 Ft lesz. A csedbe nem fér bele a teljes kedvezmény, ez megmarad apukának a bevallásban.
Az lenne a kérdésem hogy most junius 1 én szültem meg a második babámat. Gyed extra mellett 6 orában dolgoztam mikor teherbe estem veszelyeztetett táppénzre kerültem igy a gyed extraban csak kb 4 honapot dolgoztAM. Mire vagyok igy jogosult? GYED et kaphatok a kicsi után? A nagyobb után aki két és fél éves mult igényelhetem a gyest?
Kata-s vállalkozó vagyok. Jelenleg emelt katát fizetek, első gyermekem jövő hónapban születik. Érdeklődni szeretnék, hogy kata-s vállalkozás esetén is él-e a kedvezményszabály, tehát ha születik még egy gyermek még ellátás alatt, akkor is a magasabb járulékalap lesz a következő ellátás alapja?
Jobban is kijöhettél volna ebből a helyzetből, most 75.000 Ft-tal 150.000 Ft az ellátások alapja, 77.000 Ft-ért pedig lehetett volna 241.500 Ft. Ha július 1-től kijössz a kata alól és addig nem szülsz, akkor még mindig lehet 191.250 Ft.
Előre is köszönöm a segítséget!
A béred nem olyan magas, hogy bármin változtatna, ha visszamennél dolgozni két baba között. (Csak - minimálbér kétszereséhez képest - magasabb bérrel legalább 120 nap az, amiből több lehet.)
A táppénz vagy olyasmi összeg lenne, mint most a gyed, vagy valamivel magasabb. A családi kedvezmény torzító hatása, a gyed alapjának nem ismerte miatt nem tudok konkrétabbat mondani.
Érdeklődnék, hogy jogosult vagyok- e GYED-re? Jelenleg kapom a Csedet július 17-ig.
Munkaviszonyom 2015.08.17-től 2016.12.20-ig tartott majd 2016.12.21-2017.02.08-ig.
2016.10.03-2016.12.08-ig vesz.terh táppénzen voltam. 2017.03.02.-án született a kislányom.
Jelenleg szüneteltetve van a munkaügyi központba a regisztrációm, hogy a Csedet kapjam.
Bruttó 189.000 volt a bérem
Köszönöm a segítséget!
Miközben második gyermekemmel voltam várandós jogutód nélkül megszűnt a munkahelyem. A CSED-et passzív alapon (megszűnés utáni 42 napon belül esik az igénylés időpontja) még tudom igényelni, a GYED-re sajnos nem leszek jogosult. Ha jól tudom a gyermek édesapja is igénybe veheti a GYED-et. Ebben az esetben a jogosultság feltételeinek, úgy mint a szülés időpontjában meglévő munkaviszonynak nála kell teljesülnie? Mellette van a munkavállalásra korlátozás (heti 40 órában dolgozik)? A gyerekekkel én maradnék itthon. Harmadik gyermeket tervezve milyen lehetőség jöhetne szóba a biztosítási jogviszonyom helyreállítására, hogy a támogatásokat én tudjam igénybe venni?
Válaszát előre is köszönöm!
2015 szeptembere óta vagyok GYED-en, közben ismét gyermeket várok és szeretnék táppénzre menni. Az lenne a kérdésem, hogy van-e arra lehetőség, hogy a táppénz mellett kapjam a GYED-et is?
Köszönettel,
fkj
Azt szeretném megtudni, hogy férjem jogosult lesz-e egy műtét után betegszabadságra és táppénzre. Szolgálati járandóság mellett 2009 óta egy Kft-nél dolgozik heti 40 órás munkaidőben. Bruttó bére 161.000.-Ft. (mindig a garantált bérminimumot kapta)
Ha jogosult a munkabére után, meddig és milyen összegben? Milyen időszakot vesznek figyelembe a számítás során?
Köszönöm, Éva
Azt szeretném megkérdezni, hogy manapság, amikor munka mellett is megkapja az anya a GYES-t is, akár több gyerekre is (jól tudom?) maradhat-e otthon apa GYES-en?
7 éve, első gyerekünknél én két évet voltam otthon, majd a GYES évében apa maradt otthon. Ugyanezt szeretnénk csinálni a két hónap múlva kétéves második gyereknél is, de elgondolkodtam vajon lehet-e, vagy az van hogy ha visszamegyek dolgozni is kaphatom a GYES-t, ezért esetleg nem lehet átruházni apára. Azért lenne ez most nekünk praktikus, mert apa munkahelyet szeretne váltani, és felmondana az előző helyen, majd a GYES alatt keresne másik munkahelyet, és ezalatt a GYES jogcímén lenne neki TB-je meg talán munkaviszonynak is számít.
Első gyermekünk után is kapok GYES-t, tartósan beteg állapot miatt. Ha átadom apának akkor mindkét gyerekre vonatkozó GYES-t át kell adjam? Mi a menete, hol, hogyan kérvényezzem a már meglévő GYES átruházását?
Köszönettel: Miranda
Létezik olyan, hogy települési támogatás, ennek egyik jogcíme az, amikor gyógyszerköltségek viseléséhez kérik. Meg kell nézni, hogy az adott településen mik ennek a feltételei, de nem biztos, hogy aki közgyógyellátásban részesül, az erre jogosult lehet. Biztosat akár erről, akár más más, szóba jöhető ellátásról a helyi önkormányzatnál tudnak mondani.
2018. februárjára várom 3. gyermekemet, jelenleg a br. bérem 130.000, de hat órás munkaviszonyban. Befolyásol ez valamit a CSED összegében?
Köszönöm
6 hetes terhes vagyok és 2014.02.18 óta dolgozom jelenlegi munkahelyemen. 2017.01.01-től a fizetésem 129.000 Ft-ról 218.600 Ft-ra emelkedett. Az lenne a kérdésem, hogy ha veszélyeztetett terhesként keresőképtelen állományba kerülnék (június vagy július hónapban), akkor mi alapján számolnának nekem táppénzt, később csed-et és gyedet? (A szülés várható időpontja: 2018 január 24.) Erre az évre még 23 nap szabadságom van. Mikor lenne érdemes azt kivennem ahhoz, hogy az nekem a legkedvezőbb legyen? Az ellátások összegének megállapításánál, mindegy hogy 120 vagy 180 bérezett nappal rendelkezem? Segítségét nagyon köszönöm!
Főszabályként minden ellátáshoz a kezdetét megelőző 3. hónap végéhez visszafelé a legközelebb eső 180 bérezett napod keressük - csak a bérezett napokat, tehát a csedhez a táppénz, a gyedhez pedig a csed és a táppénz nem érdekes, ezeket a napokat átugorjuk. Ha nem lenne 180 nap, akkor azt néznénk, hogy van-e 120 (ha annyi sincs, akkor van még két másik szabály is), de Neked az 1. szabály alapján, a 180 napból meg lehet állapítani a táppénzt, úgyhogy nem kezdünk el további szabályokat alkalmazni.
Júniusban induló táppénznél az átlag a 2016.10.03-2017.03.31 közötti bérből számolódik - feltéve, hogy itt nem voltál táppénzen, mert ha igen, akkor az eleje hátrébb tolódik. Júliusban induló táppénznél a számítási időszak 2016.1.02-2017.04.30, az előző kitétellel.
A jobb táppénz érdekében azt tudod tenni, június végéig dolgozol (ennek egy része szabadság is lehet, de valamennyi maradjon), majd aug. végén megszakítod a táppénzt és pár nap szabadság után szeptemberben újraindítod. Így már csak 2017-es bér lesz az alapjában, mert 2017.06.30 lesz a számítási időszak vége.
2016. augusztusában született 1. gyermekem, azóta voltam csed-en, majd jelenleg GYED-en. Szeretnénk valamikor 2. gyermeket, ezzel kapcsolatos lenne a kérdésem, hogy mikor járnék jobban:
Magas, 600.000 Ft körüli bruttó bérrel rendelkezem munkahelyemen (határozatlan szerződéssel). Terveztem 2018 szeptemberében visszamenni 6 órában dolgozni (gyermek 2 éves kora körül) (nyilván a 6 órás bruttó bérem arányosan kevesebb lenne), de felmerült benne, hogy esetleg jobban járnék anyagilag ha nem mennék vissza.
Jól gondolom, hogy ha visszamegyek, akkor az új 6 órás fizetésem után kapnám majd a csed-et a 2. gyermek után? Ha pedig nem mennék vissza, akkor a régi alap alapján számolnák a csed-et, azaz a nemrég kapott csed összegével egyezne meg a 2.gyermek utáni csed-em?
Hogyan járnék jobban ha visszamegyek dolgozni 6 órába vagy ha előbb vállalok gyermeket és még a GYED alatt teherbeesnék?
(A csed összege a kérdés csak, hiszen GYED összegét tekintve így is úgy is a maximális összeget kapnám, ha jól tudom)
Nagyon szépen köszönöm a segítségét!
Korábbi tanácsait megfogadva pénzügyi szempontból jelentősen könnyebbé vált harmadik gyermekünk várása, ezeket ezúton is köszönöm. Ami miatt most segítségét kérem, az az, hogy (TB-kifizetőhely) munkáltatómmal nem sikerül dűlőre jutnom a táppénz és a családi adókedvezménnyel növelt gyed összegével kapcsolatban.
Br. bérem 400e fölötti, tehát az én értelmezésem szerint a maximum táppénzre lennék jogosult + maximum GYED-re, és 3 gyermekből egyre veszem igénybe én a családi adókedvezményt (a másik kettő után a férjem).
Ebből én úgy számoltam, hogy a GYED 166 875 Ft az adókedvezménnyel, a táppénz pedig a naptári napok számától függően 8500- szja.
Jól számolok, ha ebből azt gondolom, hogy a nettó utalásnak márciusban: 202 300 táppénz + 166 875 GYED
áprilisban : 223 975 táppénz + 166 875 GYED
és így tovább kellett volna lennie?
Előre is köszönöm!
Kriszta
Az össz bruttó ismeretében Te is ki tudod számolni, hogy jól volt-e figyelembe véve a kedvezmény, a számolás módszertanilag ebben a formában többszörösen sem helyes, de egyszerűen és jó végeredményre vezet: bruttó gyed 75%-a plusz bruttó táppénz 85%-a plusz 33.000 családi kedvezmény. Ha ennyit kaptál, akkor rendben van. Ha nem, akkor a bruttó és a nettó ismeretében talán rá lehet jönni, hogy mi a gond.