|
Kérdezz-felelek
Jelenleg második gyermekemet várom (szül.vár.időpont:2017.09.19.), most időarányos szabadságomat töltöm július 31-ig. Utána táppénzre mennék szeptember 19-ig. Más táppénzes időszakom ebben az évben nem volt. Januárban fizetésemelést kaptam, ez gondolom befolyásolja a CSED összegét is. Milyen időszakra fogják számolni a 180 napos időszakot? ez átnyúlik a 2016-os évre is? Ön szerint érdemes végig táppénzen maradni, vagy igényeljem előbb a CSEDET? Válaszát előre is köszönöm!
2015. szeptemberében született meg a fiam, jelenleg gyeden vagyok vele. A munkaviszonyom határozott idejű volt, a gyed folyósítása alatt, 2016.03.31-én megszűnt. Ismét várandós vagyok, 2018. januárjára várom a következő gyermeket.
Kérdésem: hol kell igényelnem születés után a csedet, illetve gyedet, és mi alapján számítják majd? (a korábbi ellátásnak megfelelő összegben kapom majd?)
Válaszát előre is köszönöm.
Azzal a kéréssel fordulok önökhöz, hogy jelenleg GYED-en lévő kismama vagyok. Kislányom most 1,5 éves.
A cég ahol dolgoztam kényszertörlés alá került majd törölve lett. (erről semmi jelzést nem kaptam csak a ceginfót szereztem róla tudomást). Majd az OEP-en megnézve láttam hogy természetesen a biztosítási jogviszonyom is megszűnt. Ismételten várandós lettem, és most nincs hova visszamenni dolgozni. A kérdésem, hogy ilyen esetben hogyan számolódik majd a CSED és a GYED -em? Mit kéne tennem hogy kapjak egyáltalán. Illetve akkor attól függetlenül hogy még itthon vagyok a kicsivel fizessem magam után a TB-t?
Köszönöm a segítséget.
Csodálom, hogy ilyen hamar törölve lett a cég, nekem még az elrendelést elérni is közel egy év volt több esetben és amik folyamatban vannak, azok közül van, amelyik másfél éve fut és még mindig nincs vége. Azt sem értem, hogy ki és mi alapján zárta le a jogviszonyodat. Érdemes lenne utánanézni, hogy pontosan mi van ezzel a céggel. De igazából korábban kellett volna nézegetni a cegkozlony.hu-t, lehetett volna kérni bérgarancia biztos kirendelését, aki nemcsak papírokat, de pénzt is intézett volna, a bérgarancia alapból kaphattál volna végkielégítést, szabadságmegváltást, ha igazán jól csináltad volna, még felmondási időre járó bért is.
Köszönöm szépen a gyors válaszát a korábban küldött, 114888. számú kérdésemre. Ezzel kapcsolatban szeretnék még egy dolgot kérdezni.
Jelenlegi munkaviszonyom november 4-ével megszűnik (szeptember 1-től szeretnék táppénzre menni, egyébként 2,5 éve dolgozok ennél a cégnél, de 4 havonta hosszabbítják a szerződést - ez alapján 365 napon át biztosított voltam), a csedet csak január 23-tól tudom majd igényelni.
Korábbi válaszában javasolta, hogy megoldás lehet egy másik munkaviszony. Ha november 5-től bejelentene egy másik vállalkozó 3 hónapra 161.000 Ft-os bérrel, amiből mondjuk 1 hónapot dolgoznék, utána táppénzen lennék, akkor ez alapján járna nekem a csed és a gyed? Ha ez járható út, akkor miből számolják, ebből a szerződés szerinti bérből, vagyis a csed és a gyed ennek a 161000 Ft-nak a 70%-a lehet?
Előre is köszönöm a segítségét!
3 havi 161.000-ből is a szerződés szerinti 161.000 az átlag, filléres különbségek lehetnek (3*161.000/92 nem egyenlő 161.000/30), de gyakorlatilag ugyanaz a vége.
Jelenleg cseden vagyok. Tervezünk 3 éven belül még egy babát, de nem tudjuk még, hogy mikor fog összejönni. A terv, hogy vele táppénz a 12. héttől, majd csed, gyed.
Kérdésem, hogy a szülési szabadság végén a fizetés nélküli szabadság igénybe vételét be kell jelenteni vagy ez nem kötelező?
Ha be kell jelenteni, akkor időtartamot is meg kell adni (pl. a gyermek 3 éves koráig)?
Mi van ha megadjuk az időtartamot a gyermek 3. éves koráig és ez időtartam vége előtt lesz ismét az áldott állapot és szeretnék táppénzre menni? Csak bejelentjük majd 30 nappal korábban a kívánt táppénz időpontjától, hogy megszakítom a fizetés nélküli szabadságom és annyi? 31. naptól már táppénzen is vagyok? Jogosan kérdezi, reklamálja majd a munkáltató, hogy hiszen azt jeleztük, hogy később, a 3. év végén lesz a fiz. nélküli szabi vége!? Ilyenkor mi a helyes váalsz? Azt tudom, hogy egy nap szabit minimum vegyek ki, hogy mellette kaphassam a gyedet, gyest! Mi a tanácsa, hogy járjunk el?
Másik kérdésem a szabadság kiszámolással kapcsolatos.
Hogyan lehet számolni táppénz, szülési szabadság és fiz. nélküli szabadság alatt a gyermekek után járó pótszabadsággal? Ha pl. 2017 első felében táppénz volt és a második félévben szülési szabadság lesz, akkor két gyerek után (aki a táppénz alatt nem született még meg) 4 nap plusz jár? A fiz. nélküli szabadság 2018-ban lesz (az első félév után jár szabadság azt tudom), de ugyanúgy megkapom arra az évre is 4 plusz napot? Vagy ezt is időarányosan számolják?
Kell a születés után a munkáltató felé igénybejelentő a gyerekek utáni pótszabadság igénybevételéről vagy ez automatikus és a munkáltató számol vele kérés nélkül is?
Köszönettel, Anyuka
Szabadság a ledolgozott időre, táppénzre, csedre, gyed első 6 hónapjára jár. Meg kell nézni, hogy egy évben hány ilyen nap volt, ezt elosztani 365-tel és megszorozni az alapszabadság+életkori szabadság+gyermekek utáni pótszabadság együttes napjaival. Vagyis mindhárom időarányosan jár.
Ne akard kipróbálni, hogy számol-e vele magától a munkáltató, mert semmi nem kötelezi rá. Inkább igényeld meg!
A segítségét szeretném kérni az alábbi dologgal kapcsolatban: 2018. február 12-ére vagyok kiírva első gyermekemmel. Jelenleg határozott idejű szerződéssel dolgozok egy cégnél már 2,5 éve, a szerződésem november 4-én lejár. Szeptembertől szeretnék táppénzre menni. Abban kérném a segítségét, hogy megoldást találjak arra, hogy jogosult legyek a csedre és a gyedre.
Megpróbálom megkérni a munkáltatómat (bár erre nem sok esélyt látok), hogy hosszabbítsa meg a szerződésemet 3 hónappal (február 4-ig), és akkor ha a szülés előtt 28 nappal igényelhetném a csedet. A kérdés az, hogy ebben az esetben jogosult leszek-e majd a gyedre is, és azt miből fogják számolni.
A másik megoldás lehet, ha elmegyek álláskeresésire, és onnan csedre, itt viszont szintén nem tudom, hogy akkor utána a gyedet kaphatom-e, mivel akkor a jogviszony már ebben az esetben sem fog fennállni. Ha ez a lehetőség marad, akkor az álláskeresési járadék 70 %-a lesz a csed és a gyed?
Segítségét előre is köszönöm!
Üdvözlettel: Mónika
Ha a járadék folyósítása alatt indul a csed, akkor ennek és a gyednek - azt is kaphatod - legfeljebb a minimálbér az alapja és ugyanúgy csak ezzel a babával biztosítod be az ellátásokat. Legfeljebb a minimálbér az alap, ezt úgy értsd, hogy alacsony bérből kevesebb is lehet, magas bérből viszont semmiképp sem lesz több .
A megoldás egy másik munkaviszony lenne vagy egy egyéni vállalkozás.
Első gyermekünk 2015.09. hónapban született. Feleségem részmunkaidőben dolgozik, keresete alacsony, ezért GYES-t igényelt a gyermekünk hat hónapos koráig. Aztán én GYED-et igényeltem munka mellett. Ez 2017.09. hónapban jár le, viszont közben 2017.07. hónap vége körül várható a kistestvér születése. Úgy olvastam, hogy mindkét gyermekünkre igényelhetünk GYED-et és/vagy GYES-t, viszont csak az egyik szülő teheti ezt meg. Ezért úgy gondoltuk, hogy az első gyermekünk GYED-ének lejárta után 2017.09. hónaptól igényel két GYES-t feleségem a második gyermekünk 6 hónapos koráig. Aztán én igényelnék GYES-t az első gyermekünkre, GYED-et pedig a másodikra. Így második gyermekünk várható születésétől 2017.07. hónap végétől az első GYED-ének lejártáig 2017.09. hónapig a második gyermekre nem kapunk sem GYES-t sem GYED-et.
Jól gondoljuk a fentieket, hogy ennél kedvezőbb megoldás nincs?
Amennyiben az igénylésünk alapján várhatóan 2018.01. hónap végétől GYEDET folyósítanak a második gyermekre, akkor 2017.10.31 előtti 180 nap munkáltató által befizetett TB-járulékból számítják a GYED összegét?
A befizetéseket összeadják és osztják 180-al? Kérdezem ezt főképp ebben az időszakban kapott egyszeri jutalom miatt.
Köszönöm válaszát!
Jelenleg hatàrozott idejű munkaszerződéssel dolgozom, mely 2018.02.28-ig tart. 2016 júniustól 2017. március 30-ig regisztràlt munkanélküli voltam. 2015. augusztus 14-től 2016. àprilis 30-ig egy webshopban dolgoztam teljes munkaidőben. A babámat 2018. február elejére várom. Milyen támogatásokra leszek jogosult? Kell-e tartanom a felmondástól ha júliusba közlöm a főnökkel a terhességet (március 31. óta dolgozom itt)?
Válaszàt előre is nagyon köszönöm!
Első gyermekem 2015.01.16-án született, azóta vagyok vele CSED-en, majd GYED-en és jelenleg GYES-en (2018.01.16-ig).
Második gyermekem születésének várható időpontja: 2018.01.20.
Az első gyerek születése előtt a fizetésem bruttó 200.000 Ft volt, ez alapján került megállapításra a csed-gyed-gyes.
Kérdésem, hogy jól értelmezzük-e, hogy a kedvezményszabály (1997. évi LXXXIII. törvény, 42/D paragrafus (5) ) miatt ugyanakkora CSED-re és GYED-re leszek jogosult ha
a) nem megyek már vissza dolgozni a második gyermek születése előtt
mint abban az esetben, ha
b) pár hónapra visszamegyek dolgozni ugyanekkora (bruttó 200.000 Ft) fizetéssel a második gyermek születése előtt.
Van olyan eset, amikor a kedvezményszabály érvényét veszti (pl. rövid, kisösszegű (minimálbér 30%-ánál kisebb) megbízási szerződés vállalása a második gyermek születése előtt) ?
Előre is köszönjük a segítséget, iránymutatást!
Megbízás max máshol tudna lenni, az egy külön jogviszony, onnan nem is lennél jogosult semmire. Kedvezményszabály nem alkalmazására a legtisztább példa, amikor nőtt a bér. Ilyenkor nem kedvezmény az, hogy az előző, alacsonyabb átlag jön vissza, úgyhogy ilyenkor nem alkalmazzuk, mert nem lenne kedvezmény, pont hogy hátrányos lenne.
Köszönöm a múltkori segítségét. Még annyit kérdeznék az 1 napos szabadság beiktatásával kapcsolatban, hogy a többi nap szabadságom ezzel a beiktatással nem vész el ugye? Azt kivehetem majd akkor, amikor a második gyerek után visszamegyek dolgozni? Illetve ahhoz jön még a második gyermek után járó szabadság?
Azt írta nekem, hogy ha dolgozok (szabadságon vagyok) két gyerek között, akkor nem a szerződés szerinti bért, hanem a rövid időszakra kapott bért hasonlítják az előző csed alapjához.
Tehát ha 1 napra visszamegyek akkor is? Mióta eljöttem azóta már emeltek a fizetésemen, ha beiktatom az 1 nap szabadságot és utána táppénzre jövök, akkor jól gondolom, hogy több lesz a CSED és a GYED a 2. gyerek után, mint az elsőnél volt?
Ezt az 1 napos szabadságot mennyivel előtte, hogyan, milyen formában, módon érdemes/kell bejelentenem? Mikorra időzítsem?
Köszönöm.
Ha nincs 30 napi bér, akkor a szerződés szerinti bért hasonlítják az előző csed alapjához. 30-119 nap esetén pedig az ebből számított átlaghoz viszonyítják. Ha a távolléti díjad megegyezik az alapbéreddel (nincs semmilyen rendszeres pótlék), akkor bármelyiknek - van szabin, nincs szabi - az a vége, hogy az aktuális bér az alap, ami az előző csed alapjánál magasabb.
Hogy csak 1 napig lennél szabadságon, azt csak akkor mondd, ha jó fej a munkáltató. Egyébként elég, ha azt bejelented, hogy X időponttól kezdve nem veszed igénybe tovább a fizetés nélküli szabadságot. Az Mt. szerint ezt 30 nappal korábban kell bejelenteni.
Jelenleg hatàrozott idejű munkaszerződéssel dolgozom, mely 2018.02.28-ig tart. 2016 júniustól 2017. március 30-ig regisztràlt munkanélküli voltam. 2015. augusztus 14-től 2016. àprilis 30-ig egy webshopban dolgoztam teljes munkaidőben. A babámat 2018. február elejére várom. Milyen támogatásokra leszek jogosult? Kell-e tartanom a felmondástól ha júliusba közlöm a főnökkel a terhességet (március 31. óta dolgozom itt)?
Válaszàt előre is nagyon köszönöm!
Minden ellátás alapja a kezdetét megelőző 3. hónap végétől visszamenőleg az utolsó 180, ennek hiányában 120, ennek hiányában 30-119 nap. Legalább utóbbi mindenképpen meglesz. Csak a bérezett napok játszanak, a táppénzes napok nem számítanak bele, ha táppénz van ebben az időszakban, akkor annyival megy hátrébb az időszak vége. Tehát a táppénz nem befolyásolja kedvezőtlenül a későbbi ellátásokat.
10 éves folyamatos munkaviszonnyal rendelkezem, és veszélyeztetett terhes vagyok, 12 hetes, még dolgozom. A kérdésem az lenne, hogy ha a szülésig már táppénzen lennék, akkor a CSED alapja 3 hónap munkabér és 3 hónap táppénz?
Válaszát köszönöm!
ha jelenleg ápolásin vagyok a 2,5 éves lányommal, a gyest a férjem veszi igénybe.
fizetetlen szabadságon vagyok a munkahelyemről. 13 évem van ledolgozva. a 2 gyerekek útban van. még 2 hónap amire megszületik.
a kérdésem a következő:a 2. gyerek után lehetek e cseden, gyeden? és ha igen miből számolják?
válaszát előre is köszönöm:
Patrícia
Jelenleg első gyermekemet várom, a szülés várható időpontja 2018 január. Az egyetemet követően első munkahelyemen 2014.november 1.-2016. augusztus 31. között határozatlan idejű szerzőésem volt, ezt követően - és jelenleg is - 2016. szeptember 1. - 2017. augusztus 31. között pedig határozott idejű szerződéssel rendelkezem. A határozott idejű szerződésemet valószínűleg nem fogják meghosszabbítani, ekkor körülbelül félidős várandós leszek.
A kérdésem az, hogy ebben az esetben milyen lehetőségeim vannak, hogy ne érjen anyagi hátrány? Ha úgy alakul, és a határozott idejű szerződés előtt elmegyek táppénzre, az a szerződés lejárta után is járni fog? Illetve ebben az esetben milyen juttatások járnak (például jár CSED, úgy, hogy közben lejárt a szerződésem)?
Nagyon szépen köszönöm a segítséget!
Javaslat 1: 90 nap álláskeresési járadékra vagy jogosult, ha ezt úgy igényeled meg, hogy a szülés várható idejét megelőző 28. napon vagy ha egyszerűbb ügyintézést akarsz, akkor a szülés időpontjában még járjon a járadék, akkor ezt szüneteltetve jogosult lehetsz csedre és gyedre, de csak a minimálbér után.
Javaslat 2: munkaviszony ismerős cégnél
Javaslat 3: ha előbbi nem megoldható, akkor egyéni vállalkozás
Utóbbi kettővel lesz egy aktuális jogviszonyod és máris jár minden.
Jelenleg első gyermekemmel vagyok várandós, a szülés várható ideje 2017. december 15. Jelenlegi munkahelyemen 2013. február 15-e óta dolgozom bruttó 300 ezer forintos fizetéssel, melyet idén május 1-től bruttó 350 ezer forintra emeltek. Ha veszélyeztetett terhességem okán 1-2 hónap múlva táppénzre kell mennem, akkor milyen összegekre leszek jogosult, illetve mely időszakokat számítanák bele az ellátmányok számításába? Illetve kilátásában van, hogy jelenlegi munkahelyemet év végén megszüntetik, ezért legkésőbb idén szeptemberben új munkaviszonnyal átvennének bennünket a tulajdonos másik cégébe. Ez esetben hogyan számítanák az ellátmányaimat?
Válaszát előre is köszönöm!
Minden ellátás alapja csak az aktuális jogviszonyban elért jövedelem. Munkáltatói jogutódlásnál - minden marad ugyanott, ugyanúgy, csak holnaptól más a munkáltató - a régi és az új jogviszony egynek számít. Fontos, hogy ez jól legyen lepapírozva és a csed igénybejelentés mellé is írják le, mert nem mindegy, hogy van-e az aktuális - így egynek tekintett - jogviszonyban 180 bérezett nap és emiatt korlátlan a csed alapja, vagy nincs sem 180, sem 120 (ami a következő szabály) és ezért csak a minimálbér kétszerese lesz a csed alapja.
Dilemmàban vagyok mit tegyek vagy ne tegyek a melóhellyel kapcsolatosan.
Első gyermekem idén decemberben tölti a 2. életévét. Most kaptuk a jó hírt, hogy érkezik a kistesó. Utolsó menstruàció napja 2017.05.02, így szàmolàsok alapjàn 2018 év, januàrban fog megszületni.
Munkàltatóm vàr vissza, viszont teljes munkaidős àllàst nem tudom elvàllalni, mint az volt az első gyermek előtt.
Mit tegyek, hogy anyagilag jobban jöjjek ki az ellàtàsokkal:
1. Jelentsem be, hogy jön a màsik gyermek, és ne menjek dolgozni. Ekkor mire szàmíthatok?
2. Még most ne is szóljak, majd csak szeptembertől mikor màr dolgoztam 1-2 napot. Bàr akkorra màr pocakon is lesz, nem kicsi.
3. Vmi màs megoldàs.
Azt olvastam, hogy ha két gyermek között nem megyek dolgozni, akkor az első alatti tàmogatàst kapom meg, de így is, hogy az első pont màr túl lesz a 2. Életévén?
Igen csak segítségre szorulok, mert nem mindegy, hogy tàrgyalom le a munkàltatóval a szeptemberi munka kezdést...ha annak lenne bàrmi értelme is...jelenleg nem làtom àt a helyzetemet.
Köszönöm előre is segítséged.
Szép napot!
Mt. 61. § (3) A munkáltató a munkavállaló ajánlatára a gyermek hároméves koráig – három vagy több gyermeket nevelő munkavállaló esetén a gyermek ötéves koráig – köteles a munkaszerződést az általános teljes napi munkaidő felének megfelelő tartamú részmunkaidőre módosítani.
A táppénzed, cseded, gyeded nem lesz kevesebb attól, hogy ezek előtt részmunkaidőben dolgoztál alacsonyabb bér mellett, mivel mindegyinél bejön a szakzsargonban kedvezményszabálynak nevezett rendelkezés, aminek az a lényege, hogy a táppénz alapja az előző gyed alapját képező átlag, a csed és a gyedé pedig az előző csedé lesz, ha az általános szabályok alapján a részmunkaidős bérből ennél kevesebb lenne.
A táppénzre a kedvezményszabály akkor alkalmazható, ha az előző év elejéig legalább 180 napot voltál gyeden, a csednél és a gyednél pedig akkor, ha a baba az gyed, gyes alatt vagy ezek vége után 1 éven belül születik. Nálad mindkettő így fog alakulni.
2017. november közepére várom első babámat, igazságügyi alkalmazottként dolgozom 2011. óta.
Amivel kapcsolatban kérdésem lenne, hogy a munkahelyemen decemberben kapunk pénzjutalmat és egy kicsit igazságtalannak érezném, hogy egy hónap híján nem kapok, mondván már arra nem leszek állományban.
A kérdésem az lenne, hogy ezt hogyan tudnám megoldani, hogy az nekem a legkedvezőbb legyen, és mi számít még ˇállománynakˇesetleg a szülési szabadság?
Ebben az évben még 25 nap szabadságom van, sem betegszabadságon, sem táppénzen nem voltam.
Nagyon sok ötletet kaptam, sokat utána olvastam de mindenki mást mondott, ezért fordulnék a szakértőhöz!
A csedre legkésőbb a szülés napjától jogosult vagy. Legalább 2 hét szülési szabadságot kötelező igénybe venni. A fennmaradó időszara csed helyett táppénzt semmiképpen sem kérhetsz táppénzt, mert ezt kizárja a törvény. Betegszabadság, szabadság annál értelmezhető, aki dolgozik, de Te babázni fogsz, úgyhogy ez sem opció.
Az élet tele van igazságtalanságokkal, ami ellen nem tudsz tenni, abba bele kell törődni. A legtöbb, amit javasolni tudok, hogyha van szakszervezet, akkor ő javasolhatná a jutalom jogosultsági feltételeinek a felülvizsgálatát, igazságosabbra történő átalakítását, pl. egy időarányos részt kapjon az, aki az év egy részében aktív volt és a jutalom kifizetésekor is fennáll a jogviszonya.
A táppénzzel kapcsolatos kérdésem lenne,hogy minden naptári napra jár-e. Valamint hol lehet annak utána járni,hogy a TB. mennyi táppénzt fizetett ki ugyanis az állam fizeti ezt,mert a munkáltató csak a munkanapokra fizetett. Folyamatos táppénzről van szó/3 hónap/. Hiába fordulok a munkáltatóhoz,hozzáteszem alvállalkozó,-válaszuk-így van jó.
Kérem szíves tanácsát
Köszönettel
Jelenleg első gyermekemmel gyes-en vagyok, ő novemberben tölti a 3 évet, akkortól veszik fel az óvodába.
A munkahelyemen 118e bruttó volt a bérem, mikor eljöttem szülni. Azt tudom, hogy a korábbi pozícióm már nincs, és ha visszamennék, akkor szerződést bontanának velem.
Tervezzük a kistestvért. Kérdésem az lenne, hogy ha még a gyes lejárta előtt várandós lennék, és így jelenlegi cégemnél állományban maradnék, akkor a születendő gyermekre jogosult leszek-e tgyásra, csedre, és annak mi lesz a számítási alapja? Valamint meglévő alapbetegségeim miatt első perctől veszélyeztetett terhes lennék. Ha a gyes után kivenném az első gyerekre járó szabadságomat, majd 9-es kóddal táppénzre mennék a szülésig, akkor a táppénznek mi lenne az alapja így, hogy gyes után lennék táppénzen?
Viszont van egy munkahely, amelyet megpályáztam, és még nem biztos, de valószínüleg alkalmaznának a gyes lejárta után. Ott a fizetésem bruttó 350e Ft lehetne. Kérdésem ebben az esetben, hogy ha ott elkezdenék dolgozni, és időközben teherbe esnék a második gyerkőccel, akkor a veszélyeztetett terhesség miatti táppént már a magasabb fizetésből számolnák-e, és a születendő gyermek után járó ellátásokat is a magasabb fizetés után kapnám? Mennyi időt kellene ehhez ott dolgozni? Nem tudom hogy elvállaljam-e, mert a fő cél a kistestvér, de nem tudhatom előre hogy mikor érkezik, viszont az új munkáltatóval is korrekt szeretnék lenni. A megélhetésünk miatt viszont fontos hogy a gyes lejárta után munkába álljak.
Válaszát, segítségét előre is nagyon köszönöm!
Egy 350.000 Ft bérű munkaviszonyból - akár 1 nap után is, bár ez a gyakorlatban egy próbaidő letöltése utánt jelent - ez az összeg lenne minden ellátás alapja, illetve csednél 120 bérezett nap hiányában, illetve a gyednél mindenképpen csak a minimálbér kétszerese.