|
Kérdezz-felelek
Ha van munkaviszonyod, akkor akár a gyedbe, akár a gyesbe szülsz, a tgyás és a gyed alalpja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz. Ha másfajta biztosításban állsz, akkor jelezd és akkor mondom az arra érvényeset.
Elméletileg nem gond, azért mondom, hogy elméletileg, mert jogszabályból sem ezt, sem az ellenkezőjét nem tudnám egyértelműen levezetni, de az OEP-nek van egy 2001-ben kiadott állásfoglalása valamelyik év eleji ún. számozott körlevélben, ami szerint ha nincs díjazás, akkor az nem érinti a gyedre jogosultságot.
Az 1. a legjobb megoldás, bár ehhez az kell, hogy valóban kiírjanak táppénzre. Azért jobb a következőnél, mert egyrészt ennyviel kitolódik az az idő, amikor pénzt kapsz és beszámít az előzetes biztosításba, másrészt a passzív táppénz többszöröse a munkanélkülinek. Ha beleszülsz a munkanélkülibe, akkor a régi béred alapján, 2007-ben induló tgyásnál ráadásul korlátlanul vagy jogosult tgyásra és gyedre. Az előzetes biztosításod az utolsó (munkanélküli vége) után 1,5 évig még rendben van, csak szülés előtt nem sokkal kellene biztosításba kerülni valahol, minimálbér kétszeresét elérő bérrel, hogy a másik jogosultsági feltétellel (aktuális biztosítás) is rendelkezz.
Gyesre bármelyikőtök jogosult a baba 2 éves koráig, teljes munkaidős állás mellett is, de bizonyos feltételek megléte esetén akár gyedre is. Feltételezem, eredetileg Te voltál gyeden, tehát te valószínűleg kaphatnád, de apuka sincs tőle messze, ha van némi előzetes biztosítása és tanárként miért ne lenne, az nem az a nem bejelentős szakma, meg ha időnként biztosításba kerül a megbízással, akkor miért nem gyedet igényel ennek az utolsó napjától? Valószínűleg több lenne, mint a gyes. Ha gyesen vagy, akkor akár dolgozol, akár nem dolgozol mellette, felmondási tilalom véd. Ha nem dolgozol a vállalkozásban, akkor mentesülsz a járulékfizetés alól, ha dolgozol és nincs főállásod, akkor viszont járulékolni kell ev-ként.
A táppénz nem számít bele az átlagba. A tgyásnak jogosultsági feltétele az előző 2 évben 180 nap biztosítás, tehát még előtte kell ennyi napnak meglennie. Annyi táppénzre vagy jogosult, amennyi a folyamatos biztosításod, a 180 nap úgy tud összejönni, hogy 3 hónap munka, 3 hónap táppénz (előtte persze a betegszabadság, ami miatt 1-2 héttel kevesebb is lehet a munka, de ez attól függ, hogy mennyi az időarányos betegszabi, vagyis hogy mikor kezdődik a munkaviszony)
Gyed után közvetlenül táppénzre akkor tudsz kockázat nélkül menni, ha a 80%-os betegszabi eléri a minimálbér kétszeresét. Akkor a Te döntésed, hogy beiktatsz-e szabit, amire többet kapsz, de így fogynak is a később talán értékesebb napjaid, vagy rögtön táppénz. Ha az átlagba még beszámító betegszabadság nem érné el a minimálbér kétszeresét, akkor viszont mindenképpen legyen előtte szabadság, hogy a 100%-os bér felfelé vigye az átlagot. A táppénz alapja a gyed előtti átlagkereset lesz, a következő tgyásé és gyedé pedig a szabiból és/vagy betegszabiból elért átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.
Válasszuk szét azt, hogy mikor etikus és mikor célszerű. Az etikus határideje már rég lejárt. A célszerű meg még odébb van.
Ha a határozott idejű szerződésben próbaidőt kötnek ki, akkor a próbaidő lejártát követő napon, mert addig minden következmény nélkül meg lehet szüntetni a szerződést, utána már csak a teljes határozott időre járó bér kifieztése mellett, ennél meg még ha táppénzre mész, az is jobban megéri a munkáltatónak. Ha nincs próbaidő, akkor bármikor közölheted, hogy terhes vagy.
A rendkívüli felmondáshoz valami nagyon durvát kéne elkövetked, kizártnak tartom, hogy tudnál Te olyat, úgyhogy erről nem is érdemes beszélni. Illetve annyit, hogyha a munkáltatónak ilyen ötlete támadna az eltávolításodra, mert ilyenkor ugye nem kell a szerződés végéig hátralévő bért kifizetni, akkor ha valótlan indokra alapozza, abban az esetben természetesen bíróságra lehet menni. (A munkaviszony megszűnésének jellegét egyébként csak a munkanélküli járadékhoz kiadott igazoláson kell feltüntetni, ha ilyet lát a munkaügyi központ, akkor egyből haza is zavarna 90 napra, mert ilyenkor ennyi a várakozás, de neked nincs mi előtt várni, mert nem lennél még jogosult munkanélküli ellátásra.)
Ha a próbaidő vége előtt elárulna a növekedő pocak, akkor másnaptól passzív táppénz, ameddig csak jár és gyere vissza, mert kitaláljuk, hogy hogy legyen, így is jó esélyekkel pályázol a tgyásra és a gyedre.
Ha határozatlan idejű munkaszerződésed van, akkor terhesség, keresőképtelenség, tgyás, gyed, gyes alatt felmondási tilalom véd, egy új terhesség tehát semmit sem változtat a jogviszony fennállásán. Akár a gyed, akár a gyes alatt szülsz, a jelenlegi szabályok szerint 0 bérezett nappal a tgyás és a gyed alapja az aktulis szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese, vagyis esetedben az utóbbi. Korlátlan tgyáshoz legalább 180 naptári napot kell összehozni szabadságból és munkából előtte.
A 28. naptól igényeld a tgyást, egyrészt, hogy minden külön macera nélkül, még a járadék időtartama alatt jogsoult legyél rá, másrészt, mert ennek az összege jóval magasabb, mint a munkanélküli ellátásé. Bruttó 200.000-es átlagból adójóváírással (kérd) nettó 123.000 körüli tgyás várható.
Előszöris tgyásra 03.27-től vagy jogosult, a 168 nap is innen ketyeg, csak legfeljebb nem kaptál ellátást az első 5 napra, ha ott munkabért kaptál még. Remélem, még nem igényelted meg a gyedet, amíg nem tudtam válaszolni, mert úgy van, ahogy Te is sejted, érdemes először munkanélküli ellátást igényelni és csak ezt szüneteltetve gyedet, mert így beleszülhetsz a gyedbe vagy a gyesbe és ketteskével megint jogosult leszel tgyásra és gyedre, 0 bérezett nappal a járadék alapját képező, korábbi átlagkereset (de legfeljebb a minimálbér kétszerese) után. Ha passzív jogon kéred a gyedet, akkor azzal legfeljebb egy következő tgyásra vagy jó, arra is csak akkor, ha előtte gyorsan biztosításba kerülsz. Mivel az ilyenkor összeszedendő előzetes biztosítás kevesebb, mint a terhesség, ezért nincs veszve a dolog akkor sem, ha a passzív gyedet választod, mert lehet még akkor is intézkedni, de valamivel bonyolultabb így, mintha csak folyamatosan szüneteltetnéd a munkanélkülit.
A megbízási díj 90%-a adó- és járulékalap, ez a 28.800. A Téged terhelő 8,5% nyugdíjjárulék és 4% egészségbiztosítási járulék, valamint a munkáltatót terhelő 18+11%-os tb járulék és tételes ehó összege helyes. A megbízással ugyanolyan biztosított vagy, mintha munkaviszonyod (vagy másfajta biztosításod) lenne, de mivel járulékot csak az alacsony összeg után fizetsz, ezért a majdani juttatások - nyugdíj, táppénz, tgyás, gyed - is csak ennek arányában járnak. Kivéve a munkanélküli ellátás, mert az csak munkaviszony után illet meg, ezért is nem vonnak munkavállalói és nem fizetnek munkaadói járulékot.
Táppénzre a folyamatos biztosítással megegyező időre, de legfeljebb egy évre vagy jogosult, de ha az előző 1 évben voltál már táppénzen, akkor az ennyivel csökkenti a járó napok számát. A terhességet ezek szerint bőven kihúzod táppénzen. A tgyás és a gyed jogosultsági feltétele a szülés előtti 2 évben 180 naptári napi biztosítás és valamilyen aktuális biztosítás, mindkét jogosultsági feltétellel rendelkezni fogsz, ha megmarad a munkaviszonyod és akkor jogosult leszel ezekre az ellátásokra. A táppénz nem rontja a tgyás, gyed alapját, mert nem számít bele az átlagba. Neked egy 2006-ban induló táppénz alapja az utolsó 180 bérezett nap, egy 2007-ben indulóé pedig a teljes 2006-os év, mivel nincs 2 év folyamatos biztosításod, ezért ennek az átlagkeresetnek a 60%-át kaphatod táppénzként. A tgyás és a gyed irányadó időszaka alapestben az előző év, mértéke 70%, de gyednél mindenképp, tgyásnál pedig akkor, ha ott nincs legalább 180 bérezett nap, a minimálbér kétszeresének a 70%-a a felső határ, amit kapni lehet.
A gyes nyugdíj szempontjából szolgálati idő, de tgyás, gyed szempontból nem biztosításban töltött idő, így az előzetes biztosításod, amiből a szülés előtti 2 évben 180 nap kell, több, mint egy éve nem ketyeg. A munkanélküli ellátásra való jogosultságodat kimerítetted, legalább 200 nap munkaviszony kellene megint, úgyhogy ezzel nem lehet operálni. Viszont ha amikor megtudod, hogy terhes vagy, létesítesz egy munkaviszonyt minimálbér kétszeresét elérő bérrel, majd 1 hónap múlva visszajössz gyesre, úgy, hogy a munkaviszony közben megmarad (de járulékolni nem kell), akkor szülésig - legalább addig tartson a munkaviszony - összejön a szükséges 180 nap (nem a gyes miatt, hanem mert közben van munkviszonyod) és a minimálbér kétszereséből számított tgyásod és gyeded lehet.
A tgyás és a gyed egyik jogosultsági feltétele a szülést megelőző 2 évben legalább 180 nap biztosítás, ezt naptári napban mérik (a másik valamilyen aktuális biztosítási jogviszony) táppénzre keresőképtelenség esetén annyi napra vagy jogosult, amennyi folyamatos biztosításod, legfeljebb 1 év, ebből le kell vonni ha az elmúlt 1 évben már voltál táppénzen. A jelen paramétereiddel akár egész terhesség alatt táppénzen lehetsz, a táppénz ráadásul nem befolyásol semmit, mert nem számít bele az átlagba. Az előtte lévő évi 15 munkanap 80%-os betegszabadság viszont igen, ezért ha a bér/0,8 nem éri el a minimálbér kétszeresét, akkor nem célszerű mondjuk jan. 1-től betegállományban lenni, mert esetleg a gyedhez csak a 80%-os bér lesz az alap.
A foglalkoztatói igazolást a munkaügyi központ fogja kitölteni, de az igényt az egészségbiztosítási pénztárnál kell leadni. Az alanyi jogon járó ellátásokhoz csak Te kellesz meg a papírok. Táppénzre nem mehetsz, mert nincs egészségbiztosítási járulékfizetéssel járó biztosítási jogviszonyod. Ha kitartana addig a járadék, akkor sem, mert a munkanélküliből nincs 4% fizetés.A tgyást igényeld a szülés várható idejét megelőző 28. naptól, így a tgyást és a gyedet is aktív biztosítottként kapod. Ha megvárnád, hogy lejárjon a járadék és utána szülnél, akkor a passzív tgyás után a gyed már nem járna, csak ha újra biztosításba kerülnél.
A gyest semmiképpen ne szakítsd meg, amellett dolgozni (akár máshol is) és szabadságon lenni egyaránt lehet. Ha a babázás alatt felhalmozódott szabadságot nem tudják (teljes egészében) kiadni, akkor pénzben kell megváltani. Én egy 3. lehetőséget is el tudok képzelni, 09.30-cal közös megegyezéssel megszűnik a munkaviszony a régi helyen, kifizetik a szabidat, 10.01-től az új munkaviszonyban dolgozol, az első 28 napban gyes mellett.
Vagy nagyon nem érti az új járulékfizetés rendjét a munkáltatód, vagy ő az egyetlen, aki ennek a pszichés terrornak bedől, ebben a két esetben szerencséd van, vagy félreértettetek valamit és előbb-utóbb rájön, hogy egy nyomtatvány kitöltésével mentesül a dupla járulékfizetés alól. Vegyük a jobbik esetet, hogy valóban emelkedik a béred. Ekkor az irányadó időszakban 8*62.500+4*125.000-ből nettó 58.000 körüli tgyás és nettó 53.000 körüli gyed várható. Ha marad a minimálbér, akkor a két várható összeg 44.000 iletve 40.000. Megjegyzem, ha ez a munkáltató hajlandó ilyen mértékű emelésre, akkor abból maximális gyedet is ki tudna neked hozni a fizetős szolgáltatásom, egyetlen Ft plusz járulékteher nélkül.
A másodállás beszámítása vagy nem beszámítása egy nagyon bonyolult kérdés még akkor is, ha minden adatot leírtál volna róla, mert másképp volt tavalyig, aztán másképp volt augusztus végéig és szeptembertől megint úgy van, ahogy rég, de így, hogy nem is írtál róla semmit, végképp nem tudok róla nyilatkozni.
Ikrek után az anyasági támogatás fejenként 77.400 Ft, ha egyszer és nem kétszer ennyit kaptatok, lehet reklamálni. A gyed és a gyes soha nem alapja a táppénznek, legfeljebb azért lesz jobb egy 2006-ban kezdődő táppénz, mert a gyed befejezésének évében induló táppénznél, ha gyed után nincs 180 bérezett nap, akkor minden esetben a gyedhez beszámító, régi átlagkereset éled fel táppénzalapként, míg ha gyes után teszed ezt, akkor már kétféle eset lehetséges és naptárfüggő, hogy régi átlag vagy aktuális minimálbér lesz az alap. A június ebből a szempontból szerencsés. Terhesen, keresőképtelenül felmondási tilalom véd, de a csoportos létszámcsökkentésről értesíthetnek, és akkor úgy vagy otthon, hogy biztosra veheted, hogy amint visszamész, a +30 napos felmondási tilalom után megkapod a felmondást. Hogy ezt így előre tudni mennyire jó vagy mennyire nem jó, azt Te tudod. Szabadság a tgyásra és a gyed 1. évére járt-jár, de köztisztviselők szabadságához nem értek, úgyhogy konkrét napokat nem tudok mondani.
A megbízás, ha a megbízási díj eléri a minimálbér 30%-át, ugyanolyan biztosítással járó jogviszony, mint a munkaviszony, de mivel itt csak 90% az adó- és járulékalap, ezért a tb ellátások csak a 90% után járnak. A megbízás hátránya, hogy amíg a kismamákat a Munka Törvénykönyve számos rendelkezése igen erősen védi - pl. felmondási tilalom a terhesség 1. napjától a babázás utáni visszatérést követő 30. napig, addig a megbízásban ilyen nincs, így ha lejár a szerződésed, akkor vége a biztosításnak, ami után passzív jogon még mindig kaphatsz ellátásokat, de szerencsésebb biztosítottként kapni ezeket, mert hosszú távon (következő baba) nagy biztonságot jelent és egyáltalán semmit nem kell csinálni azért, hogy megint járjon minden. Mivel nem munkaviszony, hogy munkanélküli ellátás járna utána, ezért még járadék igényléssel sem lehet aktív biztosításba kerülni. Ettől a helyzet még nem reménytelen egy gyedbe vagy gyesbe szülésnél sem, de mindenképpen bonyoltabb és olyan, ami egy következő terhességnél szinte azonnali intézkedést igényel. Egyelőre, az elsőnél csak arra kellene törekedni, hogy a megbízási szerződés legalább a tgyás megkezdéséig tartson, mert ha legalább akkor még van biztosításod (=élő szerződésed), akkor utána passzív jogon végig már minden.
Ha tavaly 05.01-től először a 15 nap betegszabit töltötted (mert azt nem merítetted ki korábban), akkor tavaly 140 bérezett napod volt. Ebből a gyed alapja a minimálbér kétszerese (és nincs korlát miatt figyelembe nem vett rész), tehát egyelőre a kedvezményszabály alapján, ami azokra érvényes, akik táppénz, tgyás, gyed miatt nem tudnak a szigorúbb táppénzszabályokhoz 180 bérezett napot produkálni, szóval ezalapján is csak a minimálbér kétszerese éledne fel, így csak a táppénzt nem terhelő 8,5% nyugdíjjárulékkal lenne több a táppénz a gyednél. Viszont egy mostani keresőképtelenség a 15 munkanap betegszabival kezdődik, ami naptári napban 19 vagy 21, ezzel már valamivel közelebb vagy az áhított 180-hoz, ami ha megvan, akkor a tényleges béred után jár a táppénz. Ha betegállomány előtt kiveszed a 2006-os szabidat, akkor ezzel naptári napban ott leszel a 180-nál és akkor valóban jobban járhatsz a táppénzzel.