![]() |
Kérjük látogass meg holnap újra!
Kérdezz-felelek
Gyes melletti munkából származó 180 bérezett naptári nap elérése előtt a táppénz alapja a minimálbér . Ha visszamondod a gyest, akkor a normál szabályok alapján számolják a gyest (a gyed előtti átlag éled fel az alapjául) Utána újra kell igényelni, várni kell rá, úgyhogy nem biztos, hogy megéri variálni. 1-3 év közötti gyermekkel két születésnapja között 84 naptári napot lehet gyermekápolási táppénzen lenni. A szabadságot meg kell váltani, bármilyen jogcímen szűnik is meg a munkaviszony. Ha előbb megszűnne, mint ahogy ki tudják adni, akkor a munkaviszony végén egy összegben kifizetik, ami még bentmaradt. Felmondási időre járó bérre és végkielégítésre szerintem ne számíts, ha olyan a helyzet, hogy Te is eljönnél, mert azt akkor fizet a munkáltató, ha ő mond fel, felmondani pedig akkor mond fel, ha Te nagyon ott akarnál dolgozni, ő viszont nem tud foglalkoztatni. Abból, amit írtál, nem ezt látom.
Szakbarbár 2007. 04. 18. 11:03Terhesen felmondási tilalom véd, ez véd az ellen, ha csak a munkaköröd szűnik meg, attól még biztonságban vagy, mert a felmondási tilalom egészen odáig véd, hogy a munkáltató jogutód nélkül megszűnik, ha még működik, csak nem tud foglalkoztatni, az az ő problémája, ilyenkor téged állásidőre járó bér illet meg. Ha táppénzre mennél, azt jobban bevenné a gyomruk... Jól tudod, ha az álláskeresési járadék/segély folyósítása alatt szülsz, akkor jogosult leszel tgyásra és gyedre, úgyhogy lehet éppen arra is játszani, hogy mielőbb teherbe esni és ha minden kötél szakad, akkor munkanélkülire menni, ami annál nagyobb eséllyel tart ki a szülésig, minél hamarabb terhes leszel. Nagyon nagy gáz akkor sincs, ha ez nem jön össze és a munkaviszony megszűnik, mert még ha nem is tudsz elhelyezkedni, az utolsó biztosítástól, és a munkanélküli is ennek számít, 1,5 éven belül történő szülésnél az előzetes biztosításod, ami a nehezebben összehozható jogosultsági feltétel még rendben van és csak egy aktuálisat kell szerezni valami ismerős bevonásával nem sokkal a szülés előtt.
Szakbarbár 2007. 04. 17. 09:59Nem. Egyszerre csak egy szülő, egy gyerek után, egyféle ellátást vehet igénybe. A férjed legfeljebb gyermekápolási táppénzre mehet a nagyobbik gyermekkel.
Szakbarbár 2007. 04. 17. 09:59Remélhetőleg még nem igényeltél passzív jogon gyedet. Az ugyanis egy kényelmes, de veszélyes dolog, mert nem ketyeg közben az előzetes biztosítás egy ketteskéhez szükséges gyedhez, így ha későn kapsz észbe, lecsúszhatsz a következő gyedről. Ha még nem sétáltál bele ebbe a csapdába, akkor a tgyás lejárta után igényelj néhány napra álláskeresési járadékot, majd ezt szüneteltetve kérd a gyedet, így biztosítottként és nem passzív jogon kapod és ha beleszülsz a gyedbe vagy a gyesbe, akkor megint jogosult leszel tgyásra és gyedre. Ha már megigényelted, akkor pedig jelentkezz és a dátumoktól függően meglátjuk, hogy mi a teendő. (Ugyanez lesz egyébként, hogy akár a gyed lemondása árán is be kell iktatni pár nap munkanélkülit, csak hogy mikor érdemes megejteni, az függ a konkrét helyzettől.)
Szakbarbár 2007. 04. 17. 09:59A szabadságot már az új béreddel kell elszámolni. A szabadságos napokból számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszese lesz a következő tgyás és gyed alapja. Hacsak nem emelték közben horribilis mértékben a béredet, akkor én inkább beáldoznám azt a kéthavi szabiból most elérhető több jövedelmet, maradnék gyesen és a fizetős szolgáltatásommal megcélznék egy ugyanazon bérből számított, de mégis 35%-kal magasabb tgyást és gyedet.
Szakbarbár 2007. 04. 17. 09:59Nem. Csak a jövedelem az alapja, amiből a pénzbeli egészségbiztosítási járuléknak is alapja volt. Álláskeresési jövedelmeből ilyet nem vonnak, úgyhogy amikor az átlagot számolják, akkor ennek az összege kimarad a számlálóból, a napjai pedig a nevezőből.
Szakbarbár 2007. 04. 17. 09:59Nem köteles. 2007-től a munkáltató döntésén múlik, hogy vállalja-e a munkáltatói elszámolást. Ha viszont nem vállalja, akkor köteles - lett volna azt hiszem február 15-ig - közreműködni abban, hogy adóhatósági adómegállapítást kérhess. Ha erről is lecsúsztál, mert nem volt feldobva a lehetőség vagy nem éltél vele, akkor önadózó leszel.
Szakbarbár 2007. 04. 17. 09:59Ha a táppénz még március 31-ig elkezdődött, akkor 90 napig lehetsz passzív jogon táppénzen, ha utána, akkor már csak 45 napig. A passzív táppénz nem biztosítás és nem munkaviszony, de szolgálati idő, egészségügyi szolgáltatásra jogosultság kapcsolódik hozzá és ún jogfenntartó idő, vagyis összeköti a biztosításokat, nem minősül megszakításnak, ha két biztosítás között passzív ellátás van. A tgyás és a gyed összegét sem az aktív, sem a passzív táppénz nem befolyásolja, mert nem járulékköteles, így nem számít bele az átlagba. A passzív táppénz lejárta után igényelj álláskeresési járadékot, remélhetőleg ez kitart szülésig - vagy ha nem tartana ki, akkor igényeld később, hogy addig kitartson, de akkor a köztes időre fizesd az egészségbiztosítási szolgáltatási járulékot -, mert ha a járadékba szülsz bele, akkor jogosult leszel tgyásra és gyedre.
Szakbarbár 2007. 04. 17. 09:59A tgyásnak és a gyednek a 2006-os átlag lesz az alapja, csak a bérek, mert az álláskeresési járadék nem számít bele. 5 havi 47.000 és 2,5 havi 120.000-ből az átlagod kb 71.000 az átlagod, ebből nettó 49.000 körüli tgyás és 45.000 körüli gyed várható. Teljesen feleslegesen dobtatok ki egy csomó pénzt, a töredékéből sokkal többet lehetett volna elérni. A gyededből még tudnék maximálisat csinálni.
Szakbarbár 2007. 04. 17. 09:592006-os burttó 248.000-es átlagból nettó 137.000 körüli táppénz és tgyás, illetve maximális, 2007-ben adójóváírás nélkül nettó 67.000 körüli gyed várható. 2008-ban már kérheted az adójóváírást, az akkori maximummal és adójóváírással kb nettó 80.000 Ft-ra számíthatsz majd.
Szakbarbár 2007. 04. 17. 09:59A biztosításod 2006.04.30-cal, a megállapodás megszűnésével együtt megszűnt. Most passzív jogon kapod a gyedet, utána pedig "utcáról", alanyi jogon a gyest. Ezek szolgálati időt és egészségügyi szolgáltatásra jogosultságot jelentenek, de semmi többet. Egy ketteske utáni tgyáshoz és gyedhez majd rendelkezned kell egy előzetes 180 napi és egy aktuális biztosítással.
Szakbarbár 2007. 04. 17. 09:59Először úgy volt, hogy a tandíjmentesség arra még vonatkozik végig, aki 2006 decemberig elkezdte a tanulmányait. Aztán maradt minden a régiben, tehát mindenki tandíjmentes, aki a félév 1. napján tgyást, gyedet, gyest kap. Ha 0 bérezett nappal szülsz a gyedbe, akkor a ketteske utáni tgyás és gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Ha egyszerre több ellátásra is jogosult vagy, akkor választhatsz, hogy melyiket veszed igénybe, ha az egyeske utáni gyed több, mint a ketteske utáni gyed, akkor először hagyd kifutni a magasabb gyedet és csak utána igényeld ketteskére tekinttel az ellátásokat. Lehet, hogy a béredet emelték közben, kismamáét is kell a babázás alatt, ha a többieké változik. Ha nem, akkor is a 80.000-ből is lényegesen magasabb átlagot tudok kihozni, csak egy kicsit játszani kell a számokkal. Az ilyen matekkorrepetálás fizetős szolgáltatásaim közé tartozik.
Szakbarbár 2007. 04. 12. 10:46Ha 180-nál kevesebb bérezett napot hozol össze, akkor a következő tgyás és gyed alapja a minimálbér kétszerese, ezzel nemigen lehet mit kezdeni. Táppénzre viszont érdemes lenne elmenni, akár szabadság után, akár egyből, mert az többszöröse lenne a gyesnek, amit ráadásul kaphatna is melletta az apuka vagy nagyszülő. Egy 2008 végéig induló táppénz alapja a 2005-ös bér lenne, korlátlátlanul, mert a gyedhez beszámító régi átlag éledne fel az alapjául.
Szakbarbár 2007. 04. 12. 10:44Még mindig korai. Nekem egy konkrét célidő és egy aktuális bér kell ahhoz, hogy bármit tudjak mondani.
Szakbarbár 2007. 04. 12. 10:44Szerintem összekombináltál rengeteg helyről hallott információt és kihoztál belőle valamit, aminek se füle, se farka.
Táppénzre az megy, aki keresőképtelen, torokgyulladástól toxiémiáig bármivel, tehát lényegtelen, hogy terhességgel öszefüggésben, nincs különbség a táppénzre vonatkozó szabályok között. A táppénz mértéke 2 évnél hoszsabb biztosításnál 70%. Ez nyilván kevesebb, mint a teljes bér, de a jogszabályok ennyit biztosítanak. A táppénz nem számít bele semmilyen ellátás alapjába (csak az előtte lévő 15 nap 80%-os betegszabi), úgyhogy nem befolyásol semmit. Ha biztosítási jogviszonyból mész táppénzre, tehát ha nem a megszűnése után, passzív jogon, akkor közben ugyanúgy ketyeg a biztosításod. A 2007-ben induló tgyás alapja a 2006-os átlagkereset (teljes járulékköteles jövedelem) lesz. A 2008-ban induló gyedé pedig a 2007-es. Egyik ellátás a másiknak soha nem alapja, úgyhogy a 2007-es átlagba a táppénz és a tgyás nem számít bele, az átlaghoz csak a bért és a betegszabadságra kapott bért osztják annyi nappal, amennyire ezek vonatkoztak. Ha ez 180-nál kevesebb, az az indulás évében egyáltalán semmi problémát nem okoz, mert a maximális gyednek is pont a minimálbér az alapja, ez azt jelenti, hogy ott nincs különbség, hogy 0 vagy 365napból van megállapítva. A hátrányok utána jönnek, de ebből ami egész biztosan érint, az nagyon kevés. Az 1., hogyha 180-nál kevesebb bérezett napból, magas átlagból volt megállapítva a gyed, akkor a következő évben a gyed felső határának az emelése csak a 31 napos hónapokban érinti. (Idén ez kb. havi 2.000 Ft-tal jelent kevesebbet hasonló esetben, tehát nem jelentős) A 2., hogyha megint terhes leszel és a sovány gyes helyett táppénzre mennél, akkor a gyed alapja éled fel a táppénz alapjául és nem mindegy, hogy ez 180 napból volt-e megállapítva, mert ha igen, akkor a korlátlan régi átlagod után kaphatsz táppénz, ha viszont kevesebből, akkor csak a minimálbér kétszerese után. Tekintve, hogy ez is kb 3*-osa a gyesnek, ezt sem tartom tragédiának. Úgyhogy nyugodtan dolgozz, ameddig akarsz és tudsz. Magas bérrel a tgyást a szülés napjától érdemes kérni.
Szakbarbár 2007. 04. 12. 10:44Terhesen felmondási tilalom véd. Gyesesként szintén. Ha még keresőképtelen is vagy, az a 3. ok, úgyhogy Téged onnan most nem lehet elmozdítani. A gyes után muszáj veled valamit kezdeni, a valami egyébként tényleg azt jelenti, hogy először az akadályoztatás miatt kiadni nem tudott szabadságot kell kiadni - ha keresőképes vagy. Akkor már nem hivatkozhatnak arra, hogy másnak kell felmondani, ha visszamész, főleg, hogy effektíve nem dolgozol, tehát munkavégző státuszt nem foglalsz, csak egy papíron lévőt, a ténylegesen dolgozók munkájára pedig szükség van, bármit is csináljál - a munkavégzésen kívül. Gondold ezt végig és ne hagyd magad zsarolni. Egyébként egy kollégának erre alapított felmondás jogellenes lenne, hiszen nem arról van szó, hogy visszamentél dolgozni és ezért neki most nincs mit csinálnia, Te nem dolgozol ténylegesen, passzív állományban vagy, úgyhogy az ő munkájára szükség van (vagy ha nincs, akkor más miatt nincs), bárhogy sakkoznak is a létszámmal. A szabadságod bőven kitart a -28. napig, de táppénzre is elmehetsz, azzal nem veszélyezteted a mindenféleképpen minimálbér kétszereséből megállapított tgyásodat és gyededet. A szabadságodat emelt bérrel kell elszámolni, ha babázás alatt a többiek bére emelkedett. Ha táppénzre mész, akkor a betegszabi után a táppénz alapja a gyedhez beszámító átlagkereset, felső határ nélkül.
A nyugdíjhoz: csak a nyugdíjbiztosítási igazgatóságokon és a nyugdíjfolyósítónál dolgoznak, az egy annyira bonyolult rendszer, hogy aki tanulta, de a tb-nek nem ezzel az ágával foglalkozik, annak is kiismerhetetlen, úgyhogy nem tudok jobbat mondani, mint hogy fordulj ezekhez a nyugdíjszervekhez.
Szakbarbár 2007. 04. 12. 10:44A munkaviszonyod csak a munkáltató jogutód nélküli megszűnésével szűnne meg. Hogy addig mit szervezkednek át, az az ő dolguk, amíg létezik, addig Téged a terhességtől a gyes utáni 30 napig felmondási tilalom véd és annál többet nem lehet meglépni, mint amit megtettek, hogy tájékoztattak róla, hogy oda már nem fogsz visszamenni dolgozni. Akár a gyedbe szülnél - ezt már nem fogsz, csak azért mondom, hogy lásd, teljesen egyforma a két helyzet - akár a gyesbe fogsz, 0 bérezett nappal a tgyás és a gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Ha a gyes után már terhesen a szabadságodat adják ki, esetleg ezután még betegállományba mész - ebben a sorrendben csináld, hacsak nem emelik horribilis mértékben a béredet, mert ha nem muszáj ne legyen, ha muszáj, minél kevésbé rontsa az átlagot a 80%-os betegszabi a táppénz előtt - akkor lesz néhány bérezett napod, az itteni átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz a tgyás és a gyed alapja a jelenlegi szabályok szerint. Ha a gyes utáni 31. napon nem vagy terhes vagy keresőképtelen, akkor a 31. napon a kezedbe adhatják a felmondást. Ilyenkor sincs gond, mert 9+3 hónap munkanélküli ellátásra vagy jogosult és ha ebbe szülsz bele, akkor ugyanúgy jár minden és ugyanazon összeg után, mintha munkaviszonyból szülnél. Ha meg még addig sem szülnél, akkor nyilván elhelyezkedsz és akkor meg így oldódik meg a kérdés. Az ellátások sorrendje kötött, először a tgyás, utána a gyed, ha valaki ketteskével rögtön gyedet kap, akkor annak az az oka, hogy volt egy átfedéses időszak, amikor egyeskével gyeden, ketteskével tgyáson lehetett és a gyedet választotta, amikor ez lejárt, akkor pedig már ketteskével a tgyás időszak végetért és egyből a gyed jött.
Szakbarbár 2007. 04. 12. 10:44A 180 napot naptári napban mérik. Elég necces, hogy meglesz-e. Visszamenőleg nem hiszem, hogy bárki bejelentene, nem kéne, de nagyon tartanak ilyesmitől a munkáltatók - ezért lenne szükséged villámgyorsan a fizetős szolgáltatásomra.
Egyébként még minimálbérből is több tgyás és gyed lesz, mintha az alanyi jogon járó gyest kapnád, tehát még erre is megéri bejelenteni, a maximális gyedhez pedig bruttó 138.000-es bért kéne megcélozni, várhatóan ennyi lesz a 2008-ban induló maximális gyed alapja. Előbbi utáni kb havi 37.000, utóbbi után kb 87.000 Ft közterhet fizet a munkáltató és a munkavállaló együtt. Táppénzen a folyamatos biztosítással megegyező időig vagy jogosult. Hogy meddig érdemes táppénzen maradni és mikor célszerű megkezdeni a tgyást a lehetőségeken belül, az mindig a körülményektől függ, erre nincs általános recept.
Szakbarbár 2007. 04. 12. 10:44Amíg van mögötted egy aktuális biztosítás, és a munkaviszony meg az egyéni vállalkozás külön-külön is ilyen, addig visszamehetsz gyedre, mert a gyednek az 1. napján biztosítottnak kell lenni és akkor már akármi van, végig jár. Nem ajánlom, hogy vállalkozóként végezd a munkát, mert így, hogy a munkaviszonyodból, ami korábban mentesített a járulékfizetés alól fizetés nélküli szabadságon vagy, ha emellett dolgozol vállalkozóként, akkor legalább a minimálbér után meg kell fizetni a járulékokat. Sőt igazából a duplája után kellene, mert a dupla utáni fizetés alól egy bejelentéssel lehet mentesülni, az jelenti be, aki nem tudja kitermelni, ezt pedig elméletileg vizsgálhatják.
Szakbarbár 2007. 04. 12. 10:44A 63.000 Ft körüli gyed nettó és az idén induló táppénz is ugyanennyi lenne - csak abból soha nem fogsz pont ennyit kapni, mert amennyi táppénzes papírt leadsz és ez általában 2 hét, 28 nap, egy számfejtésnél, annyit kapsz egyszerre. Ellátás összegét mindig nettóban mondom, mert a bruttóval nem sokra mennétek. Nem úgy látom, mint amibe érdemes lenne beleavatkoznom.
Szakbarbár 2007. 04. 12. 10:44