|
Kérdezz-felelek
Vannak a biztosítás alapján és az alanyi jogon járó ellátások. Az első 2 évben attól függ, hogy melyiket veszed igénybe, hogy a biztosítás alapján járókra jogosult vagy-e és a béred alapján megéri-e ezeket igényelni. Mivel erről nem írtál semmit, nem tudok konkrét választ adni, de tanulmányozd itt a honlapon a kisokosban a gyed-gyes c. összeállítást, ott minden ellátásról részletesen olvashatsz.
A gyed nem jár, ha a gyermek bölcsibe jár, de hogy a beszoktatás időszaka ennek minősül-e, azt nem tudom. (Azt viszont igen, hogy sehol, semmi nem fut össze, amiből gond lehetne, csak a jóakaróktól kell tartani, úgyhogy a legjobb mélyen hallgatni a gyedről) Idén nettóban 24.824 Ft a gyes, jövőre 1-2.000 Ft-tal több lesz várhatóan. Gyes mellett már 2.éve korlátlanul lehet dolgozni.
A természetbeni egészségügyi ellátás a tanulói jogviszony vége után még 45 napig járt. Most már fizetni kéne érte egészségügyi szolgáltatási járulékot, ha csak úgy lógsz a levegőben, ez a minimálbér 9%-a, jelenleg 5.895 Ft és az APEH-nál kell rá bejelentkezni. Idén még nincs belőle gond, ha nem fizeted, de az orvos szóvá fogja tenni. Be kéne jelentkezni a minimálbér kétszeresét meghaladó bérrel, mondjuk bruttó 140.000 Ft-tal valahova és 2 hónap munka után táppénzre menni. Ebből így a baba 2 éves koráig maximális gyed lenne (illetve az első 168 napban tgyást kapnál), a gyed havi nettó 80.000 Ft körül lesz jövőre. Egyébként csak az alanyi jogon járó gyes fog járni, ami most nettó 24.824 Ft, illetve bármelyik mellé az egyszeri anyasági támogatás, ami idén nettó 61.043 Ft és családi pótlék, ami havi 11.700 Ft, jövőre ez is párszáz Ft-tal több lesz.
2005 végéig maximum napi 4 órában lehetett gyes mellett dolgozni, ez 2006 elejétől úgy változott, hogy most már korlátlan időben lehet dolgozni, ez bármennyit jelenthet, nincs alsó és felső határ. Bölcsiben, oviban is bármennyit lehet a gyermek, mert ez sem érinti a szülő gyesre való jogosultságát. A korábbi paraméterek mellett köteles foglalkoztatni a munkáltató, ha nem igényelsz a gyeshez fizetés nélküli szabadságot vagy a már megigényeltet visszamondod, de ha a munkaidő változik, ahhoz munkaszerződés módosítás kell, az pedig csak akkor megy, ha mindkét fél akarja, úgyhogy a munkáltató mondhatja azt, hogy vagy csak 8 órában, mint régen, vagy sehogy.
A táppénz a kieső bért pótolja, úgyhogy ha gyes mellett keresőképtelenség miatt nem tudsz dolgozni, akkor jár a táppénz/gyermekápolási táppénz (gyáp). Viszont amíg nincs gyes melletti munkából legalább 180 bérezett nap, addig csak a minimálbér után (ha ezt sem érné el a bér, akkor a kevesebb után). 180 nap után az utolsó 180 napi átlag az alap, ha meg ennyi van az előző évben, ez később lehet így, akkor a teljes előző év. Ha 180 nap elérése előtt visszamondod a gyest,akkor az általános szabályok alapján állapítják meg a táppénzt, ez nagy valószínűséggel azt jelentené a konkrét esetben, hogy a gyedhez beszámító átlagkereset éledne fel a táppénz alapjául. Rövid betegségnél nem biztos, hogy érdmes a több táppénz miatt a gyessel állandóan variálni, mert ez mindig új igénylést és az új gyesmegállapításra várakozást jelent. Egyszerre egy szülő egy gyerek után egyféle ellátást igényelhet, ha nem mondod vissza a gyest, akkor akire tekintettel kapod, őutána igényelheted a gyápot, apuka meg a másik gyerekre. Ha visszamondod, akkor bármelyik gyerekre, de akkor apuka nem lehet ugyanebben az időben a másikkal gyápon.
A gyes és a munkanélküli kizárja egymást, vagy egyiket igényled, vagy a másikat. A gyes nettó 24.824 Ft, a munkanélküli a folyósítás első harmadában, de max. 90 napig az átlagkereset 65%-a, de legfeljebb a minimálbér 120%-a, a többi időben (még max 180+utána más jogcímen 90 napig) ennek a fele. Ha nem adod bölcsibe a gyermeket,akkor azt meg lehet éppen csinálni, hogy nagyszülő igényli a gyest, Te meg munkanélkülire mész. Gondold át, mert lehet, hogy most jobb lenne a több pénz, de ha most elhasználod a munkanélkülit, akkor nem maradnak meg ezek a napok akkorra, amikor nem biztos, hogy két kézzel kapkodnak egy kisgyerekes egyedülálló anya után a munkaerőpiacon... Ráadásul ha eljátszod, hogy nagyon vissza akarsz menni, a munkáltató meg nem tud foglalkoztatni, ez nagyon gyakori, akkor felmondási idő és végkielégítés fizetése mellett fog felmondani.
Akár a gyedbe, akár a gyesbe, vagy az ezt követő munkanélküli ellátás folyósításába szülsz bele, 0 bérezett nappal a következő tgyás és gyed alapja jelenleg csak attól függ, hogy álláskeresési járadékot vagy segélyt szüneteltetsz ezek igénybevételéhez. Ha álláskeresési járadékot (és a 3 havi jogosultságból erre következtetek), akkor az ellátások alapja a járadékhoz beszámító átlagkereset, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Ez azt jelenti, hogy akár maximális gyeded is lehet, ha a minimálbér kétszeresét meghaladó átlagkereseted volt - erről kaptál egy számítást. Ha viszont álláskeresési segély volt, amit megállapítottak és amit most szüneteltettek, akkor a következő tgyás és gyed alapja csak az álláskeresési segély, ennél pedig az alanyi jogon járó gyes is több. Ezen a helyzeten néhány nap munka beiktatásával lehet segíteni, mert ha van tényleges jövedelem (ami akkor már legyen több, mint a minimálbér kétszerese), akkor a tényleges jövedelmet és nem a segély összegét veszik alapul.
Pénzbeli ellátásra csak abból a jogviszonyból vagy jogosult, ahol a pénzbeli egészségbiztosítási járulék fizetésére kötelezett vagy, ez pedig csak egyetlen heti 36 órát elérő munkaviszony. Úgyhogy a mellékállásból táppénz valóban nem jár, a betegszabadság viszont igen, mert azt a Munka Törvénykönyve biztosítja és járulékfizetéstől meg minden mástól függetlenül ugyanúgy jár további jogviszonyban is, mint a rendes szabadság. Ha nem fizetik ki és ez a valószínűleg minimális pénz ér ennyit, akkor munkaügyi bírósághoz fordulhatsz. De inkább azt javaslom, hogy a kérdésedet levélben tedd fel a Foglalkoztatási Hivatalnak, ugyanazt fogják mondani, amit leírtam, de egy címeres levélpapíron a válasz meggyőző lesz a munkáltatónak is.
A megadott adatokból adójóváírással nettó 74.000 körüli tgyás és 67.000 körüli gyed várható. Ilyen bérek mellett teljesen mindegy, hogy a szülési szabadság mikor indul, végig táppénzen maradásnak csak magas keresetnél van jelentősége. Ezt ugyan nem kérdezted, de hadd mondjak még annyit, hogy ha 2008-ban csak a 80%-os betegszabiból van átlag alapjául szolgáló jövedelmed - utána a táppénz, tgyás, gyed nem számít bele - akkor nem lenne szerencsés 2009 végéig megint szülni, mert akkor a 80%-os betegszabi lenne a következő tgyás és gyed alapja
Ha jól értem, tgyás után visszamennél (papíron) dolgozni és/vagy szabadságot kivenni, hogy a gyed alapja a 2007-es jövedelmed legyen. Ezt csak azért kérdezem, mert ha ez horrorjárulékolással jár, akkor inkább a gyermekápolási táppénzt javasolnám időhúzáshoz, esetleg munkával variálva, felváltva. Ez nem változtatja a 2007-es átlagot és addig is munka és járulékfizetés nélkül, a költségvetés terhére kapott pénz. Az eredeti kérdésre válaszolva: 125.000-es átlagból nettó 73.000 körüli gyed várható.
Akkor a munkaviszonyod végül megmaradt, nem kell érte pereskedni, ugye? A biztosításod hosszú és folyamatos, nem voltál táppénzen (nem írtál ilyet) az elmúlt 1 évben, úgyhogy a táppénz - a betegszabadság lejárta után - 365 napig jár. Biztosított vagy és a szülés előtti 2 évben a szükséges 180 napnak kb. a négyszeresével rendelkezel, vagyis minden jogosultsági feltételt teljesítesz, Hadd reagáljak erre az attitűdre, mert nem egyedi és engem borzasztóan irritál, hogyha a saját hibánkból lecsúszunk valamiről, akkor ehelyett azt mondjuk, hogy csúnya ronda rossz gonosz emberek miatt jártunk rosszul. Mindenkinek a saját élete és a saját pénze, amiért magának kell tennie. A gyed igénybejelentőn nyilatkoztál róla, hogy a gyed mellett keresőtevékenységet nem folytatsz, ergo ha folytatsz, akkor nem jár a gyed, de ez infó a neten is bármikor elérhető max. 5 perces kereséssel. Alanyi jogon járó ellátás igényléséről nem munkaköri feladata felvilágosítania senkinek a MÁK ügyintézőjén kívül, a biztosítás alapján járó ellátásokkal foglalkozó egészségébiztosítónak sem, a nem is Veled, hanem a munkáltatóddal kapcsolatban álló könyvelőnek meg aztán végképp nem. A gyessel kapcsolatos információkkal szintén tele van a net.
1. Igen, gyes mellett korlátlan időben lehet dolgozni és gyermeket bölcsibe adni. 2. Nem. A minimálbér az alap, ha egyszerre vagy gyesen és táppénzen és még nincs gyes melletti munkából 180 bérezett nap. 3. Ez minimálbér kétszeresét meghaladó bérnél van így, ahol a korlátlan (minimálbér kétszeresét meghaladó) tgyáshoz az irányadó időszakban legaláb 180 bérezett nap kell. Ennél kevesebbel a következő tgyás és gyed alapja a kevesebb napi átlag, de legeljebb a minimálbér kétszerese. Tekintve, hogy a maximális gyed alapja is a minimálbér kétszerese, gyednél a ledolgozott napokban szinte nincs is jelentőségük. (Következő évi maximális összegnél lesz csak, de ez is csak párezer Ft, illetve egy gyed utáni táppénznél lehet még érdekes.) 4. A tgyásra és gyed 1. évére járt a szabadság, ez azt jelenti, hogy 2007.10.17-ig, nem év végéig. A szabadság az életkortól függ és attól, hogy a gyermek utáni pótszabadságot ki veszi igénybe, ezek hiányában nem tudok konkrét választ adni. A szabadságra az aktuális, teljes béred jár. Aktuális=ha a többiekét emelték közben, akkor a Tiedet is kellett a visszatérés (ez már a szabadság) 1. napjával.
Nem a munkáltató dönti el, hogy milyen ellátást igényelsz. Ha keresőképtelen vagy, táppénzre is jogosult vagy, az egyidőben járó több ellátás közül pedig Te döntöd el, hogy melyiket igényled. Bérfüggő, hogy szabadságot vagy betegszabadságot és táppénzt javasolnék a köztes időre, úgyhogy mondj egy bért. A jogosultsági feltételekkel maximálisan rendelkezni fogsz, úgyhogy mindenképpen járni fog megint a tgyás és a gyed, de hogy ezt ne rontsd le, ahhoz válaszolj a kérdésemre.
Örökbefogadásnál a gondozásba vétel napjától lehet tgyást igényelni, de ha a vér szerinti anya esetleg tgyást igényel - bár ez szerintem nagyon ritka - akkor az első 42 napra neki jár a tgyás és az örökbefogadó anya tgyása csak ezután kezdődhet. A 270 nap álláskeresési járadék után 90 nap álláskeresési segélyre leszel még jogosult. Ha ennek a folyósítása alatt indul a tgyás, akkor még járni fog a tgyás és a gyed is. Ha a segély lejártát követő 42 napon belül fogadsz örökbe, akkor passzív tgyásra még jogosult leszel, de gyedre már nem. Ha még ennél is később, akkor az elejétől kezdve csak a gyes marad. Elméletileg, mert be lehet éppen próbálkozni azzal, hogy kerítesz egy aktuális biztosítást és onnan igényled, hiszen a másik jogosultsági feltétel, az előzetes biztosítási idő, az bőven rendben lesz, de ha ilyenre vetemedsz, akkor nézzen ki valósnak az a munka, ahonnan eljössz, mert színleltre nem lehet ellátást alapozni. A kiskönyves időhúzás jó ötlet, az így kapott bér nem számít bele a tgyás és a gyed alapjába.
Aki nem biztosított és nem minősül egészségügyi szolgáltatásra jogosultnak sem, annak fizetnie kell az egészségügyi szolgáltatási járulékot, ami a minimálbér 9%-a, jelenleg havi 5.895 Ft. Ezt családtag is átvállalhatja helyetted. Ha a család 1 főre eső jövedelme a minimálbért nem éri el, akkor jegyzői igazolás alapján a kevesebb összeg a járulék alapja. A járulék fizetéséhez az APEH-nál kell bejelentkezni.
A terhesség felmondási tilalom, úgyhogy a felszámoló nem fog tudni felmondani a gyes után. Innentől kezdve nincs értelme a számolgatásnak, hogy kihúznád-e munkviszonyban ketteskéig, mert egyértelműen kihúzod, a munkaviszonyod a munkáltató cég jogutód nélküli megszűnésének napjával fog megszűnni. A gyes vége és a tgyás eleje közé eszedbe ne jusson táppénzre menni, mert a 80%-os betegszabi miatt 2 évre hazavágnád a tgyást és a gyedet, a felszámoló adja ki inkább a szabadságodat, ennyi bőven van és a munkáltatónak (felszámolónak) úgyis ez a dolga, ha elmúlt az akadályoztatás (babázás), így a 120.000-es bér lesz a tgyás és a gyed alapja.
A következő tgyás és a gyed alapja mindenképpen a minimálbér kétszerese lesz, mert 180-nál kevesebb napban a minimálbér kétszeresét jóval meghaladó átlagod lesz és ilyenkor a 180-nál kevesebb napi átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese az ellátások alapja. Hogy szabadság után vagy közvetlenül mész táppénzre, annak legfeljebb annyi jelentősége van, hogy előbbi esetben az elején talán egy kicsivel többet kapsz, viszont így elhaszálod az értékes napjaidat. Ezek a napok később, 2 gyerek mellett értékesebbek lesznek, ráadásul ha túl sokáig vagy szabadságon, akkor azzal a táppénzedet csökkentheted, mert más az alapja egy 2007-ben és egy 2008-ban, a betegszabi lejárta után kezdődő táppénznek, úgyhogy én a helyedben rögtön táppénzre mennék. Ennek az alapja így a 2004-es korlátlan átlagkereset lenne, mert a gyedhez beszámító átlagkereset éledne fel, felső határ nélkül. Ha jövőre indul a táppénz, akkor a más az irányadó időszak és ott más paraméterekből már csak a minimálbér után állapítják meg.
Egyszerre csak egy szülő ÉS csak egy gyerek után, ÉS egyféle ellátást igényelhet, ez a 3 feltétel így együtt van, úgyhogy apuka nem lehet gyesen, ha Te másik gyerekkel tgyáson majd gyeden vagy. Te viszont választhatsz pár hónapig, hogy egyeske után kérsz gyedet vagy ketteske után tgyást. Utóbbit fogom javasolni, mert az ha addig jól keveritek a kártyákat, több lesz a gyednél. Fontos tudni, hogy választani nem lehet visszamenőleg, a beszüntetni kért ellátást időben le kell mondani, az újat már utána ráér megigényelni. A 180 napi előzetes biztosításod, hogy jogosult legyél tgyásra és gyedre, az bőven megvan, mert a biztosítás a babázás közben is ketyeg. 180 bérezett napra meg csak az hajt, aki minimálbér kétszeresénél több tgyást akar. Tekintve, hogy ehhez a gyedet le kéne mondani és családi cégről lévén szó magadnak kéne fizetni a járulékokat, biztos vagyok benne, hogy ezt nem akarod. Ha maradsz gyeden, és miért ne maradnál, akkor az a helyzet áll elő, hogy 0 bérezett nappal szülsz a gyedbe, ilyenkor a következő tgyás és gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Remélhetőleg egy kellőképpen magas béred volt egyeske előtt ahhoz, hogy most nyugodtan be lehessen írni szerződés szerinti bérnek egy 138.000-et meghaladó bért és akkor önmagában ettől lesz egy maximális gyeded, előtte meg egy ennél is több tgyásod, mert az bruttóban ugyanannyi, de nettóban az ezt nem terhelő nyugdíjjárulék miatt több. Ha nem lett volna annyi a béred korábban, hogy ezt megléphesd, akkor mondd, hogy mennyi volt, az összegtől függően arra is fogunk tudni valamilyen megoldást találni.
Passzív jogon valóban csak 45 napig jár a táppénz. Utána viszont álláskeresési járadékot tudsz igényelni és ha ennek a folyósítása alatt szülsz - tgyás igényléséhez már a szülés várható idejét megelőző 28. naptól tudod szüneteltetni a járadékot - , akkor ugyanúgy jár minden, mintha munkaviszonyból szülnél, a tgyás alapja a 2006-os korlátlan, a gyedé pedig a 2007-es átlagkereset lesz, utóbbi legfeljebb a maximális összeg lesz.
Csak a táppénz előtti betegszabadságból volt átlag alapjául szolgáló jövedelmed, ez a tgyás és a gyed alapja. Ezzel rendesen hazavágtad 2 évnyi pénzedet, mert a betegszabadságra a béred 80%-át kaptad, úgyhogy most kb. a 80%-nak a 70%-át kellene kapnod, ami teljes hónapban kb. nettó 66.000 Ft.