|
Kérdezz-felelek
Ha tudna januártól 100.000 lenni a béred és nem akarnál táppénzre menni, meg a jogszabályi környezet is olyan lesz jövőre, akkor fogok tudni segíteni, vagy ha otthagyod ezt a helyet, akkor is.
A passzív táppénz a költségvetést terheli teljes egészében. A megszűnt biztosításodra tekintettel igényled, azért jár, mert ezután lettél keresőképtelen, így az adminisztráció a volt munkáltató feladata, neki kell a foglalkoztatói igazolást kiállítania és hivatalosan továbbítani is a táppénzigényt, de ez hamarabb megvan, ha magadnak intézed.
Már miért rúgnának ki? A gyes végéig sőt még utána 30 napig felmondási tilalom véd. Szerintem biztosítás alatt nem azt érted, amit a jogszabály. Ha megszűnne a munkaviszonyod és álláskeresési járadékot igényelnél, majd ezt szüneteltetve kérnéd a gyest, akkor a szünetelő járadék miatt (jelenleg legalábbis így van) biztosítottnak minősülsz. Ez nem azonos azzal, hogy jár az egészségügyi szolgáltatásra jogosultság és ketyeg a szolgálati időd, de ez is jár mellé. Az, hogy biztosított vagy, azt jelenti, hogy van egy aktuális jogviszonyod, ahol ketyeg az előzetes biztosításod is, ez pedig azért fontos, mert ha rövid időn belül megint szülnél, akkor ennek jelentősége lesz. Ha "utcáról" (mögöttes jogviszony nélkül) igényled a gyest, a szolgálati idő és az egészségügyi szolgáltatásra jogosultság akkor is jár a gyes mellé.
A szabadságot az akadályoztatás - otthon babázás - után a munkáltatónak ki kell adnia. Ha ez most van, akkor most, akkor így lesz egy rövid időszak, amikor sem gyedet, sem gyest nem kapsz, de nov. 25-től már igényelheted a gyest, akár a szabadság, akár a munka mellé. A tgyásra és a gyed 1. évére jár a szabadság, tehát a 2006-os maradékon felül a 2007-es évre fog,mert itt csak tgyáson, gyed 1. évén vagy, illetve majd dolgozol.
A tb ellátások jövedelemfüggőek, mert a kieső jövedelmet pótolják. Részmunkaidőnél a részmunkaidős bér után járnak.
Ha 0 bérezett nappal szülsz a gyedbe, akkor a következő tgyás és gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese, vagyis egyetlen napot sem kell dolgozni (járulékolni) és így is lehet maximális gyeded. Ehhez a szerződés szerinti bérhez egy minimálbér kétszeresét meghaladó bért kell beírni. A bért bizonyos esetekben kell, egyébként meg lehet emelni, előbbinél a gyedet követő nap, tehát a tgyás 1. napja a rendezés határideje, úgyhogy 130.000 után egy 140.000-et, ami már elég, nyugodtan be lehet írni.
A baba 1 éves kora után gyes mellett annyit dolgozol, amennyit akarsz, bármennyit lehet. Az, hogy akár teljes munkaidőben is lehet, nem jelenti azt, hogy csak 8 órás munkát lehetne vállalni, részmunkaidőben is dolgozhatsz. A másfél éves kor és a max. napi 4 óra 2005-ig volt.
Feltételezem, a béred nem emelekedett 107.500-ról a minimálbér kétszerese fölé. Ha így van, akkor teljesen mindegy, hogy hány bérezett napod lesz, 0, mert gyesbe szülsz, vagy 1, 179, 180, esetleg ennél is több, ha gyes után kiadott szabadságba. Mindenképpen az aktuális bér lesz a következő tgyás és gyed alapja, vagy azért, mert 0 napnál az akkori szerződés szerinti bér az alap, vagy mert a bérezett napokból (szabadság) számolt átlag ha nem is fillére pontosan, de minimális eltéréssel ugyanannyi. A gyes és az azt követő 30 nap illetve a terhesség felmondási tilalom. Apukának gyes átadás szerintem nem merül fel, mert semmi olyat nem csinálsz, ami nem menne a gyessel együtt.
A terhesség és a keresőképtelenség külön-külön is felmondási tilalom, sőt utána a gyes végét követő 30. napig végig felmondási tilalom véd. Bruttó 87.000 Ft-os átlagból nettó 60.000 körüli tgyás és 55.000 körüli gyed várható.
Sokszor találkozom ezzel a tévhittel és egyszerűen nem értem, hogy honnan veszitek. Nincs különbség, hogy a gyed vagy a gyes alatt születik a következő baba, az irányadó időszakban 0 bérezett nappal egyaránt az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese a következő tgyás és gyed alapja. Ez azt jelenti, hogyha a béred eléri a minimálbér kétszeresét, akkor egyetlen nap munka nélkül is lehet - igaz, csak a kezdés évében - maximális gyeded. Egy valamit ne tegyél: ne menj gyedről közvetlenül táppénzre. Előtte adasd ki az összes szabit, mert ez a bér még az időközi emelésekkel együtt sem olyan magas, hogy ne legyen gond abból, ha csak a táppénz előtti 80%-os betegszabiból van átlag alapjául szolgáló jövedelmed. Legyen előtte 100%-os is a szabadságból, hogy jobb legyen az átlag.
Nem világos, hogy akkor most megvan-e a vállalkozói igazolványod. Mert ha igen, akkor gyesbe szülve minimális befektetésből bármikor hozzá tud segíteni a fizetős szolgáltatásom egy maximális gyedhez. Ha ez a helyzet, akkor ne is boncolgassuk a többi variációt, mert nincs még egy ilyen kedvező eset. Ha más van, akkor pedig térjünk rá vissza akkor, ha terhes leszel.
Táppénz és gyes bizonyos feltételekkel működik együtt. Gondolja arra, hogy a táppénz a kieső jövedelmet pótolja, az pedig a gyes mellett dolgozónak is kiesik, ha keresőképtelenség miatt nem tud dolgozni. Ha gyes mellett dolgozol, akkor keresőképtelenség esetén jogosult vagy táppénzre, akár sajátra, akár gyerek utáni gyápra. Viszont 2,5 hét munka után 2,5 hétig kaphatsz táppénzt és annak alapja csak a minimálbér. Ha gyes melletti munkából produkált 180 bérezett naptári nap elérése előtt hosszabb betegség üt be, akkor érdemes lemondani a gyest, hogy kedvezőbb (az általános, és nem a gyes melletti) szabályok alapján járjon a táppénz, magasabb összegben és tovább. A fizetés nélküli szabadsággal a gyesen otthon babázó munkajogi státuszát rendezik. Aki dolgozik a gyes mellett, az nyilvánvalóan nem fog fizetés nélküli szabadságot kérni.
A nyugdíjpénztárnak és a gyednek soha nem volt egymáshoz semmi köze. Ha valaki nem áll biztosítási jogviszonyban és szolidáris jogcímeken sem jogosult egészségügyi ellátásra, akkor a minimálbér 9%-át kell fizetnie egészségügyi szolgáltatási járulék címén. Ehhez az APEH-hoz kell bejelentkezni egy nyomtatványon, csekket adnak hozzá. Szolgálati időre és nyugdíj alapjául szolgáló jövedelemre a biztosításban nem állók köthetnek megállapodást a nyugdíjbiztosítási igazgatóság, a minimálbér, most 65.500 Ft és a járulékfizetési felső határ, kb. 570.000 Ft között szabadon választott összeg után lehet fizetni annyi járulékot, amennyi a munkáltatót és a munkavállalót terhelné, ez 29,5%, magánnyugdíjpénztári tagnál 8%-kal kevesebb, a 8%-ra a nyugdíjpénztárral köthető megállapodás.
A lányod biztosított és az előzetes biztosítással is rendelkezik, így az ismert gyes előtt az első 2 évben jogosult a biztosítás alapján járó, jövedelemarányos tgyásra és gyedre, amelyekről részletesen olvashatsz a kisokos c. összeállításban. A 2006-os jövedelméből nettó 54.000 körüli tgyás, a 2007-es (táppénz nélküli, mert az nem számít bele) - nettók alapján visszaszámolt - bruttó 94.000-re saccolt béréből pedig nettó 60.000 körüli gyed várható. Emellett az alanyi jogon járó egyszeri anyasági támogatásra, családi pótlékra és majd 2 éves kor után gyesre is jogosult lesz, ezekről is részletes infókat találsz az említett összeállításban.
Ha nem ragaszkodik ehhez a munkaviszonyhoz és van egy együttműködő munkáltató egy nagyon rövid időre, akkor a fizetős szolgáltatásom tudna segíteni a maximális gyed elérésében.
Középfokon tanul és nincs 23 éves, így jogosult családi pótlékra, visszamenőleg a nyári hónapokra is. Ha betegként jogosult rá,akkor pedig emelt összegűt folyósítanak utána, ez nem változik amiatt, hogy nagykorú lett vagy leérettségizett. Amíg jár a családi pótlék, addig az állapotára tekintettel emelt összegben jár.
Betegszabi minden évben a keresőképtelenség első 15 munkanapja, bizonyos esetekben gyedről váltva kevesbb, mint 15, mert arányosítva van, mint a szabadság. Bruttó 192.000-rel - ami ráadásul idő közben még valószínűleg emelkedik is - nyugodtan elmehetsz táppénzre ha keresőképtelen vagy, a betegszabi nem húzza le a kritikus (minimálbér kétszerese) alá az átlagot és a következő tgyás és gyed alapja az ebből számolt átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz. Egy gyedből, gyesből váltott táppénz nagyon leegyszerűsítve annyi lesz, mint a tgyás volt.
A táppénz nem számít bele az átlagba és általánosságban igaz az, hogy egyik ellátás soha sem alapja a másiknak. Egyedül a keresőképtelenség elején lévő 15 munkanap betegszabadság húzza le az átlagot valamennyire, mert arra a bér 80%-át kapod. Minél több normál bér van mellette az irányadó időszakban, annál elhanyagolhatóbb ennek a szerepe, mert annál kisebb súllyal szerepel az átlagban. Bruttó 126.000-es bérből nettó 81.000 körüli táppénz és tgyás illetve nettó 73.000 körüli gyed várható.
Gyed mellett egyáltalán nem lehet dolgozni, semmilyen jogviszonyban és bármilyen kevés díjazásért sem, de azt megteheted, hogy a munkahelyeden fizetés nélküli szabadságot igényelsz a gyeshez és közben a másik helyen gyes mellett dolgozol. Ameddig a gyednek legalább az 1.napján biztosításban állsz, addig akárhányszor újraigényelheted a gyedet, az összege mindig ugyanannyi lesz, mint először.
0 bérezett nappal a következő tgyás és gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Ha szabit vennél ki, ugyanez lenne a helyzet, mert korlátlan tgyáshoz legalább 180 bérezett nap kéne, a táppénzzel meg végképp nem érnél semmit, mert alig lenne több, mint a mostani gyed, viszont ezzel lehúznád a következő tgyás és gyed alapját. Úgyhogy én a helyedben maradnék gyeden a -28. napig, amikortól tgyást igényelnék. Az az ezt nem terhelő nyugdíjjárulék miatt nettóban párezerrel több, mint a gyed, úgyhogy érdemes rá a lehető legkorábban átváltani. Ráadásul így több szabadság is jár, majd ha visszamész, mert újrakezdődik a "jogosító" időszak. Egyszerre csak egy szülő, egy gyerek után, egyféle ellátást igényelhet, úgyhogy ha Te gyeden vagy tgyáson vagy, akkor apuka nem lehet másik gyerekkel gyesen.
Legrosszabb esetben 9+3 hónap álláskeresési járadékra illetve segélyre vagy jogosult, ha ebbe beleszülsz, akkor jogosult leszel tgyásra és gyedre, de inkább az első 9 hónapos időszakra tervezd, mert csak így kapsz olyan összeget, ami több az alanyi jogon járó gyesnél.