Kérdezz-felelek
Visszamenőleg az igénybejelentés 6. hónapját megelőző 1.napig lehet ellátást igényelni, tehát egy januárban kezdődő ellátást július végéig megigényelhetsz.
Szakbarbár 2007. 11. 23. 21:39Dec. 29-től, mert az a következő munkanap a gyed lejárta után, igényelj álláskeresési járadékot. A szülés várható idejét megelőző 28. napig, 04.19-ig bőven kitart és addig összeszedsz 184 nap előzetes biztosítás a 2006-os végével együtt, így rendelkezni fogsz a tgyás és a gyed mindkét jogosultsági feltételével. Úgyhogy innentől kérheted a tgyást a járadék szüneteltetés mellett. Ennek is és a gyednek is a járadékhoz beszámító átlagkereset, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz az alapja. Apuka dec. 26-tól ápr. 19-ig kérheti a gyest, de el ne felejtsétek időben, eddig lemondani, mert visszamenőleg nincs variálás azzal, hogy ki mit kér. A családi pótlék és az anyasági támogatás alanyi jogon, tehát mindenképpen jár.
Szakbarbár 2007. 11. 20. 21:34Igen, 1 éves kora után járni fog a gyes, mert a baba 1 éves kora után teljes munkaidős munka mellé is jár a gyes.
Szakbarbár 2007. 11. 20. 21:34A lehető legkorábbi időponttól menj el táppénzre, már éppen eleget járulékoltál. Számold ki, hány nap van a táppénz - a táppénz, és nem a betegállományba vétel, mert az a betegszabival kezdődik! - előtti nap és jún. 1. között, ezt szorozd meg 4.600-zal és vond ki belőle a júniustól kapott bért és a betegszabadságra járó bért. Ami kijön, az kerekítsd fel és kapjál ennyi jutalmat, ebből így maximális gyed lesz. Érdemes lejárulékolni, mert 2 évig lényegesen többet kapsz utána, úgyhogy sokszorosan visszajön a befektetés.
Szakbarbár 2007. 11. 19. 09:58Csodát nem tudok tenni, csak javasolni tudok, azt is csak akkor, ha februárnak az elejére vagy kiírva. Ha csak néhány nap választ el attól, hogy a tgyást a 2006-os béred után kapd, vagyis ha nem sokkal vagy január 28. utánra kiírva (onnan a -28. nap 2007.12.31, amikor még 2006 az alap), akkor esetleg az orvos tud segíteni. Nyilván többtízezret fizetsz neki, akkor egy ilyen apró szívességet megtehet, hogy elnézi ennyivel, amikor terhesállományba vesz. Ismerek olyat, aki elhagyta a terhes kiskönyvét, amit utána a védőnő bemondásra írt újra és oda olyan, pár nappal elcsúsztatott időpontot írt, ami már jó volt. A jogosultságot, vagyis a -28. nap elérését pedig terhes kiskönyvvel is lehet igazolni...
Szakbarbár 2007. 11. 19. 09:58Ha a gyesbe, a gyes után kiadott szabadságba, vagy ezután táppénzbe szülsz bele és addig maradsz a mostani helyen, mert gyeshez, szabadsághoz, táppénzhez nem gond a távolság, akkor első esetben az aktuális bér, a másik két esetben pedig a szabadságból illetve a szabadságból és a betegszabadságból számított átlag, de mindhárom esetben legfeljebb a minimálbér kétszerese után kapnád a tgyást és a gyedet. Ha elkezdesz alacsony bérrel dolgozni, akkor azután ennek arányában járnak az ellátások
Szakbarbár 2007. 11. 19. 09:58Ügyes voltál, hogy szüneteltetett munkanélküli mellett igényelted a gyest, ellenkező esetben nem jött volna össze az előzetes biztosításod a ketteske utáni gyedhez. Annyit azért megjegyeznék, hogy a tgyást már a -28. naptól tudod kérni, ez több, mint az álláskeresési járadék és így megmaradnak későbbre ezek a járadékos napok. A tgyást és a gyedet a munkaügyi központ által kiállított foglalkoztatói igazolással a lakhely szerinti egészségbiztosítási pénztárnál fogod tudni igényelni. Mindkét ellátás alapja az a régi átlagkereset, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz, amit az álláskeresési járadékhoz megállapítottak. Erről kaptál egy számítást, ha ott 138.000-nél többet látsz, akkor az indulás évében maximális lesz a gyeded.
Szakbarbár 2007. 11. 19. 09:58Kinél véd a felmondási tilalom továbbra is, ha a munkáltató jogutód nélkül megszűnt? Ha jól értem, amit írsz és nem keverednek fogalmak, akkor a munkaviszonyod a munkáltató jogutód nélküli megszűnésével megszűnt, azóta passzív jogon kapod a gyedet, aktuális biztosításod nincs és az előzetes biztosításod sem ketyeg azóta. A munkaviszonyt csak megszüntetni nem lehet a védettség miatt, de "magától" megszűnhet és ha a cégnek vége, akkor ez történik.
Az előzetes biztosításod rendben van így is, mert az elmúlt 2 évben van közel másfél éved és csak fél év kell, viszont a másik jogosultsági feltétellel, az aktuális biztosítással nem rendelkezel. Ehhez szülés előtt le kéne mondani a gyedet, álláskeresési járadékot kellene igényelni és ezt szüneteltetve jogosult lehetnél megint tgyásra és gyedre. Ha ezt már nem tudnád meglépni, akkor egyeskével a gyedet hagyd kifutni, utána jöhet az álláskeresési járadék, ahonnan ha nem akarod, hogy zaklassanak, akkor menj vissza gyesre mindegy, hogy melyik gyermekkel, a kicsi 169 napos korától pedig igényeld meg a gyedet. Egyeske gyed vége és ketteske 168napos kora között tehát csak gyesen vagy munkanélkülin lehetsz, ha ketteskével elmulasztod a tgyást megigényelni, mert nem tudsz addig biztosításba kerülni, de utána még menthető a helyzet.
Szakbarbár 2007. 11. 16. 14:01Egy 2008-ban induló táppénz előtt lenne 15 munkanap betegszabid, ami naptári napban 19 vagy 21, ez bérezett napnak számít, és mivel a teljes 2008-ra is jár a szabadság, akár előre is ki lehet adni. Ezekkel és az eddig felhalmozott szabival nagyjából az van, amit Te is számoltál, hogy nem egész 2 hónapot kellene még dolgozni az áhított 180 naphoz. Ha így teszel, korlátlan tgyásod és maximális gyeded lesz. Ha mégsem léped meg, a gyeded akkor is maximális lesz, mert a maximáilis gyed alapja a minimálbér kétszerese, 180-nál kevesebb (akár 0) bérezett nappal, magas bérrel pedig ugyanez, tehát a kezdés évében így is maximális lenne a gyedet, annyi, hogy utána nem emelkedne az újévben havi párezret. Ha nem mész táppénzre, akkor a gyes maradhat a tgyás kezdetéig. Ha mégis így alakulna, hogy táppénzre mész, és gondolom, hogy ez akkor lesz, ha mégsem mennél vissza 2 hónapra ténylegesen dolgozni, akkor viszont a gyest le kéne mondani és át kéne adni apukának vagy nagyszülőnek, mert a gyes melletti munka utáni táppénz szabályai kedvezőtlenek, célszerűbb simán csak a táppénzt igényelni, mert azt úgy a kedvezőbb, általános szabályok alapján állapítják meg.
Szakbarbár 2007. 11. 16. 14:01Egészségbiztosítási ellátásnak csak a pénzbeli egészségbiztosítási járulék köteles jövedelem az alapja, ez pedig csak a bér. 2008-ban induló táppénz és tgyás alapja az utolsó 180 bérezett nap lenne, 2009-ben induló gyedé pedig a teljes 2008-as bérezett időszak (ami csak véletlenül ugyanígy majdnem pont 180 nap, ha jövőre szülsz és nem létesítesz újabb munkaviszonyt) A munkaviszony megszűnése után 45 nap passzív táppénzre mehetnél, a 10 hónap munkával 2 hónap álláskeresési segélyre lennél jogosult. Ha a passzív táppénz alatt, tehát aug. közepéig szülnél, vagy utána a segély folyósításának ideje alatt, akkor járna a tgyás és a gyed, előbbi esetben viszont a gyed csak akkor, ha azelőtt megigényelnéd a segélyt, mert passzív táppénzbe szülve csak a passzív tgyás jár "automatikusan", a gyedhez már biztosításba kell kerülni.
Szakbarbár 2007. 11. 16. 14:01Legújabb információim szerint (APEH Tájékoztatási Osztálytól - mert a járulékfizetés, ami itt a központi elem, az ő illetékeségük - , szóban kapott válasz), ha szünetel a hallgatói jogviszony, mert passzív féléven vagy, akkor sem kell a pénzbeli ellátásokat megalapozó pénzbeli egészségbiztosítási járulékot megfizetni, mert a nappali tagozatos státusz a beiratkozástól a diplomáig vagy a hallgatók nyilvántartásából való törlésig tart és ez számít, a szünetelésnek pedig nincs jelentősége. Tekintve, hogy kaptam már ezzel ellentétes választ is, írásban, de csak az egyik megyei APEH-tól és akkor, amikor még nem volt egységes álláspont, mert még nagyon friss volt a téma (januárban, amikor ez a szabály bejött), nem tudok biztosat mondani, illetve csak azt, hogyha megszűnik a hallgatói jogviszony, akkor hajrá, akkor érdemes megfinanszírozni a bejelentést, egyébként viszont nem biztos, hogy profitálsz abból, hogy ilyen sok járulékot megfizetsz-megfizettetsz magad után.
Szakbarbár 2007. 11. 16. 14:01Ezzel a bérrel teljesen mindegy, hogy a gyes alatt vagy a gyes vége után kiadott szabadságok ideje alatt szülsz, vagy esetleg úgy, hogy gyes, majd szabadság, ezután pedig munka vagy táppénz (utóbbinál ajánlott minél több szabadság előtte, ellensúlyozandó a 80%-os, átlaglehúzó betegszabit a táppénz előtt). Mind a 4 esetben az akkor aktuális béred után (mert azt majd emelni kell, ha közben a többiekét is emelték) kapod a következő tgyást és gyedet. Csak akkor van különbség a 4 variáció között, de ott is csak 1 esetben, ha minimálbér kétszeresénél több a bér.
Szakbarbár 2007. 11. 16. 14:01Az alanyi jogon járó gyesre leszel jogosult szüléstől, ha addig nem létesítesz munkaviszonyt - amit nagyon javasolok valami ismerősnél, 2 hónap munka után végig táppénzen lehetnél és utána még tgyás és gyed is járna, ráadásul addig is meg lenne oldva a jogosultságod. Ha nem így lesz, akkor az egészségügyi szolgáltatásért pedig fizetni kell, az eltartott hozzátartozói jogcím áprilistól megszűnt. Az APEH-nál tudsz bejelentkezni egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésére, ez idén havi 5.895 Ft-ot jelent, jövőre várhatóan valamivel kevesebbet.
Szakbarbár 2007. 11. 16. 14:01Ha hamarabb jöttél volna, alkalmi munkavállalói kiskönyv kiváltásával havi 15 nappal lehetett volna késleltetni a segély végét és ha sikerült volna április 3-ig kitolni, ami a legkorábbi időpont, hogy tgyásra jogosult legyél, akkor a segély folyósítása alatt szülve járt volna a tgyás és a gyed is. Most már viszont ehhez nincs elég időd, úgyhogy most már csak olyat tudok mondani, ha tgyásra és gyedre pályázol, hogy be kéne jelentkezni valahova kb. 2 hónapra, utána 45 nap passzív táppénz és innen viszsa segélyre, hogy szüléskor még tartson. Így sem vagyok benne biztos, úgyhogy ezt feltétlenül kérdezd meg, hogy ebben az esetben a segély igénybe nem vett részét később még folyósítják. Járadékkal így van, de a segélynél nem tudom. Ha nem léped meg, akkor az alanyi jogon járó gyest fogod kapni és egy rövid ideig még az egészségügyi szolgáltatási járulékot is fizetned kell, mert nem lesz semmilyen jogviszonyod.
Szakbarbár 2007. 11. 16. 14:01A tgyás és a gyed biztosítás alapján járó ellátások. Biztosítás a munkaviszony és az egyéb járulékfizetéssel járó jogviszony, a nappali tagozat legfeljebb az egyik jogosultsági feltételbe számított volna be, de az is csak akkor, ha 1 évnél tovább tartott. Ha jól értem, gyakorlatilag egyetlen napot sem dolgoztál még életedben, ellenben legalább 10 éve veszed fel a szolgálati időt és egészségügyi ellátásra jogosultságot biztosító (mások ezért komoly pénzeket fizetnek) gyeseket. Naponta kellene hálát adni a sorsnak és a kormányoknak, hogy van ez a lehetőség az egyéb támogatásokról, családi pótlék, egyszeri anyasági támogatás, nem is beszélve. Nem látom be, hogy mégis miért, vagy mi alapján kellene abból a költségvetésből ennél is több támogatást kapnod, amelyikhez eddig egyetlen forinttal sem járultál még hozzá. Egyébként aki tgyásra és gyedre jogosult, az is csak 6 hónapra visszamenőleg igényelheti.
Szakbarbár 2007. 11. 16. 14:01Korlátlan tgyáshoz legalább 180 bérezett nap kellene, amibe a táppénz nem számít bele. A gyeded mindenképpen maximális, bármit csinálsz is.
Szakbarbár 2007. 11. 13. 10:05Gyed mellett - hivatalosan - semmilyen jogviszonyban, semmilyen kevés pénzért, semmilyen kevés időben nem lehet dolgozni. Gyes mellett 1 éves kor után lehet, ha a gyes és a 2 órás munka több lenne, mint a gyed, akkor érdemes 2 órában visszamenni, ha kevesebb, akkor nem, vagy legalábbis nem hivatalosan.
Szakbarbár 2007. 11. 13. 10:05A munkáltatónak és a munkavállalónak egymás felé együttműködési kötelezettsége van, úgyhogy be kell jelenteni neki a terhességet, pl. hogy az ehhez kapcsolódó kedvezményeket alkalmazni tudja, pl. felmondási tilalom, távolléti díj az orvosi vizsgálatok miatti hiányzásra. Az első trimeszter a vízválasztó, utána igencsak illik már bejelenteni a terhességet, a kötelezettségen kívül a tisztesség is így kívánja, hiszen a munkáltatónak fel kell rá készülnie, hogy néhány évig nem számíthat a munkádra és azt másképpen kell megoldania. 2008-ban induló ellátás alapja a 2007-es átlag, ha esetleg itt táppénzen lennél, az nem számít bele, mert egyik ellátás nem alapja a másiknak, csak a bér számít bele az átlagba. A béreddel maximális gyedre számíthatsz, ez jövőre kb. nettó 79.000 Ft lesz, előtte a tgyás 168 napig mindenképpen és sokkal több, a megadott adatokból csak ennyit tudok erről mondani. A kisokos c. összeállításban részletesen olvashatsz a biztosítás alapján az első 2 évben járó tgyásról és gyedről és az alanyi jogon járó egyszeri anyasági támogatásról (jelenleg nettó 61.043 Ft), családi pótléktól (most nettó 11.700) és (gyed után igényelve 2-3 év között járó) gyesről, ami idén nettó 24.824 Ft. Az igénylés módjáról is találsz itt infót.
Szakbarbár 2007. 11. 13. 10:05Díjazás nélkül lehet dolgozni, úgyhogy ellátás oldalról nincs gond, de ha számlák, szerződések, bevallások aláírásánál többről van szó és a menetlevél erre enged következtetni, akkor az a személyes közreműködésedet támasztja alá, aminek az esetén viszont a járulékokat meg kell fizetni. Szerintem kisebb gond van belőle (sőt nem is értem, hogy miért az), ha marad minden úgy, ahogy van.
Szakbarbár 2007. 11. 13. 10:05Hogy több után megéri-e, ahhoz órákat lehetne számolni, különböző variációkat kipróbálni, erre nem vállalkozom, még fizetni sem tudnál annyit, hogy vállalkozzam rá, mert borzasztó aprólékos és időigényes, de hogy minimálbér kétszerese után megéri megfizetni, az egészen biztos, mert erre viszont készültek számítások. Ráadásul akár az egész terhességet is táppénzen tölthetnéd és előtte elég lenne nagyon rövid időszakban minimálbér kétszeresét elérő járulékalapot lejárulkolni, mert a jogosultság feltételeivel bőven rendelkezel, így csak tényleges jövedelmet kell produkálni, azt meg bármilyen rövid időben elég. Ha 180-nál kevesebb bérezett napod lesz minimálbér kétszeresét elérő átlaggal, akkor a következő tgyás és gyed alapja a 180-nál kevesebb napi átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.
Szakbarbár 2007. 11. 13. 10:05