|
Kérdezz-felelek
Jelenleg táppénzen vagyok a szülésig, viszont szívesen tanulnék valamit, mivel a szülésig még bőven van időm.
Az egészségem miatt dolgozni már nem tudok, viszont tanulni még lenne energiám.
Úgy gondoltam a gyerkőc 1 éves korától folytatnám majd a sulit tovább.Megtehetem én ezt?
Úgy értem szabad-e táppénz, csed, gyed, gyes alatt tanuló jogviszonyt létesíteni, illetve mikortól?
Ütközik ez bármilyen jogi akadályba?
Válaszát előre is köszönöm!
6 éve dolgozok egy cégnél ,ahol az alválalkozó legalább félévente cserélődik.A TB -nél eddig be voltunk jelentve ugytudom mert azt meg szoktam kérdezni ,csak nem bíztos ,hogy napra pontossan folyamatossan. Viszont az adóhivatalnál egyik cégnél igen ,másiknál nem. Munkaszerződést azt mindig kaptunk,azzal tudnám igazolni a folyamatos munkaviszonyt. Szeretnénk kisbabát ,és ha van pár nap kiesésem esetleg akkor megkapom -e a támogatásokat ,vagy esetleg kevesebbet? Befolyásolja-e az adózás is , a TB - jutatásokat ?
Előre is köszönöm válaszát. Kati.
A kormányhivatal az előzetes biztosítást, amiből 2 éven belül 1 év az egyik jogosultsági feltétel csedhez, gyedhez, az OEP-es adatbázisából vizsgálja, illetve a munkáltató csatolja az igényhez a tb kiskönyv másolatát.
2018.02 hó elejére várom gyermekem. 2016.10.01.-én kezdtem el dolgozni, 2017.03.01-el váltottam munkahelyet, ahol azóta is dolgozom. Előtte passzív jogon GYED-en voltam, ami idén márciusban járt le. Mindezek mellett 2015.11. hó óta vagyok társas vállalkozó.
A kérdésem az lenne, hogy a két munkaviszonyom után jár e nekem CSED és GYED majd. Társas vállalkozóként nem jár, azt tudom, mert nem járulékoztam (GYED mellett nem vettem fel jövedelmet, utána pedig 36 órát meghaladó munkaviszony miatt)
Köszönöm!
CS.
A munkaviszonyodból egyértelműen jogosult vagy mindenre, mert 2 éven belül van 1 év előzetes biztosításod - ennek nem kell egy helyen, de még csak folyamatos biztosításokból sem meglennie. Ha a béred alapján nem lenne maximális a gyed, akkor eddig az összegig kiegészül a társas vállalkozóként igényelt gyeddel.
2013.01.04. óta határozatlan idejű munkaszerződésem van, fizetésem bruttó 320ezer Ft.
Kislányom 2016.06.15-én született, akkortól cseden, majd 2016.11.30-tól (max) gyeden vagyok 2018.06.15-ig.
Második gyermekünket várjuk, a szülés várható időpontja: 2018.04.06.
Terveink szerint bejelentjük a terhességet és a fizetés nélküli szabadságot megszakítva ki szeretném venni a szabadságaimat, ez nagyjából 32-33 nap. Ezt követően várhatóan táppénzre fogok menni a szülésig.
1. Számít-e a táppénz összege szempontjából, hogy csak 1 vagy az összes bent lévő szabit kiveszem? Fizetésemelés nem volt, de várható, hogy esetleg munkaszerződést akarnak módosítani, kevesebb fizuért. Ez lehetséges terhesség alatt?
2. E-mailben elég bejelenteni a fizetés nélküli szabi megszakítását?
3. A bejelentéstől számítva max. 30 napon belül kell elkezdenie kiadni?
4. Ha bármi történne ketteskével, akkor bejelenthetem, hogy folytatom egyeskével a fizetés nélküli szabit?
5. Jól tudom, hogy ketteskével a csed és a gyed is mindenképp egyeske ellátásaival azonosak lesznek?
Előre is köszönöm megtisztelő válaszát!
Elvileg bármilyen jognyilatkozatot lehet közölni e-mailben is, csak nehézkes annak a bizonyítása, hogy el tudta-e olvasni a munkáltató, úgyhogy inkább a személyes átvételt vagy tértivevényes levelet javasolnék. Mt. 133. § (2) A fizetés nélküli szabadság a munkavállaló által megjelölt időpontban, de legkorábban a szabadság megszüntetésére irányuló jognyilatkozat közlésétől számított harmincadik napon szűnik meg.Ezután kell elkezdeni kiadni a szabadságot.
Egyeske 3 éves koráig bármikor igényelhetsz újra fizetés nélküli szabadságot.
Ha nem dolgozol legalább 120 napot, ami alatt magasabb a béred, mint az előző csed előtt, akkor az általános szabályok szerint a következő csed alapja kevesebb lenne (a gyed az összes létező esetben maximális), de ilyenkor bejön a szakzsargonban kedvezményszabálynak nevezett rendelkezés, ami szerint a következő csed alapja annyi lesz, mint az előző volt.
Gyermekem 2017. október 05-én lesz 2 éves, és korábbi munkahelyemre visszaszeretnék menni dolgozni. Köztisztviselő vagyok a II. besorolás 9. sz. fizetési fokozatba. (Tudomásom szerint alapszabadság:25 nap + 8 pótszabadság, és két gyermekemre 4 nap) 2015.10.05-től 2016.03.20-ig kaptam a CSED-et. 2016.03.21-2017.10.05-ig GYED-et. Kérdésem az lenne, ha munkába állok mennyi szabadság jár.
Jelenleg még első gyermekemmel - aki októberben lesz 3 éves- gyes-en vagyok. Eredeti megbeszélés szerint október 1-el mennék vissza dolgozni, 6 órában korábbi munkahelyemre, ahol több mint 10 éve, 8 órában, határozatlan idejű szerződéssel dolgozom. Szóbeli egyeztetés alapján a felgyülemlett szabadságokat még október 1 előtt kivenném (ha jól sejtem már most el kellene ehhez kezdenem kivenni).
Viszont ismét terhes vagyok, a szülés várható időpontja 2018.március eleje. Munkahelyemen a 12. hét előtt nem szeretném bejelenteni. Várhatóan veszélyeztetett terhes leszek.
Kérdésem az lenne, hogy rosszabbul járok (táppénz, csed, gyed) tekintetében, ha még nem jelentem be és aláírom a 6 órás szerződésmódosítást?
A felgyült szabadságokat 6 vagy 8 órás munkabérrel kötelesek kifizetni?
Ha mégsem lennék veszélyeztetett terhes és a szülésig pár hónapra visszamegyek dolgozni rosszabbul járok?
Amig nem jelentem be a terhességet írásban védett vagyok, vagy elküdhetnek?
Megtisztelő válaszát előre is nagyon köszönöm!
Üdvözlettel:
Bea
Jelenleg első gyermekemmel vagyok gyes-en. Október végén jár le a gyes, gyermekem akkor lesz 3 éves. Eredeti megbeszélés szerint október 1-el mennék vissza dolgozni 6 órában a munkahelyemre, ahol korábban 8 órában, határozatlan idejű szerződéssel több mint 10 éve dolgozom. Főnökömmel azt beszéltük meg, hogy a szabadságokat előtte venném ki, (tehát ha jól gondolom már most el kellene kezdeni azok kivétét.)
Viszont úgy alakult, hogy megint terhes lettem. 2018 március elejére van kiírva a várható szülés időpontja.
Tanácstalan vagyok, mert a 12 hét előtt nem szeretném bejelenteni (ez szeptember eleje). Nagy valószínűséggel a nőgyógyász nem fog engedni dolgozni, veszélyeztetett terhesség miatt.
Kérdésem az lenne, hogy rosszabbul járok (táppénz, csed, gyed tekintetében), ha a terhesség bejelentése előtt aláírom a 6 órás szerződésmódosítást?
A felgyülemlett szabadságokat ez esetben a 6 vagy a 8 órára fizetik ki?
Amíg nem jelentem be a terhességet addig védett vagyok, vagy felmondhatnak nekem?
Ha mégsem lennék veszélyeztetett terhes és októberrel visszamennék 6 órában dolgozni a szülésig - rosszabbul járnék?
Megtisztelő válaszát előre is nagyon köszönöm!
Üdvözlettel:
Bea
A szabadságra a szabadság időpontjában érvényes bér jár, tehát attól függ, hogy a 6 vagy a 8 órás, hogy mikortól módosul a szerződés. Úgy lenne korrekt, ha csak a tényleges munkába állástól változna a bér.
A babázás csak addig felmondási védelem, amíg otthon babázol. Ha dolgozol, akkor nem. A terhesség onnantól kezdve biztosít védelmet, hogy bejelented, de ezt megteheted akár a felmondás átvételekor is.
2014 március 9-én született a kisfiam, ekkor az első munkahelyemen 2009 óta álltam folyamatos alkalmazásban. 2017.február 19-ei dátummal mondtam fel a munkaviszonyomat, de a kisfiam születése óta TGYÁS-on, GYED-en, majd GYES-en voltam.
2017 február 20-án kezdődött a jelenlegi munkahelyemen a munkaviszonyom. 2017. július 6 óta veszélyeztetett terhesség miatt táppénzen vagyok. 2018 március 8-ára várható a második gyermekünk érkezése. A munkáltatóm nagyon rendes, mert habár hat hónapos a próbaidőm, arról tájékoztatott, hogy nem szüntetik meg a munkaviszonyomat. Tehát a gyermek születésekor is biztosított leszek. A kérdésem az lenne, hogy ezen körülmények mellett jogosult leszek CSED-re, GYED-re? Amennyiben igen, annak az alapja a szerződés szerinti bérem lesz? 137 naptári napot dolgoztam itt, és sajnos egészségügyi okok miatt nem lesz lehetőségem többre.
Köszönöm a választ előre is!
Gyermekem 2015.12.09-én született. Veszélyeztetett terhesként táppénzen voltam a babavárás alatt. Határozatlan idejű munkaszerződésem van 15 éve dolgozom a munkáltatómnál. A munkabérem 166000 Ft volt. Jelenleg tervezzük a kistestvért. A besorolási béremet 2017.01.01től 200000 ft emelték. Kérdésem, hogy érdemes-e visszamennem dolgozni, hogy magasabb legyen a 2. gyermekeknél a gyed???
Jelenleg várom az első gyermekemet egyedülállóként, február 8-ra vagyok kiírva. Egyetemistaként most szeptemberben kellene elkezdeni a 3. évemet az egyetemen nappali tagozaton. Mellette részmunkaidős vagyok 1 éve, mert egyedül élek saját házamban azaz önfenntartó vagyok. Ezelőtt diákmunkás voltam 5 évig. A szülés utáni otthon töltött idő alatt szeretném befejezni az egyetemet, de szeretnék passziváltatni 2 félévet most, mert rettentően fáradékony és szétszórt vagyok. Természetesen ez idő alatt folytatnám a részmunkaidős állásomat. Szeretném a segítségedet kérni, hogy ez esetben milyen támogatásra számíthatok az otthon töltött idő alatt, számíthatok-e Diplomás GYED-re vagy a részmunkaidős állásom alapján fogják kiszámolni a nekem járó GYED-et? Milyen lehetőségeim vannak?
Előre is köszönöm a válaszát!
Meg még egy olyan kérdésem is lenne, ha otthon munkahelyet létesítek, de határozott idejű szerződést, és ekközben leszek terhes, mi történik? Jogosult leszek a születendő gyermek után az ellátásokra?
Előre is köszönöm a segítséget! Tisztelettel: Némethné Petróczy Nikoletta🙂
21 hónapos ikreimmel vagyok GYEDen. Július 4-én elhunyt az egyéni vállalkozó munkaadóm. Kilépő papírokat,TB kiskönyvet azóta sem kaptunk. Mi a teendőn az üggyel kapcsolatban. Nekem kell bejelenteni a munkaltatóm halálát, a munkahelyem megszűnését? GYEDet az ikrek 3 éves koráig kapok?az éveim a nyugdíjhoz számolódnak? Szükségem lesz a Gyed után a kilépő papírokra? Kihez fordulhatok ezügyben? Köszönöm!Üdvözletzel, Gizzus
Jelenleg második gyermekemet várom (szül.vár.időpont:2017.09.19.), most időarányos szabadságomat töltöm július 31-ig. Utána táppénzre mennék szeptember 19-ig. Más táppénzes időszakom ebben az évben nem volt. Januárban fizetésemelést kaptam, ez gondolom befolyásolja a CSED összegét is. Milyen időszakra fogják számolni a 180 napos időszakot? ez átnyúlik a 2016-os évre is? Ön szerint érdemes végig táppénzen maradni, vagy igényeljem előbb a CSEDET? Válaszát előre is köszönöm!
2015. szeptemberében született meg a fiam, jelenleg gyeden vagyok vele. A munkaviszonyom határozott idejű volt, a gyed folyósítása alatt, 2016.03.31-én megszűnt. Ismét várandós vagyok, 2018. januárjára várom a következő gyermeket.
Kérdésem: hol kell igényelnem születés után a csedet, illetve gyedet, és mi alapján számítják majd? (a korábbi ellátásnak megfelelő összegben kapom majd?)
Válaszát előre is köszönöm.
Azzal a kéréssel fordulok önökhöz, hogy jelenleg GYED-en lévő kismama vagyok. Kislányom most 1,5 éves.
A cég ahol dolgoztam kényszertörlés alá került majd törölve lett. (erről semmi jelzést nem kaptam csak a ceginfót szereztem róla tudomást). Majd az OEP-en megnézve láttam hogy természetesen a biztosítási jogviszonyom is megszűnt. Ismételten várandós lettem, és most nincs hova visszamenni dolgozni. A kérdésem, hogy ilyen esetben hogyan számolódik majd a CSED és a GYED -em? Mit kéne tennem hogy kapjak egyáltalán. Illetve akkor attól függetlenül hogy még itthon vagyok a kicsivel fizessem magam után a TB-t?
Köszönöm a segítséget.
Csodálom, hogy ilyen hamar törölve lett a cég, nekem még az elrendelést elérni is közel egy év volt több esetben és amik folyamatban vannak, azok közül van, amelyik másfél éve fut és még mindig nincs vége. Azt sem értem, hogy ki és mi alapján zárta le a jogviszonyodat. Érdemes lenne utánanézni, hogy pontosan mi van ezzel a céggel. De igazából korábban kellett volna nézegetni a cegkozlony.hu-t, lehetett volna kérni bérgarancia biztos kirendelését, aki nemcsak papírokat, de pénzt is intézett volna, a bérgarancia alapból kaphattál volna végkielégítést, szabadságmegváltást, ha igazán jól csináltad volna, még felmondási időre járó bért is.
Köszönöm szépen a gyors válaszát a korábban küldött, 114888. számú kérdésemre. Ezzel kapcsolatban szeretnék még egy dolgot kérdezni.
Jelenlegi munkaviszonyom november 4-ével megszűnik (szeptember 1-től szeretnék táppénzre menni, egyébként 2,5 éve dolgozok ennél a cégnél, de 4 havonta hosszabbítják a szerződést - ez alapján 365 napon át biztosított voltam), a csedet csak január 23-tól tudom majd igényelni.
Korábbi válaszában javasolta, hogy megoldás lehet egy másik munkaviszony. Ha november 5-től bejelentene egy másik vállalkozó 3 hónapra 161.000 Ft-os bérrel, amiből mondjuk 1 hónapot dolgoznék, utána táppénzen lennék, akkor ez alapján járna nekem a csed és a gyed? Ha ez járható út, akkor miből számolják, ebből a szerződés szerinti bérből, vagyis a csed és a gyed ennek a 161000 Ft-nak a 70%-a lehet?
Előre is köszönöm a segítségét!
3 havi 161.000-ből is a szerződés szerinti 161.000 az átlag, filléres különbségek lehetnek (3*161.000/92 nem egyenlő 161.000/30), de gyakorlatilag ugyanaz a vége.
Jelenleg cseden vagyok. Tervezünk 3 éven belül még egy babát, de nem tudjuk még, hogy mikor fog összejönni. A terv, hogy vele táppénz a 12. héttől, majd csed, gyed.
Kérdésem, hogy a szülési szabadság végén a fizetés nélküli szabadság igénybe vételét be kell jelenteni vagy ez nem kötelező?
Ha be kell jelenteni, akkor időtartamot is meg kell adni (pl. a gyermek 3 éves koráig)?
Mi van ha megadjuk az időtartamot a gyermek 3. éves koráig és ez időtartam vége előtt lesz ismét az áldott állapot és szeretnék táppénzre menni? Csak bejelentjük majd 30 nappal korábban a kívánt táppénz időpontjától, hogy megszakítom a fizetés nélküli szabadságom és annyi? 31. naptól már táppénzen is vagyok? Jogosan kérdezi, reklamálja majd a munkáltató, hogy hiszen azt jeleztük, hogy később, a 3. év végén lesz a fiz. nélküli szabi vége!? Ilyenkor mi a helyes váalsz? Azt tudom, hogy egy nap szabit minimum vegyek ki, hogy mellette kaphassam a gyedet, gyest! Mi a tanácsa, hogy járjunk el?
Másik kérdésem a szabadság kiszámolással kapcsolatos.
Hogyan lehet számolni táppénz, szülési szabadság és fiz. nélküli szabadság alatt a gyermekek után járó pótszabadsággal? Ha pl. 2017 első felében táppénz volt és a második félévben szülési szabadság lesz, akkor két gyerek után (aki a táppénz alatt nem született még meg) 4 nap plusz jár? A fiz. nélküli szabadság 2018-ban lesz (az első félév után jár szabadság azt tudom), de ugyanúgy megkapom arra az évre is 4 plusz napot? Vagy ezt is időarányosan számolják?
Kell a születés után a munkáltató felé igénybejelentő a gyerekek utáni pótszabadság igénybevételéről vagy ez automatikus és a munkáltató számol vele kérés nélkül is?
Köszönettel, Anyuka
Szabadság a ledolgozott időre, táppénzre, csedre, gyed első 6 hónapjára jár. Meg kell nézni, hogy egy évben hány ilyen nap volt, ezt elosztani 365-tel és megszorozni az alapszabadság+életkori szabadság+gyermekek utáni pótszabadság együttes napjaival. Vagyis mindhárom időarányosan jár.
Ne akard kipróbálni, hogy számol-e vele magától a munkáltató, mert semmi nem kötelezi rá. Inkább igényeld meg!
A segítségét szeretném kérni az alábbi dologgal kapcsolatban: 2018. február 12-ére vagyok kiírva első gyermekemmel. Jelenleg határozott idejű szerződéssel dolgozok egy cégnél már 2,5 éve, a szerződésem november 4-én lejár. Szeptembertől szeretnék táppénzre menni. Abban kérném a segítségét, hogy megoldást találjak arra, hogy jogosult legyek a csedre és a gyedre.
Megpróbálom megkérni a munkáltatómat (bár erre nem sok esélyt látok), hogy hosszabbítsa meg a szerződésemet 3 hónappal (február 4-ig), és akkor ha a szülés előtt 28 nappal igényelhetném a csedet. A kérdés az, hogy ebben az esetben jogosult leszek-e majd a gyedre is, és azt miből fogják számolni.
A másik megoldás lehet, ha elmegyek álláskeresésire, és onnan csedre, itt viszont szintén nem tudom, hogy akkor utána a gyedet kaphatom-e, mivel akkor a jogviszony már ebben az esetben sem fog fennállni. Ha ez a lehetőség marad, akkor az álláskeresési járadék 70 %-a lesz a csed és a gyed?
Segítségét előre is köszönöm!
Üdvözlettel: Mónika
Ha a járadék folyósítása alatt indul a csed, akkor ennek és a gyednek - azt is kaphatod - legfeljebb a minimálbér az alapja és ugyanúgy csak ezzel a babával biztosítod be az ellátásokat. Legfeljebb a minimálbér az alap, ezt úgy értsd, hogy alacsony bérből kevesebb is lehet, magas bérből viszont semmiképp sem lesz több .
A megoldás egy másik munkaviszony lenne vagy egy egyéni vállalkozás.
Első gyermekünk 2015.09. hónapban született. Feleségem részmunkaidőben dolgozik, keresete alacsony, ezért GYES-t igényelt a gyermekünk hat hónapos koráig. Aztán én GYED-et igényeltem munka mellett. Ez 2017.09. hónapban jár le, viszont közben 2017.07. hónap vége körül várható a kistestvér születése. Úgy olvastam, hogy mindkét gyermekünkre igényelhetünk GYED-et és/vagy GYES-t, viszont csak az egyik szülő teheti ezt meg. Ezért úgy gondoltuk, hogy az első gyermekünk GYED-ének lejárta után 2017.09. hónaptól igényel két GYES-t feleségem a második gyermekünk 6 hónapos koráig. Aztán én igényelnék GYES-t az első gyermekünkre, GYED-et pedig a másodikra. Így második gyermekünk várható születésétől 2017.07. hónap végétől az első GYED-ének lejártáig 2017.09. hónapig a második gyermekre nem kapunk sem GYES-t sem GYED-et.
Jól gondoljuk a fentieket, hogy ennél kedvezőbb megoldás nincs?
Amennyiben az igénylésünk alapján várhatóan 2018.01. hónap végétől GYEDET folyósítanak a második gyermekre, akkor 2017.10.31 előtti 180 nap munkáltató által befizetett TB-járulékból számítják a GYED összegét?
A befizetéseket összeadják és osztják 180-al? Kérdezem ezt főképp ebben az időszakban kapott egyszeri jutalom miatt.
Köszönöm válaszát!