Kérdezz-felelek
2016.02.22-én született gyermekemmel jelenleg GYED-en vagyok, és terveztem lassan visszatérni dolgozni, ámde a sors úgy hozta, hogy 2018. 07.27-re a következő babánkat várom.
Kérdésem, hogyha mégsem sikerülne visszamennem dolgozni, akkor milyen összegű CSED-re és GYED-re számíthatok a második gyerek után?
A szülés előtt bruttó 630.000, jelenleg pedig bruttó 670.000 forint a besorolásik bérem (bár utóbbi egyelőre csak papíron létezik, mert GYED alatt emelték).
Az első gyermek előtt február közepéig dolgoztam.
Ha táppénzre mennék, az változtatna? az hogyan számítódik?
Nagyon köszönöm előre is a válaszát
A táppénz nem befolyásol semmit. A táppézed maximális lenne, naponta a minmálbér kétszeresének a 30-ada. A héten valakinek részletesen írtam arról, hogy miért javasolt táppénz előtt legalább 1 nap szabadságot kivenni, keresd meg, mert Neked is érdekes. Szakbarbár 2017. 11. 23. 18:28
Egy ismerősömnek 2016.05.07-én született meg első gyermeke. 2016.05.01-től kérte a CSED-et a szülés várható időpontja alapján, jelenleg GYED-en van. Ügyvéd (egyéni vállalkozó tbj. szerint), ezért 2016.05.08-tól szünetelteti az ügyvédi tevékenységét, ezáltal a biztosítási jogviszonya is szünetel. (Ezt azért kellett megtenni, hogy a kamarai tagdíjat, biztosítást ne kelljen fizetni.) A GYED-et így passzív jogon kapja.
Párjával 2019. májusára tervezik második gyermeküket. Vissza kell jelentkeznie a Kamarába, hogy legyen biztosítási jogviszonya? Egyáltalán mikortól kellene visszajelentkezni (mikortól kell biztosítási jogviszonynak lennie), hogy jogosult legyen a második gyermek után CSED-re, GYED-re? Milyen jövedelem lenne ez alapján a CSED, GYED alapja, ha a szülésig nem dolgozik. Táppénzre hogy lenne jogosult, mivel az első gyermeknél is veszélyeztetett terhes volt?
A második gyermek esetén jogosult lenne ugyanolyan összegű CSED-re, GYED-re mint az első után, annak ellenére, hogy szünetelt a biztosítása? Vagy kell-e neki valamekkora összegű jövedelem után járulékot fizetni és mikortól, hogy jogosult legyen a két ellátásra?
Elnézést kérek a sok kérdés miatt, de nagyon sokrétű az eset.
Köszönettel:
Megigényeltem a CSED-et 28 nappal a szülés várható időpontja előtt. A munkáltatóm jelezte, hogy ha megszültem, akkor a kórházban töltött napokról kiadott igazolást, majd vigyem be, mert azokra a napokra nem CSED fog járni, hanem táppénz...és majd utána újra kell igényelni a CSED-et. Valóban így van ez, vagy semmi teendőm nem lesz a kórházi napok miatt?
Válaszát előre is köszönöm!
Legyen szép napja!
Jelenleg Gyeden vagyok a kisfiammal 2018.03.23-ig, ès terhes vagyok a második gyermekünkkel,aki előreláthatólag júliusban fog megszületni.
A jelenlegi GYED lejártát követően kaphatok táppènzt a várandósságomra vonatkozóan?
A táppènzzel egyidejűleg kaphatok GYES-t a nagyobbik gyermekem után?
A táppènz összege befolyásolja a második gyermekem után igènyelhető CSED ès GYED összegèt, vagy ugyanazt az összeget megkapom mint az első gyermekem után? (munkahelyem nem változott)
Olyat lehet, hogy a jelenlegi GYED megszünêse után kiveszem a felhalmozott szabadságot? Hogy járnèk jobban, ha kiveszem a szabikat vagy ha táppènzre megyek? A munkáltató kirúghat ezen idők alatt(szabi, táppènz, csed, gyed, gyes), valamint terhesen?
Válaszàt köszönöm!
Egyik ellátás nem alapja a másiknak, ellátás pedig csak járulékköteles jövedelemből számolódik, úgyhogy legalább két oka van annak, amiért a táppénz nem befolyásol semmit.
A terhesség felmondási tilalom.
Az, hogy hogyan járnál jobban, 1 nap vagy sok nap szabadsággal, függ attól, hogy mennyi most a béred, illetve, mennyi volt az előző csed alapja. Az biztos, hogy csak ugyanolyan és jobb helyzet van, tehát a következő csed és gyed alapja vagy ugyanannyi lesz, mint az előző csedé volt, vagy több. Szakbarbár 2017. 11. 21. 16:33
Az alábbiakban szeretnék segítséget kéni.
Kislányom 2018.02.23-án lesz 3 éves, ez idáig kapom utána a Gyest. Kiderült, hogy 2018.06. hóban várható második gyermekem születése.
2013.04.22-től köztiszviselőként dolgozom, munkabérem br. 437.900 Ft volt.
Kérdésem az lenne, hogy mik a lehetőségeim, anyagilag hogyan járnék a legjobban? Visszamenni dolgozni nem tudok.
Köszönöm válaszát!
Ha még idén táppénzre mennél, akkor a táppénzed lényegesen több lenne, mintha csak jövőre kezdődik. Szakbarbár 2017. 11. 20. 15:08
Jelenleg gyesen vagyok a kisfiammal aki januárban lesz 3 éves, fizetés nélküli szabadságon vagyok a munkaviszonyom 2013.04.01-én kezdődött, a munkabér végig 2015.01.19-ig bruttó 300ezer Ft volt. Most derült ki hogy útban van a második baba, várhatóan 2018.06. hóban születik. Visszameni nem tudok dolgozni. Hogy járok jobban, ha lejár a gyes egyből táppénz vagy vegyem ki a szabikat kb 25 nap és utána táppénz, ilyenkor mi a táppénz alapja? illetve ilyen esetben táppénz után miből számolják a TGYÁSt és a GYEDET? Nagyon szépen köszönöm előre is válaszát!
2016.07.01-től munkaviszonyban állok egy kft-nél. Eljöttem veszélyeztetett terhesség miatt Tp-re 2017.03.20-án. Közben a Kft-nél tulajdonos és ügyvezető váltás történet. 2017.07.18-án megszülhetett a gyermekem. A munkáltatóm azóta sem hajlandó beadni sem a Tp igénylésemet sem a Csed igénylést, hiába kerestem meg őket többször ezzel a kéréssel. Szeretném megtudni,hogy ilyen esetben hova tudok fordulni segítségért, hisz két hónapos gyermekemmel jövedelem nélkül maradtunk. Válaszát előre is köszönöm.
Érdeklődnék, hogy az alábbi esetekben milyen típusú és összegű ellátásokra számíthatok 4. gyermekem után, akit 2018. augusztusra vagy szeptemberre tervezünk.
Adatok: munkaviszonyom 2005.09.05-től folyamatos, utolsó bruttó bérem 272.500 Ft volt. 2012.07.19-én megszülettek ikerlányaim, 2014.07.20 – 2015.03.01-ig Gyesen voltam, majd 2015.03.02 – 2015.08.09-ig táppénzt kaptam. 2015.08.10-én megszületett 3. kislányom, vele vagyok itthon jelenleg Gyesen 2018.08.10-ig.
1. lehetőség:
Marad a mostani (2005-ös) munkaviszonyom, és a 4. baba még 2018.08.10. előtt megszületik.
2. lehetőség:
Marad a mostani (2005-ös) munkaviszonyom, és a 4. baba 2018.08.10. után, szeptemberben születik.
3. lehetőség:
2017.10.09 – 2018.09.18. időszakra egy (kjt) határozott idejű munkaviszonyt ajánlottak fel, 6 hónapos próbaidővel, bruttó 266.000 Ft-os bérrel. Ha a próbaidő alatt kiderül, hogy terhes vagyok, felmondhatnak?
Ha a határozott idejű munkaviszony lejár még a szülés előtt, de egy ismerős bejelentene 2018.09.19-től 4 órás munkaviszonnyal a minimálbér feléért, akkor milyen összegű ellátásokra számíthatok?
Válaszát előre is köszönöm!
2. Végeredményét illetően ugyanez, csak itt lehet, hogy lesz valamennyi béred szabadságból, ha ez legalább 30 nap, akkor az ebből számított átlaghoz és nem a szerződés szerinti bérhez hasonlítjá az előző csed alapját, hogy a kettő közül a magasabbat állapítsák meg.
3. Próbaidő alatt nincs felmondási tilalom, de jogszerűen a terhesség miatt nem mondhatnak fel, vagyis ha bár nem kéne, de mégis ezzel indokolják vagy tudod bizonyítani, hogy a terhesség zavarta a munkáltatót, akkor ha bírósághoz fordulsz és ezt kéred, helyreállítják a munkaviszonyt.
A 3. verziónál nem írtad, hogy a jelenlegi helyen megszűnne-e a munkaviszonyod. Ha igen, akkor nem teszek hozzá semmit az előzőhöz. Ha nem, akkor amíg nincs 365 napod a párhuzamosan fennálló jogviszonyban is, addig eleve nem vagy jogosult innen csedre, gyedre, csak a régi jogviszonyból kaphatod ezeket Szakbarbár 2017. 09. 27. 19:37
Július eleje óta táppénzen vagyok, jövő márciusra várom a kisbabánkat, már nem megyek vissza dolgozni a szülésig. Az lenne a kérdésem a CSED, GYED ellátások alapjául szolgáló jövedelemmel kapcsolatban, hogyha csak a 120 napos időszakom van meg (mert az év első időszakában egy hetet voltam táppénzen), akkor az ellátások alapjába az április, május, június, július hónapban kifizetett bérek és jutalmak összege számít bele?
A másik kérdésem, hogyha a táppénz időszaka alatt augusztusban fizették ki egy jutalmamat számomra, akkor a fentieken kívül annak összege is beszámítandó az ellátás alapjába?
Május hónapban projektértékelői jogviszonyból is származott jövedelmem, esetleg az is beszámíthat?
Köszönöm a segítséget.
A következő dologgal kapcsolatban szeretném a segítségét kérni:
2015. október 1-től kértem a határozatlan idejű, teljes munkaidős kinevezésem módosítását 4 órásra, mert a gyed mellett visszamentem dolgozni, a második gyermekem 1 éves kora után. Ez a gyermek szeptemberben fogja betölteni a 3. évét.
2017. június 5-én megszületett a 3. babánk, tehát a módosított, részmunkaidőből jöttem el szülni.
Most az a gond, hogy senki sem tudja, hogy a kinevezésemet vissza kell-e állítani az eredeti, 8 órásba.
A Kjt. 23./B paragrafusa szerint a munkáltatónak vissza kell állítani az eredeti munkaidőt legkésőbb, amikor a gyermek betölti a 3. életévét, amikor kértem a részmunkaidős foglalkoztatást, akkor is ebben állapodtunk meg a benyújtott kérelmem alapján.
Szeretném a segítségét kérni ebben a kérdésben, mert egyszerűen sehol sem kapok erre választ, visszamódosítható-e csed alatt a kinevezés. Nyugdíj szempontjából nincs jelentősége, de nem tudom, hogy valami miatt lehet-e ebből problémám, ha 4 órásban ragadok.
A törvény erről az esetről nem rendelkezik, viszont ha a másik oldalról nézem a dolgot, ha felvesznek valakit helyettesítéssel, akkor is csak vissza kell állítani először, és úgy hirdethetik meg az állást. (most másképp oldották meg a helyettesítésemet, egyelőre nem hirdették meg az állást)
Segítségét előre is köszönöm!
2015.02.15-én 5 év után közös megegyezéssel eljöttem a munkahelyemről. Álláskeresési járadék alatt kiderült h babát várok, a te tanácsodra egy ismerősöm bejelentett a cégéhez, majd táppénzre mentem gyermekem születéséig 2015.11.15-ig. Most Gyeden vagyok (maximális gyedet kapom), közben második gyermekemmel vagyok várandós. A szülés várható időpontja 2018.03.01.
Mit tanácsolsz, mit tegyek? Nem tiszta hogy mikor kell akár egy napra is visszamenni dolgozni és mikor nem? November közepétől már csak Gyes-t fogok kapni. Vissza kell mennem "dolgozni" valamennyi időre,hogy jogosult legyek a Csedre és a gyedre? Táppénzre mehetek? Ha igen, akkor a Gyes kezdetekor menjek táppénzre és úgy többet kapok? Ugye én fizetem a járulékokat, a táppénz munkáltatót terhelő részét is, nem mindegy mennyit fizetek be és mennyit kapok.
Előre is köszönöm válaszod!
Ha akár a gyed alatt, akár utána kiveszel pár nap szabadságot, akkor utána az aktuálisan futó ellátás mellé kaphatod még az aktuális béredből számolódó táppénzt is, de a bruttó táppénz harmadát rá fogják terhelni a munkáltatóra, amit végső soron Neked kell megfizetni, de még így is üzlet. Szakbarbár 2017. 09. 22. 08:41
Jelenlegi munkahelyemen 2016. 09. 15-től vagyok. Ez év júliusában terhes lettem 3. gyermekünkkel. Azonban sajnálatos módon múlt héten elvesztettük a babát. Szeptember 30-ig még táppénzen vagyok de nem szeretnék visszamenni jelenlegi munkahelyemre. 2 hónap múlva újra próbálkozhatunk a babaprojektel.
Kérdésem az lenne hogy az új munkahelyemen is 180 bérezett nappal kell rendelkeznem a következő Csed, Gyed megállapításához? Mert ugye a jogosultságom megvan már a jelenlegi munkaviszonyból, csak a jövedelmet nem fogják majd innen figyelembe venni?
Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Üdv.: Brigi
Jelenleg gyed-en vagyok 2016.03.07-én született második gyermekemmel. 2000-től folyamatos munkaviszonyom van, nemrég 161.000Ft-ra emelték az alapbérem. 2018.májusára várjuk a harmadik gyermeket. Mivel 2018 márciusától gyes-en leszek, érdekelne hogy járhatnék jobban, ha táppénzre megyek, illetve ha szabadságra. A harmadik gyermekre mennyi lenne a csed, gyed összege. Hálás köszönettel: Anita
Július eleje óta táppénzen vagyok, jövő márciusra várom a kisbabánkat. Az lenne a kérdésem elsősorban, hogy a CSED, GYED, GYESE ellátások alapjául milyen jövedelmet vesznek alapul, ha már nem megyek vissza dolgozni a szülésig, és továbbra is táppénzen maradok? (Mert a táppénz nem alapja.) Jelenlegi munkahelyemen dolgozok folyamatosan 10 éve. Júliusig bért és jutalmat is kaptam. Mindkettő számít?
A második kérdésem az lenne, hogy abban az esetben ha esetleg október-november-decemberben dolgoznék ismét, ez miként befolyásolja a fent hivatkozott ellátások alapját? Rosszabbul járnék-e.
Előre is köszönöm a választ.
A második kérdésem az lenne, hogy abban az esetben ha esetleg október-november-decemberben dolgoznék ismét, ez miként befolyásolja a fent hivatkozott ellátások alapját? Rosszabbul járnék-e.
Ha ugyanannyi lenne a béred az év hátralévő részében, mint júniusig volt, akkor az átlag nem változik, mert bejön a számlálóba a 3 év végi hónap, kikerül belőle a július előtti 3, ezzel elvileg ugyanott vagy. Ha a jutalom az év elején volt, akkor kevesebbre jöhet ki az átlag, ha a táppénz előtti 3 hónapban, akkor nem változik. Szakbarbár 2017. 09. 21. 11:40
Jelenleg gyes mellett dolgozom, 2 éves kislányom családi napközibe jár. A kérdésem az lenne, ha megbetegszik, gyes mellett elmehetek-e vele gyápra, ill. amennyiben én betegednék meg, igényelhetek-e táppénzt?
Válaszát előre is köszönöm.
Ebtv. 39. § (2) Az, aki ugyanazon gyermek jogán egyidejűleg gyermekgondozást segítő ellátásra, gyermeknevelési támogatásra (a továbbiakban együtt: gyermekgondozási támogatás) és az (1) bekezdés szerinti ellátásokra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe, kivéve azt a személyt, aki gyermekgondozási támogatás, illetve gyermekgondozási díj igénybevétele mellett munkát vállal és keresőképtelenségére tekintettel táppénzre vagy baleseti táppénzre jogosult. Szakbarbár 2017. 09. 21. 11:35
Jelenleg GYED-en vagyok 1,5 éves ikreimmel és december 30-ára vagyok kiírva a 3. babánkkal. Szeretném a gyerekeket a kistesó megérkezése előtt alkalmanként elvinni bölcsibe/családi napközibe, hogy amennyiben majd nagyon nehéz lenne a 3 gyerekkel itthon egyedül, már ne akkor kelljen beszoktatni őket. Úgy tudom, ha nincs aktív munkaviszonyom, és bölcsődébe íratom őket, elvesztem a GYEDet. Van esetleg valamilyen lehetőség arra, hogy továbbra is kapjam a GYED-et? Ismerősöktől hallottam, hogy ha táppénzre mennék a munkahelyemről a 3. babával, akkor az megoldás lenne, és nyilván a táppénz összege is jól jönne. Próbáltam érdeklődni a munkahelyemen, közel egy hónap után a következő választ kaptam:
"Mint Munkáltató kötelesek vagyunk visszavenni a kismamákat aktív állományba, amennyiben 30 nappal a visszatérés előtt értesítést kapunk erről a szándékról.
Szeretnénk azonban felhívni a figyelmedet rá, hogy amennyiben a visszatérés kizárólag 1 napra korlátozódik, felmerülhet a gyanú, hogy ez a GYED és a táppénz szabályainak megkerülésére irányul, és így ez a Btk 395.§-a szerint (“Társadalombiztosítási, szociális vagy más jóléti juttatással visszaélés”) bűncselekményének minősülhet.
Kérünk, hogy a fentiek ismeretében jelezd számunkra, ha valóban szeretnél újra munkába állni nálunk."
Valóban bűncselekményt követnék el, amennyiben így mennék el táppénzre? Jól gondolom, hogy a bölcsi-GYED kérdés csak a 3.baba megszületéséig/a CSED igényléséig oldódna meg ilyen módon? Meg tudom valahogy tartani a GYED-et szülés után, bölcsi mellett?
Válaszát előre is köszönöm!
Jogszabály adta lehetőséggel élni nem bűncselekmény. Társadalombiztosítási csalás pl. az lenne, ha nem lennél keresőképtelen és ennek ellenére írna ki az orvos táppénzre, na akkor mind a ketten csalnátok. Nem kifizetőhelyen dolgozó kismamáknak ellátást megállapító kormányhivatal is minden további nélkül megállapítja a gyed mellé a táppénzt ilyen esetben, csak abban van vita a megyék között, hogy kell-e egyáltalán 1 nap szabadság a táppénz elég, vagy elegendő, ha le van mondva a fizetés nélküli szabadság.
Ha a munkáltató nem kifizetőhely, akkor egyáltalán ne foglalkozz azzal a butasággal, amivel vagy a cég költségét akarják csökkenteni - a táppénz 1/3-át a munkáltató fizet - vagy egyszerűen csak nem tetszik valakinek, hogy a két ellátásod több, mint az ő fizetése, vagy mint az az összeg, amit szerinte kapjon a kismama. Ha kifizetőhely, akkor pedig mondd, hogy utasítsák el a táppénzigényedet határozatban azzal az indokkal, hogy szerintük társadalombiztosítási csalást követsz el, ha erre fellebbezel, akkor a kormányhivatal jár el az ügyben és majd helyreteszi a kifizetőhelyet.
Szakbarbár 2017. 08. 29. 08:37
Azzal kapcsolatban érdeklődnék, hogy a kislányom 2016.04.27-én született, előtte volt két év biztosítási jogviszonyom. 2017.08.07-től visszamentem dolgozni mivel párommal felváltva tudunk a kislányunkra vigyázni, tehát nem kell bölcsibe adni. 2017.08.01-tő párom veszi igénybe a gyed-et és úgy döntöttünk hogy a 2.gyerkőc kb. januárban megfogann és kb. 2018.03.01-től eljönnék táppénzre és itthon lennék a kislányunkkal terhességem alatt. A kérdésem az lenne, ha így alakulna a történet akkor a 2. gyerkőc születése után mekkora összegű ellátások járnának úgy, hogy 2016.12.31-ig br.129 000 volt a bérem 2017.01.01-től pedig br. 161 000.
Válaszát előre is köszönöm!
Születéskor járó 5 nap apaszabadság és az egy gyermek után járó évi plusz szabadságokról érdeklődnék.
Várhatóan egy hónap múlva fog szülni párom, és a kérdésem az lenne, hogy az 5 nap születési szabadság kivételére közvetlenül a szülés napjától van-e lehetőségem? Olvastam hogy a munkáltatónál be kell mutatni a születési kivonatot, de ez akkor még nyilván nincs meg. Mit lehet tenni ez ügyben, milyen dokumentumokra van szükség?
A másik kérdésem, hogy az éves +2 nap pótszabadságra és az 5 nap születéskor járó szabadságra egyáltalán jogosult vagyok-e, ha a párommal bejelentés nélkül lakunk közös albérletben, az állandó lakcímünk azonban eltér? Nem vagyunk házasok, de az apasági nyilatkozatot már megcsináltuk.
Köszönöm előre is!
Zoltán
A szabadság az apai státuszhoz kapcsolódik, meg ahhoz, hogy ténylegesen a saját háztartásodban neveld a gyermeket. Erről nyilatkozni kell. A jogalkotó pontosan tudja, hogy az emberek nagy része nem ott él valójában, ahol a bejelentett lakóhelye van... Szakbarbár 2017. 08. 24. 10:56
Jelenleg Gyed-en vagyok 2017-03-13-án született gyermekemmel. Előtte 11 év folyamatos munkaviszonyom volt, 2017.01.03 és 2017.03.12 között táppénzen voltam. 2016-ban a bruttó bérem 129.000 Ft volt, 2017.-től 161.000 Ft, de ekkor már csak 1 napot dolgoztam. Jelenleg úgy tervezzük, hogy a gyed lejárata után a gyes ideje alatt jöhet a kistestvér. Ebben az esetben elmennék újra táppénzre. A kérdésem az lenne, hogy ilyenkor táppénzre jogosult vagyok-e? A táppénz és a gyest folyósítják-e együtt? Valamint a második gyer mek születésénél jogosult leszek-e csed-re és gyed-re, és ezeknek az összege hogyan alakulhat?
A másik fontos kérdésem az lenne, hogy mi történik akkor ha időközben felszámolják a munkáltatómat? A két gyerek között nem szeretnék visszamenni dolgozni egy másik helyre, ilyenkor milyen lehetőségeim vannak, hogy ne maradjak ellátás nélkül?
Segítségét, válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel: Ibolya
Ha megszűnne alattad a cég, akkor pár napig tudsz vállalkozó lenni, onnan visszamész babázni és máris van egy aktuálisan fennálló jogviszonyod - ahonnan ráadásul több lehet az ellátások alapja. Szakbarbár 2017. 08. 24. 10:37