|
Kérdezz-felelek
Első kisfiam 2010.02.05.-én született. Szülni teljes állásból mentem, majd Tgyásra, gyedre, 2011. 02-tól pedig gyesre. Ezt a jogviszonyomat 2013. 02-ban szüntettem meg.
Gyes mellett két, egyenként havi 30 órás jogviszonyom volt, mindkettő 2011 februárjától. 2013.02. óta, amikor a gyesem lejárt a két, egyenként havi 30 órás statusomból ugyanazon munkahelyeken két, egyenként heti 20 órás jogviszony lett. Tekintettel arra, hogy korábbi állásomból 2013. februárban kiléptem, ettől kezdve az egyik heti 20 órás jogviszonyom lett a főállásom.
2013.10.-ben megszületett második gyermekem.
Azt szeretném kérdezni, hogy ilyen esetben is a tavalyi jövedelmem alapján kell-e a tgyást számítani (tavaly nem dolgoztam 180 napot, bár a jogviszonyom 2011 óta folyamatos, fő munkahelyem 2013 februárjában változott)
A tgyás alapjában a gyes összege beleszámít-e ?
Valóban a szülés előtti 180 nap jövedelme alapján fogják a gyedemet számítani?
szíves segítségét előre is köszönöm:LőrinczI.
Ezt így általánosságban tudom csak mondani, mert nem értem - a részletekből pont az ellenkezőjét veszem ki - hogy mitől nem volt 180 bérzett napod tavaly. Gyesen már nem voltál, terhes még nem voltál, hogy táppénzen lettél volna, más okot nem említettél, ami miatt nem dolgoztál volna.
Nagyon káoszos ez a történet, onnan kezdve, hogy gyes mellett 2 db 30 órás munkaviszonyod volt. 1 db lehetett volna...
Párommal 2 éves kisfiunk mellé újabb babát várunk 2014. közepére, párom december végén "fut ki" a gyedből, első gyermekünk megszületését megelőzően folyamatos munkaviszonnyal rendelkezett, igen magas jövedelemmel. Kérdésem: van-e értelme a (nőgyógyász által felajánlott) táppénz választásának, hogy ne az igen alacsony összegű gyes járjon januártól páromnak? Annak számítási alapja a korábbi bére lesz? (Az Ebtv. 48. § 5. bekezdéséből én ezt olvasom ki.) Milyen időbeli bejelentési kötelezettséggel jár ez a munkaadó felé? Megakadályozhatja-e ezt bármilyen módon a munkaadó vagy kötheti-e bármihez? Még fontos lenne számunkra: táppénzről a várandósság végén lemondhat-e, hogy a tgyás időszakot megelőzően ahhoz alapot képző jövedelmet szerezzen? Előre is köszönöm megtisztelő válaszát.
Ha eleve csak a gyedhez kért fizetés nélküli szabadságot, vagy ez egyáltalán nem lett lepapírozva, akkor a munkáltatót nem fogja váratlanul érni, hogy táppénzre megy. Ha 3 évre kért fizetés nélkülit, akkor meg megmondja, hogy él az ellátások közötti választás jogával és ugyan gyesre ment volna, de most, hogy jogosult lett táppénzre, ezt választja. Ez a Ebtv-ben biztosított joga, ennek a gyakorlása max nem tetszhet a munkáltatónak, de ezen kívül nem tud mit tenni vele.
A következő tgyás és gyed alapja bármit csinál is, hacsak nem dolgozik 180 napot, mindenképpen a minimálbér kétszerese.
2013. májusáig 7 éves kislányom után emelt összegű családi pótlékban és GYES-ben részesültem.Még ugyanebben a hónapban benyújtottam a szakorvos által kiállított új igazolást a területileg illetékes MÁK-hoz,de ezt a kérelmemet az új törvénymódosításra hivatkozva az Államkincstár elutasította.Ezen döntés ellen 2013. június 25-én fellebbeztem,de határozatot még a mai nem kaptam.Telefonon illetve személyesen már többször érdeklődtem az ügyfélszolgálatnál,de a válasz szinte mindig ugyanaz volt;legyek türelemmel.November 28-án ismételten felhívtam az ügyfélszolgálatot,akkor az ügyintéző Hölgy újból felvette az adataimat és megígérte megsürgeti az ügyemet,mivel a felterjesztéshez ( a felterjesztés július 4-én történt ) számítva 30 napon belül választ kellett volna kapnom.Ez a sürgetés olyannyira "sikerült",hogy már a decemberi normál összegű családi pótlék sem érkezett meg a bankszámlámra.Emiatt a mai napon újfent telefonáltam,és újabb adatfelvétel után közölték,még mindig nincs határozat,de megígérték,hogy még a héten utalják az elmaradt családi pótlékot.Kérdésem a következő lenne,mit tehetnék,illetve mire hivatkozhatnék,hogy ügyemben végre határozat szülessék?A munkahelyem szerint a fellebbezésemtől függetlenül kapnom kellett volna egy GYES megszüntető határozatot is,de sajnos még ez sem érkezett meg.Valóban így van?Válaszát előre is köszönöm!Üdvüzlettel:Judit
Mondhatnék olyanokat, hogy fordulj ehhez meg ahhoz, akár az ombudsmanhoz is levélben, de ezeknek csak sokára lenne eredménye. Itt drasztikusabb megoldásra van szükség. Rájuk küldeni egy oknyomozó tv stábot, pl. Házon kívül, vagy letáborozni az ügyfélszolgálaton, egymás után húzni a sorszámokat és több tucatszor elmondani ugyanazt, hozzátéve, hogy addig nem jössz el, amíg nem történik valamilyen érdemi lépés.
Azt szeretném megkérdezni,hogy hogyan létezik az,hogy munkanélküli vagyok egy éve már és rendezve van a tb jogviszonyom?Sajnos csak most tudtam meg,hogy be kellett volna mennem a helyi önkormányzathoz és kérni,hogy fizessék helyettem,mivel nagyon is rászoruló vagyok!Visszamenőleg ha büntetést küldenek,sajnos kifizetni sem tudom,mivel 2 gyermeket nevelek egyedül és munkanélküli vagyok,a család segít megélni.....szülők,nagyszülők. A másik pedig az,hogyha kiderül,hogy tényleg büntetés lesz belőle,az nem is az én hibám,mivel az egészségügyi pénztárnak kellett volna ezt tudnia/látnia!
A jegyző nem fogja visszamenőleg megállapítani az egészségügyi szolgáltatásra jogosultságodat. A kieső időszakra Tőled fogja várni a NAV a járulékot - már ha bejelentkezel rá. Elképzelhető, hogy nem lesz belőle gond, ha nem variálsz visszamenőleg. Ha igen, akkor rengeteg papír benyújtása mllett a NAV-tól lehet kérni, hogy engedje el a tartozást méltányosságból.
Tudtad, hogy tenni kéne valamit, de nem léptél, úgyhogy nem csak a korábbi munkáltató mulasztásáról van szó, hanem a Tiedről is. Az egészségbiztosító teljesen vétlen.
2013.10.23.-án szültem. Tavaly gyes mellett két, havi 30 órás mellékállások volt. Mindkét jogviszonyom 2011 óta foyamatos.
Ilyen esetben a gyes ill. mindkét állásból származó jövedelmem beleszámít-e a tgyás számításakor?
Akkor is a tavalyi év jövedelme számít a tgyás számításakor, ha tavaly a gyes mellett nem dolgoztam le a 180 napot, és idén februárban kiléptem az előző munkahelyemről ,ahonnan előzőleg szülni mentem, és magasabb óraszámban kezdtem dolgozni jelenlegi főállásombani?
Idén februárban lejárt az előző gyesem, azóta két fél állásom van. Szülni éves szabadságról mentem. Melyik időszak jövedelméből fogják a gyedemet számítani?
Szíves segítségét előre is köszönöm.LőrinczI.
Első gyermekem 2012.01.12-én született. A szülés előtt 5 évet folyamatosan dolgoztam bérem bruttó 170e Ft. Jelenleg GYED-en vagyok. Második gyermekemet 2014.02.17-re várom. A GYED lejár 2014.01.12-én, de a másodikkal TGYÁS-ra csak 2014.01.20-tól tudok menni, így 7 napom hiányzik a GYED és a TGYÁS között.
A kérdésem az lenne hogy a második után kapott TYGYÁS és GYED szempontjából számít-e hogy arra a 7 napra GYEST, táppénzt, vagy szabadságot kérek? Számít-e hogy a második után a TGYÁS-t a szülés napjától vagy előtte 28 nappal igénylem?
Ha szabadságot kérek vagy táppénzre megyek arra a 7 napra, akkor úgy tudom hogy azt 1 hónappal előbb be kell jelenteni a munkáltatónak hogy vissza kívánok menni dolgozni.
Igényelhetem-e az első után a GYES-t, a második után kapott TGYÁS és GYED mellett? Ha igen, mikortól?
Válaszát előre is köszönöm!
A legegyszerűbb gyest igényelni január 13-tól, mert ez utána mehet folyamatosan 2015.01.13-ig, hiszen jövőre két babával is kaphatsz párhuzamosan különböző ellátásokat. Az egyeske után kapott gyes mellé 01.20-tól meg tudod igényelni a tgyást, majd a gyedet.
Várom válaszát.
Ria
Az alábbiakban szeretném a segítségedet kérni:
Jelenleg 1. gyermekemmel vagyok gyeden- 2014 áprilisig. Második gyerkőcöt 2014. júl 5.körülre várjuk.
7éve folyamatos munkaviszonyban állok ugyanannál a korrekt cégnél. Fizum br. 300ezer körül volt.
Az új szabályozásoknak köszönhetően értelemszerűen szeretném a lehető legtöbb jövedelmet megkapni (lakáscsere kell pár hónapon belül, nem férünk már), mit tanácsolsz? Jan 1-vel menjek vissza szabira, majd táppénzre? A táppénz így beleszámít a 180 napos Tgyás jogosultság megszerzésébe, vagy mindenképp csak a maximált összegű tgyást és gyedet kaphatom? Járhatok bárhogy is rosszabbul, ha visszamegyek dolgozni - vagyis táppénzre ( az előzővel is veszélyeztetett voltam sajnos az 5 hótól).
Ha maradok itthon gyesen is, akkor mi alapján számolják a tgyásomat/gyedemet majd jövőre?
köszönöm előre is
Csilla
Ha a cég korrekt, akkor legyél Te is az. A táppénz valamelyest több, mint a gyed, de sokkal macerásabb - nem jár autömatikusan, folyamatosan, minidig csak annyit kapsz,amennyiről igazolást adtál le - és a munkáltatónak költséget jelent. Úgyhogy egyszerűbb és korrektebb, ha csak a gyed végétől mész táppénre.
Kislányom 2012.11.08.án született.A kérdésem az lenne,hogy melyik az a legkésőbbi időpont, amikor még megszülethet úgy a kis tesó, hogy kapjak tgyást?
Pl.: ha 2015.11.06.án születne(lányom 3 éves kora előtt 2 nappal),akkor is jogosult vagyok tgyásra és gyedre is? Vagy csak akkor,ha 2 éves koráig születik meg?8 órás minimálbérre vagyok bejelentve,és előre láthatóan munkaviszonyom marad is.
Köszönöm válaszát előre is!
1. Vagy addigra terhes vagy és táppénzre mész, ezután járni fog a tgyás és a gyed (és a táppénz nem fogja hátrányosan befolyásolni az összegüket). Tehát ha legalább terhes vagy a gyes végén, akkor nem lesz gond a tgyással és a gyeddel.
2. Ha nem leszel terhes és visszamész dolgzni, akkor előbb-utóbb innen mész szülni, megintcsak nincs gond az ellátásokkal.
3. Ha nem leszel terhes és nem mész vissza dolgozni, akkor ha nem találsz másik munkát, akkor veszélybe kerülhet a tgyás és a gyed.
Szülési szabadságon vagyok 2. gyermekemmel 2013.09.30-óta, bruttó bejelentett bérem :162700 forint. Ennek 70%-át kapom, ami 113890 forint. Kérdésem az lenne, ebben az esetben a családi adókedvezmény már benne van, vagy azt hogyan számítják? Én mindig azt hittem a tgyással, gyeddel együtt utalják, vagy is abba van kalkulálva, de most elbizonytalanodtam, mert akkor szerintem 114890 forintot kellett volna kapnom. Válaszát előre is köszönöm!
1 hónapja szültem. Párommal nem esküdtünk meg, nem terveztük a babát sem. Kapcsolatunk hol ilyen, hol olyan. A babát a nevére vette, elismerte az apaságot. 1 hete megint visszaköltözött a szüleihez, korábban is volt, hogy elköltözött aztán visszajött. A gyermeket nagyon szereti, köztünk vannak néha viták, veszekedések. Én a baba születése előtt kb. 1 évet dolgoztam a minimálbérre voltam bejelentve. Most a családi pótlékot, mint egyedülállóként igényeltem. A gyermek utáni adókedvezményt a maximális mértékig igénybe tudom-e venni, - ha igen mikortól és meddig - vagy célszerű lenne, hogy az apja vegye igénybe (Ő viszonylag jól keres) és az így járó pénzt odaadja minden hónapban? Lehetséges-e így, egyáltalán hogyan lenne a legjobb, hogy kihasználjuk az állami támogatást? Mindkét szülő igénybe veheti-e az adókedvezményt? Élettársként sem vagyunk bejegyezve, viszont ha anyagilag így járnánk jobban, akkor érdemes lenne elgondolkodni azon, hogy valami törvényes módon is egymáshoz tartozzunk ebben a se veled sem nélküled kapcsolatban. Számít-e, hogy az apa az anyja lakására van-e bejelentve mint lakos, vagy a mienkére? Milyen megoldás van arra nézve, hogy anyagilag jól járjunk?
Köszönettel: Ildi
Ha a menet közben megszűnt munkaviszony miatt nem jár a tgyás és a gyed, akkor csak az alanyi jogon járó gyesre vagy jogosult, ez adómentes, így nem lehet belőle adókedvezményt érvényesíteni. Ekkor jön be apuka a képbe, de csak akkor, ha együtt éltek, mert ha külön él, akkor nem veheti igénybe a családi kedvezményt, mivel ehhez a saját háztartásban nevelt gyermek a feltétel. Ha együtt éltek, akkor viszont nem vagy egyedülálló a családi pótlékhoz...
Kérdésem a következő lenne.
Be vagyok jelentve a munkahelyemen amit a NAV ügyfélkapun le is ellenőriztem csak szerintem a munkáltatóm nagyon sok befizetéssel el van maradva. Akár évekkel is. Ugyan mi minden elszámolást megkapunk csak éppen ő nem fizeti a járulékokat.
Ez azt jelenti hogy ezek az évek nekem el vesznek? Hiába vagyok bejelentve.
Vagy ez a munkáltatom sara és rajta kell behajtania az államnak?
Csak az egyéni és társas vállalkozó jogosultságát érinti a hátralék, mert ő saját maga idézte elő a tartozást, a vétlen alkalmazottat semmilyen hátrány nem éri.
A családi adókedvezménnyel kapcsolatban szeretnék kérdezni . 3 gyermekem van eddig élettársi kapcsolatban éltem a két kisebbik gyermekem édesapjával most viszont összeházasodtunk a kérdés az lenne hogy a velünk egy háztartásban nevelt de nem közös gyerköc után a mint férj igényelheti-e a párom a továbbiakban az adókedvezmény ? vagyis 3 gyermekre hogyan lehet ezt megoldani ebben a formában? Mindketten dolgozunk bár én csak 4 órában Bruttó 57 ezer a Párom pedig 8 órában bruttó 170 500 ft Mire számithatok? Válaszod előre is köszönöm!
2013 júniusában fejeztem be a technikusi szakképzésemet, előtte ugyanabba a szakközépiskolába jártam, munkaviszonyom nem volt. most vagyok 22. hetes terhes, és teljesen belezavarodtam, hogy mi az ami jár nekem, mi az ami nem, és hogy milyen összegek. jelenleg munkanélkülin vagyok, de semmilyen pénzt nem kapok, csak az önkormányzat fizeti a tb-t. Tudna nekem segíteni abban, hogy tudjak előre legalább nagyjából számolni tudjak a leendő pénzzel? Előre is köszönöm
A családi pótlék 12.200 Ft, ha egyedülállónak minősülsz, akkor 13.700 Ft.
a húgom 2013.06.18-án szült. A szülés előtti két évben 16,5 hónapon át minimálbérrel volt alkalmazott, aztán 1 hónap álláskeresési segély kapott, végül 2012. dec 10-től a szülésig (6,5 hónap) 370e Ft volt a bruttó bére. A GYÁS-t a szülés napjától igényelte, a GYÁS összegét a 2012-es jövedelme alapján számolták, ezért elég alacsony összeg jött ki. Mindjárt lejár a GYÁS, mehetne GYED-re, de közben kiderült, hogy újra terhes, a második baba 2014. júniusra várható. A kérdés az, hogy jó-e az, ha GYED-re megy, vagy legyen inkább egy darabig jövedelme még 2013 folyamán (pl. azért, hogy meglegyen 2013-ban a 180 jövedelem), vagy 2014-ben a szülésig? El lehetne azt valahogy érni, hogy a magas, 2013-as jövedelme alapján kapja a következő gyerek után a GYÁS-t és majd a GYED-et is? Ha nem, akkor tehet-e bármi egyebet azért, hogy a jelenleginél magasabb összegű GYÁS-t, és GYED-et kapjon a következő baba után?
Előre is köszönöm a választ!
BB
A következő tgyás alapja a 2014-es minimálbér kétszerese lesz, ha 2013 eleje és a tgyás kezdete között nincs legalább 180 bérezett nap - ha nem sok hiányzik, akkor emiatt mindenképpen érdemes "pótolni". 180-nál kevesebb bérezett nappal a gyed a kezdés évében maximális, de nem emelkedik a következő években.
Ha lesz 180 bérezett napja, akkor a tgyás korlátlan,a gyed pedig minden évben maximális.
2012. decemberben született meg a kisfiúnk, akivel jelenleg itthon vagyok GYED-en. Br. 253.000 Ft volt a fizetésem, határozatlan idejű munkaszerződéssel. Szeretnénk 2. gyermeket a 2014-es évben. Kérdésem az lenne, hogy a gyed extra lehetővé teszi-e azt, hogy egyszerre mindkét gyermekem után megkaphassam majd a gyed-et illetve a gyes-t? A 2. gyermekem után is kapnék tgyást, miközben kapnám az első után a gyedet? Ha igen ez a tgyás mekkora összegű lenne? Illetve a 2. gyermekem után mekkora összegű gyed-re lennék jogosult? Kaphatnám ugyanazt mint a jelenlegi gyermekem utáni br. 137.200 Ft-ot?
Előre is köszönöm válaszukat!
0 bérezett nappal a következő tgyás és gyed alapja a minimálbér kétszerese, vagyis lehet még egy maximális gyeded. Annyi, hogy csak a kezdés évében lesz maximális, utána nem emelkedik,mert csak a legalább 180 bérezett napból megállapított gyedek emelkednek év elején a minimálbér változásával.
Családi adókedvezménnyel kapcsolatban tenném fel kérdésemet.
Élettársammal (nem vagyunk házasok) most várjuk második közös gyermekünket, illetve élettársam előző kapcsolatából született kiskorú gyermeket is a háztartásban közösen neveljük.
Ez esetben hogyan alakul a családi adókedvezmények igénybevételének lehetősége a terhesség 91. napjától terjedő időszakra, illetve a gyermek megszületése után?
Előre is köszönöm válaszát.
A terhesség időszakára csak férj veheti igénybe, élettárs nem, illetve ő majd csak visszamenőleg. Tehát a magzat után, a szülés hónapját megelőző hónap végéig csak Te veheted igénybe a családi kedvezményt, de ha nem tudnád vagy nem akarnád, akkor a bevallásban visszamenőleg apuka is igényelheti majd.
Ha ketteske megszületik, akkor pedig az lesz, hogy mindenki azután veheti igénybe a kedvezményt, akinek a vér szerinti szülője és mindegyik gyermek csak egyvalakinél vehető figyelembe. 3 verzió van:
- anya 1, apa 2
- apa 1, anya 2
- apa 3
A két közös gyermek utáni kedvezmény megosztható.
Ha a párod bruttója több, mint 187.500 Ft, akkor célszerű 3. verziót választani, mert 3 gyermek után lényegesen több a kedvezmény, mint 2+1 után.
A családi pótléknál ugyanígy célszerű eljárni. Itt konkrétan számszerűsíthető az előny - 48.000 vs 38.800 -, a családi kedvezménynél nem, mert ez a bértől is függ, de családi szinten mindenképpen jobban jártok az ajánlott megoldással.
Szakbarbár
tegnap, 17:52
Tovább pontosítanám a kérdésem:
Páromnak és nekem is havonta 20 e ft feletti szja fizetési kötelezettségünk van év közben 1-1 gyermek után vettük igénybe az adókedvezményt, ami nettó 10-10 e ft. Hogyan tudnánk maximalizálni az igénybe vehető kedvezményt a bevallás elkészítésekor?
Ha utólag az apa is igénybe veheti a 91. napos magzatra, akkor ő a bevallásban már 3 gyermek után jogosult az adókedvezményre, ami havi 99 e ft, de ezt nem tudja kimeríteni, megoszthatja velem, hogy mindkettőnk szja-ját vissza lehessen teljes egészében igényelni?
Illetve a gyermek megszületése után akkor neki kell év elején mind3 gyermekre kérnie a kedvezményt? Azt nem lehet, hogy a 3 gyermekből, ha 2-re kéri, akkor havonta 66 ezer ft az adókedvezménye és én még kérhetem 1-re, ami havonta 10 ezer. Ezt év végén utólag a bevallásban viszont már lehet úgy igényelni, hogy a neki 3 gyermek után járó havi 99 e ft-ot megosztja velem?
Miben változna a helyzet ha házasok lennénk?