|
Kérdezz-felelek
Az, hogy kaphatsz-e gyedet és kell-e fizetned járulékokat, az két külön dolog. Az OEP-nek volt 2001-ben egy állásfoglalása, ami szerint ez, ha díjazás nélkül teszed, akkor nem érinti a gyedre jogosultságot. Az APEH viszont ragaszkodik ahhoz, hogy bármilyen minimális tevékenység is megvalósítja a személyes közreműködést és fizetni kell. Ebből viszont csak akkor van gond, ha járulék adónemekre ellenőrzik a céget és észreveszik. Addig nyugodtan alhatsz. Ha bekövetkezne és adóhiányt állapítanának meg, akkor keress egy ügyvédet. Szerintem ha csupa nullás bevallást írtál alá és tényleg semmilyen tevékenységet nem folytatott a cég, akkor nincs mitől félned, mert ezzel pont azt támasztottad alá, hogy nem tudtál miben közreműködni, ami megalapozta volna a járulékfizetést.
Ha előző évi bér volt, akkor az redszeres jövedelem és a kifizetéstől függetlenül oda számít, ahova vonatkozik, tehát ha 2004-re jár,de 2005-ben fizették ki, akkor 2004-re tartozik. Ez már nem számít bele a 2006-ban induló ellátások alapjába. Ha jutalom volt, akkor az nem rendszeres jövedelem, ami a vonatkozási időszaktól függetlenül oda számít, ahol kifizették, tehát ha 2004-re járt, de 2005-ben fizették ki, akkor beleszámít a 2006-ban induló ellátások alapjába. Tisztázni kellene a jogcímet, de ebben én nem tudok segíteni. Ha tavaly egyetlen napot sem voltál táppénzen, akkor bruttó 207.252 Ft beszámítás esetén havi nettó 9-10.000 Ft-ot jelent.
Maga a táppénz nem számít bele az ellátások alapjába, tehát ez nem befolyásol semmit. A keresőképtelenség első 15 napjára viszont 80%-os betegszabadságra járó bért kapsz, ami egy nem túl magas bérnél leviszi az átlagot. (Magas bérnél ez is mindegy lenne) Minél több 100%-os időszak van előtte, annál kevésbé van ennek jelentősége, mert annál kisebb a súlya az átlagban a 15 napnak. Ha legalább a tgyás 1. napján még biztosított vagy (nem szűnt meg a cég),akkor a tgyás és a gyed passzív jogon végig jár.
Nem azért kaptál ketteskével gyedet, mert "benne voltál a 2 évben". Ha a gyes alatt született volna, akkor is ugyanúgy járt volna, mert biztosított voltál és az előzetes biztosításod is rendben volt. Hármaskával egyik sem lenne rendben, úgyhogy csak gyesre lennél jogosult. Ha a gyed lejárta után pár napra munkanélküli ellátást igényelsz és a szüneteltetése mellett kéred a gyest, akkor ezzel biztosításba kerülsz és elkezded gyűjtögetni az előzetes biztosítást, úgyhogy ha a gyes alatt vagy utána a munkanélküli ellátás folyósítása alatt szülsz, akkor - a jelenlegi szabályok szerint - jogosult leszel tgyásra és gyedre. Alapja annyi lesz, mint amennyi a járadék alapját képező átlagkereset, ha mindig 100.000-ed volt, akkor 100.000 után fogod kapni.
A gyessel szolgálati időt szerzel, ezért ha kapod, akkor nem kell fizetni a megállapodást. A tgyás és a gyed feltétele egy aktuális biztosítás és az előző 2 évben 180 napi biztosítás. Utóbbi a régi biztosításokkal rendben lesz, de kellene még egy aktuális biztosítás is. Pl. úgy, hogy a fizetés nélküli szabadságot megszakítod és pár nap fizetett szabit veszel igénybe a tgyás előtt. Igényléssel és juttatásokkal kapcsolatban ajánlom a családinet kisokos összeállítását, szerintem itt minden kérdésedre választ kapsz.
Igen, idéntől jár a gyes a teljes munkaidős munka mellett is, de csak akkor, ha a baba elmúlt 1 éves. A munkáltatónak az érvényes munkaszerződés alapján kell foglalkoztatnia. Ha abban a munkakörben nem tud, akkor munkaszerződés módosítást ajánl, amit vagy elfogadsz, vagy nem, ha nem, akkor mivel a munkáltató oldalán következtett be olyan változás, ami miatt nem tudja fenntartani a munkaviszonyt az eredeti kondíciókkal, ezért neki kell - felmondási időre járó bér és esetleg végkielégítés mellett - felmondania.
Táppénz, tgyás, gyed alapja csak a járulékköteles jövedelem, ezt az átlaghoz annyival osztják, ahány napra vonatkozott. Egyik ellátásból sincs egészségbiztosítási járulék fizetés, ezért ezek nem számítanak be egymás alapjába. Bruttó 200.000 Ft-ból adójóváírás nélkül nettó 111.000 Ft körüli táppénz és tgyás és maximális, adójóváírással jelenleg nettó 73.000 körüli gyed várható. (A csak gyedes évben érdemes kérni az adójóváírást, a vegyes évben attól függően jár, hogy mennyi az éves összjövedelem)
Nagyon régen nincs semmilyen változás ezen a területen: tgyás annak jár, aki a biztosítás tartama alatt lesz rá jogosult (szül vagy éri el a -28. napot, amikortól megigényli) vagy utána 42, illetve ezt követő passzív táppénz után 28 napon belül szül, gyed pedig annak jár, aki biztosított, vagy a tgyás alatt szűnt meg a biztosítása. Ha -28-tól igénylitek a tgyást, akkor passzív jogon jár végig minden. Ez most jó hír és kényelmes megoldás, de azt javaslom, hogy a gyedet ne passzív jogon kérje, tehát ne arra alapozva, hogy 06.30 előtt már kéri a tgyást és ennek a folyósítása alatt szűnik meg a jogviszony. Inkább igényeljne pár napra munkanélküli ellátást a tgyás után és ezt szüneteltetve kérje a gyedet, amit így aktív biztosítottként kap és ez óriási előny egy következő babánál (aki ha gyes végéig születik, akkor vele is jár minden) 12.31-ig kérje a járadékot, mert ha csak 2007-től igényli a gyedet, akkor annak már a 2006-os bér lesz az alapja. Úgyhogy duplán is jól jár,ha ezt teszi. Bruttó 83.000-ből nettó 58.000 körüli tgyás, bruttó 120.000-ből pedig nettó 78.000 körüli gyed várható (az 1. nap előtti év jan. 1-dec. 31 évi bér lesz az alap, ezért van, hogy másik időszakból számolódnak)
2006-os szülésnél korlátlan tgyáshoz 2005.01.01-től a tgyás kezdete előtti napig kell meglennie a 180 bérezett napnak, 2007-esnél ez 2006.01.01-től a tgyás előtti napig tart. A munkaviszony megszűnése után 3 napon belül ha keresőképtelen állományba vesz az orvos, akkor jár a passzív táppénz.
Minden információd pontos. A szabadság, ünnep, betegszabadság bérezett nap, a táppénz, tgyás, gyed nem. Ha 180-nál kevesebb bérezett napod van a 3 felsoroltból, akkor a 180-nál kevesebb napi átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese a tgyás és a gyed alapja. Táppénzhez az az átlagkereset éled fel - felső határ nélkül - , ami a gyed alapja volt.
Mindegyik ellátás feltétele valamilyen aktuális biztosítás, úgyhogy ez lenne a legfontosabb, hogy létesíts valamilyen jogviszonyt, ahonnan aztán elmehetsz táppénzre, tgyásra, gyedre. Ha a jogosultsági feltételekkel rendelkezni fogsz, akkor a 2005-ös jövedelmedből nettó 58.000 körüli tgyás várható, a gyednek a 2006-os lesz az alapja, erről még nem tudunk semmit, úgyhogy nem tudok mit mondani. De minimálbér kétszeresét elérő jövedelemmel lenne érdemes elhelyezkedni. Családi kedvezmény 1 és 2 gyerekeseknek utoljára akkor járt, ha a terhesség 2005-ben betöltötte a 91. napot.
Munkanélküli ellátásban részesülő nem jogosult táppénzre, mert nem kötelezett 4%-os egészségbiztosítási járulék fizetésére, ami ennek a feltétele lenne. Aki a munkanélküli ellátás után 42 napon belül szül, az passzív jogon jogosult tgyásra - de gyedre már nem, csak ha előtte megint biztosításba kerül.
A tb ellátásoknak csak a járulékköteles jövedelem az alapja. Az osztalékból csak szja-t fizetsz, így az nem számít bele. 2007-ben induló ellátásnak a 2006.01.01-12.31 közötti bér az alapja, ha itt lesz legalább 180 bérezett nap. A részesedésednek az ellátásokhoz semmi köze.
Nem tudom, milyen szorzószámokról beszélsz, ha ez a közalkalmazotti vagy köztisztiviselői bértáblára utalás, akkor ahhoz nem értek, de ennek a tgyás és a gyed szempontjából nincs jelentősége, mert 0 bérezett nappal az ellátások alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese, idén ez 125.000 Ft.
A rendszeres szociális járadékból tudomásom szerint nem vonnak nyugdíjjárulékot. A nyugdíjjárulék egyébként is nyugdíjra jogosultságot alapoz meg és nem tb ellátásra jogosultságot. Az rszj-vel egészségügyi szolgáltatásra jogosult vagy, de biztosított csak akkor vagy, ha közben van biztosítást megalapozó jogviszonyod, pl. munkaviszonyod. Gyedre akkor jár, ha legalább a tgyás első napján biztosított vagy és az előtte lévő 2 évben van 180 napi biztosításod. Nem írtad, hogy az a biztosítás, amire tekitnettel az előző gyedet kaptad, mikor szűnt meg, így nem tudom megmondani, hogy a nehezebben teljesíthető jogosultsági feltétellel (előzetes 180 nap biztosítás) hogy állsz, pedig ha ez rendben van, akkor a másikra rá kellene hajtani egy gyors biztosításba kerüléssel. 2006-tól a rendszeres szociális járadékban részesülő is kaphat gyest.
0 bérezett nappal fogsz beleszülni a gyesbe, vagy ha visszamész szabadságot kivenni, esetleg táppénzre, akkor néhány bérezett napod lesz az irányadó időszakban. A néhány napi átlag és 0 nap esetén a szerződés szerinti bér is magasabb, mint a minimálbér kétszerese, úgyhogy a minimálbér kétszerese után kapod majd a tgyást és a gyedet, mert 180-nál kevesebb bérezett nappal ennél magasabb bérrel is csak a minimálbér kétszerese után állapítják meg. (Ez csak a tgyásnál rossz, mert a maximális gyed a minimálbér kétszereséből számítottal egyezik meg.) A táppénz a gyes mellett is jár és 300.000-es bérnél a táppénz előtti 80%-os betegszabinak sincs jelentősége, úgyhogy nyugodtan elmehetsz táppénzre.
A táppénz szabályok szigorúbbak, mint a tgyás és gyed megállapításának szabályai. Táppénznél 180 nap folyamatos biztosításból származó jövedelem hiányában egy eset kivételével, ami rád nem vonatkozik, a minimálbér az alapja, akkor is, ha 179 napban többmilliós a jövedelem. A tgyásnak és a gyednek 180-nál kevesebb napi jövedelem esetén a kevesebb napi átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese az alapja. Ha a munkanélküli ellátás folyósítása alatt szülsz, akkor járni fog a tgyás és a gyed is, úgyhogy ha már nem akarsz, tudsz elhelyezkedni, akkor a későbbi ellátásokhoz tökéletesen megfelel a munkanélküli ellátást kapó álláskereső státusz.
Nem jogosult tgyásra és gyedre, mert nem biztosíttot. Ha most azzal jössz, hogy de nappali tagozatos, akkor kiábrándítalak: ettől a természetbeli egészségügyi szolgáltatásra jogosult, de a pénzbelire nem. Arra csak a munkaviszonyban vagy más biztosítással járó jogviszonyban álló jogosult, aki az előzetes biztosítás jogosultsági feltételét is teljesíti. Az alanyi jogon járó gyesre lesztek jogosultak, ami most nettó 23.607 Ft, ezt bármelyik szülő kérheti. Azért erről még érdemes lenne beszélni, mert ezt nagyon egyszerűen meg lehet sokszorozni, ez viszont a fizetős szolgáltatásaim közé tartozik. A családi pótléknál egyedülálló az, aki maga vagy élettársa nappali tagozaton első diplomáját szerzi.
Táppénzre a járulékot fizető biztosított jogosult. A munkanélküli biztosított, de az ellátás nem alapja az egészségbiztosítási járuléknak, így még ezalatt sem mehetsz táppénzre, utána meg biztosított sem vagy, ezért nem fog járni. Próbaidő alatt nincs felmondási védelem még terhesség miatt sem. A határozott idejű szerződés minden mástól függetlenül lejár akkor, amikor a szerződésben ez meg van határozva. A tgyás és a gyed jogosultsági feltétele a szülés előtti 2 évben 180 nap biztosítás. Ebbe a táppénz is beleszámít, még akkor is, ha passzív jogon, a biztosítás megszűnése után kapod.
A gyes nettó 23.607 Ft. Ha keresőképtelen vagy, akkor elmehetsz táppénzre, mert jogosult leszel rá. Alapja a gyedhez beszámító, nagy valószínűséggel a 2003-as átlagkereset, ha ott volt 180 bérezett nap, akkor felső határ nélkül. Ha lesz pár bérezett napod pl. a táppénz előtti 80%-os betegszabiból, akkor a pár napi átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz a következő tgyás és gyed alapja. A táppénz ezt nem befolyásolja, nem rontja. A táppénzt és a gyest együtt is kaphatod.