|
Kérdezz-felelek
Pár éve egy rutin vérvétel során diagnosztizált a háziorvos nálam pajzsmirigy-alulműködést. Azóta 2 gyermeket hoztam világra, és a második terhesség alkalmával elmaradozott a gyógyszerem szedése (L-thyroxin). Nemrég újabb vérvétel alkalmával már a THS-m elérte a 10et (T és tartományon belüli érték).T3 és T4 tartományon belüli érték (jelenleg napi 1 tabletta L-thyroxin 50Mg).
Kérdésem az lenne Önhöz, hogy elképzelhetőnek tartja-e, hogy pajzsmirigy-alulműködés miatt szenvedek mára már állandósult hüvelygyulladással, amit már nőgyógyászok és bőrgyógyászok tömkelege kezelt mindenféle gyógyszerrel, kúppal, krémmel, antibiotikummal...sikertelenül?
A fájdalom jelenléte és erőssége a menstruációs ciklusommal változik. Menstruáció előtt-alatt-után nagyon gyulladt vagyok, középidőben elég elviselhető. A hajam csomókban hullik mára már és szinte 1 nap alatt teljesen bezsírosodik. Elég aluszékony vagyok/lennék, ha hagynának a gyerekek. :) Sokszor emiatt ingerült is vagyok, illetve a hangulatom sokat változik és elég hirtelen. A testsúlyommal viszont (szerintem) nincsenek bajok, 164 cm vagyok 51kg (szülések előtt 48 kg voltam).
Ne haragudjon, ha hosszúra sikeredtem, csak próbáltam minél teljesebb képet adni...
Várom válaszát!
Előre is nagyon sok köszönettel és tisztelettel:
Almádi Zsuzsanna
Nagy valószínüséggel pajzsmirigybetegség van, amely más autoimmun kórképpel társul.
Az autoimmuneredetű pajzsmirigybetegségek (ha kiderül ennek fennállása!), gyakran társulnak ugyanis más kórképpel. Ezek felhívják a kezelő orvos figyelmét arra, hogy a pajzsmirigybetegség mellett más autoimmun kórkép is jelen lehet. Az egyik, gyakori betegség, a mellékvese gyulladása. Ezt e betegséget Addison kórnak hívja a szakirodalom és előfordulhat önmagában, de a leggyakrabban más betegséghez társul. A csökkent hormontermelése életveszélyes krízist eredményezhet, miként ez az ifjú beteggel is történt. Hasonló betegségben több államférfi (fenti képen J.F. Kennedy) és közismert színész is szenvedett, ill. szenved. Az ún. „kubai válság idején” Kennedy betegsége, amelyet akkor még kevésbé jól tudtak kezelni - majdnem az egész világot háborús válságba sodorta. Kennedy Addison kórját és pajzsmirigy autoimmun gyulladását 1947–ben diagnosztizálták és 36 alkalommal kezelték kórházban.. A kórtörténete alapján Kennedy már ezt megelőzően is szenvedett tünetei alapján ebben a betegségben és az orvosok azt véleményezték, hogy 1 éven belül meghal ebben a betegségben. Végül is – miként azt tudjuk - merénylet áldozata lett 1963-ban.
Nagyon fontos kitérnem arra, hogy a csökkent mellékvese működés már korábban is fennállhatott, azonban a tiroxin kezelés elkezdése hirtelen váltotta ki a kritikus állapotot. Ezért is lényeges, hogy ne az a séma (protokoll!) működjön, azaz „emelkedett TSH, tehát automatikusan pajzsmirigyhormon kezelés szükséges”, anélkül, hogy a kiváltó okokat és a kísérő betegségeket megvizsgálnák, ill. szükség szerint kezelnénk.
A pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
• Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
• Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
• Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
o Meddőség, menzesz zavarok?
o Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
o Hajhullás?
o Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
o Ízületi gyulladás?
o Hüvelygyulladás?
o Vitiligo (bőrfestékhiány)?
o Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
o Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
o Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
o Van-e szívizomgyulladása?
Sokszor kérdezik tőlem, hogy társulhatnak-e egymással a fenti kórképek. A válaszom tehát egyértelmű: igen! Ezért az egyik tünet vagy betegség felismerése után az okok keresése mellett arra is gondolni kell, hogy más, társuló betegség van-e, esetleg lappangó formában. Tudom, hogy ez a mechanikussá, „ún. protokollokká” alakult orvoslásban gyakran „elsikkad”, pedig erre gondolni valóban nem pénzkérdés!
Az már további fontos kérdés, hogy tapasztalatom szerint nem foglalkoznak a hüvely immunológiájával és ezért rejtve maradnak betegségek.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:
Tehát további immunoendokrin kivizsgálást javaslok.
Tel: 06-30-631-9309