|
Kérdezz-felelek
Ön állapitotta meg évekkel ezelőtt,hogy autoimmun /Hashimoto / pajzsmirigy alulműködésem van.Sajnos most 1,5 hónap alatt a TSH értékem 4.3-ról 9,1-re ment fel,a koleszterinem is 4,3 ról 6,9 re emelkedett,a triglicerid is ezáltal 1,6-ról 2,1-re emelkedett.Eddig 100 mikrogramm Euthyroxot szedtem,de felemelte a háziorvos 125 mikrogrammra,mivel hiztam is 2-3 kg ot 4 hónap alatt.Ez nagyon nem hiányzott,mert a térdem borzasztóan fáj 2 hónapja,kopás,vizesedés,gyulladás,baker cysta van mindkettőben.Gyógyszert eddig nem szedtem a térdemre,csak UH,vizitorna volt,meg fizikós kezelés.Most kaptam 3 napja 1 Diprophost a térdembe,igy kicsit jobb lett.A háziorovs minden áron a Cartinornit +D3 -porcképző szeretné ha szedném,ée ezzel kapcsolatban kérném az Ön segitségét.Az összetevőket megnéztem,glükozamin és kondroitin szulfátot tartalmaz,de beleirták a tájékoztatóba hogy tengeri kagylók,szója,rákfélékre érzékenyek ne szedjéj.Én úgy emlékszem,hogy Professzor Úr mindig mondta,hogy ezek nem jók az alulmüködésre.Én évek óta szedem a Béres szelén vitalt,D3 vitamint 1000 NE,az Ön utasitása szerint.Kérném szépen legyen kedves segiteni,hogy mi tévő legyek.Tudom ! A beteget kell vizsgálni,nem a leletet,ahogy mondani szokta ! Előre is nagyon köszönöm !Tisztelettel:ILona
Sajnos a pajzsmirigyműködésének mértékét csak a TSH-val szokták mérni.
Mi befolyásolhatja a TSH értéket?
Az életkor
- a TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél.
A beteg által lakott terület jódellátottsága
- jód hiányában kevés T3 és T4 (pajzsmirigy hormonok) képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a pajzsmirigy túlműködése a jód bevitelével megszüntethető! Sőt, ellenkezőleg a túlzott bevitellel életveszélye túlműködést, ill. gyulladást lehet kiváltani.
Az évszak
- télen, hideg időben a szervezetnek több pajzsmirigy hormonra lehet szüksége, ez azt eredményezheti, hogy a TSH szint megemelkedik.
A napszak
- a TSH szintje a vérben a nap egyes periódusában változik (legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban).
Egyéb betegségek
Túlzott stressz, heveny megbetegedés és láz is hatással lehet a TSH szintre.
Alkalmazott gyógyszerek
- a TSH szint változhat például, ha a beteg szteroidokat szed (kapott!), de egyes szívgyógyszerek és a következőkben, a teljesség igénye nélkül felsorolt hatóanyagok is befolyásolják a pajzsmirigy működését: amiodaron, jód tartalmú kontrasztanyagok, szulfonilureák, szulfonamidok, lítium, tirozin-kináz gátlók, interleukin, interferon, dopamin, dopamin agonisták (bromocriptine), glükokortikoidok, metformin, szomatosztatin analógok, phenytoin, rifampicin, phenobarbital, egyes VITAMINOK!
Várandósság
- a pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél mért adatokkal. Terhességben alacsonyabb értékek mérhetők.
A TSH mérésével kapcsolatban fontosnak tartomja megjegyezni, hogy a rendelkezésre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy- működése. „Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos szűrő jellegű módszer, de nem jelent önmagában betegséget. A diagnózishoz és a személyre szabott gyógyszeres kezelés beállításához a betegség természetétől, a kísérő betegségektől az étkezésig számos tényezőt figyelembe kell venni.”
A testsúly növekedéséért nem egyedül a T4 felelős.
Az a tény már eléggé köztudott, hogy a csökkent pajzsmirigy-működés annak ellenére jár együtt a hízással, hogy az egyén nem fogyaszt nagyobb mennyiségű ételt, sőt gyakran többet mozog is az átlagosnál. Ennek oka az, hogy a pajzsmirigy hormonjai: a tiroxin (T4) és a trijódtironin (T3) fokozza a sejtek és az egész szervezet energia folyamatait, metabolizmusát, ennek az eredménye a testsúlya csökkenése. Ezek alapján már korábban is felvetődött az elhízás kezelése pajzsmirigyhormonokkal. A T4 (tiroxin) valóban tudta csökkenteni a testsúlyt, de nem jelentős mértékben. Kiderült, hogy ebben a folyamatban a T4-ből képződő, a T4-nél 100-szor aktívabb hormon a T3 lényegesen fontosabb. A T3-t ezért elkezdték a testsúly csökkentésére használni. A gond azonban az volt, hogy ez a hormon csak nagyobb dózisok estén volt hatásos, amikor már jelentős mellékhatások is felléptek. Ezek közül a legfontosabbak a szívműködés zavarai (szívdobogás, ritmuszavar), másrészt a nagyfokú feszültség, ingerlékenység. Az áttörést a pajzsmirigy hormonjainak további vizsgálata jelentette. Korábban azt gondoltuk, hogy a T4 és a T3 lebontása után képződött dijódtironin (T2) semmiféle lényeges hatással nem rendelkezik.
MINI REVIEW ARTICLE
Front. Endocrinol., 25 July 2018 | https://doi.org/10.3389/fendo.2018.00427
A tudományos fejlődés eredményeképpen létrejött egy új "T2" pajzsmirigyhormon, amelyen csak 2 jódatom van A legújabb kutatások azonban az mutatták, hogy a két jódatomot tartalmazó T2 fontos szerepet tölt be sejt oxigénfogyasztását jelző anyagcseréjében.
Milyen hatásai vannak a T2-nek?
A T2 növeli az izom sejtek inzulinérzékenységét azáltal, hogy csökkenti az egyes sejtek zsírtartalmát. Az izmok tartalmának megváltoztatásával a T2 elősegíti, hogy kevesebb zsírt tároljanak bennük, és növeljék a benne tárolt energiamennyiséget (szénhidrát formájában).A T2 nagyban különbözik a T3-tól és a T4-től, hogy nem hat jelentősen az agyalapi mirigy TSH termelésére és az élettani pajzsmirigyműködésre. Ez azt jelenti, hogy a szervezet nem fogja jelentősen csökkenteni vagy abbahagyni a saját pajzsmirigyhormonok termelődését a T2 bevétele után, és továbbra is normálisan fog működni. Ez utóbbi azért is fontos, mert T4, de különösen T3 túlzottan katabolikus hatású lehet, azaz nem egyszerűen a zsírvesztést, hanem az izmok sorvadását, izomvesztést okozhat. A T2 viszont teljesen kíméli a izomszöveteket, nem okoz izomsorvadást és gyengeséget.A 3,5-T2 élettani és patofiziológiai szerepe az emberekben.Az eddigi tanulmányok azt mutatták, hogy a T2 emberben (1-5 μg / kg dózisban) gyors (4-6 óra elteltével) kezelése növelte az un. metabolikus rátát. A krónikus T2 adagolás (28 nap, kb. 5 μg / kg BW) 4 kg-os testsúlycsökkenést eredményezett. A legfontosabb klinikai para-méterek nem mutattak szignifikáns változást, és nem észleltek mellékhatásokat (ritmuszavart).
Az eddigi megfigyelések alapján a T2 alkalmas készítmény a testsúly csökkentésére és az inzulin rezisztenciát csökkentő hatása miatt az inzulin rezisztenciával járó állapotokban is (pl.PCOS-ben).
Jó egészséget kívánok,
tisztelettel: