|
Kérdezz-felelek
Kb. másfél hónapja kezdődő torokszorítás, nyelési nehézség után történt pm. uh. vizsgálat, a TSH értéke régóta normál. Szeretném a véleményét kikérni, hogy elkerülhető-e a műtét, és lehetséges a göböket visszafejleszteni. Ugyanis nagyon meg vagyok ijedve, mert éppen nyaki porckorong műtétet javasolnak, amit szintén el szeretnék kerülni. A műtéti kockázatok sem kicsik, mivel hörgi asztmám, örökletes vérzékenységem van. Ön szerint ha szükséges a műtét, melyik lenne fontosabb az időbeliséget tekintve.
Előre is köszönöm szépen és várom mielőbbi válaszát.
Tisztelettel:
Valéria /62 éves/
Philips kész.UH.eredm
A pm. jobb lebeny 1x1,3 cm átm. 4 cm hossz., caudalisan néhány apró 1 cm-nél kisebb részben cystosus göb ábrázolódik. A bal lebeny 1x1,3x3,5 cm nagys.
a felső harmadban 1 cm-nél kisebb cystosus göb, az alsó harmadban 1,2 cm átm. csökkent echogenitásu göb látható mediálisan. vél. struma nodosa.
A pajzsmirigy göbös megbetegedés kivizsgálása és a pontos diagnózis után lehet véleményt mondani.A pajzsmirigy göbös betegségei gyakran nem, vagy későn kerülnek felismerésre. Néha csak a „rutinszerűen” elvégzett vizsgálatok hívhatják fel rá a figyelmet, máskor a beteg észleli a furcsa göböt vagy göböket. Jelentőségük az, hogy nem csak kozmetikai gondot jelentenek, hanem jó és rosszindulatú daganatokat is rejthetnek. Ezek fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök). Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és hormon meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható(!), a készítmény elhagyása után a túlműködés ismét jelentkezik. A végleges gyógyulás izotóp terápiától, esetleg műtéttől várható.
• A jóindulatú göbök egy része ún. pajzsmirigy tömlő, szakszóval ciszta. Ezek kialakulásának sok oka lehet. Ma már tudjuk, hogy vannak több cisztával járó betegségek („policisztás pajzsmirigyek”), amelyek részben örökletesek, részben autoimmun folyamat következményei. Ezek eltávolítására általában műtétet javasolnak. Vannak azonban olyan esetek, amikor a műtét elkerülhető.
Az ún. hideg göböknek két fő csoportja van:
• A rosszindulatú daganatok nem járnak túlzott hormon-termeléssel, különböző méretű „hideg” göbök formájában jelentkeznek. A diagnosztizálásukhoz az ún. tumor marker (thyreoglobulin) meghatározása és szövettani, citológiai vizsgálat szükséges („vékonytű biopszia”). Kezelésük műtéttel és izotóppal lehetséges.
• A jóindulatú göbök egy része ún. pajzsmirigy tömlő, szakszóval ciszta.
Ezek megoldása tehát alapos kivizsgálás után lehetséges.
A sürgősség kérésében a dönés a kezelő orvosok kompetenciája.
Jó egészséget kívánok:
Pajzsmirigy betegséget diagnosztizáltak. A TSH értékem állandóan változott, volt hogy alacsony volt, máskor magas. Amúgy tüneti panaszom nem volt, a vizsgálatok egyéb okok miatt történtek.Megállapításra került, hogy a bal lebenyem nincsen, nem fejlődött ki Jobb lebeny (19*22*38 mm.) Az ultrahang szerint a jobb oldalon a lat. kontúr alatt egy 4,2 és egy 6,4 mm átmérőjű, csaknem teljesen colliqualt göb van. Caudalisan az echoszegény göb átmérője 8,3 mm, ennek echogenitása és szerkezete alig tér el a pajzsmirigy többi részétől.
Jelenleg 1*1/2 Letrox 50 ug gyógyszert szedek. Panaszom egyáltalán nincs.
Súlyzós edzést végzek. Szeretnék az izomfejlődéshez szükséges további fehérjét bevinni, por formátumban. Szójafehérjére gondoltam, de azt olvastam az interneten, hogy a pajzsmirigy betegeknek nem ajánlott, mert göbképző. Ez igaz? Máshol mást olvastam. Így teljes a káosz. Havonta maximum 2 kg fehérjét ennék meg és kb. 3 hónapig tartana a többletfehérje bevitel. Tényleg káros lenne nekem? Kérem segítsen e kérdés megválaszolásában!
A szójafehérje valóban káros lehet, ez hormonokat tartalmaz, ún. fitoösztrogén. A leírt probléma eseetén különösen gondot okozhat a szója bevitele, annál is inkább, mivel nem tisztázott, hogy a pajzsmirigyében lévő göb milyen eredetű.Ennek további kivizsgálása és kezelése indokolt.
Jó egészséget kívánok:
Évekkel ezelőtt jelentkezett nálam hányinger, akkor abbahagytam a fogamzásgátlót, és elmúlt. Premenstruációs problémáim kezdtek lenni utána: középidős hasfájás, hányinger, aztán már volt, hogy nem csak középidőben jelentkezett a hányinger. progeszteron krémet kezdtem használni, lenmagot, hogy ettől-e, de egyszer csak megszüntek a hányingereim, de a többi problémám megmaradt: alhasi fájdalom általában középidőben, maszatolás, mielőtt rendesen megjött, 1-2 nap erős vérzés. Néhány hónapja néha megint előjött a hányinger, azt hittem a melegfrontra. Ez idő közben kétszer voltam gyomortükrözésen, ami negatív, és labor, hasi uh szintén minden negatív.egyedül a hasi uh-on mondta a doktornő, hogy améh nyálkahártyám vastagabb, mint a ciklus abban a szakában kellene. Egy hónapja apranaxot szedtem állítólagos méh körüli kötőszövetgyulladásra, és egyik nap, a ciklus 18-19. napján nagyon rosszul lettem. Akkor visszatért a hányinger, elkezdtek diétáztatni, kizárták a vakbélgyulladást, de fájt a hasam, hol itt, hol ott, reggeli székletem laza, majdnem hasmenésszerű. Aztán kb két hét után kezdtem visszaállni rendesen enni, most már bármit meg tudok enni, de van néhány étel, ami után émelygek, és ha többet eszek, szintén. Ami viszont a mai napig megvan, az az, hogy a székletürítés után iszonyatosan elkezd fájni az alhasam. Elmentem gasztroenterológushoz, azt mondta, a bélflórám sérült biztos, sokára áll helyre, és IBS-t gyanított. Lisztérzékenységi tesztre küldött, amin még nem voltam, mert múlt hét pénteken a ciklus 21. napján annyira görcsölt reggel széklet után az alhasam, mint egy nagyon erős menstruációs görcs. Ez volt szombaton is, vasárnap már "csak" görcsölt a hasam, nem társult hozzá hányinger. A székletem rendben van, az idegtől néha vissza kell mennem másodszorra is, az már lazább. Biztos lettem benne ettől fájdalomtól, hogy ez nem bélprobléma, hanem vmi kismedencei, esetleg hormonális gond. Az egyik barátnőmet 3 éve műtötték endometriózissal, hasonló, csak erősebb tünetei voltak, neki már összenövései voltak. Elmentem másik nőgyógyászhoz, ő már a tüneteim alapján egyből endometriózisra gyanakodott, megvizsgált, azt mondta, nem szép a méh-nyálkahártyám, felírta a norcolutot. azt mondta, hogy ha hüvely uh-gal látható az endometriózis, akkor azt már műteni kell, nekem nem látott ilyet, de ezt diagnosztizálta, amikor vizsgált, a méhszalagoknál éreztem erős, szinte szúró fájdalmat. Azt mondta, a norcolut 10 napi szedése után a menstruáció első napján meg kell kapnom a depo-provera injekciót. Én erről most elég sok rosszat olvastam, de gondolom, hogy ha nekem tényleg ilyen ösztrogén dominanciával járó problémám van, akkor jó lesz ez. Vagy nem jól gondolom? Még annyi, hogy a legutóbbi menstruációm végén néhány napig maszatoltam, de ilyen sötétbarnásan, mint a csoki. Előtte ilyenem nem volt. 37 éves vagyok, 7 éve szültem. Indokolt ez az injekció? Megmondom őszintén, egyetlen dologtól tartok, hogy a hányingeremet felerősíti. Köszönöm válaszát. Emília
Részletes, de szerteágazó panaszai hátterében több probléma is lehetséges.
Mindenek előtt az endometriosos kizárása fontos! Az ösztrogén doinancia lehetséges,de ebbe az irányba további hormonális vizsgálatok szükségéesek. Panaszai az ún "periklimakteriális" tünetegyüttessel függenek össze, amelyről talán hallott, s ha időm engedi, akkor írni fogok.
Jó egészséget kívánok:
17 hetes terhes vagyok es csak most vizsgaltak meg pajzsmirigymukodesem, ami alul mukodik. Igy felirtak 50mg Levothyroxine-t. A TSH szintem: 4,66 es a FreeT4: 0,88 volt. Sajnos aggodom, hogy a kis babam szellemileg karosodott, mivel nem vettek eszre meg a 12. het elott. Mennyi esely van ra, hogy a kis babamnak szellemi problemaja, alacsony IQ-ja lesz? Kene tovabbi vizsgalat, vagy az eleg, ha ellenorzik negy hetente a TSH ertekem? A nogyogyaszom azt mondta, hogy nem javasolja a tesztet Hashimoto autoimmun betegsegre, mivel terhes vagyok. A pajzsmirigy alulmukodes osszefugghet a nyak- es torok fajdalmammal, ami mar fel eve van? Jobb oldalt a tarkom alatt szokott fajni a nyakam es neha a nyelocsonel faj, elol a torkom. Egy het mulva megyek nyaki ultrahangra. De a nogyogyaszom azt mondja, hogy nekem nem is igazan magas a TSH-m, csak a terhesseg miatt irt fel gyogyszert. Mit javasol a Professzor ur? Kene meg mas vizsgalat? Vannak kutatasi eredmenyek az alultermelo pajzsmiriggyel keson kezelt terhesanyak babajira?
Elore is nagyon szepen koszonom.
Tiszetelettel,
Timea
Alig telik el nap, hogy nem kapnék tisztelt Olvasóimtól ilyen kérdéseket. Az összefüggés egyértelmű, ezért igyekszem minél közérthetőbben ezt elmagyarázni.
Mi a TSH ?
Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy állít elő és szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy referencia tartományon belüliek?
Fontos azonban tudni a következőket ( a teljesség igénye nélkül):
• individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg által lakott terület jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket
• az alkalmazott gyógyszereket!
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
• TSH elleni antitest jelenlétét
A terhesség alatt a TSH szintje 3 havonta (trimeszterenként) változik, ezért a terhesek értékeit ezekhez a módosított referencia értékekhez kell hasonlítani!).
Napi gyakorlatomra hivatkozhatom, ugyanis a terheseknél megfigyelt alacsonyabb (pl. 0.1 mU/l) értéknél szegény asszonyokat azonnal vizsgálatra utalják, pedig egy élettani folyamatról van szó. Ugyanis terhesség alatt egy természetes pajzsmirigy túlműködés van, ugyanakkor a pajzsmirigy gyulladásos betegségeire nem vagy csak ritkán gondolnak.
Az Amerikai Pajzsmirigy Társaság 2011-ben dolgozta ki terhességben a TSH ún. normál értékeire és a kezelésre vonatkozó ajánlásait. (American Thyroid Association Pregnancy and Postpartum Guidelines. Stagnaro-Green, Alex, et. al. "Guidelines of the American Thyroid Association for the Diagnosis and Management of Thyroid Disease During Pregnancy and Postpartum." Thyroid. Volume 21, Number 10, 2011).
Első trimeszter: 0.1-2.5 mIU/L
Második trimeszter: 0.2-3.0 mIU/L
Harmadik trimeszter: 0.3-3.0 mIU/L
Ezért nyomatékkal szoktam a kollégák figyelmét is felhívni erre a tényre, hozzátéve, hogy nemcsak a TSH, hanem a teljes és szabad pajzsmirigy hormonjainak szintje is változik!
A pajzsmirigy gyulladása és a terméketlenség, ill. az „ismeretlen eredetű” vetélések között kapcsolat van . Mindez a terhesség alatti immunológiai történésekkel függ össze.
Ezért az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) azt ajánlja, hogy már a családtervezés időszakában mérjék fel, hogy ki tartozik a fokozottan veszélyeztetett („high risk”) csoportba.
Kiket sorolnak ide:
• Akiket már kezeltek pajzsmirigy betegség miatt.
• Akiknek a családjában pajzsmirigybetegség fordult elő
• Akinek golyvájuk (strúmájuk) ismert.
• Akiknek pajzsmirigy elleni antitestek mutathatók ki a vérükben.
• Akiknek inzulinnal kezelt cukorbetegségük van.
• Akiknek egyéb autoimmun betegségük: ízületi-, bél-, bőr-, máj-vese-, szembetegségei ismertek.
• Akinek meddősége van (ennek hátterében autoimmun pajzsmirigybetegség állhat!).
• Akiknek ismételt vetélésük, koraszülésük volt.
• Akiknek nyakát valamilyen okból besugározták
A fokozott rizikójú nők kiszűrése lényegesen csökkentheti a sterilitást, a vetélések, tovább az újszülöttek fejlődési rendellenességeinek számát.
A csökkentműködés okának megkeresését és a kezelést feltétlen javaslom.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:
(Dg.: Auto. thyr. , Hashimoto enc.)
Sikerült beszereznem hosszas utánajárás utána a mexikói jamgyökeret, amit javasolt. (Sajnos nem a hatóanyag, hanem a márkanév alapján tartják csak nyilván, ezért nem tudták több helyen, hogy van e náluk...)
Több kérdést is felvetett bennem a készítmény: egyrészt azt írják, hogy terhesség alatt nem szabad szedni, másfelől meg, hogy fogamzásgátló hatású. Ez mit jelent? A készítmény fogamzásgátló hatása a már megfogant magzat vetélését okozhatja? Vagyis célszerű védekeznünk a házaséletnél? (fogamzásgátlót nem szedek illetve szedtem)
A másik kérdésem, hogy napi 2x1 szem az adag, de azt nem írják, hogy kúraszerűen meddig (hány hónap) kell szedni, és utána úgyszintén milyen hatása lehet a gyermekvállalásra?
Elnézést a sok kérdésért, de semmiképp sem szeretném a jövőbeni gyermeke(i)m kárát okozni.
Köszönettel: Edina
A készítmény progesteronszerű hatású, így a terhesség alatt is szedhető (az első három hónapban). Védekezni nem szükséges, önmagában, ill. ebben a dózisban nem fogamzásgátló hatású.
A ksézítményt 3-4 hónapi érdemes szedni.
Jó egészséget kívánok:
Sikertelen fogyókúrás kísérleteim miatt kivizsgálásra mentem és a következőkre derültek fény:
Nőgyógyászat: mindkét petefészken számos, 8 mm-es ciszta
LH-FSH arány: 1:2-höz
Terheléses cukorvizsgálat:
0 perces vércukor: 5mmol/l
0 Perces inzulin: 8,5 miU/l
120 perces vércukor: 4,7 mmol/l
120 perces inzulin: 38,3 miu/l
Ezek alapján Ön mit mondana, fennáll PCO és inzulinrezisztencia nálam?
Válaszát előre is köszönöm,
Alexandra
Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de - legnagyobb sajnálatomra - a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. Az egyes laboratóriumi módszerek ugyanis nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai és kezelőorvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket.
Jó egészséget kívánok:
Már többször kérdeztem Öntől most is élek a lehetőséggel hisz személyesen olyan messze van.
Nekem 5 éve egy mellékvesém van a műtétet követően beállt a szervezetem a rendes kerékvágásba (rendes vérzés, nem voltam fáradt, nem hulott a hajam és nem szőrősödtem) Volt három 20.heti vetélésem amit a mai napig nem tudnak megmondani miért.
Az utólsó vetélés óta eltelt 1,5 hónap és ismét szeretnénk próbálkozni. Igen de elkezdődött a hajhullás a fejtetőn, újra jelentek meg szőrszálak az államon, és a fáradságom határtalan a diétázás sikeréül meg már nem is álmodom.Ugyanis ha a glikémiás index szerint táplálkozom akkor sem tudok jól lakni és 3 óra múlva olyan éhes vagyok, hogy reszketek.
A prolakzinom már 3 éve magas 640mIU/L volt a legmagasabb. Bromocriptint szedek rá és így "karban"van tartva.
A problémám még ,hogy voltam MR vizsgálaton és ott az eredmény, hogy 3mm daganat vagy elváltozás van az első lebenyben.Én persze megijedtem és félek hogyan tovább a Drnő azt mondja evvel nem kell foglalkozni de csak kell mert a tünetek gondolom azért vannak és aminek nem kellene ott lenni annak oka van, hogy mégis van.
Mit tegyek, milyen hormonokat kellene levenni, hogy bátran merjek a terhességet vállalni?
Egyáltalán műteni kell vagy fel is szívódhat?Természetes úton tudok magamon segíteni?
Előre is köszönöm a segítségét!
Várom válaszát!
Üdvözlettel:Szilvi
Már ismételten válaszoltam, s remélem, hogymost meg is kapja majd.
Kérdése ennél összetettebb.
Az emelkedett prolactin szintnek több oka is van:
• a leggyakoribb a krónikus stressz
• több gyógyszer is emeli ennek az agyalapi hormonnak a szintjét
• autoimmun betegség mérgező anyagok
• gyógyszerek (főleg depresszió elleni gyógyszerek, a reflux betegségre használtak
• táplálkozási rendellenességek
• a agyalapi mirigyet érintő gyulladás, esetleg daganat
A hyperprolactinaemia az egyik leggyakrabban előforduló endokrin megbetegedés. Leggyakoribb oka a hypothyreosisban és a bizonyos gyógyszerek szedése során mellékhatásként megjelenő formák mellett a hypophysis prolaktint termelő microadenomája (átmérője <10 mm) és macroadenomája (átmérője ≥10 mm). A hypophysis kóros elváltozásain kívül számos fiziológiás állapot is okozhat zömében átmeneti hormonszint-emelkedést, ezért az anamnézisen, klinikai tüneteken, laboratóriumi vizsgálatokon és képalkotó eljárásokon alapuló pontos diagnózis felállítása alapvető. Ezenfelül kizárandó a macroprolactinaemia is, amely döntően nem hypophysistumorral kapcsolatos eltérés. A prolactinomák a leggyakrabban előforduló hypophysistumorok, a hormontermelő adenomák 30-40%-át teszik ki. A hyperprolactinaemia jellegzetes klinikai képpel jár, amelyeket macroadenoma esetében színezhetnek a daganat nagyságából eredő kompressziós jelek. Nőknél a klasszikus tünetek a különböző súlyosságú menstruációs zavarok, így a primer vagy szekunder amenorrhoea, oligomenorrhoea, rövid luteális fázis, infertilitás, illetve a tejcsorgás. Férfiak esetében a libidócsökkenés, impotencia, infertilitás, gynaecomastia és ritkán a tejcsorgás a jellegzetes tünet. Bármely eredetű primer hyperprolactinaemia kezelésében az elsőként választandó kezelés a gyógyszeres terápia, nevezetesen a dopaminagonista kezelés. A dopaminagonista (bromocriptin, valamint az újabban kifejlesztett quinagolid és cabergolin) kezelés az esetek közel 90%-ában hatásos, és nagyon lényeges, hogy nemcsak a szérum prolaktinszintjét redukálja, hanem többnyire a tumorméretet is csökkenti, ezért manapság prolactinoma esetén idegsebészeti műtét vagy sugárkezelés csak ritkán, speciális esetekben válik szükségessé.
A gyrmekvállalás előtt ezeket tisztázni kellene.
Jó egészséget kívánok:
Tisztelt Professzor Úr!
2 hónappal ezelőtt a Prolaktin értékem 716 mIU/L ( 70,8-566,5)
a TSH értékem: 3,4 mIU/L ( 0,4-4,0) volt.
Kisbabát szeretnénk, ezért hogy a TSH-t levigyük a babásodáshoz
ajánlott 1-1,5 közé, 2 hónapja napi 25 mg Letroxot szedek. A prolaktin
csökkentéséhez pedig 2 hónapja napi 2x1 Bromocriptint.
3. napi vérvételemkor a TSH 1,29 MIU/L lett, a Prolaktin 9 mIU/L.
A T3, T4, AntiTPO és a többi hormoneredményem most és két hónapja is rendben voltak.
Az endokrinológushoz csak két hónap múlva kaptam időpontot, ezért a
tanácsát kérném, hogyan szedjem tovább a Bromocriptint, hogy a
Prolaktinom elérje legalább az alsó határértéket, de ne legyen olyan
extrém magas, mint 2 hónappal ezelőtt, és hogyan szedjem tovább a
Letroxot, hogy a TSH-m ezen az 1, 29-es értéen maradjon?
Köszönöm!
Tisztelt Kérdező!
Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Az orvosi tanácsok, konziliumok dilemmái
Jó egészséget kívánok:
44 éves vagyok, kb 6-7 éve kezdett a nyakam vastagodni, 2 gyerek mellett fáradságon kivül más problémám nem volt. Általános vérvétellel kiderült, hogy pajzsmirigyem alul müködik. Kaptam L-Thyroxint 50ug-t, 3 hónap múlva ezt felemelte az orvos 100 ug-ra. Híztam 7 kg-ot, fulladtam, izzadtam és nagyon nehéznek éreztem magam. Addig panasz nélkül éltem, ez pedig nagyon elviselhetetlen lett számomra. Abbahagytam a gyógyszert és továbbra is hízok, az étrendemet megváltoztattam, kevés húst fogyasztok, sokkal több zöldséget és gyümölcsöt. Szeretném a véleményét kérni:most újra voltam orvosnál a TSH 19,09, T4 9,05, T3 4,52 értékekt mutat. Az Anyukámnak szintén strumja, az orvos Hashimoto thyreoditis-re gyanakszik. \"Életem végéig gyógyszert kell szednem,: szokjam meg ezeket a tüneteket, így kell élnem.\"-mondta. Ez nekem nem tetszik, mit tegyek? Ha a gyógyszertől ilyen tüneteim vannak, nem érzem jól magam. Többet nem szeretnék hízni mert a 75 kg így is rengeteg számomra. Létezik másféle gyógyszer vagy tea?Nagyon tetszettek a válaszai, sajnos csak 1 év múlva kaptam időpontot, ezért próbálom így elérni Önt. Előre is köszönöm a válaszát!
Mindenke előtt a csökkent működés okát kellene tisztázni. Ami a konktrét panaszát illeti: a pajzsmirigy a légcső előtt pajzsszerűen elhelyezkedő belső elválasztású mirigyünk, ami jód és fehérje felhasználásával hormont, tiroxint (T4-t) és trijódtironint (T3-t) termel. Ezek a hormonok felelnek a szervezet anyagcsere-bioenergia folyamatainak megfelelő működéséért, a fehérje-szintézisért, szabályozzák a testhőmérsékletünket, oxigén fogyasztásunkat, a magzat idegrendszeri fejlődését, csökkentik a koleszterinszintet, elősegítik a szervezet növekedését, felelősek a központi idegrendszer, a szív, a gyomor-bélrendszer és a bőr megfelelő működéséért, és nagymértékben meghatározzák lelki (pszichés) állapotunkat. Néhány komplikáltnak tűnő folyamatot kénytelen vagyok leírni azért, hogy a kérdésre megfelelő választ tudjak adni. Fontos tudni ugyanis, hogy a T4-ből képződik a T3, amely hatásában 100x erősebb (!) a T4-nél. Ebben az átalakulásban meghatározó szerepük van a dejodináz nevű enzimeknek. A dejodináz-1 és 2 az aktív T3-t képezi, a dejodináz-3 pedig a hatásnélküli ún. reverz T3-t (rT3). Később mind az aktív T3, mind a rT3 lebomlik inaktív T2-vé. A szervezetben a 80-90%-ban a T4 van jelen, 10-20%-ban pedig a T3, de ez az arány változhat!
Miért fontos ezt tudni?
Sokan csodálkozva fogadják és kérdezik, hogy a T4 (tehát a tiroxin) miért okoz olyan eltérő hatásokat, tüneteket. Egyeseknek a T4 szívdobogást, másoknak jelentős fogyást, hasmenést okoz. A titok nyitja a fenti enzimekben keresendő. Mi a vérben határozzuk meg a T4 szintjét, pedig a dejodináz-1.- és 2.-től függő aktív T3 a szövetekben képződik (pl. a szívben), ezért sem lehet egyértelműen következtetni a T4 szintből a T3-ra. Abban a szövetben, amelyikben ennek az enzimnek a szintje - örökletes vagy egyéb okok (pl. gyógyszerek) miatt - fokozott, ott az aktív T3 szint is magas lesz és a beteg gyakran fog erős szívdobogástól, ritmuszavartól szenvedni. Egyes szívritmus szabályzók (pl. Huma-Pronol) azért is előnyösek, mert megakadályozzák pajzsmirigy túlműködés eseték a nagy mennyiségű aktív T3 termelődését. Az ellenkezője is igaz, hogy a T4 adása esetén – amennyiben a beteg dejodináz-1. és 2. szintje alacsony, akkor a bevitt T4-ből (pl. Letrox) képződött aktív T3 mennyisége lényegesen kevesebb, ezért az a látszat mintha a gyógyszer nem hatna. Általában a T3 egytizede a T4 hormonnak. Ezért jogos a fenti kérdés, hogy az adott beteg esetében jó-e ez az arány? Napjainkban ez a kérdés ismét rendkívül aktuális és egyre többen javasolnak a T4 helyett olyan gyógyszer(ek) alkalmazását, amelyek a T3 és T4 kívánt keverékét tartalmazzák. Ez különösen igaz az olyan esetekre, mint amit saját magán megfigyelt.
Értelemszerűen a tudományos kutatás célja az egyénre szabott gyógyszeres kezelés.
Jó egészséget kívánok:
Azt szeretném megtudni, hogy a vad jamszgyökér okozhat-e fokozott faggyútermelést?
Köszönettel: Orsi
Általában nem okoz!
Jó egészséget kívánok:
Pajzsmirigy alulműködésre jellemző tüneteim miatt a házi orvosom elküldött vérételre, amelyen az alábbi eredményt kaptam:
Név:TSH
Eredmény:14,740 mIU/L
Referencia 0,400-4,000
Státusz:Valid
Név: Szabad T4
eredmény:9,99 pmol/L
REF:7,90-14,40
Státusz:Valid
Mire utalhat ez? miért kiugróan magas az egyik érték és miért normális a második?
a sima vérvételen minden értékem normális volt csak a fehérvérsejt volt 12 és a ggt 148, ezek is utalhatnak pajzsmirigy betegsége?
Köszönettel: Molnár Andrea
Mi először is a TSH?
Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy (nem a pajzsmirigy!) állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
Fiatal koromban nagyon örültem annak, hogy saját fejlesztésű módszerrel a hormonok szintjét meg tudjuk határozni. Azt reméltük, hogy ezzel a dolgok nehezén túl vagyunk. Tévedtünk! A rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése.
Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték! Figyelembe kell venni a következőket:
• Az egyéni, azaz individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg lakóhelyének jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető. Gyakran hívtak ilyen betegekhez konzíliumba és nehéz volt a kollégákkal is elfogad-tatni, hogy betegeknek nincs fokozott pajzsmirigyműködésük!)
• az alkalmazott gyógyszereket!
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
• TSH elleni antitest jelenlétét
A TSH és a pajzsmirigy hormonjai nem mindig változnak együttesen!
A csökkent pajzsmirigybetegség klinikai diagnózis és az oknak megfelelő kezelés indokolt.
Jó egészséget kívánok:
Először is nagyon köszönöm a válaszát,nagyon várom az emailt egy esetlege korábbi időponttal!
Kérdezte vannak-e klinikai tüneteim.Eddig semmi alulműködésre utaló tünetem nem volt.Amikor kiderült a magas tsh-m életmódot váltottam és elmúlt a fáradtság és az izomfájdalom is.Most fáradtabb vagyok,de ez más állapotban normális.Az izmaim előfordul,hogy több sor lépcsőzés után fájnak,valamint nehezebben veszem a levegőt.Ezen kívül nincs tünetem szerencsére.Kaptam említést egy esetleges mellékvese problémára,de ezzel itt nem tudok kihez fordulni.Olvastam a cikkeiben is erről az összefüggésről.
Mielőtt elmennék Önhöz azért meg tudna nyugtatni,hogy amíg a t3 benne van a határban nem lesz baja a babának?Valamint,hogy mi a helyzet a 12. hét után?A baba tud gondoskodni a saját hormon termeléséről?Nagyon szépen köszönöm!Tisztelettel:Belovai Mária
Nagy valószínüséggel a magzat már kellő mennyiségű T3-t tud előállítani.
Az előjegyzésről kolléganőmet, Székely Melindát értesítettem (e-mail címe :szekelym@vipmail.hu)
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:
Az lenne a problémám,hogy már 10 éve pajzsmirigygöbös golyvám van amit már műteni kellene ,de én nem szeretném rászánni magam a műtétre. Sajnos viszont problémáim is vannak már.
Hullik a hajam nyomást érzek a torkomban és a szegycsontomnál ,többször berekedek,nehezen nyelek szilárd ételt pl. tészta, hamar ideges leszek mindenen, szédülök, magas a vérnyomásom.
És a véleményét szeretném kérni a Dr. Úrnak,hogy mennyire lenne szükséges a műtét vagy mi mást lehetne tenni a javulás érdekében.
Leírnám,hogy mit írt a kezelőorvosom Dr. Csajbók Éva a mostani leletemben.
Jelen Status:
"013. 05. 07.: Kontrollra jel.
éhomi vc: 5,9 mm/l. TSH . 1.09 mIU61.
Pajzsmirigy+nyaki lágyrész UH
A vizsgálatot Sonoline G40 készülékkel végeztük.
A pajzsmirigy minkét lebenye közepesen nagyobb, a bal lebeny számottevően
nem szélesebb. A mirigyállomány göbösen átalakult, állományát, mindkét oldalon 6-25 mm legnagyobb kiterjedásű, döntően echodús szerkezetű inhomogén
göbök töltik ki. A lebenyek vascularizációja számottevően nem fokozottabb.
Az isthmus 15 mm legnagyobb mélységű.
vél.: egyelőre csak UH követés javasolt. fél év múlva UH és TSH kontroll jav.
A nyakon kórosan megnagyobbodott nyirokcsomó nem látható.
Várom mihamarabbi válaszát a Dr. Úrnak!
Üdvözlettel: Vadász Katalin
Szeged, 2013. 04. 09.
A pajzsmirigy vizsgálatában magam is alkalmazom az UH-t, de a műtét kérdésében nem ez az egyedüli módszer.A pajzsmirigy göbös betegségei gyakran nem, vagy későn kerülnek felismerésre. Néha csak a „rutinszerűen” elvégzett vizsgálatok hívhatják fel rá a figyelmet, máskor a beteg észleli a furcsa göböt vagy göböket. Jelentőségük az, hogy nem csak kozmetikai gondot jelentenek, hanem jó és rosszindulatú daganatokat is rejthetnek. Ezek fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök). Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és hormon meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható(!), a készítmény elhagyása után a túlműködés ismét jelentkezik. A végleges gyógyulás izotóp terápiától, esetleg műtéttől várható.Az ún. hideg göböknek két fő csoportja van:
• A rosszindulatú daganatok nem járnak túlzott hormon-termeléssel, különböző méretű „hideg” göbök formájában jelentkeznek. A diagnosztizálásukhoz az ún. tumor marker (thyreoglobulin) meghatározása és szövettani, citológiai vizsgálat szükséges („vékonytű biopszia”). Kezelésük műtéttel és izotóppal lehetséges.
• A jóindulatú göbök egy része ún. pajzsmirigy tömlő, szakszóval ciszta.
A göbök jellegének tisztázása után lehet szakszerű és pointos választ adni az Ön által feltett kérdésre.
Jó egészséget kívánok:
A következő lenne a kérdésem. Olyan gyógyszert szedek évek óta, ami prolaktin szint emelkedést okoz. Nem mindenkinél, de mint kiderült nálam igen. Jelenleg, a gyógyszer adagjának csökkentésével 93-as a prolaktin szintem, ami ugye 3x-a a max. értéknek. Mivel a gyógyszer hatása viszont megfelelő, és egy átállás különböző bonyodalmakkal járna, nem szívesen változtatna az orvosom az adagján. Kérdezném, hogy mi ilyenkor a teendő? Érdemes e/lehet e/nem káros e gyógyszer mellékhatásra másik gyógyszert szedni? Hogy aztán annak a mellékhatásaira is legyen egy másik és így tovább a végtelenségig? Kérdezném, hogy hallottam a premens tablettáról nőgyógyászomtól. Hogy esetleg ez a természetes anyagokból előállított gyógyszer segítségemre lehetne e?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel:
Katalin
Valóban nem szerencsés az egyik gyógyszer mellékhatását egy másikkal kezelni! A kérdés az, hogy az emelkedett prolactin szint okok-e panaszokat.
Ami a Premens-t illeti arró már régebben írtam.Az orvosi egyetemen ugyanis szinte unalomig használt kifejezés volt, hogy „már ezt a görögök is tudták!” Mielőtt az elmúlt héten Görögországba utaztam végigolvastam az ókorban általuk leírt számos tanulmányt és írást. Eddig is tudtam, hogy a görög orvoslás Európa legfejlettebb gyógyító tevékenysége volt, s a Kr.e. IV. században már olyan magas fokon művelték, hogy a Perzsa Birodalom királyi udvaraiba is görög orvosokat hívtak a királyi család ellátására. A görög orvoslás megalkotta az egészség és a betegség ellentétpárját, az emberek hittek az ellentétek harmonikus egyensúlyában és a természet gyógyító erejében. Éppen ezért az Aszklépiosznak, és egyéb gyógyító isteneknek szentelt templomaikat – melyek a legelső kórházak voltak – gyönyörű és nyugalmas környezetben építették. E templomok szanatóriumként is funkcionáltak, mert a betegek hitték, hogy álmukban meglátogatják őket az istenek. Kiválónak bizonyultak a pszichoszomatikus betegségek kezelésében is. Tanulmányozták a természeti törvényeket, prognózist és diagnózist állítottak fel. A Kos-szigeti iskola fontos szerepet játszott az olyan jelentős gyakorlatok kialakításában és elterjesztésében, mint a diagnózis és prognózis tanítása, pontos kórtörténet felállítása, vagy a beteggel való együttműködés hangsúlyozása! A hippokratési iskola legnagyobb vívmánya azonban az, hogy nyíltan szakított a filozófiával, azaz a spekulatív orvostudománnyal. Ehelyett a közvetlen tapasztalást tartotta fontosnak. A betegségek megfigyelése az általánosítás miatt volt fontos. A görög orvoslás fejlődésének történetében kiemelkedő jelentőségű volt az elméleti eredmények gyarapodása. Az egyetemes természet eredetét és okát kutató görög tudósok kiemelt helyen foglalkoztak az ember külvilághoz való viszonyával. A századunkig meghatározó, számtalan formában átvett és zsinórmértékül szolgáló görög orvosi-elméleti rendszerek (pl. a hippokratészi iskola tanításai) az egészség megőrzését, a betegségek megelőzését, a holisztikus szemléletet hangsúlyozták, és nem magát a gyógyítást. Számomra egyik legmeglepőbb és legkevésbé ismert az endokrinológiai (hormonális) kezelésekre vonatkozott (Endocrinology in ancient Sparta, Endocrinology in ancient Sparta HORMONES 2007, 6 (1):80-82, Medical School, University of Crete, Heraklion, Crete, Greece), amelynek legfontosabb gyakorlati, aktuális részleteit szeretném megosztani kedves Olvasóimmal. Jóllehet a szónak mai értelmében orvostudomány 3 ezer évvel ezelőtt még nem létezett, de számos olyan megfigyelést tettek, amelyek mai is lenyűgözők. A legfontosabbnak azt tartom, hogy egyes növények gyógyító hatásait ismerték és alkalmazták. Ezek egyike volt a barátcserje (Vitex agnus-castus L.), amelyet alapvetően hormonális zavarok kezelésére használtak. Megfigyelték, hogy hatására lényegesen csökkent a meddőség, a menstruációs, klimaxos panaszok száma és mértéke. Korunk orvoslása kétkedve fogadja ezeket a módokat. A régi elvet, „de omnibus dubitandum est” (vagyis mindenben kételkedni kell) én is osztom, ezért mentem utána ennek a problémának és kerestem a választ arra a kérdésre, hogy ez a növény, ill. növényi kivonat valóban hatásos-e. Meglepődve tapasztaltam, hogy a barátcserje hatásai valóban meggyőzőek. Az egyik legismertebb orvosi lap, a British Medical Journal közölte, hogy 1634 nőbetegben ez a készítmény csökkentette az ún. premenstruációs tüneteket, rendezte a menstruációs zavarokat és jelentősen csökkentette a meddőséget is. Ezt a megfigyelést egészítették ki azzal, hogy a csökkent pajzsmirigybetegségben szenvedők számára is kedvező hatásúnak bizonyult, jelentősen mérsékelte az autoimmun gyulladás tüneteit is. Ezt a növényi kivonatot javasolta 2010-ben az európai orvosok szövetsége.
Ezek után joggal merül fel a kérdés, hogy miképpen hat ez a természetes anyag, milyen dózisban érdemes alkalmazni, mikor nem szabad szedni?
• A barátcserjében különböző biológiailag hatásos anyagok vannak, többek között flavonoidok és glükozidok. Fontos tudni, hogy hormonokat nem (!) tartalmaz, jótékony hatásának éppen az a lényege, hogy az agyalapi mirigy működését serkenti, szabályozza – különösen az LH-hormon (luteotrop hormon) szintet növeli. Ez közvetett módon fokozza a szervezet progeszteron-termelését – ez az anyag pedig a menstruációs ciklus szabályozását segíti. Lényegesen javítja meddőség esetén a fogamzás esélyét. Fontos megállapítás volt az is, hogy a prolaktin szintet viszont csökkenti. Az enyhén megemelkedett prolaktin-szint csökkentése nemcsak néhány meddő nőnél lehet hasznos, de azoknál is, akiknek melle a menzesz előtt nyomásra érzékeny (PMS=premenstruális szindróma). Ennek a természetes növényi anyagnak hatására csökkent autoimmun pajzsmirigybetegségben az antitestek szintje (TPO elleni antitest).
• Az alábbi betegségben szenvedőknek javasolható:
o Meddőségben
o Menstruációs zavarban
o Klimaxban hőhullámok esetén, éjszakai izzadásban
o PCOS-ban
o Pajzsmirigy autoimmun gyulladásában
o Kóros elhízás esetén
o Depresszióban
Adagolás: a frissen szedett magvakat tisztítás után átdarálják, üvegbe teszik. Felöntik 96%-os alkohollal, tetejét csavaros tetővel lezárják. 10-14 napig érlelik, mindennap kétszer alaposan felrázzák. Az érési idő lejárta után leszűrik, az ázalékot vízzel átforralják. Szűrés után annyit adagolunk belőle az alkoholos kivonathoz, amennyivel 38-40 százalékosra hígíthatjuk. Naponta háromszor 10-20 cseppet fogyaszthatunk. A növény magjából készült porból napi 2 g, vagy 2-4 kapszula, 1-2 teáskanálnyi, a gyárilag előállított cseppből 20-30 csepp (180 mg) javasolt.
Az alkalmazása legalább 3 hónapon át szükséges a kívánt hatás eléréséhez. Mellékhatásokat nem észleltek.
• Nem szedhetik:
o Terhesek
o Fogamzásgátló készítményeket szedő nők
o Szoptatás ideje alatt
A fentiekből kiderült, hogy a Premens nem a prolactin szintet szabályozó készítmény.
Jó egészséget kívánok:
Közel 8 éve küszködök nőgyógyászati problémákkal,volt myomám, vérzészavarom, melyet átmenetileg (5 év erejéig) a Mirena orvosolt. Akkor visszahúzódott a myomám is és 5 évre megszűnt a menzeszem. Most 3 év óta- mióta nincs Mirenám- lassan kétszer menstruálok havonta. Mikor milyen erősségű a vérzés. Olykor elhúzódik 7-8 napig, máskor 4 nap alatt véget ér. Sajnos van egy trombocitopéniám, bár kezelést nem igényel(120-140000) és Gilbert kórom. Ez utóbbi sem veszélyes. Ám ezek miatt soha nem szedhettem fogamzásgátlót... Mivel már eléggé kimerítettek a 17-23 napos ciklusaim, kaptam Norcolutot, mely gyógyszer hatására újra 27 napra jött meg a menzeszem, de sajnos a következő már 23 napra, és a legutóbbi 17 napra rá. Ultrahangon a méhem nyálkahártyájának vastagságát most a menzeszem 6. napján 2.5 mm vastagságúnak látták, azt mondták így nem kell méhkaparást végezni. Ám találtak egy 1 cm-es myomát is. Ezt februárban még nem említették. Pedig már akkor is kínlódtam az össze-vissza menzeszzel. A petefészkeim rendben, P2 a citológia. Családunkban gyakori a korai menopauza, volt akinek 40 éves kora előtt elmaradt a menzesze..
Most újra kértem a Mirenát, mert az nagyon bevált, ám előtte Esmya-t írtak fel, 3 dobozzal. Nem tudom jó ötlet-e ez a gyógyszer az én alapbetegségeimmel. Ezen kívül Concort szedek, ideges szívritmuszavarra. Nem tudom ez lényeges-e. Kiírtak hormonvizsgálatra, és hematológiai konzíliumra. Csak a 3 doboz bevétele után lehet szó Mirenáról. Mi szükség Ön szerint az Esmyára, mikor 30 éves koromban is bevált a Mirena, és akkor sokkal nagyobb volt a myomám. Úgy tudom az Esmya-t műtét előtt alkalmazzák, ám nálam nem helyeztek operációt kilátásba. Egyáltalán mi okozza ezt az állandó hormonzavart? Talán az, hogy szomorú, de éppen nem sokkal a myoma megjelenése előtt volt kétabortuszom két egymást követő évben? Vagy az, hogy édesanyám is myomával küszködött? Hogyan lehetne inkább a kiváltó okokat orvosolni? Egyébként két gyermeket szültem, sose szedtem hormonális fogamzásgátlót.
Szeretném ha tanácsot adna nekem!
Köszönöm szépen a válaszát!
egy 38 éves nő
Sajnos a leírtakból nem derül ki, hohy milyen eredtű és fármájú hormonális zavara volt, ill. van.
Ennek kivizsgálása valóban indokolt. Az alkalmazott hormon is már befolyásolja az aktuális hormonértékeket.
Tisztázni kellen, hogy van-e endometriosisa. Mi is ez?
Endometriosis alatt olyan működő méhnyálkahártya szigeteket értünk, amelyek a méh üregén kívül helyezkednek el- bárhol a szervezetben, és képesek a női szervezet hormonális állapotának megfelelően önálló életet élni.
Az endometriosis egyike a leggyakoribb benignus női nemi szervi megbetegedéseknek. Előfordulás gyakorisága egyes irodalmi adatok alapján
2-50 % közé tehető. Kezdetben a betegséget csak a klinikai tünetek és panaszok alapján valószínűsítettek. A laparoscopia elterjedése kapcsán az előfordulás gyakorisága megemelkedett.
Az endometriosis rizikófaktorai közül egyes szerzők az anyai életkort hangsúlyozzák. Az életkor előrehaladtával gyakrabban fordul elő anovulatio- vagy sárgatest-elégtelenség, és minél hosszabb időt tölt el a beteg ezen állapotban, az endometriosis annál valószínűbb (Hautson és mtsai) Cramer és társai (1986) a korai menarchét, továbbá a rövid menstruatios ciklust és az elhúzódó vérzést emelik ki, mint fontos epidemiologiai tényezőt.Mindazon betegeknél, akik az endometriosis tüneteivel- infertilitas, fokozódó dysmenorrhoea, kezelésre nem szűnő kismedencei fájdalom, vagy egyéb, a menstruatios ciklussal összefüggő panasz- bírnak, endometriosisra kell gondolni.
További kivizsgálást javaslok, jó egészséget kívánok:
Sajnos a küldött információ nem elégséges a részletes válaszhoz, erre a vizsgálatot végző(k) illetékesek.
A pajzsmirigy rákok száma mindkét nemben világszerte növekszik, s ez folyamatosnak tűnik. A növekedés főleg a papilláris rák előfordulására vonatkozik. Jelentős szerepe van ebben a felvilágosításnak, a szűrővizsgálatoknak, a diagnosztikus eszközök könnyebb hozzá-férhetőségének, de nem biztos, hogy ez kizárólagos magyarázat. A gyakoriság jelentős földrajzi különbségeket mutat. A hazai új esetek száma évenként 500 körüli. Az összes pajzsmirigy rák kb. 80%-a differenciált carcinoma, ezen belül a papillaris forma 4-5-ször gyakoribb a folliculárisnál. A differenciált pajzsmirigyrák leggyakrabban 30-60 év között jelentkezik, nőkön 40-50 év, férfiakon 45-50 év körül tetőzve. Nő-férfi arány 2-3:1. A pajzsmirigy betegségei hazánkban is népbetegségnek számítanak. A diagnózist sok esetben nehezíti, hogy a csökkent, vagy emelkedett hormontermelés szerteágazó, sok esetben egyéb szervi panaszra utaló tüneteket okozhat. A pajzsmirigy göbös megbetegedéseire a legtöbb esetben a nyak elülső részén megjelenő duzzanat hívja fel a figyelmet. A göbök azonban nem egyszerűen kozmetikai gondot jelentenek. Az un. „meleg göbök” pajzsmirigy túlműködést okozhatnak, a „hideg göbök” pedig a daganatos átalakulás miatt jelentenek potenciális veszélyt. Arról, hogy az elváltozás melyik csoportba sorolandó, az izotópos vizsgálat során bizonyosodhatunk meg. A meleg göb fokozott mértékben tárol izotópot, a vizsgálati képen piros színű, ezért nevezték el „meleg” göbnek.A beteg annyiban érezhet különbséget, hogy a meleg göbhöz a túlműködés tünetei társulhatnak: erős szívdobogás, ritmuszavar, esetleg fogyás. A meleg göb általában jóindulatú és eredménnyel gyógyítható. A hideg göb nem vesz fel izotópot, ezért a göbnek megfelelően egy üres „hideg” terület ábrázolódik. A hideg göbök egy része lehet rosszindulatú, ezért ezekben az esetekben a citológiai (biopszia) vizsgálat kötelező. Az alábbiakban röviden foglalom össze a legfontosabb endogén (genetikus) és exogén (külső) okokat, amelyek szerepet játszanak a pajzsmirigy göbök kialakulásában és egyben a kezelés, a megelőzés gyakorlati kérdéseihez is közelebb visznek bennünket.
I. Endogén (genetikai) faktorok:
A hideg göbök kialakulásában mind genetikai, mind epigenetikai faktorok (azon tényezők összessége, amelyek megváltoztatják egy gén aktivitását mutáció nélkül) meghatározóak. Ezekben a betegekben a pajzsmirigysejtekre specifikus génjeinek: a TSH-receptornak (TSH-R), a nátrium-jód symporternek (NIS), a thyreoglobulinnak (Tg) és a pajzsmirigy peroxidáznak (TPO) az képződése és működése csökkent. A genetikus tényezők között a mutációk a legfontosabbak. A fentebb említett gének mutációit csoportosíthatjuk aszerint, hogy a mutáció milyen sejtet érint. A germinális mutáció az ivarsejtekben alakul ki, minden utódsejt hordozza, öröklődik, a szomatikus (testi) mutáció azonban csak az adott testi sejtek génállományának sajátja. A mutáció funkcióbeli következménye funkció-növekedés (aktivációs mutációk) vagy funkciócsökkenés (inaktivációs mutációval jellemezhető hideg göb) lehet.
II. Környezeti tényezők:
• Mind a jódhiánynak, mind a dohányzásnak és a jóddal nem megfelelően ellátott terhességnek meghatározó szerepe van a hideg és meleg göbök kialakulásában egyaránt. A jódhiány és a terhesség kérdésének vizsgálata hazánkban is a népegészségügyi kutatások egyik fontos része. Észak-Kelet Magyarországon és Budapesten 1822 várandós anyát vizsgáltunk meg. A vizsgáltak 56,3 %-ában jódhiány volt kimutatható. Ezek közül 482 személy napi 100-150μg jódpótlásban részesült. Úgy látszik, hogy az esetek 45,0 %-ában ez az adag még nem volt elegendő, mivel a vizelet jód-ürítés 100 μg/l alatti volt. Strúmát az esetek 15,6 %-ában, göböt 11,7 %-ban mutattunk ki és az esetek 4,8 %-ában a göb mérete meghaladta az 1 cm-t. A nyert adatok szerint a vizsgált régiókban az esetek 56,3 %-ában jódhiány mutatkozott és a jód pótlására a gravidák közel felében napi 100-150 μg-ot meghaladó jódid dózisra volna szükség (kb. 200 μg/dl -re). Fontos azt is megjegyezni, hogy az anorganikus jód bevitele előtt ki kell zárni a pajzsmirigygyulladás lehetőségét, mert az anorganikus jód bevitelével árthatunk, gyulladást válthatunk ki!
Jó egészséget kívánok:
9 hetes kismama vagyok,és nagyon meg vagyok ijedve!Olvastam a cikkeit,és ezért fordulok Önhöz segítségért.Mikor megtudtam,hogy kismama vagyok azonnal a laborba siettem,és megcsináltattam a a tsh,t3,t4, ill. a reverz t3 vizsgálatokat.A tsh-m 16 volt,a hormonok a határ értéken belül,közel az alsó határhoz.A reverz t3 0,23 ng/ml lett,ami alapján az arányszám 12,ennek ha jól tudom 20 fölött kéne lennie.sajnos az itteni endokrinológus ezzel nem foglalkozik,ennek ellenére Letrox 75-öt kezdett szedetni velem.Én sejtettem,hogy nem lesz hasznomra,de nem vitatkoztam.Most kaptam kézhez az újabb labor eredményt,ami szerint a t4 szépen emelkedett,de a t3 még csökkent is.Így a t3 rezisztencia elég egyértelmű.Mit tehetek annak érdekében,hogy ez rendeződjön?Fel fogom Önt keresni,de sajnos nagyon hosszú az előjegyzés és én nagyon aggódom!Ezen kívül az lenne a kérdésem,hogy mely az a kóros hormon érték,aminél már aggódnom kell amiatt,hogy a kicsi agya nem fejlődik megfelelően?Valamint még azt szeretném tudni,hogy ugye a 12. héttől a babának saját pajzsmirigye van,csak azt nem tudom hogy a működése már akkor teljesen független az enyémtől?Tehát ha nekem rosszak is az értékeim,az az ő pajzsmirigyére már nincs hatással?Nagyon köszönöm ha válaszol a feltett kérdéseimre,mert nagyon féltem a babámat,és nincs sajnos más akihez a kérdéseimmel fordulhatok!Tisztelettel:Belovai Mária
Aggodalma jogos, de lehet segíteni! Mindenek előtt azt kellene tisztázni, hogy mi okozta ezeket az értékeket ( csak a laboratóriumi értékek kórosak vagy valóban klinikai tünetei is vannak?). Egyelőre az elkezdett Letrox kezelést folytassa, az anorganikus jódot tartalmazó ksézítményeket kerülje!!!!
Egyébkén biztos lesz arra mód, hogy korábban találkozzunk, mivel az áldott állapotban lévő kismamk mindig soron kívüliséget élveztek. A levelét továbbítottam kolléganőmnek, aki egy korábbi időpontról fogja értesíteni!
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:
Leányom kb. 2 hete volt Önnél, akkor kaptuk meg a két héttel korábbi vérvétel eredményét. Az értékek: vércukor:4,29 CRP:9,67 ACTH:21,26 TSH:3,02 ft4:15,57 ft3:5,81 Thyreoglob:0,88 TPO-At:>600.00 TG-At:178,40 Cortizol:502,80 Insulin:9,12 HOMA:1,7 Ösztradiol:600,8 Progesteron:2,9 Prolactin:286,2 DHEA-S:10,14 Testosteron:1,63 SHBG:27,48 STI:5,93 TSH rec.At:9,91. Vél: Hashitoxicosis, kezelt TAO, Viscelaris obesitas, metabolikus synd.
14 éves korában pajzsmirigy túlműködést és Basedow-kórt diagnosztizáltak, kb. 3 éve nem szed gyógyszereket, a TSH, ft4 és ft3 értékei jók voltak. Jelenleg szedi az Ön által javasolt napi 2 Szelén Béres Vitalt és a napi fél Letrox 50 mg-t. Menzeszavar korábban nem volt, most két hete késik. Arra szeretnék Öntől választ kapni, hogy a jelenlegi leletei alapján a pajzsmirigye most túl, vagy alul működik-e, gyulladásban van-e a megnagyobbodott pajzsmirigye, és a menzesz késésének oka lehet-e kapcsolatban a pajzsmiriggyel, vagy a szedett gyógyszerekkel, valamint, hogy mit jelentenek a véleményezésben leírtak.
Válaszát előre is köszönöm
Üdvözlettel: Bitter Andrea
A helyzet az, hogy a két autoimmun betegség: a Hashimoto thyreoiditis és a Basedow kór együtt is előfordulhat, ezt nevezzük Hashitoxicosisnak. Jelenleg a gyulladás dominál és túlműködés nincs, de a folyamat még nem teljesen gyógyult, ezért javaslotam a fenti kezelsét. A menzeszzavar valóban társulhat a pajzsmirigybetegségéhez.
Az immunrendszer feladata a szervezet saját szöveteinek és sejtjeinek („integritásának”) védelme. Amennyiben ebben hiba támad, akkor az immunrendszer sejtjei és az általuk termelt fehérjék (antitestek) saját szöveteik, „antigénjeik” ellen támadnak és ez a sejtek működésének gátlásához, esetleg a működésük növekedéséhez vezethet. Az autoimmun betegségeket didaktikai okokból elkülönítjük a szisztémás és az egy-egy szervre lokalizálódó szerv-specifikus formáit. Ezekre a betegségekre jellemző, hogy öröklődnek, főleg nőkben fordulnak elő és gyakran társulnak egymással (pl. pajzsmirigybetegség cukorbetegséggel, meddőséggel stb).. Az autoimmun eredetű szerv-specifikus pajzsmirigybetegségeknek két fő formája ismert: az autoimmun pajzsmirigygyulladás (Hashimoto betegség) és Basedow-Graves kór.
A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttõl 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában lényeges az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét (!) az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
A Basedow kór a pajzsmirigy autoimmun eredetű betegség, amelynek kialakulásában egy másik antitest: a TSH receptor elleni stimuláló antitest játszik szerepet. Szintén örökletes betegség, amelyre kezdetben a pajzsmirigy jelentős túlműködése, strúma és az esetek 5-10 %-ban gyulladásos szembetegségek jellemzőek. A betegségre jellemző klinikai jelek, panaszok, strúma, a TSH-receptor elleni antitest pozitivitása alapján a diagnózis megállapítható. Napjainkban ez a betegség már gyógyítható. Hangsúlyozni kell, hogy az alkalmazott gyógyszeres, a pajzsmirigy működését gátló szerek (Metothyrin, Propycil) viszonylag hamar (4-6 hét alatt) képesek normalizálni a túlműködést, de az immunológiai folyamat gyógyulása hosszabb időt vesz igénybe (minimum 1 évet!). Ezért nem elegendő a hormonok szintjének mérés, az immunológiai folyamatok követése is szükséges. A kezelésre nem reagáló esetekben a pajzsmirigy műtéte és izotóp kezelése is indokolt lehet. Fontos tudni, hogy az izotópkezelés fokozhatja a szemtünetek kialakulásának kockázatát!
A menstruációs zavarok okai gyakran felderítetlenek maradnak. Ritkán gondolnak arra (néha a szakemberek sem), hogy a zavarok hátterében a pajzsmirigy rendellenessége állhat. Az okok felderítésével viszonylag könnyen gyógyíthatók az addig makacs tünetek.
Mikor beszélhetünk menstruációs zavarról:
• Ha az erős vérzés 24 óránál hosszabb
• Ha szabályos ugyan, de 7 napnál hosszabb
• Ha a periódusok rövidebbek 21 napnál
• Ha 3 hónapnál hosszabb ideig kimaradnak
• Ha ismételten és szokatlanul fájdalmasak és görcsös jellegűek
• Korai menstruáció (10. év előtt) gyakran a pajzsmirigy csökkent működésével társul. A korai pubertás esetén is gondolni kell pajzsmirigybetegségre.
• A pajzsmirigy túlműködése (hyperthyreosis) hátterében gyakran mutatható ki a vérzése 15 éves kor utáni fellépése
• A szabálytalan periódusokban, a vérzés elmaradása és a fokozott vérzés esetén feltétlen gondolni kell a pajzsmirigy autoimmun gyulladásos betegségeire és működési zavaraira
• Leggyakrabban a pajzsmirigy csökkent működése, az autoimmun thyreoiditis esetén fordul elő „nem magyarázható” vérzészavar. Ilyenkor gyakori a viszonylag csökkent étvágy melletti hívás, fáradékonyság, feledékenység, hajhullás, depresszió hajlam. Gyakran próbálkoznak növényi eredetű készítményekkel azzal a feltevéssel, hogy azok nem tartalmaznak hormont. Ez az esetek többségében tévedés, mert a növényekben a hatóanyag is hormon, fitoösztrogén. Ezek tartós alkalmazása (még viszonylag kis dózisban tartós szedés esetén) nem veszélytelen módszer.
Várhatóan teljes gyógyulás következik be és menzeszzavara is megoldódik.
Jó egészséget kívánok:
Tizenhet hetes terhes vagyok es csak most ellenoriztek a TSH szinetemet, ami magas volt: 4,66, a Free T4 was 0,88. Az orvos azt mondta, hogy terhesseg alatt probaljak a TSH szintet 1 alatt tartani. Elkezdtem a gyogyszer szedeset 17 hetesen, de aggodom a bebi szellemi fejlodese miatt, mert olvastam, hogy az elso 12 hetben fejlodig a bebi agya es a pajzsmirigyhormonnak nagy szerepe van benne. Mennyi esely van ra, hogy a kis babamnak szellemifogyatekossaga vagy alacsony IQ szintje legyen vagy barmilyen mas problemaja legyen a keson kezelt pajzsmirigyelegtenseg miatt? Vannak ra kutatasi ertekek? Mi a normails szint a Free T4-ra terhesseg alatt?
Elore is nagyon koszonom Professzor Ur segitseget!
Tisztelettel,
Timea
Sajnos, hogy erre korábban nem gondoltak. A pajzsmirigy hormon (de nem a T4, hanem a T3!) szükséges a baba szellemi fejlődéséhez. Erről a legutóbbi irásomban részletesen felhívtam a figyelmet. Egyébként az FT4 helyett a totális (TT4) szintet kellene nézni és gyógyszeresen lehetőség tenni a T3 képződését.
Ha már a TSH-nál maradunk (szerzők és világtáj szerint!): Trimeszter specifikus TSH
Első Második Harmadik
Moliet és mtsai (2008) (Európa) 0,03- 2,3 0,29-2,8 0,34-3,0
Haddow és mtsai ( 2004) (USA) 0,08-1,6 0,39-3,7 0,5- 3,2
Lambert és mtsai (2008) (USA) 0,08- 2,1 0,9- 3,4 0,8- 3,5
Jó egészséget kívánok:
Ezért szoktam azt javasolni, higy tisztázni kell(ene) a kórosnak mondott laboratórium lelet okát.
Laboratóriumi értékek: száraz adatok, melyek mögött egészség, vagy betegség húzódik meg. Elég, ha ez alapján kezeljük a beteget, vagy járjunk utána, milyen egyéb okok játszhatnak még szerepet a tünetek megjelenésében?
A pajzsmirigyhormon kezelés fokozatosan elhagyható!
A TSH az egyedüli vizsgálat, amely a pajzsmirigybetegségek felismeréséhez és kezeléshez szükséges?
A kérdés gyakorlatilag minden betegben felmerül, sőt azokban is, akiknek szűrővizsgálatuk során végzik el ezt a tesztet. Azt tapasztalom, hogy a TSH körül az orvosok körében is vannak bizonytalanságok, ha más nem, akkor az ún. normál érték kérdése borzolhatja a kedélyeket. Több betegem beszámolójából is idézhetnék, sajnos elég sok a kedvezőtlen tapasztalat, mégis egy gyakori példát emelnék ki: Túlműködést mutató TSH értékek esetén a tünetek alapján fontos utána járnunk, hogy a pajzsmirigy működés zavarát nem agyalapi mirigy eredetű eltérés okozza-e. Hiba lenne tehát pusztán a számokra hagyatkozva kezelni a beteget.
Mi tehát a TSH?
Egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy - nem a pajzsmirigy - állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
A jelenleg rendelkezésünkre álló vizsgálati módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték!
Figyelembe kell venni a következőket:
a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
- a beteg lakóhelyének jódellátottságát
- a beteg nemét
- az évszakot
- napszakot
- a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
- az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
- a vizsgálati módszereket
- a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
- felszívódási viszonyokat
TSH elleni antitest jelenlétét
- terhesség esetén az értékek szintén változnak
Mi az ún. normál érték?
pajzsmirigy, cikktartalmiA TSH esetében a 0,4 és 2,5 közötti referencia tartományt tekintjük normál értéknek, a 0,1 és 0,4 közötti érték esetén ún. szubklinikus alulműködéséről beszélünk, ez alatt alulműködésről. Szubklinikus túlműködést 2,5 és 10 között állapítunk meg, túlműködés esetében ez az érték 10 és 100 közötti. Hangsúlyozni kell, hogy a számok csak irányadóak és nem jelentenek az esetek egy jelentős részében diagnózist.
Mire jó a TSH?
A felsoroltak után jogosan vetődik fel ez a kérdés. Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos, szűrő jellegű módszer, de annak az élettanitól eltérő volta nem jelent önmagában betegséget! A TSH meghatározás tehát lényeges vizsgálati módszer lehet a pajzsmirigybetegségeinek kivizsgálásában és kezelésében a kellő szakismerettel és tapasztalattal rendelkező szakorvos számára.
A laboratóriumi vizsgálatot azonban minden esetben meg kell előzze a beteg panaszainak meghallgatása, az alkalmazott gyógyszerek áttekintése (ún. anamnézis), a beteg vizsgálata, képalkotó eljárások, immunológiai tesztek. Hozzá kell azonban tenni, hogy ezeket együttesen szabad és kell értékelni, hiszen a beteg vizsgálata és kezelése egyaránt holisztikus megközelítést igényel.
Jó egészséget kívánok: