|
Kérdezz-felelek
Már többször kérdeztem Öntől most is élek a lehetőséggel hisz személyesen olyan messze van.
Nekem 5 éve egy mellékvesém van a műtétet követően beállt a szervezetem a rendes kerékvágásba (rendes vérzés, nem voltam fáradt, nem hulott a hajam és nem szőrősödtem) Volt három 20.heti vetélésem amit a mai napig nem tudnak megmondani miért.
Az utólsó vetélés óta eltelt 1,5 hónap és ismét szeretnénk próbálkozni. Igen de elkezdődött a hajhullás a fejtetőn, újra jelentek meg szőrszálak az államon, és a fáradságom határtalan a diétázás sikeréül meg már nem is álmodom.Ugyanis ha a glikémiás index szerint táplálkozom akkor sem tudok jól lakni és 3 óra múlva olyan éhes vagyok, hogy reszketek.
A prolakzinom már 3 éve magas 640mIU/L volt a legmagasabb. Bromocriptint szedek rá és így "karban"van tartva.
A problémám még ,hogy voltam MR vizsgálaton és ott az eredmény, hogy 3mm daganat vagy elváltozás van az első lebenyben.Én persze megijedtem és félek hogyan tovább a Drnő azt mondja evvel nem kell foglalkozni de csak kell mert a tünetek gondolom azért vannak és aminek nem kellene ott lenni annak oka van, hogy mégis van.
Mit tegyek, milyen hormonokat kellene levenni, hogy bátran merjek a terhességet vállalni?
Egyáltalán műteni kell vagy fel is szívódhat?Természetes úton tudok magamon segíteni?
Előre is köszönöm a segítségét!
Várom válaszát!
Üdvözlettel:Szilvi
Már ismételten válaszoltam, s remélem, hogymost meg is kapja majd.
Kérdése ennél összetettebb.
Az emelkedett prolactin szintnek több oka is van:
• a leggyakoribb a krónikus stressz
• több gyógyszer is emeli ennek az agyalapi hormonnak a szintjét
• autoimmun betegség mérgező anyagok
• gyógyszerek (főleg depresszió elleni gyógyszerek, a reflux betegségre használtak
• táplálkozási rendellenességek
• a agyalapi mirigyet érintő gyulladás, esetleg daganat
A hyperprolactinaemia az egyik leggyakrabban előforduló endokrin megbetegedés. Leggyakoribb oka a hypothyreosisban és a bizonyos gyógyszerek szedése során mellékhatásként megjelenő formák mellett a hypophysis prolaktint termelő microadenomája (átmérője <10 mm) és macroadenomája (átmérője ≥10 mm). A hypophysis kóros elváltozásain kívül számos fiziológiás állapot is okozhat zömében átmeneti hormonszint-emelkedést, ezért az anamnézisen, klinikai tüneteken, laboratóriumi vizsgálatokon és képalkotó eljárásokon alapuló pontos diagnózis felállítása alapvető. Ezenfelül kizárandó a macroprolactinaemia is, amely döntően nem hypophysistumorral kapcsolatos eltérés. A prolactinomák a leggyakrabban előforduló hypophysistumorok, a hormontermelő adenomák 30-40%-át teszik ki. A hyperprolactinaemia jellegzetes klinikai képpel jár, amelyeket macroadenoma esetében színezhetnek a daganat nagyságából eredő kompressziós jelek. Nőknél a klasszikus tünetek a különböző súlyosságú menstruációs zavarok, így a primer vagy szekunder amenorrhoea, oligomenorrhoea, rövid luteális fázis, infertilitás, illetve a tejcsorgás. Férfiak esetében a libidócsökkenés, impotencia, infertilitás, gynaecomastia és ritkán a tejcsorgás a jellegzetes tünet. Bármely eredetű primer hyperprolactinaemia kezelésében az elsőként választandó kezelés a gyógyszeres terápia, nevezetesen a dopaminagonista kezelés. A dopaminagonista (bromocriptin, valamint az újabban kifejlesztett quinagolid és cabergolin) kezelés az esetek közel 90%-ában hatásos, és nagyon lényeges, hogy nemcsak a szérum prolaktinszintjét redukálja, hanem többnyire a tumorméretet is csökkenti, ezért manapság prolactinoma esetén idegsebészeti műtét vagy sugárkezelés csak ritkán, speciális esetekben válik szükségessé.
A gyrmekvállalás előtt ezeket tisztázni kellene.
Jó egészséget kívánok: