Kérdezz-felelek
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a 25. életév betöltését követő hónapig havi 65 055 Ft adóelőleg megfizetése alól mentesül. Ellenben 18,5% társadalombiztosítási járulékot továbbra is kell vonni a béréből, amennyiben olyan jogviszonyban látja el a feladatát, amiben biztosítottá válik.
2016tól dolgoztam az előző munkahelyemen, ahhonann eljöttem 2020.májusában szülni. Majd 2021. Július közepétől elkeztem dolgozni 8 órában egy új munkahelyen GYED mellett. A gyermekem álami bölcsödés lett. A minap szóban értesítettek, hogy nincs szükség a munkámra. Közben én 7 hetes terhes vagyok. 6 hetesen voltam orvosnál van róla papírom. MÉg nem szoltam a munkahelyemen, papírt nem írtam alá. Szoljak, hogy terhes vagyok ? Vagy alá írhatom a felmondást közös megegyezéssel ?
Az lenne a kérdésem, hogy a kistesónál melyik jövedelmmel fognak számolni ? az első munkahelyem után vagy már ez a 6 hónap is bele számít ? Illet menjek inkább táppénzre mielőtt aláírom a felmondást ? Az első munkahelyem felé milyen kötelezetsségeim vannak ? Szabadságot ki kell venni ? Esetleg ha táppénz marad lehetőségnek, a gyermekem járhat tovább bölcsödébe ?
Mi a megfelelő teendő ebben az esetben ? Mi a megfelelő lépés, hogy anyagilak a legjobban járjak?
Előre is köszönöm a választ
Az első munkáltatója felé is érdemes bejelenteni a várandósság tényét, de az attól függ, hogy mit szeretne. Ha megszakítja a fizetés nélküli szabadságát, mert visszatérne dolgozni, de a kezelőorvosa úgy ítéli meg, hogy a munkáját ellátni nem tudja és keresőképtelennek nyilvánítja, táppénzre lehet jogosult a visszatérést követő első naptól, nem kell szabadságot sem kivenni. A táppénz ideje alatt a gyermeke járhat tovább bölcsődébe.
Arra a kérdésre, hogy mivel járna a legjobban, egyértelműen az a válasz, hogy maradjon meg mind a két jogviszonya, mert várhatóan mind a két helyről jogosult lesz csecsemőgondozási díjra. A gyermekgondozási díjnak havi maximuma van, amelyet több foglalkoztató esetén sem léphet át, azonban a jogosultsága mind a két helyen szintén fennáll(hat).
Mennyi a maximális idő, melyet táppénzen tölthet egy munkavállaló?
Egyik ismerősöm posztcovid tünetek miatt táppénzre kényszerült, 5 hónapja van megszakítás nélkül otthon.
Kapott olyan információt, hogy az összidőbe beleszámít a év első felében táppénzen töltött idő, valamint a tavalyi évi is....
Itt felvetődött egy másik kérdés is hogy a gyermekkel táppénzen töltött idő is számít-e ilyenkor, vagy mennyire valós ez, hogy összeadódhat a korábbi időszakokkal?
Köszönöm válaszát!
Saját, vagy gyermeke betegségének kérdésköre: a gyermekápolási táppénzen (gyápon) tölthető napok száma a gyermek betöltött életévei szerint változik, születésnaptól születésnapig tart és nem adódik össze a saját betegség miatt kapott táppénz napjaival. Saját jogon igényelt táppénzt legfeljebb a biztosítási jogviszony fennállásának időtartama alatt, maximum egy éven át lehet kapni.
Folyamatos biztosításban töltött idő: akkor tekinthető a biztosítási idő folyamatosnak, ha abban 30 napnál hosszabb megszakítás nincs. Példával szemléltetve ha az előző munkaviszonya megszűnt szeptember 30-án, a következő munkaviszonya pedig november 1-jén kezdődött, a kettő között semmilyen jogviszonnyal nem rendelkezett, a folyamatos biztosítási idő megszakadt és a táppénz jogosultság napok száma november 1-től indul. Táppénzt csak a folyamatos biztosítási időszak alatt biztosításban töltött napoknak megfelelő számú napra kaphat, vagyis a november 1-től a keresőképtelenség első napjáig eltelt naptári napok határozzák azt meg.
Táppénzelőzmény: ha a betegséget megelőző egy éven belül már részesült (saját) táppénzben, ezeket a napokat az újabb táppénz jogosultság idejébe valóban bele kell számítani, ami az egy év jogosultsági időt fogja csökkenteni.
2015 december 15 en kezdetem dolgozni kereskedelemben. 2021 08 31 ert veget a munkaviszony. Azota álláskeresésin vagyok 2021 12 01 ig. Szeptemberben derult ki terhessegem jelenleg 6 hetes terhes vagyok 2022 05 26 a szules ideje . Kerdesem az lenne h kerhetek en csedet illetve gyedet vagy szules utan mi jar meg nekem? Olvastam tobb helyen h ha megvan a 2 ev 365 nap akkor igenyelhetek csedet.
Valaszat köszönöm!
2020.02.01-2021.02.01 között gyesen voltam második fiammal!2021.04.26-tól 8 órás munkaviszonyba áltam jelenleg is dolgozom!2022.02.12-re várom harmadik gyermekemet! A kérdésem az lenne hogy méltányosságból meg e kaphatóm a csed-et és a gyed-et? Hiszen gyermekem születéséig nem lesz 2 éven belül 365 nap biztosításban töltött időm viszont a munkaviszonyom előtt gyesen voltam!
Válaszát előre is köszönöm!
A gyermeke várható születésekor nagyjából 80 napja fog hiányozni. A méltányossági ellátásoknál az a tapasztalat, hogy minél rövidebb hiányzó idő esetén bírálják el pozitívan a beadott kérelmet. Az ön hiányzó ideje majdnem 3 hónapot ölel fel, így véleményem szerint kevés az esély arra, hogy méltányossági ellátást kapjon. Ennek ellenére azt javaslom, hogy próbálja meg, veszítenivalója nincs.
Egy olyan kérdéssel fordulnék Önhöz, hogy nekem jelenleg kettő munkaviszonyom van, az egyik 2018.09.01-től folyamatos 8 órás a másik cégnél 2021.07.01-től 4 órás munkaviszonnyal.
Jogosult vagyok-e a 4 órás munkaviszonyomból táppénzre úgy hogy ott 1 hónapot dolgoztam a cégnél mivel kiderült, hogy terhes vagyok. (A babát 2021.12.12 várom)
Jogosult leszek-e a 4 órás munkaviszonynál CSED-re, GYED-re úgy hogy ugye nem lesz meg az 1 év munkaviszonyom, ( 4 órás 1 éves munkaviszony, mert az csak 2022.07.01-én lenne meg) vagy ebben az esetben nem számít az egy év mivel van mellette a 8 órás munkaviszonyom ami nem szakadt meg?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztlettel:
Müller Evelin
Kedves Julianna!
Az előbbi levelemet szeretném javítani mert most látom hogy elírtam a hónapot a 4 órás munkaviszonyom 2021.06.01.-től van.
Tisztelettel:
Müller Evelin
A fő szabály az, hogy egyidőben fennálló több biztosítási jogviszony esetén az igényelt egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokat jogviszonyonként kell elbírálni.
Táppénz esetén ez azt jelenti, hogy a kezelőorvosa felé jeleznie kell, hogy többes jogviszonnyal rendelkezik, aki orvosszakmai feladatként elbírálja a keresőképtelenségét mindkét munkaviszonyát illetően. Ha egyik munkahelyén sem dolgozhat, kettő keresőképtelenségi igazolást kell az orvosnak kiállítania, mindkettőn jelezve a munkakörét. Az igazolásokat továbbítva munkáltatói felé tudja a táppénz igényét érvényesíteni. Az ön által leírtak alapján a 8 órás munkaviszonyában vélhetően minden adott, hogy 60%-os mértékű táppénzt kaphasson (feltételezve, hogy nincs táppénz előzménye 1 éven belül és 30 napnál hosszabb ideig nem szünetelt a biztosítása), illetve a csecsemőgondozási és gyermekgondozási díjat is megigényelje.
A 4 órás jogviszonyában legfeljebb annyi napra lehet jogosult 50%-os táppénzre, ahány napja az adott biztosítási jogviszonya fennáll. Ebben a jogviszonyában nem fog rendelkezni a gyermek születését megelőző két évben 365 nap biztosítási idővel (hacsak nem rendelkezik a két év alatt egy harmadik lezárt jogviszonnyal - a másik, folyamatos munkaviszonya nem számítható be), így sem csedre, sem gyedre nem lesz jogosult.
Elég régóta nincs munkám, rendes bejelentett. kb 8 éve..
az érdekelne, hogy létezik olyan, hogy 5 év az elévül? Mert semmi keresetem, bevételem nem volt. Először nem is gondoltam, hogy bármit fizetni kéne, utólag meg nem mertem jelezni. :( Élettársam tart el Úgymond háztartásbeli vagyok, szerény körülmények között. Nem tudom, hogy jelezzem ezt? Mert nem tudok ennyi pénzt kifizetni. Mi várhat rám? Orvoshoz nem megyek, pár receptírás volt. Köszönöm! Érdeklődő nő
2020.07.01-től ha ön nem fizeti meg a járulékot és az ezt követő időszakra vonatkozóan keletkezett hátraléka meghaladja a 46 260 forintot (2021-től 48 000 forintot), akkor nem vehet igénybe térítésmentesen egészségügyi szolgáltatást - bár az orvos ellátja, a szolgáltatásért fizetnie kell majd, valamint csak teljes áron válthat ki vényköteles gyógyszert.
A hátralék esetén a NEAK a taj számát érvényteleníti, ami csak a tartozás megfizetése után lesz újra érvényesíthető.
A NAV automatikusan értesíti önt a tartozásról szintén tavaly július 1. óta. Ha ez nem történt meg (illetve a korábbi időszakra vonatkozóan sem írták elő önnek), be kell jelentkeznie a hatósághoz a fizetési kötelezettséget illetően. Amennyiben nem tudja kiegyenlíteni a tartozását, írásban kérheti a kötelezettség elengedését az adóhivataltól. Az erről szóló tájékoztatót a 30.2. számú információs füzetben találhatja meg a NAV oldalán.
Kedves Szakértő!
Kisfiam down szindrómás 2020.július 6-án lejárt a gyedem.
Azt a tanácsot kaptuk több helyről, hogy a gyest adjam át Apának, Én a munkáltatótól kérjek fizetés nélküli szabadságot és igényeljem meg a gyodot. Igy is történt. Én kapom a teljes gyodot a kisfiúnkra , Apa pedig a gyest( munka mellett)
Így nekem is megmaradt a munkaviszonyom.
Igen ám, de senki nem tájékoztatott arról, hogy a biztositási jogviszonyom megszakadt 07.07-től, csak egeszsegügyi ellátásra vagyok jogosult. Ezzel pár napja szembesültem a down szülői csoportban írt poszt alapján és elkezdtem utána járni.
Teljesen kétségbe estem, hogy a 23 éves folyamatos biztositási jogviszonyom a nem megfelel? tájékoztatás miatt megszakadt most már 7 hónapja.
Abban szeretnék segitséget kérni, hogy ha ez valóban így van, hogyan tudom visszaállítani? Arra van e lehetőségem, hogy visszafizetjük a 7 havi gyest amit Apa kapott meg és én igénylem meg a gyest és kérem, hogy állitsák vissza a bizt.jogviszonyomat?
Illetve ha vállalnánk még egy gyermeket sajnos nem lennék jogosult sem a csedre sem a gyedre. Ha sikerülne visszaállitani a bizt.jogviszonyt, akkor a születendő gyermekre a csed es a gyed összegét miből számolják?
Szeretnénk tisztán látni. A munkahelyre várnak vissza és tervezem is a munkába állást, ha már a kisfiúnk ovis lesz.
# Köszönöm előre is a választ.#
Kisfiam április 11-én lesz 3 éves, 21 éves munkaviszonyom van egy cégnél. Azonban ma egy pozitív terhességi tesztem lett. Milyen ellátásra vagyok jogosult? Mikor kell bejelentettem a cégnél? Táppénzre tudok menni gyes mellett?
Köszönöm válaszát
Az, hogy milyen ellátásra jogosult, a leírtak alapján nehéz megmondani. Mit szeretne pontosan? A gyermekgondozásra igényelt fizetés nélküli szabadsága a gyermek 3. életévének betöltésével megszűnik, így önnek munkavégzési, a munkaadójának foglalkoztatási kötelezettsége keletkezik. Amennyiben szeretne visszamenni dolgozni, érdemes felvennie a munkáltatójával a kapcsolatot. A fizetés nélküli szabadság alatt felmondási védelem alatt áll, ha a visszatérésekor közli a terhesség tényét, ismét védelem alá kerül.
Arra, hogy mikor érdemes bejelenteni a várandósságot, nincs jó válasz. Bejelentheti akár azonnal, akár a betöltött 12. hét után, ez az ön meggyőződésén múlik. Ha táppénzre szeretne menni, a gyes és a táppénz abban az esetben folyósítható párhuzamosan, amennyiben a jelenlegi fizetés nélküli szabadságát megszakítja és visszatér aktív állományba. A fizetés nélküli szabadság megszakítását legalább 30 nappal előre jeleznie kell a munkáltatója felé írásban, azonban a munkáltató gyakorolhat rugalmasságot. A visszatérés napjától kezdve lehet táppénzen, egészen a csecsemőgondozási díj igényléséig. Felhívnám azonban figyelmét, hogy a keresőképtelenség elbírálása orvosszakmai feladat, a kezelőorvosa megítélése alapján kerülhet táppénzes állományba.
Tàppénzes állomány alatt megszüntethetõ a munkaviszony munkàltató általi felmondással, a felmondási idõ az ismételt keresõképesség napjàtól indul.
Azonban vàrandósság esetén felmondási védelem illeti meg a munkavállalót. Javasolnám, hogy a lánya írásban tájékoztassa munkàltatóját az állapotáról a felmondási védelem érdekében.
Tisztelt Szakértő!Ne haragudjon hogy visszakérdezek.Írjunk egy levelet a munkáltatónak,és csatoljuk hozzá,a nőgyógyásztól az igazolást a terhességéről?Köszönöm szépen az eddigi segítségét is:Tünde
Az írásbeli tájékoztatás legmegfelelőbb formája a tértivevényes postai levél. A Munka Törvénykönyve nem határozza meg pontosan az értesítés követelményeit (lehetne akár szóban, e-mailben, sms-ben vagy csevegőalkalmazásokon keresztül is), az átvétel bizonyíthatósága miatt javasolt az említett mód.
Semmiképpen ne csatolják az igazolást, nem bizonyítékot kell szolgáltatni a munkáltatónak a várandósságról, hanem csak pár mondatban tájékoztatást adni.
Tàppénzes állomány alatt megszüntethető a munkaviszony munkàltató általi felmondással, a felmondási idő az ismételt keresőképesség napjàtól indul.
Azonban vàrandósság esetén felmondási védelem illeti meg a munkavállalót. Javasolnám, hogy a lánya írásban tájékoztassa munkàltatóját az állapotáról a felmondási védelem érdekében.
Az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz. Férjemmel 12 éve élünk Angliába, azóta két gyermekünk született. Szeretnénk hazatérni és Magyarországon folytatni tovább életünket. Kislányunk 2 év 8 hónapos, kisfiunk 4 hónapos lesz amikor hazaköltözünk. Én jelenleg szülési szabadságon vagyok és Statutory Maternity Pay (SMP)-t folyósítanak számomra ami ha jól értem az itteni CSED angol megfelelője. Mivel szeretnénk mindent lezárni Angliában ezért felmondásom munkahelyemen, ezzel az SMP folyósítása is véget ér még mielőtt költöznénk. Szeretném ha a társadalombiztosítási jogviszonyom folyamatossága megmaradna, viszont mivel kisfiam még nagyon fiatal, valószínűleg nem fogok tudni egyből elhelyezkedni ezért arra gondoltam, hogy Magyarországra utazásunk után egyből regisztrálok álláskeresőként. Szeretném megkérdezni hogy ebből a jogviszonyból jogosult lennék-e CSED-et vagy GYED-et kérvényezni? Válaszát előre is köszönöm!
Segítségét és szaktudását szeretném kérni az alábbi ügyben: 3 éve határozatlan idejű munkaviszonyban állok, viszont munkaerő kölcsönzés keretében vagyok foglalkoztatva. A párommal babát tervezünk és a kérdésem pontosan az lenne, hogy a CSED igénylésekor gondot fog jelenteni számomra a munkaerő kölcsönzéses jogviszony vagy ez teljes értékű munkaviszonynak számít?
Köszönöm szépen előre is a segítségét és válaszát!
A munkáltató kijelentette hogy elutasitja a kérésemet.Megteheti -e a munkáltató hogy vissza utasitja a táppenzre valo vetelemet,vagy jogosult lehetek táppenzre ha gyeden vagyok?
Mit tehetek ezügyben ha a munkáltató nem működik együtt?
Köszönöm válaszát
A fizetés nélküli szabadság megszüntetésével a felmondási védelme is megszűnik, így az első munkanapján szintén írásban jelentse be, hogy ismét várandós.
Amennyiben munkáltatója nem működik együtt, munkaügyi perben érvényesítheti jogait.
Feleségem Gyes-en van itthon 27 hónapos kisfiammal és kiderült, hogy 9 hetes veszélyeztetett terhes (az előzővel is az volt).
Telefonon jelezte a munkáltatójának, hogy megszüntetné a fizetésnelküli szabadságat és szeretné kivenni a felhalmozott szabadságokat, majd valószínüleg táppénzre menni. A könyvelő elöszőr azt mondta, hogy 1 napot mindenképpen dolgoznia kell, nem lehet szabadságon és utána tudja táppénzre venni, de ehhez kell a főnöke jóváhagyása, aki több telefonbeszélgetés után azt mondta, hogy most nehezen megy az üzlet, meg amúgy is majd kapja a Csedet, Gyedet, ne kérjen tőle ilyet, nem tudja ezt bevállalni elnézéset kéri és letette. Majd a könyvelő is hívta és most már azt mondta, sajnos mégse tudja azt csinálni, amit mondott, majd a Csednél segit.
Mit tehetünk ebben a helyzetben?
Ha irunk levelet (jognyilatkozatot), tértivevényesen feladjuk, akkor 30 nap mulva köteles állomanyba tenni? Vehet ki a párom 1 nap szabadságot, majd táppenzt?
Illetve, tehet úgy a munkáltató, mintha nem kapta volna meg a levelet vagy ténylegesen elutasithatja a fenti kérést?
Bocsánat a hosszú levélért!
Előre is köszönjük a segítségét, válaszát!
A keresőképtelenség elbírálása orvosszakmai feladat. Ha a felesége kezelőorvosa veszélyeztetett várandósnak, illetve ez alapján keresőképtelennek nyilvánítja a feleségét, a visszatérés napjától kezdve lehet táppénzen, egészen a következő gyermek jogán történő csecsemőgondozási díj igényléséig. Szabadságot sem szükséges kivennie. Amennyiben mégis kivenne, a távolléte alatt a munkáltatónál alkalmazott átlagos béremelést meg kell kapnia és a szabadságokat az emelt távolléti díjjal kell a munkáltatónak kiadnia és elszámolnia.
Az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz. Férjemmel 12 éve élünk Angliába, azóta két gyermekünk született. Szeretnénk hazatérni és Magyarországon folytatni tovább életünket. Kislányunk 2 év 8 hónapos, kisfiunk 4 hónapos lesz amikor hazaköltözünk. Én jelenleg szülési szabadságon vagyok és Statutory Maternity Pay (SMP)-t folyósítanak számomra ami ha jól értem az itteni CSED angol megfelelője. Mivel szeretnénk mindent lezárni Angliában ezért felmondásom munkahelyemen, ezzel az SMP folyósítása is véget ér még mielőtt költöznénk. Szeretném ha a társadalombiztosítási jogviszonyom folyamatossága megmaradna, viszont mivel kisfiam még nagyon fiatal, valószínűleg nem fogok tudni egyből elhelyezkedni ezért arra gondoltam, hogy Magyarországra utazásunk után egyből regisztrálok álláskeresőként. Szeretném megkérdezni hogy ebből a jogviszonyból jogosult lennék-e CSED-et vagy GYED-et kérvényezni? Válaszát előre is köszönöm!
Mindkét ellátás jogosultsági feltételei közé tartozik, hogy a gyermek a magyar biztosítotti jogviszony időtartama alatt (vagy meghatározott feltételek teljesülése esetén az azt követő időszakban) szülessen.
Gyesre lehet jogosult mindkét gyermek 3. életévének betöltéséig. Ennek egyik feltétele, hogy a kisebbik gyermeket fél éves kora előtt ne helyezze el napközbeni ellátást biztosító intézményben, illetve féléves kora előtt ne folytasson keresőtevékenységet.
Válaszát előre is köszönöm.
Sajnos mind a CSED, mind a GYED összegének megállapításakor csak az aktuális jogviszonyában elért tb járulékalapot képező bejelentett jövedelmét lehet figyelembe venni. A csed igénylése a várható szülés dátumát figyelembe véve március 19. lenne. Ezzel a dátummal a csecsemőgondozási díjra való jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafele számítva nem fog rendelkezni a jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyában sem 180 napi, sem 120 naptári napi, sem legalább 30 naptári napi tényleges jövedelemmel, így a csed alapját a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének a harmincad részében kell majd meghatározni a jelenlegi szabályozás alapján, vagy a szerződés szerinti jövedelme szerint, ha az nem magasabb, mint a minimálbér kétszerese (az alacsonyabbat kell figyelembe venni).
A 2021-es minimálbérről egyelőre még nincs információ, azonban az idei adatokkal számolva is a szerződés szerinti bére a valószínűbb, amelyre az ön által leírtak alapján jelenleg számítani lehet. 200.000 Ft harmincad része lesz a csed naptári napi alapja, amelynek 70%-át kell a naptári napi összeg számításához használni. A csed adóköteles jövedelem, a 15% személyi jövedelemadó levonása után az egy napra jutó nettó csed 3966,67 Ft-ra jön ki, ez 30 napos hónap esetén 119.000 Ft-ot jelent.
Szintén a fenti dátumok szerint a gyed számításánál 77 napnyi tényleges jövedelemmel számolva 30 napos hónapra körülbelül nettó 105.000 forintra számíthat.
Szeretném felhívni figyelmét, hogy a számítások tájékoztató jellegűek, pontos kalkuláció csak az igénylés időpontjában ténylegesen fennálló adatok alapján készíthető el.
Tehát amennyiben a kezelőorvosa keresőképtelen állományba veszi, a táppénz igényét benyújthatja a munkáltatója felé és kaphat párhuzamosan GYES-t is, nem kell lemondania annak folyósítását. Fontos, hogy munkahelyén ne legyen fizetés nélküli szabadságon, vagyis térjen vissza aktív állományba. A fizetés nélküli szabadság megszakítását legalább 30 nappal korábban jeleznie kell a munkáltatója felé írásban, azonban a munkáltató gyakorolhat rugalmasságot. Az írásos nyilatkozatot követő 31. naptól a fizetés nélküli szabadsága megszűnik, önnek munkavégzési, a munkáltatónak foglalkoztatási kötelezettsége keletkezik. A visszatérés napjától kezdve lehet táppénzen, egészen a következő gyermek jogán történő csecsemőgondozási díj igényléséig.
Jelenleg gyed-en vagyok a kisfiammal. A következő babát akkor szeretném vállalni, amikor Ő már 2 éves lesz, és gyes-en leszek.
Ha ismét várandós leszek, szeretném kérni a főnökömtől, hogy vegyen vissza állományba és adja ki a szabadságaimat.Utána itthon maradnék táppénzen, veszélyeztetett terhesként (már az előző várandósságom is az volt).
A kérdésem az lenne, hogy akadályozhatja-e ezt a főnököm, ha veszélyeztetett terhes vagyok? Mondhat-e nem-et a kérésemre, hogy nem adja ki a szabadságomat?
Érdemes ilyen esetben megvárni a terhesség betöltött 3.hónapját?
Köszönöm szépen a segítségét!
Andrea
Tehát amennyiben a kezelőorvosa indokoltnak látja, a táppénz igényét benyújthatja a munkáltatója felé és kaphat párhuzamosan GYES-t is. Ennek feltétele, hogy ne legyen fizetés nélküli szabadságon, vagyis térjen vissza aktív állományba. A fizetés nélküli szabadság megszakítását legalább 30 nappal korábban jeleznie kell a munkáltatója felé írásban, azonban a munkáltató gyakorolhat rugalmasságot. Az írásos nyilatkozatot követő 31. naptól a fizetés nélküli szabadsága megszűnik, önnek munkavégzési, a munkáltatónak foglalkoztatási kötelezettsége keletkezik - ezt a főnöke nem akadályozhatja. A visszatérés napjától kezdve lehet táppénzen, egészen a következő gyermek jogán történő csecsemőgondozási díj igényléséig. A felgyűlt szabadságokat nem kötelező kivennie, amennyiben a visszatérése napjától keresőképtelen állományban van.
Azonban ha úgy gondolja, hogy mégis kivenné a szabadságait és a kezelőorvosa csak ezután venné keresőképtelen állományba, kivitelezhető, ebben az esetben a szabadságait a munkáltatónak az éves béremelésekkel korrigált bérével kell kiadnia és elszámolnia. A munkáltató felelőssége a szabadságok kiadása az esedékesség évében. Amennyiben ezt nem tudja megtenni a munkavállaló oldalán felmerült ok miatt (szülési szabadság, gyermek gondozása céljából igényelt fizetés nélküli szabadság), a visszatérést követő 60 napon belül kell azt a törvény szerint megtennie.
Utolsó kérdésére jó válasz nem létezik... Személyes véleményem szerint megvárnám a várandósság betöltött 3. hónapját, mielőtt bármit lépnék, de ez az ön döntése.