Mi is az a PFAS és miért káros?
A PFAS vegyi anyagokat gyakran nevezik „örök vegyi anyagoknak”, mert rendkívül ellenállóak, és nem bomlanak le természetes módon. Ezáltal felhalmozódnak a környezetben, sőt, az emberi testben is hosszú ideig megmaradnak.
Ezek a vegyi anyagok kapcsolatba hozhatók különböző betegségekkel, mint a rák, születési rendellenességek, máj- és pajzsmirigybetegségek, valamint a spermiumszám csökkenése.
A kutatás eredményei: mit mutattak ki a várandós nőknél?
A kutatók 3000 várandós nőt vizsgáltak, és kimutatták, hogy
akik több fehér rizst, kávét, tojást és tengeri herkentyűt fogyasztottak, magasabb PFAS-szinttel rendelkeztek anyatejükben és vérplazmájukban. A vöröshús-fogyasztók sem maradnak érintetlenek: az ő esetükben a PFOS-szint emelkedését tapasztalták, amely a PFAS-anyagok egyik legveszélyesebb fajtája.
Olvasd el ezt is: Nagyobb a baj, mint hittük: a mikroműanyagok már az anyatejben is megjelentek
A műanyagok hatása a gyerekeinkre
A kutatások még a kezdeteknél tartanak, annyit azonban máris tudunk, hogy a korai életszakaszban lévő gyermekek a legérzékenyebbek az MP-ek mérgező hatására, melyek a belső elválasztású mirigyeket, valamint a viselkedési rendszert támadják elsősorban.
Mindez hatással lehet a tanulási, viselkedési és a mozgásos fejlődésre, hajlamot alakíthat ki az allergiára, és negatívan befolyásolhatja a férfiak szaporodási képességeit is. Előfordulhat, hogy az idegrendszer fejlődési zavarainak hátterében is ez a jelenség lapul, és szerepe van az ADHD, autizmus spektrumzavar kórképek, szenzorosság kialakuláságban is.
- írtuk korábbi cikkünkben.
Hogyan kerülnek ezek az anyagok az ételekbe?
Az élelmiszerek különböző módokon szennyeződhetnek PFAS vegyi anyagokkal. A fehér rizs esetében például a szennyezett talaj vagy mezőgazdasági víz a fő bűnös. A kávé esetében a bab, a főzéshez használt víz, valamint a szennyezett talaj játszhat szerepet, de a kávészűrők és papírpoharak is tartalmazhatnak ilyen vegyszereket. A tojásoknál pedig a szennyezett takarmány és talaj a fő szennyezési forrás.
Mit tehetünk?
A kutatók azt javasolják, hogy a változatos, teljes kiőrlésű gabonákban és rostokban gazdag étrend segíthet csökkenteni a PFAS vegyi anyagok bevitelét. A kutatás megállapította, hogy a gyümölcsökben és rostokban gazdag étrend alacsonyabb PFAS-szintekkel jár, így érdemes kerülni az egyoldalú fehérjeforrások, például a vöröshús vagy tojás túlzott fogyasztását.
Az ilyen kutatások hangsúlyozzák a környezeti fenntarthatóság fontosságát, mivel ezek az anyagok hosszú távon is jelen lesznek környezetünkben, még ha agresszív tisztítási intézkedéseket hozunk is.
Indexkép: Depositphotos.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)