A műanyag részecskék már az anyatejben is jelen vannak
A minták vizsgálatát egy rendkívül érzékeny eljárás, a Raman-spektroszkópia tette lehetővé, amely egy új típusú, fényszóráson alapuló kémiai elemzési technika. A rendkívül kis méretű műanyagszemcsék ennek köszönhetően felfedezhetővé váltak a tudósok számára.
Az anyatej zsírtartalma kedvező környezetet jelent a mikroműanyag számára, de más vizsgálatok találtak már műanyag részecskéket az emberi székletben is, és ezzel bebizonyították számunkra, hogy az MP-ek (mikroműanyagok) át tudnak jutni a bélgáton. Az MP-ek jelenlétét igazolták már az emberi tüdőszövetben, a méhlepényben és az emberi vérben is, ami nem kevesebbet jelent, mint hogy
a mérgező formula a véráram segítségével minden szövetünkbe és sejtünkbe eljuthat.
A kutatás még a kezdeteknél tart, annyit azonban máris tudunk, hogy a korai életszakaszban lévő gyermekek a legérzékenyebbek az MP-ek mérgező hatására, melyek a belső elválasztású mirigyeket, valamint a viselkedési rendszert támadják elsősorban.
Mindez hatással lehet a tanulási, viselkedési és a mozgásos fejlődésre, hajlamot alakíthat ki az allergiára, és negatívan befolyásolhatja a férfiak szaporodási képességeit is. Előfordulhat, hogy az idegrendszer fejlődési zavarainak hátterében is ez a jelenség lapul, és szerepe van az ADHD, autizmus spektrumzavar kórképek, szenzorosság kialakuláságban is.
A tudósok az önként jelentkező kísérleti alanyok ételfogyasztását, vásárlási szokásait is feltérképezték, valamint a testápoláshoz használt anyagaikat, hajápolási termékeiket, és a tengeri halak fogyasztásával kapcsolatos szokásaikat is.
A vizsgálat nem talált összefüggést az anyatejben lévő mikroműanyag, és a terhesség alatti fogyasztási szokások között. Ez az eredmény azért is ad okot fokozott aggodalomra, mert az ártalom így kivédhetetlennek tűnik: az MP-ek már a terhesség előtt bekerültek az anyák szervezetébe, az anyatej pedig kedvező környezetet teremtett a toxinok számára.
A műanyag használata széles körben elterjedt az egész bolygónkon, és részecskéi belélegzéssel, lenyeléssel és bőrrel érintkezve is bekerülnek a szervezetünkbe. A bekerülést követően az MP-ek átjutnak a sejtek falán, és a test különböző pontjain rakódhatnak le.
A Föld globális műanyagtermelése 350 millió tonna évente: tartós, sokoldalú termék, melynek használata széles körben elterjedt. Mivel rendkívül lassan bomlik le, hulladéklerakókban és a természetes környezetünkben is felhalmozódik. 150 000 tonna műanyag szemét úszik jelenleg az óceánjainkban, és az újrahasznosításra elvétve rendelkezünk módszerekkel és ötletekkel.
Már a teherbe esés előtt fel kell készülnünk
Ha meg akarjuk óvni gyermekeinket a fenyegető veszélytől, sokkal korábban kell kezdenünk a harcot, mint a várandósság ideje. A műanyag méreg megtalálható a halakban, kagylókban, a sóban, cukorban, a palackozott vízben, mézben, a tea filterekben, a műanyag tányérokkal érintkező ételekben, a csomagolással érintkező élelmiszerben, tehát nagyjából mindenben. Belélegezzük, bőrünkre kenjük, megisszuk…
13 műtéten átesett beteg közül ma már 11 szervezetében fel lehet fedezni a részecskéket. Ott csillognak a kozmetikai termékekben, a körmünkön, a kávénkban, a vérünkben.
"Aggódnunk kell. Jelenleg nem igazán van mód arra, hogy megvédjük magunkat" - mondta Evangelos Danopoulos, a brit Hull York Medical School munkatársa. A végső megoldás csak a műanyaggyártás megállítása lehet, mert ami egyszer bekerül a környezetbe, azt már nem tudjuk kivenni belőle.
Szarvasmarhák hozhatják el a megoldást?
Az egyetlen optimizmusra lehetőséget nyújtó adat egy friss kutatási eredmény, mely szerint a szarvasmarhák gyomrában él egy baktérium, ami képes a műanyag lebontására… A kutatók keresik a lehetőségeket arra, hogy felhasználhassuk a baktériumok képességeit a magunk és gyermekeink számára (Doris Ribitsch, a bécsi Természeti Erőforrások és Élettudományok Egyetemének kutatója). A bendőfolyadékban több enzimet is találtak, amelyek együttműködnek egymással a lebontásban.
Az eredmények birtokba vételéig a kutatók azt ajánlják a várandós kismamák számára, hogy kerüljék
- a műanyag csomagolású ételeket és italokat,
- valamint a műanyagot tartalmazó kozmetikumokat,
- fogkrémeket,
- és a szintetikus anyagú ruhákat is, mint például a poliészter vagy poliakril textíliákat.
Indexkép: Depositphotos.com
Források:
- http://medicalonline.hu/tudomany/cikk/mar_az_anyatejben_is_megjelent_a_mikromuanyag
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9269371/
- https://www.sciencedirect.com/journal/journal-of-hazardous-materials
- https://weborvos.hu/lapszemle/eloszor-mutattak-ki-mikromuanyagokat-az-emberi-anyatejbol-276089
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)