Tintasugaras nyomtató segítségével hozták létre szemsejtek - idézte a The Independent online kiadása a Cambridge-i Egyetem kutatóinak bejelentését, amelyet az új technológiát demonstráló bemutatón tettek.
Ez volt az első lépés azon az úton, amelynek végcélja, hogy a bionyomtatás módszerével olyan mesterséges szövetet hozzanak létre, amellyel a teljes retina, vagyis a recehártya, a szem fényérzékeny része helyreállítható.
A Cambridge-i Egyetem kutatói patkányok retinájának kétféle sejtjét nyomtatták ki. Ehhez a bioprint technológia legújabb fejlesztését alkalmazták, amelyet egyre összetettebb sejtszerkezetek, egész szervek létrehozására használnak. Ez volt az első alkalom, hogy a központi idegrendszer érett sejtjeit nyomtatták ki ezzel a módszerrel.
Keith Martin és Barbara Lorber, a kutatás vezetői, a Cambridge-i John van Geest Agysebészeti Központ munkatársai elmondták: az alapelv helyességét már az első eredmények igazolták. A végső cél, hogy gyógyászati célokra fejlesszék tovább a technológiát.
"A vakságot okozó betegségek közül sokra jellemző a retina idegsejtjeinek elpusztulása. A retina olyan finoman szervezett rendszer, ahol a sejtek pontos elhelyezkedése és egymáshoz való kapcsolódása teszi lehetővé a jó látást" - magyarázták.
A kinyomtatott sejtek egészségesek maradtak, növekedni tudtak - közölték a tudósok. Az egyik sejttípus a retina ganglionsejtjei voltak, amelyek a szembe érkező információt az agy felé közvetítik. A másik típus a gliasejtek voltak, amelyek a neuronokat védelmezik.
A következő lépés az lesz, hogy megvizsgálják, használható-e ugyanez a technológia arra, hogy fényérzékeny, úgynevezett fotoreceptor sejteket előállítsanak vele. Ezek a sejtek alakítják át a fényt a látás számára kulcsfontosságú biológiai jelzésekké.
A kutatócsoport azt is reméli, az eljárást továbbfejleszthetik, hogy kereskedelmi forgalomban lévő, több szórófejes nyomtatókkal is végre lehessen hajtani - tette hozzá Martin.
http://www.independent.co.uk/news/science/british-scientists-print-eye-cells-in-world-first-9011287.html
A világon elsőként nyomtattak szemsejteket brit kutatók |
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |
Hozzászólások |
Nem érkezett még hozzászólás. |
Kapcsolódó cikkek:
Napvédelem a szemünknek is
Nyáron gyakran halljuk a különböző hírcsatornákon, hogy az extrém magas UV sugárzás miatt 11 és 15 óra között ne tartózkodjunk a napon, ha pedig a szabadban vagyunk, gondoskodjunk a megfelelő fényvédelemről. Ilyenkor mindannyiunknak az jut az eszébe, hogy naptejjel védjük a bőrünket, tartózkodjunk az árnyékban, és fogyasszunk elegendő folyadékot. De mi a helyzet a szemünkkel?
Komoly bajokat okozhat a száraz szem Ön is tapasztalja a tüneteket?
A szemszárazság a szemmel kapcsolatos megbetegedések között az egyik leggyakoribb. Nemcsak kellemetlen és rontja az életminőséget, hanem kezeletlenül veszélyessé is válhat, a szem szaruhártyáját maradandó károsodás is érheti. Fontos időben felismerni!
5 ok, amiért forduljunk szemész orvoshoz!
Általában akkor fordulunk szemészhez, ha gyulladást tapasztalunk, vagy ha már nem látunk tisztán, élesen. Holott a szemüveg vagy a kontaktlencse készítése során az optikusnál csupán látásvizsgálat történik. Dr. Jánosházi Eszter, az Oxygen Medical szemorvosa szerint sok olyan tünetmentes, mélyebb probléma rejtve maradhat, amely idejében felfedezve még orvosolható lenne.
Így őrizzük meg szemünk egészségét!
A látásromlást sok esetben nem is érzékeljük, ezért nem fordulunk vele orvoshoz, pedig a kezeletlen probléma akár vaksághoz is vezethet! Mindez általában megelőzhető lenne, ha időben felismernénk és kezelnénk a bajt. A szemész szakorvos szerint 40 év felett elengedhetetlen az évente elvégzett szűrővizsgálat, ám emellett van még pár egyszerű praktika, ami segíthet szemünk világának megőrzésében.
A szem fáradása és öregedése is lassítható
A szem természetes öregedése mellett a szemet ért környezeti ártalmak (akár a jelenlegi erős napsütés) eredményezik a látásromlást, szemfáradást. Antioxidáns vitaminokkal, növényi hatóanyagokkal tartósan frissen tartható szemünk a képernyő előtt, és ezekkel a makula korral járó gyengülését is lassítjuk.
Viszketsz és könnyezel? Kezeld a tavaszi allergiát!
Végre itt az igazi tavasz, amely azonban az allergiásoknak tüsszögést, köhögést, és viszkető, könnyező szemeket is jelenthet. Dr. Tóth Eszter, az Oxygen Medical szemésze az okokról és a tünetek enyhítéséről beszélt.
Kombinált szemműtétek - két műtét helyett egy
Két műtét helyett egy műtéttel gyógyíthatók azok a betegek, akiknek a szürkehályog mellett más, éleslátást rontó úgynevezett "hátsó szegmenst érintő" betegségük is van. Ezeket a műtéteket ugyanis lehetséges már egyszerre végezni, úgynevezett kombinált beavatkozással - hívja fel a figyelmet Dr. Nagy Zoltán Zsolt, a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikájának igazgatója.
Szemszárazság - egyre több a beteg az állandó légkondicionálás, számítógépezés miatt
Egyre többen szenvednek szemszárazságtól olyanok is, akiknek nincs szervi problémájuk, a legveszélyeztetettebbek a számítógépes munkát végzők - mondja dr. Németh János, a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikájának igazgatója. Náluk a monitor és a légkondicionálás együttes hatása száríthatja a szemet. Olyan gyerekeknél is előfordulhat, akik túl sokat - rendszeresen, napi több órát - ülnek a számítógép vagy a tablet előtt.