Persze, a vitaminokat és az ásványi anyagokat felismeri, de azt, hogy egy adott anyaggal milyen formában találkozhat a készítményben, azt már nem. És honnan is kellene tudnia, hiszen az iskolában azért ennyire behatóan nem magyarázzák el a kémiai kötéseket, és azok hasznosulását a szervezetben. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne találhatnánk olyan készítményeket, amik messze jobb hasznosulással dolgoznak, mint társaik.
Karbonátok, a bevett szokás
A karbonátok a szénsav sói, és a szervezet képes is őket hasznosítani. Ám azt is tudni kell, hogy a hasznosulásuk nem igazán jó. Sőt egyes tanulmányok szerint kifejezetten ártalmasak lehetnek a szervezetre.
A The Journal Of Pharmacology nevű internetes újságban 2005-ben megjelent tanulmányt dr. Robert P. Hanzlik, a Kansas-i egyetem gyógyszerész, vegyész kutatója publikálta. Az írásban pedig kifejti, hogy az egyszerű kalcium karbonát – ami a hazai étrendkiegészítők, és terhesvitaminok nagy többségében jelen van – nem hogy nem javítja, hanem egyenesen rontja a kalciumszintet a szervezetben.
A kalcium karbonát hasznosulása akkor kielégítő, ha az éhgyomorra jut a szervezetbe, egyébként inkább csak terhelő hatása van, hiszen a nem hasznosuló anyagot a testnek ki kell választania. Ahhoz, hogy igazán jól felszívódó formában találkozhassunk a kalciummal, érdemes a citrát formát keresni. A citrátok, laktátok, foszfátok ugyanis sokkal jobban hasznosulnak, mint a karbonátok.
„A szerves só formában adagolt ásványok a méretük és elektronikai töltésük, valamint egyéb adottságaik matt mindig jobban hasznosulnak: jobb a felszívódásuk a bélből és könnyebben jutnak be a sejtekbe is. Így a hiánytünetek rendezésében, illetve kivédésében a citrát, orotát, aszpartát, lactát kötésű ásványi anyagok sokkal hatékonyabbak. Segítségükkel előbb rendeződik a vérkép és a hiányuk okozta panaszok is gyorsabban enyhülnek.” – mondja dr. Balaicza Erika belgyógyász
Mindig magnéziummal és D-vitaminnal keresse
A kalcium hasznosulás alakulásának egyik eleme az, hogy milyen formában jutunk hozzá, a másik, hogy milyen anyagok kíséretében jut a szervezetbe. Az élelmiszerekben a kalcium soha nincsen „egyedül”, ennek köszönhető a nagyfokú hasznosulás. A megnövekedett igények kielégítésére – mint a várandósság – azonban szükség lehet olyan készítményekre, melyek pótolják a hiányt. Ezekben a tablettákban azonban arra is figyelni kell, hogy a magnézium és a D-vitamin megjelenjen az összetevők között, hiszen a kalcium sohasem alkalmazható magában.
Ugyanúgy, mint ahogyan a kalcium esetében, a magnéziumnál is igaz a karbonát/citrát tétel, vagyis sokkal jobb hasznosulást érhetünk el, ha nem a jellemzőbb, hanem a ritkább – vagyis a magnézium – citrát formát keressük.
Fotó: piyato/FreeDigitalPhotos.net
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)