Ki a dúla?
A dúla görög eredetű szó, asszonytársi segítőt jelent. Olyan nő, aki már maga is szült, ezért a saját tapasztalatai alapján képes lelkileg és gyakorlati szinten is segíteni, támogatni az édesanyát. Nem egészségügyi szakember, hanem egyfajta lelki társ. Munkáját nem futószalagon végzi: egyszerre rendszerint csak egy családdal foglalkozik, akiket végigkísér a terhességtől a szülésen át a gyermekágyas időszak végéig.
Mi a dúla feladata?
A dúla saját tapasztalatai és naprakész információi alapján ad érzelmi és gyakorlati támogatást a szülőpárnak. Az anya megoszthatja vele a kétségeit, a várandósság alatt felbukkanó ellentmondásos gondolatait éppúgy, mint a terveit a szüléssel és a kórházválasztással kapcsolatban. Vajúdás alatt a dúla jelentheti a biztos pontot: ilyenkor az apa érzelmileg éppúgy kiszolgáltatott ugyanis, mint az anya, a szülésznő és az orvos pedig egyszerre több nővel van elfoglalva.
A dúla szakértő kézzel, a megfelelő olajokat használva masszírozza a vajúdó nő hátát, bátorítja, sok esetben pedig közvetítőként lép fel az orvos és a kismama között. A szülés után is a családdal marad, segít a kisebb szoptatási problémák megoldásában, gyakorlati segítséget és lelki támaszt nyújt.
Mi NEM feladata a dúlának?
Bár a dúlák egy része rendelkezik egészségügyi vagy szoptatási tanácsadói végzettséggel, nem helyettesítik az orvost és a szülésznőt. Nem végeznek el vizsgálatokat, nem vezetik le a szülést. Éppen ezért egyes orvosok és szülésznők aggodalma, miszerint a dúlák az ő munkájukat próbálják elvenni, teljesen alaptalan: az asszonytársi segítők inkább támogatni szeretnék az egészségügyi személyzetet is, nem pedig akadályozni a munkájukat.
Igaz, hogy leginkább az otthonszülések esetében kérnek fel dúlát?
Nem. A segítőt felkérő nők 99 százaléka kórházban ad életet a babájának. Vannak olyan dúlák, akik nem is vállalják otthoni szülés támogatását.
Biztos, hogy velem lehet a dúlám szüléskor a kórházban?
Sajnos nem. A törvény annyit ír elő, hogy a kismama joga, hogy egy saját maga által választott nagykorú kísérőt vigyen magával a szülésre. Így aztán a kórház elvileg nem tilthatja meg a jelenlétét, azt azonban már nem kötelessége lehetővé tenni, hogy az apa és a dúla is ott lehessen a szülőszobán.
Általános tapasztalat szerint a budapesti kórházak nyitottabbak ebben a kérdésben, vidéken elképzelhető, hogy nehezebb keresztülvinni, ha valaki a párjával és a dúlával közösen szeretne vajúdni.
Nem szeretnék egy idegent beengedni a családi életünkbe, velem van a baj?
A dúla felkérése egy lehetőség. Akik igénybe veszik, mind arról számolnak be, hogy hatalmas segítséget jelentett számukra a várandósság, a szülés és a gyermekágyas időszak alatt.
Sokan vannak azonban, akik nem érzik egy ilyen fajta segítségnek a szükségességét, és ez is teljesen rendben van. Vannak, akik úgymond családon belül meg tudják oldani a lelki és gyakorlati támogatást, mások nem szeretnek egy idegent ilyen mélységekig az életükbe. Sok családnak segít a dúla, de ez semmiképpen sem lehet kényszer.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)